A kerti vegyes építése

Bográcsolóhely kialakítása, szalonnasütő és grill építés
Masiina
Kemencefűtő segéd

A kerti vegyes építése

Hozzászólás Szerző: Masiina » 2014. május 19., hétfő 22:16

Sziasztok

A segítségeteket szeretném kérni.
Sajnos olyan szakterületen dolgozom a legtöbbet, ahol a formák, és a kinézet számít a legtöbbet a megrendelőimnek, és ez azért rám is ragadós kicsit. Ezért elképzelésem van, milyen kerti grill-t szeretnék, de pontos megvalósítási terveimet szeretném veletek ismertetni, és ha elvetitek, vagy jobbat javasoltok, ígérem alkalmazkodni fogok, és igyekszem majd képekkel is dokumentálni az építés és előkészítés folyamatait. Elméletileg szeptemberig itthon vagyok, ezért addig szeretnék elkészülni vele, és valamit megízlelni belőle.

Az alap elképzelés:
Igazából nem tervezek sok méter hosszú és széles építménlyt. Az alap elképzelésem annyi lenne, hogy úgy alakítanám ki a tűzteret, azt az egyet, hogy abban lehetőségem legyen grillezni, de megfelelő módszerrel zártá varázsolhassam, és így, kis teljesítményű kemence is legyen belőle, pizza és kenyér nomeg néhány tésztaétel elkészítéséhez. Valamint, füstölési lehetőségre is gondoltam, de erről le tudok mondani, mert kedves jóbarátaimnál van füstölésre alkalmas tér, és még szakértelem is. Ezt az egész komplexumot kiegészíteném, egy bográcsozó résszel, én általában kőkör néven szoktam hivatkozni rá (inkább itt megemlítem, késöbb tudjátok, mit is akarok mikor ezt mondom).

A terület:
Nos ez nem feltétlen nagy kertbe kerülne, amit épp parkosítás alá vontam, mert tavalyi itt tartózkodásom alkalmával készítettem el a bejárót, kertet, pázsitot, szegélyt, ágyásokat, stb.
Nem szívesen csinálnék nagyobbat mint 150cm, de max 200cm természetesen szélességben.

A kiosztás:
150cm szélesség és 55cm vastagság/mélység. 15cm falvastagság mellett. Amolyan "w" alak, bár inkább két "u" egymás mellett. Ezt a formát figyelembe véve, 3 "lába" lenne. Egyszerűbb lenne feltölteni a kézi rajzokat, lehet holnap ezt pótolni fogom.

Az alap:
Az alapra az elképzelésem annyi lenne, hogy kiásnék egy 15cm mély "gödröt" 250x200as méretben. Ebbe kerülne némi törmelék alulra, arra készülne el a "uu" alak alá szükséges betonozás. Köré murva kerülne, arra gyöngyhomok, és rá a 20x20as viacolor kockák. Ezzel elkészülne egy 250x200as tér viacolorból (ez a kert domináns eleme is), melyből csak az alap emelkedne ki. Ez a terveim szerint 15cm vastag beton zsalukő lenne (a már említett alapozással). Ez kb 4 sorba lenne egymáson, ezzel olyan 94-96cm magasságot érhetnék el a pultig.

A munkalap:
A munkalapra az elképzelésem műkő lenne. Azért fontos valami ilyesmi, mert jó lenne ha bírná a hőt, és természetesen e mellé, egységes felületet adna, az előkészületekhez. Az alsó részben 150cm szélességben gondolkoztam, így a műkő 170cm lenne szélességre. Más ötletem nincs, a műkő elkészítése aránylag egyszerű. Van barátom a témában. A tűztérhez eső résznél két ötleten rágódtam, egy 30x40cm kivágásban a kőből a tűztérben, melybe sűlyesztve be tudnék tenni egy amolyan "tepsit" amibe tüzet tudnék rakni. Avagy, ragasztanék rá samotot, amire tudnék tüzet rakni. Nyitott vagyok mindenre....
A lyuk megoldásra azért gondoltam, mert akkor az alsó részébe, azaz a műkő alá is tudnék csinálni egy vágatot, ahová szintén becsúszna ez a "tepsi" (sűlyesztett tűz zóna), és amennyiben itt raknék tüzet, füstölővé tudnám alakítani a grill teret. Illetve lángolt dolgokat is tudnék készíteni. Természetesen készülne vas ajtó is a grill bezárására. Ennek is a füstölés és a kemence funkciók miatt van jelentősége.

A kémény rész:
Semmi konkrét ötletem nincs, nem tudom téglából kiraknám e, vagy esetleg savállóból készítenék kéményt és erre mintegy falazást készítenék.

A tűztér:
Szélessége 81cm lenne, minusz 34. Ebből 20cm a falazás, 10cm válaszfal tégla x2.
A 34cm úgy jönne ki: 10cm válaszfal tégla 3cm tört üveg 4cm samot =17cm x2 ami 34.
Itt jegyzem meg, hogy a belső tűztér kialakításban bizonytalan vagyok, azért gondoltam erre, mert a végén kapna egy terméskő borítást az egész építmény, a házat és kerítést is ilyennek burkoltam le, és ragaszkodnék a formulához, márpedig nem biztos hogy örülne a túl nagy hőnek a hasított terméskő.

