Bemutatkozás

Ha új vagy a fórumon, akkor kérlek írj pár szót magadról egy új témában
SANDORZSOLTM
Regisztrált tag

Bemutatkozás

Hozzászólás Szerző: SANDORZSOLTM » 2015. október 16., péntek 12:53

Sziasztok!

Régi vágyam az előkert rendezésével, kialakításával egy kemence + bográcsozó építése. Pilisszentlászlón élek 7 éve és most jött el számomra a megépítés kivitelezés. Gondolatban, papiron és sokat olvasva oldalaitokat már rég megépítettem fal:), de mégis mindíg lenne kérdésem. Pilisszentlászló Szentendre és Visegrád között egy völgyben, csodálatos természeti környezetben terül el. A domborzat hegyes, dombos, így a telek, az előkert is lejtős. Három teraszszintet alakítottam ki, mire a ház elérhető.
Az utolsó teraszszint a házból is megközelíthető közvetlen kapcsolattal és itt egy 2,5 m magas zsaluköves támfalat is kellett építenem. Na - végre -, ebbe terveztem bele a kemencémet. Persze , mivel még sem ilyet, sem olyat nem építettem ezelött, most egy kicsit kevésnek érzem a falban kialakított helyet, nem tudok duplasoros téglával falazni majd.
A bográcsozó, grillező már kész és úgy tervezem, hogy karácsony környékén már süthetek a kemencében is.

Üdvözlet mindenkinek Pilisszentlászlóról!
zsoltmichael

savgerinc
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: Bemutatkozás

Hozzászólás Szerző: savgerinc » 2015. október 16., péntek 13:14

Szia, légy üdvözölve a csapatban !

Ha tennél fel fényképet, könnyebben tudnánk válaszolni.
Különben egy földid is a csapatunk tagja, csak ő ritkán mutatkozik itt.
Szerintem biztos ismered, Guriga a becsületes beceneve.
Baráti üdvözlettel: savgerinc
Ha tele a pince és füstöl a kemence, az se baj, ha vékony a szelence.

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2015. október 16., péntek 17:15

Michael !

Amikor azt olvasom, hogy különböző teraszszintek vannak , támfal miegyebek,
eszembe jut egy eretnek régen dédelgetett gondolatom:
az alsóbb szinten kialakítom a grillezőt és annak kvázi az ernyőjébe - magyarul fölé -
beépítem a kemencét.
Ezzel a előmelegítem , aláfűtök, körülfűtöm a felette lévő kemencémet.
Alul vidáman süti a szalonnát a vendégsereg, míg a gazda a fél szintnyi lépcsőt leküzdve
felballag a kemencéhez és ott süti a pecsenyéjét.
Felejtsétek el!!! Csak megy az agyam.
Hétvége van......
:hej
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

Baldavári László
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Baldavári László » 2015. november 22., vasárnap 23:02

Sziasztok kemence Rajongók!

