Hajszál repedés a kemencén

Ha új vagy a fórumon, akkor kérlek írj pár szót magadról egy új témában
Zsolt65
Kemencefűtő segéd

Hajszál repedés a kemencén

Hozzászólás Szerző: Zsolt65 » 2015. október 26., hétfő 21:12

Kedves Kemencések!

Az elmúlt két hónapban építettem egy dongás kemencét, alapvetően Kemencebence iránymutatása alapján. A dongát 12-es futó sorral kötésbe raktam. A donga hátsó falát hozzáfalazva 24-es falvastagsággal alakítottam ki. A külső felületet kb 1,5 cm agyaggal ( ezt két rétegben vittem fel) letapasztottam, majd 5 cm közetgyapot szigetelést Dyrvit hálóval lefogva Flexibilis ragasztóval lekentem. Azért hogy a felület majd festhető legyen egy vékony rétegben kb. 1 cm lábazati vakolatból rásimítottam egy réteget. A végfalra csak felülről engedtem rá az előzőekben leírt réteget, az az a végfal függöleges részét kívülröl csak vakoltam. A végén a teljse felületet, lábazati festékkel három rétegben bevontam. Amikor mindez készenlett elkezdtem fokozatosan ( egy héten kersztül naponta egyre több tüzelőt elégetve) fűteni a kemencét. Eddig nem is jelentkezett semmi probléma. Az első teljes felfűtésnél azonban a hátfalon a boltiv vonalán végig megjelent egy vékony repedés. A repedés jellegében úgy nézki, mint a fórumon 2014. június. 29-én 15:11 kor feltöltött képen látható csak nincs olyan mértékű. Talán fontos megjegyzni, hogy a megrakott boltrívet kb két hétig végfalnélkül átszellőzve hagytam száradni, és csak azután kezdtem a rétegeket rárakni.
Kérdésem, hogy okozhat-e ez problémát a későbbi használat során?

laca55
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: Hajszál repedés a kemencén

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2015. október 26., hétfő 23:06

Szia Zsolt !

Azt mondják a Mesterek, hogy repedés nélkül nincs kemence !
" Azért hogy a felület majd festhető legyen egy vékony rétegben kb. 1 cm lábazati vakolatból rásimítottam egy réteget "
Mi az a lábazati vakolat?

" A donga hátsó falát hozzáfalazva"
A végfalat nem a donga alá falaztad?

" a megrakott boltívet kb két hétig végfalnélkül átszellőzve hagytam száradni,"
Így nem tud teljesen kiszáradni, de írtad, hogy tüzeltél is benne fokozatosan.
Gondolom ezáltal kiszárítottad és nem a bezárt nedvesség akart távozni gőz formájában a repedésen.
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

zotya

Hozzászólás Szerző: zotya » 2015. október 27., kedd 16:48

Zsolti!

Azt a hibát te is elkövetted amit Én. Nem a donga alá falaztad a végzárót, hanem mellé. fal:) fal:) fal:) Nekem is meg nyilt a dongánál a fal tüzeléskor. Nekem azonban ez a hiba még akkor jelentkezett amikor nem volt rajta semmi féle szigetelés és lassan szárító tüzelést alkalmaztam. Ekkor belülről a donga és a fal találkozásánál samottpor vízüveg keverékével kikentem és ezáltal megszünt a füst szivárgás. :bol :bol Ezt követően szigeteltem le teljesen a kemit.
Te ahogy olvastam csak szellőztetted a dongát ami nem biztos, hogy teljesen kiszáradt. Aztán meg a végét is felfalaztad szintén agyaggal, majd leszigetelted a leírtak szerint és csak utána kezdted tüzeléssel szárítani.
Mikor erőteljesebb tüzet gerjesztettél a vízgőz nehezen tudott távozni a kemiből és ahogy Laca írta a repedésen akart távozni.
Javaslom te is kend ki donga fal találkozásánál samottal és talán segit.

üdv:zotya
A munka a kemencével mennyire fárasztó, de az eredmény utáni vágyakozás mindent legyőz. Ha kész a munka gyümölcse minden fáradozást kárpótol.