A kőkör:
Itt tanácsokat várnék, miből kéne legyen, én arra gondoltam, hogy mészkő sziklákból raknám ki, de ha van jobb ötlet....

laca55
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: A kerti vegyes építése

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2014. május 20., kedd 0:05

Szia Masiina !

2x végigolvastam, de mielőtt írnánk bármit, nagy segítségünkre lesz a rajzod !

Várjuk az olvasható minőségű feltöltését!

:hej
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

Masiina
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Masiina » 2014. május 20., kedd 9:11

Akkor a képek.
Csatolmányok
egesterfal.jpg
Az elképzelt égéstér, az anyagokat jelöltem rajta.
egesterfal.jpg (45.69 KiB) Megtekintve 12049 alkalommal
felsoresz.jpg
ez a pult feletti rész, jelölve a grill részt, és egy amolyan "szélvédő" falazatot.
felsoresz.jpg (42.9 KiB) Megtekintve 12049 alkalommal
alsoresz.jpg
a pult alatti lábazati rész, beton zsalu alapanyagból
alsoresz.jpg (27.18 KiB) Megtekintve 12049 alkalommal

xtl
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: xtl » 2014. május 20., kedd 10:43

Sziasztok!

Új vagyok a fórumon, én is most építem a kerti konyhám. A grillezőt süllyesztve oldom meg, úgy fog kinézni, mint egy mosogató medence. A falán hamuzó ajtó a takarításhoz, és a huzat szabályzásához, samot bélés, felül a samot peremén áll majd a grillrács, 17 cm-re a parázstól.

Ez utóbbival kapcsolatos a kérdésem is, azaz hogyan, és milyen anyagból érdemes a rácsot készíteni. Első nekifutásban élelmiszeripari minőségű saválló acélra gondoltam, 1.4541 anyagminőségben, 8-as átmérővel. Hosszú pálcák futnának végig, ezekre merőlegesen a két végén lenne egy-egy rövid pálca, amiken támaszkodna a rács.

Még nem tudom a végleges méretet, mert csak az alap van kész, és még bármit módosíthatok menet közben, de egy hipotetikus 60x40 cm-es méretre árajánlatot kértem. Ebben 23 pálca futna, köztük kb. 1 cm-es réssel. Az anyagra, és a hegesztő munkadíjra is 15-15 ezer forintot kaptam, ezt egy kicsit húzósnak tartom. Van esetleg olcsóbb, és egyben akár jobb megoldása valakinek?

Köszönöm előre is a válaszokat.

Kép

Kép

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. május 20., kedd 16:05

Az a helyzet, hogy szétnéznék azért a barkácsáruházakban rács ügyben. A 60x40 szabvány méret, lehet, hogy 10-ed árban megkapod. Olyat már nem is mondok, hogy szerzel egy selejt bevásárló szekeret és abból kivágsz, készítesz egy rácsot ameddig összegyűjtöd a harminc misit, addig az is megteszi :lol: :mrgreen:

http://www.obi.hu/hu/knowHow/kreativ_ba ... index.html

Katt a nagyobb képért!Kép

Még valami, az a fix 17 centi mindig, :roll: mindennek, mindenkor fal:) jó lesz? Szerencsésebb lenne az állítható magasság, szerintem :idea:
cibatapapa
K.B.Ü. cibatapapa

PRÓBA KEMENCE1

Hozzászólás Szerző: PRÓBA KEMENCE1 » 2014. május 20., kedd 16:38

cibatapapa írta:Az a helyzet, hogy szétnéznék azért a barkácsáruházakban rács ügyben. A 60x40 szabvány méret, lehet, hogy 10-ed árban megkapod. Olyat már nem is mondok, hogy szerzel egy selejt bevásárló szekeret és abból kivágsz, készítesz egy rácsot ameddig összegyűjtöd a harminc misit, addig az is megteszi :lol: :mrgreen:

http://www.obi.hu/hu/knowHow/kreativ_ba ... index.html

Katt a nagyobb képért!Kép

Még valami, az a fix 17 centi mindig, :roll: mindennek, mindenkor fal:) jó lesz? Szerencsésebb lenne az állítható magasság, szerintem :idea:
cibatapapa
Szerintem itt azért találsz olcsóbbat is,elég durva az a 30 ezer,főleg a mai világban ! annyiból bőven elkészíted a falazást https://www.google.hu/search?q=grillr%C ... 24&bih=677
"A rosszat túl kell élni, a jót pedig élvezni " K.B.Ü : Próba Kemence Gyuszi

https://picasaweb.google.com/1167057180 ... vomigLTMEQ

https://www.youtube.com/watch?v=1T17W1aALDQ

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2014. május 20., kedd 16:41

60x40 cm , 5mm vastag, baumaxban négyezer-párszáz forint. A napokban vettem , jónak tűnik

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2014. május 20., kedd 22:08

Masiina !