Új regisztráló vagyok. Magamról, annyit, hogy fotósként dolgoztam, most hivatásos méhész vagyok. A méhesem Csévharaszton az erdőben található, 100 éves tanyámmal együtt. Ott termelek meg minden zöldséget a gyermekeimnek és magunknak. Barátaink és kedves ismerőseink sűrűn látogatnak, előttük mindig nyitva áll a pitvar kapu….
Épen ezért igen élénk az élet a mi kis régi „birodalmunkban” . Oldalbordám, mint a Bibliában Éva, aki pedagógus. Ő csábította el a fejem 34 évvel ezelőtt. Szeretjük a zenét, így egy húron pendülünk…
Kemencéhez annyi a közünk, hogy Matkó pusztán az egyik kedves rokonnak van egy dongás, amiből sok jó kaja bújt elő. A mi kemencénk alapja már 5 éve elkészült. Mindig mondtuk a barátainknak, hogy ez itt a kemence helye… Méhész ként tavasztól nyár végéig vándorlunk a méhekkel, így nagyon nehéz volt a „nekidurálás”…
Tavasszal úgy gondoltam, hogy mennyi időt vesztegettem el már a „kemencés örömöktől”…
Igaz, hogy két éve, hogy olvasgatom a neten, hogy ki min cseszett el a kemencéjén, és mit csinálna máshogyan a következőnél.
Na! Ezeket gyűjtöttem egy csokorba, és azt mondtam! …ha ezeket a hibákat nem vétem el, nem is sikerülhet olyan rosszul.
Így aztán nagy önbizalommal, és annál kevesebb szaktudással kezdtem neki a nagy „Ő”-nek!
Azért voltak valami féle elvárásaim a „jövendőbelimmel”!
pl. gyorsan felfűthető legyen,
jól tartsa a meleget,
ne kelljen később karban tartani,
sűrűn szeretnénk üzemeltetni,
…és hogy szép is legyen…
Évát meg ismerem 34 éve, mindig kedvire jár a gyomromnak (azaz a számnak, mert ott érezni a
kuriózumok kavalkádját)!
Első kéményes, hátsó szellőzős multifunkcionális kemence ami a szebb álmaimban megszületett!
Bal oldalon egy sparhet, azon túl egy sütögető. jobb oldalon meg egy tégla lóca amire a birkabőrt terítjük és ez esti csillagos eget kémleljük a feleségemmel és a Liza vizsla kutyánkkal, egy-egy pohár vörösbor társaságában miközben a donga átölel bennünket a melegével…
1000 db Putnoki tégla alkotja a kemencénket. Nem készült semmi féle tervrajz, csak úgy raktam, ” mint rossz gyereket az anyja”… (persze rossz gyerek meg nincsen, csak türelmetlen szülő)
A „kényes helyeken a földre kiraktam előre az elképzelt formát. Ezt nézegettem napokig, tetszik - nem tetszik… aztán átvariáltam, megint tetszik - nem tetszik…és már raktam is!
Volt olyan is, hogy tetszett csak pár nap múlva nem tetszett… visszabontottam. Így haladtam két lépés előre, egy meg hátra. Azért most sem bántam meg, hogy így csináltam!
A dongát is úgy régiesen raktam, 2 – 3 naponta 2 – 2 sor, hogy be ne dőljön. Persze, sárga agyag, só és vízüveg keverékkel. Az alja kivízszintezése azért izgalmas volt. Téglából csináltam alatta 30 cm vastag tört üveg bedöngölve. Nagy átmérőjű kéményre törekedtem, hogy huzatból ne legyen híján!
Persze a lángterelőre is vigyáztam a donga tetején. A belső ajtóm kicsit befelé dől, hogy ne kelljen kitámasztani. benne 5 cm kőzetgyapot szigetelés a hő tartás miatt. A kupolát többször összeraktam „szárazon"
A dongát törekes agyaggal tapasztottam, de csak vékonyan. kb. 2 cm jó simára elsimítottam, és hagytam alaposan kiszáradni. Szereztem (vettem) „nano festéket”.
Mikromolekuláris kerámiaszemcsék vannak a festékben, amiben kiégetés során levegő képződik és betyár jól szigetel. 2,5-3 mm fújt felület 20 cm kőzetgyapot szigetelést eredményez.
Ezzel több rétegben bekentem a dongát. Jól kiszáradás után meg tégla lapjával burkoltam a donga részt. Alaposan összecsiszoltam, portalanítottam és 2 soron lekentem klingerit tégla impregnálóval.
Sütőtér mérete: 1300x700 mm (három tepsis)
Felfűtés: 1h 45 perc és 2 óra között
2 óra után kezd a donga kívülről langyosodni
Csülök sütés 1h 45 perc
Csirke sütés: 1h 30 perc
A tepsik fölé rácsot készítettem, így emeletesen tudunk akár 20 főnek is egyszerre boldogságot adni a gyomorba.
Teljes szolgálatba helyezés időpontja: 2015. augusztus 10. kis családom nagy megelégedésére.
Menü: savanyú káposztán pihegő csülök mézes mártással lelocsolva, és tepsis krumpli, sült zöldségekkel.
Azóta mi is készült még?
Rozslisztes kenyeret sütöttünk, szabolcsi töltött káposzta cserépedényben, pácolt csirkemell sült körtével, Márton napi birsalmás sült lúd, almás sült pulykamell foghagymával spékelve almával körbe rakva, vörös boros paradicsomos szószos kacsa. Október óta persze még a desszert a saját termelésű sült tök.
Amióta elkészült a nagy „Ő” szinte két hetente sütünk benne!
Azért, hogy a régi módit is megadjuk, november 15. én Karesz atya felszentelte a kemencénket!
Szépen készült, még példabeszédet is mondott és a Bibliából is felolvasott „kemencés” példabeszédet.
Valami ilyesmit mondott: A kemence melege a család összetartója. A nagy történések kezdete a kemencében hamuba sült pogácsa… A kemence melege visszavárja a családtagokat, lángja új erőt ad az újabb kihívásoknak. …ha rá gondolunk a szívünket is melegség tölti el!
...mondhatnám úgy is! A tégla, az agyag és az álmom teret ad a lángnak, ami boldoggá teszi a családot és a vendégeinket.
Lett egy új családtagunk!

Mézes Laci
Csatolmányok
Fénykép0079.jpg
Fénykép0079.jpg (63.9 KiB) Megtekintve 1081 alkalommal

Gyuri58
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Gyuri58 » 2015. november 23., hétfő 0:01

Nagyon szép a kemencéd,gratulálok! meg::) meg::)
Sok sütés-főzést benne! :eh
K.B.Ü.Gyuri58
Jó kemence mellett könnyű a telelés.
Kemencém:
https://plus.google.com/photos/10654652 ... 8803050897

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2015. november 23., hétfő 1:12

Kedves Mézes Laci !

:bol
meg::) meg::) meg::)

Nagy örömmel olvastam bemutatkozásod, beszámolód, a papírra vetett gondolatokat!
:ty :ty :ty
Egy tagtársunk mondása csengett közben a fülemben:
A TÜRELEM JÓ KEMENCÉT TEREM !