Kemencém építési folyamata.

https://plus.google.com/photos/10731869 ... 6069996881

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. október 27., kedd 16:52

Üdvözöllek a fórumon :hej

Az elmúlt két hónapban építettem egy dongás kemencét, alapvetően Kemencebence iránymutatása alapján. A dongát 12-es futó sorral kötésbe raktam. A donga hátsó falát hozzáfalazva 24-es falvastagsággal alakítottam ki fal:) Na most ez utóbbit lehet, hogy van aki tanácsolja (sajnos fal:) ) A hátfalat mindig a donga alá illik falazni és nem árt, ha a donga és a hátfal mérete, szélessége azonos a hőtárolás és hőtágulás miatt..A szigetelést pedig szintén célszerű ebben az esetben a hátfalon is vagyis körben elvégezni. Na most ott alatta repedezhetnek majd az illeszkedések. Amúgy miért kellett dupla hátfal :?: :?: Jégfal van esetleg mögötte?
A repedés jellegében úgy néz ki, mint a fórumon 2014. június. 29-én 15:11 kor feltöltött képen látható csak nincs olyan mértékű. Ha már megtaláltad ezt a képet, akkor legközelebb csak a linkjét másold be ide és ne a dátumot ha lehetne, mert így szoktuk. Sehol nem találom, de ha valaki megtalálja, egy házisiőr a jutalom!! :bo :bo
Tájékoztatásul :idea: Ma 92533 hozzászólás és 550 téma van a fórumona képek számára nincs adat kb. 150 000 fénykép lehet fent..
Ezért az sem lenne rossz, ha tennél fel egy fényképet, mert nekem fogalmam sincs mekkora és hol van a kemencéden a repedés. Csak hogy hátul,, na de hol.(Feltételezem nem a szigetelés alatt!! :o lennék) Amúgy minden kemence megreped, semmi baja nem lesz tudod majd használni, ha nem nyílik nagyon tovább! Elnézést de ez a véleményem, kár, hogy nem előre érdeklődtél. üdvözlettel cibatapapa
K.B.Ü. cibatapapa

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2015. október 27., kedd 19:04

Fatre !

jelentkezek a sörért !!!!
Kérem Márton napra leszállítani !
:bol

a jelzett időpontban egy éhes száj repedt minössze :lol:

de egy kicsit korábban valódi repedések láthatók !
2014. június 29., vasárnap 8:14
godlock tollából

:hej
Csatolmányok
repedés  1..jpg
repedés 1..jpg (7.44 KiB) Megtekintve 1368 alkalommal
valódi repedés.jpg
valódi repedés.jpg (49.72 KiB) Megtekintve 1368 alkalommal

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. október 27., kedd 19:55

Úgy látszik megint bejön a "mindenki másképp csinálja".... :) Én azon az órán nem voltam ott amikor azt tanultuk hogy alá kell falazni a dongát... :oops: Így a saját fejem után mindig melléfalazom, és 5-6 helyen kályhásdróttal bekötöm a dongába... lehet hogy nem szakszerű, de még sose nyílt meg... :)
Csatolmányok
donga.jpg
donga.jpg (38.66 KiB) Megtekintve 1362 alkalommal

shark1
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: shark1 » 2015. október 27., kedd 21:04

Ez tényleg elég jól el szállt sajnos. Véleményem szerint a donga az ékelésektől repedhetett meg. Látom,h minden téglát ékelés tart. Ha nincsenek az ékek vissza lazítva vagy ki véve akkor a hő hatására a feszültségtől lehet ilyen formájú repedés.Én egyetlen éket sem tettem bele falazáskor. Még csak hajszál repedés sem látok sehol egyenlőre.De úgy hallottam, két fajta kemence létezik:) ami meg reped és amelyikről le tagadják:)Én ezt a dongát mindenképp le bontanám és újat készítenék ékek nélkül.

Üdv.:Ati,

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. október 27., kedd 21:25

Lacám hozom a sört, tiéd a pont! :D :lol: Na de ez egy aláfalazott hátsófal ami carrá van repedezve, a Tinker képén pedig egy drótos mögé falazás látható repedések nélkül, de hogy a kérdéses 24 centis hol és miért repedezik sajnos ezekből a képekből nem derül ki.. Bonyolult az élet Matolcsyai bácsik, de nem adjuk fel!! :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: Fatresz
K.B.Ü. cibatapapa

Zsolt65
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Zsolt65 » 2015. október 27., kedd 21:34

laca55 írta:Szia Zsolt !

Azt mondják a Mesterek, hogy repedés nélkül nincs kemence !
" Azért hogy a felület majd festhető legyen egy vékony rétegben kb. 1 cm lábazati vakolatból rásimítottam egy réteget "
Mi az a lábazati vakolat?