Biztos velem van a baj, de a rajzok még fejtörést okoznak!
Látom biztosan kezeled a ceruzát.
Készítenél egy akármilyen axonometrikus képet?
Bár a kérdésed nem a formakialakításról szólt, mert az kialakult benned.
Nekem még nem jött le.
A égéstér rajz : a tűztér oldalának metszete a rétegződéssel?
Kívül ragasztott kő, belül samott. A samott és a válaszfal között 3 cm üveg ?
Mit jelent a " válaszfaltégla" anyagban?
Mi tartja a samottlapot a helyén ?

horaciopepi

Hozzászólás Szerző: horaciopepi » 2014. május 20., kedd 23:11

Masiina

Nagyon szép elképzelés szinte tökéletes,
biztos szép lesz
Csak az üveget nem értem minek az a 3 cm.
meg ezt is írd jobban körbe ez valahogy nem eset le.
Üdv: horaciopepi

Ha azt hiszed, hogy a jó Istenek nincs humorérzéke.
Hát tervezz előre, majd meglátod.

Masiina
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Masiina » 2014. május 21., szerda 7:35

Hát a tört üveg kérdés nem feltétlen komoly terv, inkább elképzelés, mert némi plusz hőtárolást várnék tőle, de természetesen ha fölös akkor elhagyom. A samot helybentartása ha más megoldás nem lesz akkor habarcs, hőálló kivitelben.

A külső kő borítás terméskő, mert maradt némi fölös készlete a bejáró megalkotása után.
A válaszfal anyaga tégla, pontos megnevezésé azt hiszem válaszfal tégla lenne, a vastagsága 10cm.

Ami a projektel kapcsolatban kérdés nekem, az jobbára az anyaghasználat lenne:

-Megfelelő anyag lenne e a műkő szürke cementből, pult funkciót ellátni úgy, hogy végigfutva, a tűztérben is fellelhető lenne (hőállóság miatt).
-Alkalmazható e egy olyan megoldás a tűztérben, hogy nem lefektetett samoton rakom a tüzet, hanem kivágok a műkő pultból egy darabot (30x40cm) és ebbe egy fém lapot teszek (amolyan tepsi formát gondoltam), és ebben rakok tüzet (us és bolti mobil grill mintára), mert ezzel nem csak a takarítás lenne könnyű, de a grill funkciószáma is növelhető lenne elképzeléseim szerint.
-Zárt tűzteret szeretnék létrehozni, így a grill nem lehet nyitott, ezért kéményes megoldásban gondolkozom. Mit javasolnátok ennek a kivitelezésére.

Természetesen készítek akkor egy jobban átlátható rajzot, amint időt tudok rá szánni, mert közben az előkertben 21éve meglévő 8méter feletti tujákat szedek ki, illetve szedtem ki tegnap, de még el kell takarítani őket onnan.

Masiina
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Masiina » 2014. május 21., szerda 8:36

Hát valami ilyesmi lenne az elképzelésem
Csatolmányok
kertigrill.jpg
kertigrill.jpg (34.33 KiB) Megtekintve 11986 alkalommal

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2014. május 21., szerda 9:11

Masiina !

Minden világos !
Nincs mibe belekötni.
Az üveget felejteném.
Sok sikert a megvalósításhoz!
:hej

xtl
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: xtl » 2014. május 21., szerda 9:56

Köszönöm a válaszokat, elgondolkodtam pár dolgon.

1. A 17 cm tudományos hasracsapás alapon született, figyelembe véve korábbi tapasztalataimat, és egy azóta elzavart kályhás mester tanácsát :) Az fix, hogy a fiókos megoldást el szeretném kerülni, amivel több szintre is berakhatnám a rácsot. A szintezhető mobil grillekkel pont az az egyik nagy bajom, hogy nyitott egy oldal, és belefúj a szél a parázsba. Körbezárt tűzteret képzeltem el, ez a kicsi gyerekeim mellett biztonsági szempontból sem utolsó. Ezekkel együtt is úgy érzem, ez a leggyengébb pontja a tervemnek, de még nem jött meg a nagy ötlet.

2. A rácsra azért adtam a hegesztőnek 60x40-es méretet az árajánlathoz, mert ez érhető el a kereskedelemben, és így van mihez viszonyítanom a kapott árat. Ha lehet, minél nagyobb grillező teret készítenék, legalább 75 cm széles rácshoz. Első körben ki fogom rakatni szárazon az építményt, és megnézzük élőben, hogyan adja ki magát a rendelkezésre álló alapterületen.

3. A Weber tartozék rácsok között láttam minőségben olyasmit, amire vágyom. Kb. 50x30-as méretben 37.199 forint. Lehet, hogy egy alacsonyabb költségvetésű verzióval indítok, mondjuk az ajánlott Baumaxos ráccsal. Ha abból minden szezonban újat veszek, akkor is hét-nyolc évig sütögetek mindig új ráccsal az egyedi gyártású árából.

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. május 21., szerda 17:17

xtl írta:Köszönöm a válaszokat, elgondolkodtam pár dolgon.