Mindannyian láthatjuk, a mondás igazát!

Használjátok sokat, jó egészséggel, Évával süssetek benne a szátoknak tetsző sok finom étket,
melynek illatára Liza nyálképzése beindul , majd csillapodik néhány kínált falatkával
a csillagfényes estéken és éjszakákon.
A melege tartsa össze a családot és kovácsoljon újabb barátságokat!

A kemence lángja legyen- és maradjon Veletek !
:hej :hej :hej

Ui.: és hogy a kemence milyen?
Remekül néz ki !!!
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. november 23., hétfő 9:46

Üdvözöllek kedves Laci :hej
Isten hozott a kórteremben. :hej Élvezettel olvastam kedves és részletes bemutatkozásodat meg::) Tetszik a háromtepsis kemencéd is, legyen nagyon sok örömötök benne, főzzön - süssön sok-sok finomságot nektek és a barátoknak :idea: :bo Legyen sokat csillagos az ég felette, amikor a padkán melegszik az a birkabőr!!! :)

cibatapapa
K.B.Ü. cibatapapa

yoda52
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: yoda52 » 2015. november 23., hétfő 14:57

Okozzon nagyon sok örömet :!: :e :s :t :sz :esz ::e :iiii
üdvözlettel:yoda52

A láng legyen veletek!

savgerinc

Hozzászólás Szerző: savgerinc » 2015. november 24., kedd 12:20

Laci, köszöntlek én is ! Légy üdvözölve köreinkben !

Tetszett a bemutatkozásod, példa értékű lehet sok új kemencésnek.
Remek, hogy már teljes értékűen üzemel az objektum.
Kiváló családi és társas, baráti összejövetelek színhelye lehet a kemence és környéke.
Sok szép ilyet kívánok neked és kedves családodnak !
:ty :bo :bol :bo :ty
Baráti üdvözlettel: savgerinc
Ha tele a pince és füstöl a kemence, az se baj, ha vékony a szelence.

minlanire
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: minlanire » 2016. július 1., péntek 6:43

lehet a kemence és környéke.
ฝากเงิน holiday

Jolika
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Jolika » 2016. július 27., szerda 12:58

Szervusztok ! Sokszor olvasgattalak titeket, mert minden vágyam egy udvari kemence volt, - és ennek elérhető változatát egy hordókemencét a születésnapomra a férjem elkészítette, aki lakatos, - és sok segítséget kaptunk facebookon egy itteni kemencebencés tagtól, kinek nem ismerem ezen az oldalon a nicknevét, teljes nevét kiírni nem akarom !

Örülök, hogy tagotok lehettem !

üdv: Jolika

yoda52
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: yoda52 » 2016. július 27., szerda 16:50

A HORDÓ kemence is kemence :!: Sok örömet és finomakat teremtsen nektek :!: :iiii
üdvözlettel:yoda52

A láng legyen veletek!

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2016. augusztus 9., kedd 20:01

Jolika írta:Szervusztok ! Sokszor olvasgattalak titeket, mert minden vágyam egy udvari kemence volt, - és ennek elérhető változatát egy hordókemencét a születésnapomra a férjem elkészítette, aki lakatos, - és sok segítséget kaptunk facebookon egy itteni kemencebencés tagtól, kinek nem ismerem ezen az oldalon a nicknevét, teljes nevét kiírni nem akarom !

Örülök, hogy tagotok lehettem !

üdv: Jolika
Üdv a csapatban Ő a "Csigaszeg" vagyis a Bői Kántor.. :bo :bo :bo Gratulálok itt is a kemencéhez és a születésnapodhoz is! Isten éltessen... :iiii
K.B.Ü. cibatapapa

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2016. augusztus 9., kedd 20:24

Nyugodtan ki is írhatod a nevét... itt meg főleg... :D
Csiga barátunk tényleg nagyszerű ember...

barbibarbi
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: barbibarbi » 2016. augusztus 11., csütörtök 13:19

Kedves Kemencések!
Balázs Barbara vagyok, sajnos nincs kertem, így nem tudok kemencézni, grillezni, pedig imádok.
Külsősként vagyok itt, segítséget vagy tippet szeretnék kérni tőletek.
Szeptember 2-án lesz egy számomra nagyon fontos családi rendezvényünk Budapesten, és nagyon szeretnék erre a rendezvényre sült malacot rendelni, de nem találtam olyan szolgáltatót, aki vagy helyben megsütné, vagy máshol, kemencében, és elhozná nekünk, Esetleg közöttetek nincs olyan, akivel ilyen ügyben együttműködhetnénk?
Elnézést kérek, ha ez nagyon offtopik, és előre is köszönöm a segítséget!
Üdv, Barbi

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2016. augusztus 12., péntek 7:05

Szia!
Köztünk Siógabi barátunk van aki talán legaktívabban süti a malacokat... :D :D :D
Vedd föl vele a kapcsolatot... sosem lehet tudni.. :)

Válasz küldése