Kedves Laca!
Ez egy zsákos anyag amiben a meszet műgyanta alapú ragastóval helyettesítik így egy kvázi vizlepergető réteg jön létre amikor a vakolat beszárad.

" A donga hátsó falát hozzáfalazva"
A végfalat nem a donga alá falaztad?

" a megrakott boltívet kb két hétig végfalnélkül átszellőzve hagytam száradni,"
Így nem tud teljesen kiszáradni, de írtad, hogy tüzeltél is benne fokozatosan.
Gondolom ezáltal kiszárítottad és nem a bezárt nedvesség akart távozni gőz formájában a repedésen.
Ezt gondoltam én is mert úgyvéltem, hogy nagyon kíméletesen kezdtem kiszárítani a kemencét.

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2015. október 27., kedd 21:41

shark !

a megtalált képen a godlock kartárs kemencéje található !!!

Anno orvosolta hibát !

FeFe
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: FeFe » 2015. október 27., kedd 21:49

Én is kályhás dróttal erősítettem meg a dongát.
Biztos ez sem szakszerű, de túl vagyok már jó néhány felfűtésen, és csak ajánlani tudom.
Nekem kívül nincs mindent eltakaró kőzetgyapot, ezért felfűtés után még így is hajszálrepedések formájában kirajzolódnak a fölső téglák a hátfalon. Mikor viszont teljesen kihűl a kemence, nagyítóval sem látszanak a repedések.
Nekem bejött...
Csatolmányok
1.JPG
1.JPG (63.1 KiB) Megtekintve 1329 alkalommal
2.JPG
2.JPG (66.81 KiB) Megtekintve 1329 alkalommal
3.JPG
3.JPG (66.32 KiB) Megtekintve 1329 alkalommal

Zsolt65
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Zsolt65 » 2015. október 27., kedd 21:57

Kedves Kemencések!

Köszönöm az észrevételeket. Gyakorlatlan vagyok a fórumozásban ( Léven ez volt a tegnapi volt az első),ezt abból is érzem, hogy a mikor ma beléptem, azzal próbálkoztam, hogy a gyors válasz mezőbe írtam és azt elküdtem, azonban nem látom sehol ezért most megpróbálom így megismételni. A bemutatkozásba leírt hivatkozás csak a jelenségre utalt, ami szerint a levakolt lefestett végfalon az az íves repedés jelent meg amit Laca megtalált az archívumban. A donga egyéb részén külsőleg sehol nem láttam repedést. A mögéfalalzás ötletét a Kemencés kisokos 21.oldaláról vettem, mert ott mindkét módszert alaklmazhatónak tartotta a szerző. Tekintettel arra, hogy soha nem építettem kemencét ezt tartottam az egyszerűbben kivitelezhetőnek elkerülve a sok faragást.
Megfogom próbálni a vízüveges kikenést is de arra gondoltam, hogy felfűtött állapotban a végfalra ráteszek egy réteg Dyrvit hálót és lekenem ragasztóval, majd újra lefestem. Véleményetek szerint ez hozhat eredményt?

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. október 27., kedd 23:15

A kisokos egyik szerzője én vagyok, (Alijas cibatapapa :mrgreen: ) de amire hivatkozol a kisokos 21. oldalára az egy dupla dongás kemence légréssel és az alsó donga alá van falazva a hátfal ha megfigyeled itt a képen és csak a felső donga mögé van falazva a második sor. Akkor ezt az építő "Batu Kán bencésünk " megosztotta velünk. Az egy 27 centis dongájú légréses kemence valószínűleg ezért lett a hátfal is szélesebb.
Na de nem ez a lényeg. Semmi baj a kemencéddel, a repedéseket pedig el kell dugni valami alá, ha zavar!
Amúgy tegyél fel fotót légyszíves a te repedésedről :ty :ty :ty
aláésmellé.jpg
aláésmellé.jpg (58.99 KiB) Megtekintve 1311 alkalommal
K.B.Ü. cibatapapa

Zsolt65
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Zsolt65 » 2015. október 28., szerda 20:51

Kedves cibatapapa!

Előre bocsájtva, hogy nem volt szándékomban felelőst keresni, és most sincs, a kép felett az alábbi szöveg szerepel:

"A donga lezárása, aláfalazva és mögé falazva.

Mind a két módszer lehetséges az alábbi képen mind a két megoldás egyszerre látható, a belső
donga aláfalazva a külsőre pedig mögé falazva látható a lezárás!"