1. A 17 cm tudományos hasracsapás alapon született, figyelembe véve korábbi tapasztalataimat, és egy azóta elzavart kályhás mester tanácsát :) Az fix, hogy a fiókos megoldást el szeretném kerülni, amivel több szintre is berakhatnám a rácsot. A szintezhető mobil grillekkel pont az az egyik nagy bajom, hogy nyitott egy oldal, és belefúj a szél a parázsba. Körbezárt tűzteret képzeltem el, ez a kicsi gyerekeim mellett biztonsági szempontból sem utolsó. Ezekkel együtt is úgy érzem, ez a leggyengébb pontja a tervemnek, de még nem jött meg a nagy ötlet.
Van erre is egyszerű megoldás, a kívülről bedugható és változó helyzetű pálcák. Csak a rács függőleges mozgatását, ki és berakását kell megoldani, mivel nem csak a felső peremen fog feküdni, hanem a pálcákon is:idea:
Nagyobb kép a képben :idea: Képcibatapapa
K.B.Ü. cibatapapa

Masiina
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Masiina » 2014. május 21., szerda 18:36

Köszönöm szépen a bíztatást.

Azonban azért a kérdések még adottak.

műkő hőállósága?
hogyan alakítható ki a kémény rész, milyen megvalósítási lehetőségek vannak és mit javasolnátok? (fém alsó rész, és erre építeni rá a terméskő borítást, vagy tégla és arra tenni a borítást????
valamint miből lehetne elkészíteni a tűzrakó kört, azaz bográcsozót??

xtl
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: xtl » 2014. május 21., szerda 21:04

cibatapapa írta:Van erre is egyszerű megoldás, a kívülről bedugható és változó helyzetű pálcák. Csak a rács függőleges mozgatását, ki és berakását kell megoldani, mivel nem csak a felső peremen fog feküdni, hanem a pálcákon is:idea:
Nagyobb kép a képben :idea: Képcibatapapa
Ez igen! Így fogom megcsinálni. Köszönöm.

xtl
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: xtl » 2014. május 21., szerda 21:29

Masiina írta:valamint miből lehetne elkészíteni a tűzrakó kört, azaz bográcsozót??
Gyerekkoromban mindenféle törött, maradék téglákból, megkötött, döglött cementből építettünk egy négyzet alakú szalonnasütőt. Sokáig használtuk, bográcsoztunk, szalonnát-saslikot sütöttünk rajta, aztán az enyészeté lett. Még ma is áll, pedig majdnem velem egyidős.

Egy másik helyen volt egy egyszerű szalonnasütőnk, a puszta földre építve, helyben termett mészkőből, malterral tapasztva. Már megvolt, mikor a telket vettük, és akkor is öreg volt már. Rendszeresen, bár egyre ritkábban nyúztuk mi is a közelmúltig, vagy húsz éven keresztül. Amikor szétkaptuk, még eléggé tartotta magát, nehezen fogta a csákány.

Már legalább öt éve megvan a szárazon, viacolorból rakott szalonnasütőnk, amit a helyére építettünk. Gyakorlatilag használatlannak néz ki, pedig szezonban hetente legalább egyszer fő rajta valami, emellett a köbméterszám keletkező zöldhulladékot is abban szoktuk elégetni.

Innentől kezdve én egy sima szalonnasütő kör anyagán nem filóznék sokat. Azt használnám, ami tetszik :)

Masiina
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Masiina » 2014. május 21., szerda 21:59

xtl írta:
Masiina írta:valamint miből lehetne elkészíteni a tűzrakó kört, azaz bográcsozót??
Gyerekkoromban mindenféle törött, maradék téglákból, megkötött, döglött cementből építettünk egy négyzet alakú szalonnasütőt. Sokáig használtuk, bográcsoztunk, szalonnát-saslikot sütöttünk rajta, aztán az enyészeté lett. Még ma is áll, pedig majdnem velem egyidős.

Egy másik helyen volt egy egyszerű szalonnasütőnk, a puszta földre építve, helyben termett mészkőből, malterral tapasztva. Már megvolt, mikor a telket vettük, és akkor is öreg volt már. Rendszeresen, bár egyre ritkábban nyúztuk mi is a közelmúltig, vagy húsz éven keresztül. Amikor szétkaptuk, még eléggé tartotta magát, nehezen fogta a csákány.

Már legalább öt éve megvan a szárazon, viacolorból rakott szalonnasütőnk, amit a helyére építettünk. Gyakorlatilag használatlannak néz ki, pedig szezonban hetente legalább egyszer fő rajta valami, emellett a köbméterszám keletkező zöldhulladékot is abban szoktuk elégetni.

Innentől kezdve én egy sima szalonnasütő kör anyagán nem filóznék sokat. Azt használnám, ami tetszik :)

Rusztikusnak nevezhető borítást gondoltam ki, azaz terméskővel borít és impregnál megoldást akarnék kivitelezni.
Ezért, ez lenne a megoldás a kőkör/szalonnasütő esetén is, gondoltam a téglára és annak a beborítására, de a tégla 1-2 év alatt szétmenne. Betonzsalu szintén hülyeségnek tűnik. A legjobb azt hiszem a természetes görgeteg kő lenne, de a környéken nem fellelhető (Balaton), és mégsem kaphatom le az autópálya töltéséből :)

Valami tipp a grillező tetejének kéményes kivitelezésére?