Javaslom, hogy ennek a fejezetnek a szövegét pontosítsd és akkor a tudatlanok mint én is nem követik el azt a hibát, hogy rosszul értelmezik a mondatot.

Zsolt65
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Zsolt65 » 2015. október 28., szerda 21:11

tinker írta:Úgy látszik megint bejön a "mindenki másképp csinálja".... :) Én azon az órán nem voltam ott amikor azt tanultuk hogy alá kell falazni a dongát... :oops: Így a saját fejem után mindig melléfalazom, és 5-6 helyen kályhásdróttal bekötöm a dongába... lehet hogy nem szakszerű, de még sose nyílt meg... :)
Kedves tinker!

Jól látom a fényképen, hogy ezek nem bontott téglák? Gyakorlatilag mindenhol azt olvastam, hogy a boltívhez, illetve a sütőtérhez nem jók a ma gyártott téglák. A képen pedig úgy tűnik mintha ezek új Leier téglák lennének. A válaszodból úgy tűnik, hogy több kemencét építettel és nem volt eddig negatív tapasztalatod. Ezt csak azért kérdezem, mert a környékünkön heteken keresztül kerestem jóminőségű bontott téglát, de még felár felkínálásával sem tudtam olyat venni amit szerettem volna.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. október 28., szerda 21:37

Igen jól látod ezek kanizsai vadiúj téglák... ilyen képet sikerült feltenni... Igazából működik, de nem tökéletes... és drága is... sokkal jobb a bontott. Többeknek tanácsoltam már.., és én is többet raktam már bontott samott-téglából, szerintem bármelyik égetett agyagtéglánál jobban bírja a strapát.. és úgy is minden kemit ki kell tapasztalni... nem kell félni a samott téglától... :)

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. október 29., csütörtök 20:14

Zsolt65 írta:Kedves cibatapapa!

Előre bocsájtva, hogy nem volt szándékomban felelőst keresni, és most sincs, a kép felett az alábbi szöveg szerepel:

"A donga lezárása, aláfalazva és mögé falazva.

Mind a két módszer lehetséges az alábbi képen mind a két megoldás egyszerre látható, a belső
donga aláfalazva a külsőre pedig mögé falazva látható a lezárás!"

Javaslom, hogy ennek a fejezetnek a szövegét pontosítsd és akkor a tudatlanok mint én is nem követik el azt a hibát, hogy rosszul értelmezik a mondatot.
Kedves Zsolt. Nem pontosítóm a kisokost, mard majd így ahogy van. Nem vagytok tudatlanok :idea: :hej Ezért nem is érzem felelősnek magam. A Tatár kemencésünk kemencéje egy dupla dongájú légréses kemence. Ez akkor szerintem újdonság volt és ezért épült hozzá a dupla hátfal. A sütőtérben aláfalazva és mögötte pedig mögé falazva a hátfal.
Az a lényeg, hogy a frontfalat a "hőcsapdát vagy a hátfalat és a dongát is" több féle képen lehet falazni.
Nekem az a véleményem és nem indulok ki másból csak az épület építések, kémények, falazásából, hogy a legjobb megoldás a kötésben rakott falak" téglák" ez vonatkozik a dongára hátfalra, hőcsapdára bármire is. Persze ez a legmacerásabb megoldás. De mi már egy páran építettünk így is hátfalat és hőcsapdát is...Mármint kötésben,,,, na de az is képes rá és megreped, ez miatt nem kell elkeseredni!!!!
Keresem a képeket üdv: Faterosz.
K.B.Ü. cibatapapa

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. október 30., péntek 20:02

tinker írta:Úgy látszik megint bejön a "mindenki másképp csinálja".... :) Én azon az órán nem voltam ott amikor azt tanultuk hogy alá kell falazni a dongát... :oops: Így a saját fejem után mindig melléfalazom, és 5-6 helyen kályhásdróttal bekötöm a dongába... lehet hogy nem szakszerű, de még sose nyílt meg... :)
donga.jpg
donga.jpg (38.66 KiB) Megtekintve 1193 alkalommal
Biztos szakszerű így is meg úgy is. Szerintem nem lehet megmondani a tutit. Nem kekeckedés, mert ekkora tapasztalata rajtad kívül, (nemcsak itt!!!) kevés kemencésnek van Zoli. Tudod mi nem csak egymást, hanem a kis Bencéket is próbáljuk önzetlenül segíteni, (összezavarni :!: :lol: ) A derótról egyszer ezt írtad ( a mobilra)

http://kemencebence.hu/distribution/vie ... 26#p100026
aderót.jpg
aderót.jpg (19.26 KiB) Megtekintve 1193 alkalommal
K.B.Ü. cibatapapa