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2014. május 21., szerda 22:39

Masiina írta:
Én a tégla+ kőlap burkolat variációt tartom szerencsésebbnek.
Az acélra burkolt kőlap nem lenne tartós, mert a kettő anyagnak más a hőtágulása.
A sok oda-vissza hőmozgást nem tudja a ragasztó tolerálni és előbb utóbb lelazulna a kőlap.
A tégla csillapítaná a hőhatást és megbízhatóbb alapfelületet adna.
Természetesen nem válaszfaltégla , hanem égetett tömör agyagtégla a jobbik fajtából.

Masiina
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Masiina » 2014. május 21., szerda 22:46

laca55 írta:
Masiina írta:
Az acélra burkolt kőlap nem lenne tartós, mert a kettő anyagnak más a hőtágulása.
A sok oda-vissza hőmozgást nem tudja a ragasztó tolerálni és előbb utóbb lelazulna a kőlap.
Természetesen nem válaszfaltégla , hanem égetett tömör agyagtégla a jobbik fajtából.
Köszönöm, ezt megfogadom, a kérdésem annyi lenne még, hogy milyen módszerrel oldjam meg, hogy kialakuljon a kémény formája. kb mint a fent általam becsatolt képen. Fából alakítsam ki, és arra téglázzak, vagy ezt a formát el kell vetni, és kupolában kell gondolkoznom?

Masiina
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Masiina » 2014. május 21., szerda 22:48

Masiina írta:
laca55 írta:
Masiina írta:
Köszönöm, ezt megfogadom, a kérdésem annyi lenne még, hogy milyen módszerrel oldjam meg, hogy kialakuljon a kémény formája. kb mint a fent általam becsatolt képen. Fából alakítsam ki, és arra téglázzak, vagy ezt a formát el kell vetni, és kupolában kell gondolkoznom?
Kifelejtettem még azt, hogy van esetleg valami ötleted a pulthoz, ha mondjuk elvetném a műkő elgondolást? Mert nem találtam hiteles adatokat a hőtűrésére, csak a fagyállóságára. Így pedig nem merem elkezdeni, amíg nem tudom mi legyen a pult :(

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2014. május 21., szerda 23:00

A műkövet érné közvetlen hőhatás?
Azt írtad, hogy a lyukba besüllyesztenél egy "vastepsit" abban lenne a tűz.

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2014. május 21., szerda 23:05

Nekem anno volt egy bográcsozó-szalonnasütő a kertemben.
A földbe fordítva beásott tokos betoncső.
A cső tetején volt egy kb 8 cm vtg műkő perem, közepén lyukkal.
A benn lévő tűz közvetlenül nyaldosta a műkő perem belső szélét.
Hétköznapi szürke műkő, háló vasalással. Éveken át bírta a megpróbáltatást.
nem azért szüntettem meg, mert tönkrement volna.

Masiina
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Masiina » 2014. május 22., csütörtök 7:28

Hát elvileg kicsit átgondoltam a dolgot, mert azt is megtehetem, hogy a műkő részt nem is viszem be a tűztérbe, hanem azon kivül megállok vele, ekkor kb csak egy pult a szerepe, és a "tepsit" pedig nagyobbra készítem el, és a tűztér falában lévő marásba csúsztatom be (mint a tepsi a sütőben kb). Ezzel a műkő hőterhelési gondja megszűnik azt hiszem.
A füstölő rész kialakítása így kissé bonyolódik majd, de fém betéttel az is megoldható lesz talán.
Azonban az ajtó kérdése még bajos kicsit, mert így nehéz pontos záródást elérni, de talán megoldható lesz az is.

xtl
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: xtl » 2014. május 22., csütörtök 7:49

Masiina írta:Hát elvileg kicsit átgondoltam a dolgot, mert azt is megtehetem, hogy a műkő részt nem is viszem be a tűztérbe, hanem azon kivül megállok vele, ekkor kb csak egy pult a szerepe
Én öntött beton pultot terveztem, kicsit megcsiszolva, vagy szükség esetén csempézve. A kőműves mester vetette fel a műkövet, aminek most próbálunk utána járni. Meglátogatunk pár műkövest a környéken, mert kész lapot vásárolnánk, és a helyszínen csak beszabnánk. A hétvégére okosabb leszek, és referálok.

Masiina
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Masiina » 2014. május 22., csütörtök 8:07

xtl írta:
Masiina írta:Hát elvileg kicsit átgondoltam a dolgot, mert azt is megtehetem, hogy a műkő részt nem is viszem be a tűztérbe, hanem azon kivül megállok vele, ekkor kb csak egy pult a szerepe
Én öntött beton pultot terveztem, kicsit megcsiszolva, vagy szükség esetén csempézve. A kőműves mester vetette fel a műkövet, aminek most próbálunk utána járni. Meglátogatunk pár műkövest a környéken, mert kész lapot vásárolnánk, és a helyszínen csak beszabnánk. A hétvégére okosabb leszek, és referálok.