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. október 30., péntek 21:56

Paposz!
Tudod, hogy az ytongos mobil és a hagyományosnak mondható dongás szerkezetileg nagyon messze van egymástól... ami igaz az egyikre az korántsem a másikra...
Az tény , hogy rengeteg időt, energiát szántam-szánok a kemencéknek- kályháknak, de minél jobban belemerülök, annál jobban érzem, hogy még mindig nagyon sok tanulnivalóm van... :)
Arra viszont már rájöttem, az biztosan nem igaz, hogy valami CSAK egyféleképpen lehet jó... :)

Zsolt65
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Zsolt65 » 2015. október 31., szombat 10:09

Kedves kemencések!

A képen a hátfalon a kemence kihűlt állapotában főleg az árnyék alat látható a repedés ez fut körbe az ív mentén. Ha begyújtunk holnap próbálok majd fényképet készíteni, mert akkor jobban megnyílik.
Csatolmányok
20151031_085318_001.jpg
20151031_085318_001.jpg (37.48 KiB) Megtekintve 1171 alkalommal

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. október 31., szombat 11:14

Szerintem ezzel a repedéssel nincsen gond... :) ha nem mondod merre keressem nem is látom... :) :) :)

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. október 31., szombat 12:21

Nem látok én sem repedést, de én már egy vén öreg vagyok! meg::)
K.B.Ü. cibatapapa

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. október 31., szombat 12:27

tinker írta:Paposz!
Tudod, hogy az ytongos mobil és a hagyományosnak mondható dongás szerkezetileg nagyon messze van egymástól... ami igaz az egyikre az korántsem a másikra...
Az tény , hogy rengeteg időt, energiát szántam-szánok a kemencéknek- kályháknak, de minél jobban belemerülök, annál jobban érzem, hogy még mindig nagyon sok tanulnivalóm van... :)
Arra viszont már rájöttem, az biztosan nem igaz, hogy valami CSAK egyféleképpen lehet jó... :)
Zolikám :hej
Biztos, csak nem egyféleképpen lehet elkészíteni, bármit, így a kemencéket is. Te abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy kipróbálhatod és fejlesztheted az elképzeléseidet,(mert ez a szakmád) és ezáltal rengeteg tapasztalatra teszel szert. meg::) meg::) Amikor a KisOszit kitaláltam és megépítettem Porfixből, azért drótoztam meg a tapasztalatok hiányában, hogy talán, jobban bírja majd a szállítást. A másik szempont pedig az volt, (mivel nem volt még eddig erre sem tapasztalat), hogy a fagyálló csemperagasztó, hogy fogja majd elviselni a magas hőhatást. Tudod te is, voltak itt már komoly viták arról is, hogy az ytong nem való kemencének, főleg olyanokkal akiknek soha sem volt ezzel semmilyen tapasztalata, csak negatív elképzelései az ytongról.
Porfíx is működik a mai napig a KisOsziban, de nem ajánlom soha senkinek. Azért mert jóval gyengébb anyag mint az ytong.
Tudom elkalandoztam a donga hátsó falától. A harmadik variáció a kötésben falazás. Keresek képeket, mert több helyen építettünk már így kemencét! Dinnyésen is!
CAM01250.jpg
CAM01250.jpg (58.21 KiB) Megtekintve 1182 alkalommal
CAM01252.jpg
CAM01252.jpg (51.48 KiB) Megtekintve 1182 alkalommal
CAM01391.jpg
Ott voltatok ti is!
CAM01391.jpg (61.3 KiB) Megtekintve 1182 alkalommal
K.B.Ü. cibatapapa

Zsolt65
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Zsolt65 » 2015. november 2., hétfő 8:28

Kedves Kemencések!