Köszönöm szépen neked! Akkor kivárok :)

xtl
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: xtl » 2014. május 22., csütörtök 9:50

Masiina írta:
xtl írta:Én öntött beton pultot terveztem, kicsit megcsiszolva, vagy szükség esetén csempézve. A kőműves mester vetette fel a műkövet, aminek most próbálunk utána járni. Meglátogatunk pár műkövest a környéken, mert kész lapot vásárolnánk, és a helyszínen csak beszabnánk. A hétvégére okosabb leszek, és referálok.
Köszönöm szépen neked! Akkor kivárok :)
Hajtott a kiváncsiság, és elgurultam az Új Köztemetőhöz. Sajnos nem bírja a nagy hőt a műkő, és megreped. Kisebb darabokat simán feltesznek - mondjuk egy szalonnasütőre peremet - 4-8 darabból, munkapultnak viszont ennél jellemzően nagyobb darab kell. Azt javasolta a sírköves, hogy 2 cm kőzetgyapottal szigeteljük el a felforrósodó felülettől, és közvetlen sugárzó hő se érje. Itt egy 60x200 cm-es, 5 cm vastag, fózolt szélű, sötét szürke darabért 25 ezer forintot kérnek.

Szerk.: Még tovább mentem, a Corian és egyéb műgyanta alapú cuccok sem jók, csak teljesen elszigetelve a hőtől. Más a hőtágulása ezen anyagoknak, mint a téglának, a kőnek, vagy bármilyen természetes építőanyagnak, és ha meg is marad egy darabban a lap, lereped a felületről egy éven belül. Én valószínűleg maradok a beton pultnál, és veszek rá magas fényű porcelánlapot.

Masiina
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Masiina » 2014. május 23., péntek 20:54

Nos.
Én is utánna néztem, módosítottam a terveket is, és most beszámolnék róla, de egy kérdésem is van. Kezdjük azzal.

A tervezett tűzterem a grillben:
60magas-60széles-50mély, mind ez természetesen cm.

Milyen mennyiségben kellene ezt kirakni samot lapokkal? Úgy gondolom teljesen bélelném, de a magasságban nem vagyok biztos.
50cm max-ban gondolkodtam, de ha nem kell ilyen magasan akkor természetesen nem raknám ki ennyire.

Amire jutottam:
pult:
Nem alkalmas a műkő arra a célra amire szántam/szántuk volna, én is erre jutottam. Ami helyette lesz a pult, az gránit, a sírkő is kibírja az idő viszontagságait, pultként is jól fog azt hiszem teljesíteni.

pult alatti lábazat:
ez komoly alapozással, betonzsaluból lesz megoldva

tűztér:
fala 10cm tégla, hőálló habarcs és samot, az üveget elfeledem.
a tűztér gyújtó részén vas lap (tepsi) kap helyet, és ebben lobog a tűz majd a parázs is izzik benne.

kémény:
ebben vagyok kicsit bizonytalan. Mondjuk hogy áthidalókkal elkészítek egy koronát, aztán téglákból piramis félét rakok, kéményben csúcsosodik ki, végül simára vakolom, és burkolom.

azt hiszem ezek a fontosab pontok.

Mindent egybevéve, terület viacolorral is úgy 110.000 ft a számla vége. A boltan 80.000 ft körüli beton vacakokhoz képest még tűrhető, ami drága benne az a dekor terméskő, a pult, és persze a samot.

esetleg valami vélemélny vagy a kérdésre válasz?

Köszönöm!

xtl
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: xtl » 2014. május 23., péntek 21:58

A samott borítás kiterjedését épp most számolgatom. Hogy szokták ezt csinálni mélytűztérnél? A samott a falon feljön a pult felszínéig, vagy a pult anyagával burkolnak rá a samottra? Úgy tűnik kívánatosnak, hogy a függőleges felület teljesen le legyen fedve samott lappal, de akkor vajon hogyan lesz szép, egységes a felszín? Ha egy centiméterrel lejjebb kerül a pulthoz képest a samott széle, az talán még nem okoz gondot.

Vásárolni 25x12x2 cm-es samott lapot tudok. A 17 cm-es mélytűztér falán ebből leesik 9 cm. A szalonnasütőhöz ezt felhasználom, ott 25 cm + 9 cm, azaz 34 cm belső falmagasság adódik. Mindkét tűztér alját szintén teljes felületen samott lappal borítom.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2014. május 23., péntek 22:00

Az alapszabály:
tűzzel, csak tűzálló anyag érintkezzen!

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. május 23., péntek 23:39

Drága arany szíveim :hej
Eddig megpróbáltam képbe kerülni, és nem beleszólni, mert amit mondani fogok és amit ti megfogalmaztok a kerti vegyesetekről az olyan messze van,egymásól, mint Makó, Jeruzsálemtől! Viszont nekem ez a véleményem. Nem kell megfogadni, mert meg lehet építeni ezeket a kerti csodákat betonból, műkőből, terméskőből, téglából, zsalu kőből, de a legegyszerűbb és a legkönnyebben ytongból lehet megépíteni. Nem fogjátok elhinni, hogy Horvát terméskővel, vagy fagyálló burkoló lapokkal, csempével, és fagyálló legolcsóbb csemperagasztóval építve örök, életű lesz az építmény. A munkalapot, a grillező kürtőjét és mindent egyszerűen, házilagosan el lehet készíteni. A nyitott tűztereknél pedig, közel nincs akkora hő mint a zárt mobil kemencéknél, ahol az ytong már kiállta a próbát. Ahogy Zoli ápoltunk, profi kemencésünk is mondja a tűzzel érintkező részeket, pedig lefórdítva, minyimum, 2 cm-es samott lapokkal kell burkolni :idea: :bo :bo :bo Jó éjszakát :hej
K.B.Ü. cibatapapa

Masiina
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Masiina » 2014. május 24., szombat 9:57

cibatapapa írta:Drága arany szíveim :hej
Eddig megpróbáltam képbe kerülni, és nem beleszólni, mert amit mondani fogok és amit ti megfogalmaztok a kerti vegyesetekről az olyan messze van,egymásól, mint Makó, Jeruzsálemtől! Viszont nekem ez a véleményem. Nem kell megfogadni, mert meg lehet építeni ezeket a kerti csodákat betonból, műkőből, terméskőből, téglából, zsalu kőből, de a legegyszerűbb és a legkönnyebben ytongból lehet megépíteni. Nem fogjátok elhinni, hogy Horvát terméskővel, vagy fagyálló burkoló lapokkal, csempével, és fagyálló legolcsóbb csemperagasztóval építve örök, életű lesz az építmény. A munkalapot, a grillező kürtőjét és mindent egyszerűen, házilagosan el lehet készíteni. A nyitott tűztereknél pedig, közel nincs akkora hő mint a zárt mobil kemencéknél, ahol az ytong már kiállta a próbát. Ahogy Zoli ápoltunk, profi kemencésünk is mondja a tűzzel érintkező részeket, pedig lefórdítva, minyimum, 2 cm-es samott lapokkal kell burkolni :idea: :bo :bo :bo Jó éjszakát :hej
Felmerült bennem pár kérdés.

ha ytong anyagból készül el az építmény, akkor gondolkodni kell arról, hogy teljesen víztaszítóvá tegyük az ytongot, mert amúgy egészen jól szívja a vizet, és a fagykár csúnya dolog. Ezt akkor spec vakolattal tegyük, vagy mondjuk sima impregnálóval kenjük le? Avagy esetlegesen a fagyálló ragasztó és a csempe/terméskő valamint a kőre az impregnáló bevonat megoldja ezt a dolgot?

Hogyan alakítható ki otthon egy házi kürtő, ismertetnél velem egy folyamatot, ami szerinted jó? Mert ennek a kivitelezése okoz nekem leginkább gondot.

szívesen kikerülném a zsalut, ha van rá jobb megoldás, mert maga a zsalu is tégla árban van és még fel is kell tölteni betonnal. Ezen kívül ráadás, hogy nehéz is főleg töltött állapotban.

köszi a segítséget.

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. május 24., szombat 11:49

Masiina írta: Felmerült bennem pár kérdés.

ha ytong anyagból készül el az építmény, akkor gondolkodni kell arról, hogy teljesen víztaszítóvá tegyük az ytongot, mert amúgy egészen jól szívja a vizet, és a fagykár csúnya dolog. Ezt akkor spec vakolattal tegyük, vagy mondjuk sima impregnálóval kenjük le? Avagy esetlegesen a fagyálló ragasztó és a csempe/terméskő valamint a kőre az impregnáló bevonat megoldja ezt a dolgot?

Hogyan alakítható ki otthon egy házi kürtő, ismertetnél velem egy folyamatot, ami szerinted jó? Mert ennek a kivitelezése okoz nekem leginkább gondot.

szívesen kikerülném a zsalut, ha van rá jobb megoldás, mert maga a zsalu is tégla árban van és még fel is kell tölteni betonnal. Ezen kívül ráadás, hogy nehéz is főleg töltött állapotban.

köszi a segítséget.
Nem ajánlottam volna az ytongot, ha nem lenne időtálló a megfelelő burkolattal ellátva, vagy fagyálló csemperagasztóval, dryvit hálóval bevonva, és lábazatfestékkel lefestve. Vakolni is lehet, a mai modern diszperziós vakolatokkal. Amit feltettél képet szerintem az is ytongból van építve. Most nincs időm egyéb elfoglaltságom miatt végig megrajzolni, arról nem beszélve, hogy valami méretek nem ártanának hozzá, mert addig csak a levegőbe beszélünk, de te is ötölhetsz rajta, ha elakadsz kérdezzél. A 7cm-es lapokban gondolkozzál ami 60 X 20 X 7- es lapok. Ebből ragasztással lehet hosszabb lapokat is készíteni amennyiben szükséges. A kürtő oldalait a trapézokat kiszerkeszted, kivágod, egy sík felületen összeragasztod. Amikor megkötöttek a lapok, felteszed a helyére és ott is összeragasztod. Valahogy így :!: cibatapapa
Kép
K.B.Ü. cibatapapa

Masiina
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Masiina » 2014. május 24., szombat 15:15

cibatapapa írta:
Masiina írta: Felmerült bennem pár kérdés.

köszi a segítséget.
Nem ajánlottam volna az ytongot, ha nem lenne időtálló a megfelelő burkolattal ellátva, vagy fagyálló csemperagasztóval, dryvit hálóval bevonva, és lábazatfestékkel lefestve. Vakolni is lehet, a mai modern diszperziós vakolatokkal. Amit feltettél képet szerintem az is ytongból van építve. Most nincs időm egyéb elfoglaltságom miatt végig megrajzolni, arról nem beszélve, hogy valami méretek nem ártanának hozzá, mert addig csak a levegőbe beszélünk, de te is ötölhetsz rajta, ha elakadsz kérdezzél. A 7cm-es lapokban gondolkozzál ami 60 X 20 X 7- es lapok. Ebből ragasztással lehet hosszabb lapokat is készíteni amennyiben szükséges. A kürtő oldalait a trapézokat kiszerkeszted, kivágod, egy sík felületen összeragasztod. Amikor megkötöttek a lapok, felteszed a helyére és ott is összeragasztod. Valahogy így :!: cibatapapa
Kép

Ez az ytong megoldás kürtőnek abból a szempontból is jólenne, hogy valóban könnyen faragható, egységes felületet tudna adni. Köszönöm ez igen előre mutató ötlet. Kell kezelni a belső felét is ami majd a füsttel érintkezik? Pl vízüveget neki?

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. május 24., szombat 16:10

Nem árt kezelni, de elég átglettelni azt is csak csemperagasztóval. Nincs ott akkora hőhatás ami megrongálná vagy elfárasztaná az anyagot. Ezért a grillező kéményét is meg lehet építeni ytongból. Az Oszim kéménye is, igaz téglából van rakva de csak fagyálló csemperagasztóval és öt éve bírja már a gyűrődést és a lángok nyaldosását is, amikor rendesen be van nekije kohhintva :!: A fagyot és az esőt is jól bírja, mert fedetlenül áll a szabadban mióta elkészült.
A csemperagasztóról pedig csak annyit, hogy most építek az eddig nem nagyon használt OBI-s grillsütőmből egy pizzasütőt ezért szét kellett szednem egy cseppet, mi nem volt egyszerű dolog, mert a csemperagasztó csak úgy adta meg magát, hogy körbe kellett fleksz-szel vágni három oldalon és a feszítésre, így is nem a ragasztó vált el a negyedik hátsó oldalon, hanem a betont tépte fel és nem a ragasztó vált el a betontól. fal:)

Kép
K.B.Ü. cibatapapa

Masiina
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Masiina » 2014. május 24., szombat 16:54

Az akkor nem jó :(

Viszont ha elkészül a pizzasütő akkor az jó lesz. Samot lapon sütöd majd vagy esetleg gránitlapon?

xtl
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: xtl » 2014. június 3., kedd 9:48

Elkészült a szerkezet, az utolsó simítások következnek. A pultot végül is úgy csináltuk meg, hogy a lábakon keresztbe 10-es vasakat fektettünk, és ugyanabból a bontott téglából raktuk ki, két rétegben, amiből a lábazat is épült. A kőműves azt tervezi, hogy vízüveggel kezeli le az egész építményt. Van ennek értelme, vagy jobb lenne kőimpregnálóval?

Masiina
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Masiina » 2014. június 3., kedd 10:29

Megoszlanak a vélemények a vízüvegről, de én kicsit az el kell adni a jóval drágább impregnálót is marketinget sejtek mögötte, mert ahogy hallom, a vízzáró betonban is vízüveg van, és nem utólag impregnálnak. Ráadásul 2-3 évente frissíteni kell az impregnálót, még akkor is ha méregdrága thompson cuccal kezeled a dolgokat. A vízüveg is képes a töredezésre, de inkább akkor ha ragasztóhoz adagolod, hogy tűzállóbbá tegye a dolgokat. Én is a thomsont használtam és használom, van is itthon bőven, de mégis arra hajlok, hogy vízüveg legyen.
Kicsit le vagyok maradva akkor hozzád képest, de mentségemre szól, hogy tuskókat kellett kiszedni a leendő grill helyén, és ma lesz a napja ha igaz, hogy a helyi önkormányzat embere elszállítja nekem őket. 24-25éves tuják tuskóiról van szó sajna.
A héten viszont elkészül a tüköralap alá, körmös erősítéssel. Ebbe is kerül vízüveg azt hiszem, de egy köműves barátom eljön segíteni.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2014. június 3., kedd 12:20

Szia!
Az alapba gondolom a vízzáróság növelése miatt akarsz vízüveget tenni.
Én nem tenném a helyedben, felesleges pénzkidobásnak tartom.
Tapasztalat, hogy a vízüveggel kevert beton évek alatt hajlamosabb a repedezésre, az így keletkezett kapillárisokon viszont fölszivárog a víz. Csak ha bitumenes lemezt teszel a betonra akkor lesz biztos vízzáró réteged. Akkor meg minek bele a vízüveg?

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2014. június 3., kedd 12:30

Nemrég csináltam egy "kerti vegyest", Ahol 10 cm síkhálós betonlemezen van a kiegyenlítőréteg, azon 4 cm díszburkolat. Erre tettem a bitumenes nehézlemezt, és arra jött a felépítmény.
116_0035.JPG
116_0035.JPG (48.99 KiB) Megtekintve 11782 alkalommal

Válasz küldése