Próbáltam közelről készíteni a képet, hogy jobbán lehessen látni a jelenséget. Ez az előző képtől eltérően már felfűtött állapotban készült, ami a tevőbe elhelyezett óra szerint 355 °C- volt a kemencében. A repedés mértéke 1-2 mm körbe.
Az kérdezném, hogy a tevő felső sarkában elhelyezett hőmérő mennyire mutatja a kemence tényleges hőfokái, illetve hogy mi a tapasztalat arra, hogy hányfokig érdemes felfűteni a kemencét. Az is érdekelne, hogy nagyjából egy ilyen 300 l kemencének ha jól működik meddig kellene olyan hőt tartani ami még sütésre alaklmas.
Csatolmányok
20151101_130109.jpg
20151101_130109.jpg (48.39 KiB) Megtekintve 1142 alkalommal

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. november 2., hétfő 9:31

Szia! Ez a repedés normális... a hőtágulásból ered. Ha zavar, szigteteld le 5 cm kőzetgyapottal a javít a hőtartáson is...:) Ha nem akarod szigetelni akkor felfűtött állapotban töltsd ki a repedést híg agyaggal ( pl. nagy orvosi fecskendővel ) szinte azonnal beleszárad a repedésbe. Valamennyire mindenképpen meg fog látszani, de a kemencénél normális az ilyen fokú repedés... :)
Egy ekkora kemencét legalább 2 órán keresztül kell fűteni jobbról-balról majd középen... a végén parázs szétterít az alján.
Így 5-6 órán keresztül biztosan tudnod kell benne sütni, a megfelelő sorrendben ( pizza, húsok, kenyér és más kelt tészták) Majd ahogy hűl, jöhet a leves és tejberizs is :) Nehéz konkrét adatokat mondani, Neked kell kitapasztalnod...

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. november 2., hétfő 9:37

cibatapapa írta:
Zolikám :hej
Biztos, csak nem egyféleképpen lehet elkészíteni, bármit, így a kemencéket is. Te abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy kipróbálhatod és fejlesztheted az elképzeléseidet,(mert ez a szakmád) és ezáltal rengeteg tapasztalatra teszel szert. meg::) meg::) Amikor a KisOszit kitaláltam és megépítettem Porfixből, azért drótoztam meg a tapasztalatok hiányában, hogy talán, jobban bírja majd a szállítást. A másik szempont pedig az volt, (mivel nem volt még eddig erre sem tapasztalat), hogy a fagyálló csemperagasztó, hogy fogja majd elviselni a magas hőhatást. Tudod te is, voltak itt már komoly viták arról is, hogy az ytong nem való kemencének, főleg olyanokkal akiknek soha sem volt ezzel semmilyen tapasztalata, csak negatív elképzelései az ytongról.
Porfíx is működik a mai napig a KisOsziban, de nem ajánlom soha senkinek. Azért mert jóval gyengébb anyag mint az ytong.
Tudom elkalandoztam a donga hátsó falától. A harmadik variáció a kötésben falazás. Keresek képeket, mert több helyen építettünk már így kemencét! Dinnyésen is!
CAM01250.jpg
CAM01252.jpg
CAM01391.jpg
Fater! Ebben is egyetértünk.. Az én tapasztalatom azt mutatja szinte mindegy hogy kötésbe építjük a dongát vagy sem... A kötésba rakott donga szinte minden tégláján találtam repedést felfűtött állapotban... keresem a képet is róla... :)

Zsolt65
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Zsolt65 » 2015. november 2., hétfő 18:10

tinker írta:Szia! Ez a repedés normális... a hőtágulásból ered. Ha zavar, szigteteld le 5 cm kőzetgyapottal a javít a hőtartáson is...:) Ha nem akarod szigetelni akkor felfűtött állapotban töltsd ki a repedést híg agyaggal ( pl. nagy orvosi fecskendővel ) szinte azonnal beleszárad a repedésbe. Valamennyire mindenképpen meg fog látszani, de a kemencénél normális az ilyen fokú repedés... :)
Egy ekkora kemencét legalább 2 órán keresztül kell fűteni jobbról-balról majd középen... a végén parázs szétterít az alján.
Így 5-6 órán keresztül biztosan tudnod kell benne sütni, a megfelelő sorrendben ( pizza, húsok, kenyér és más kelt tészták) Majd ahogy hűl, jöhet a leves és tejberizs is :) Nehéz konkrét adatokat mondani, Neked kell kitapasztalnod...
Kedves tinker!

A fórumon mint írtam csak pár napja jelentem meg, de te mindig nagyon pozitív kicsengésű válaszokat adsz ezért ezt külön köszönöm. A hőmérő elhelyezésére és annak mutatott értékére van tapasztalatod?

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. november 3., kedd 7:27

Szia! Igazából majdnem mindegy hova teszed a hőmérőt... nem az a lényeg hogy pontos adatot mutasson, hanem hogy tudd, hogy egy adott hőmérő állásnál hogy viselkedik a bennlévő sütnivaló... :) Ha rutinos leszel már nem is kell hőmérő, látni fogod a kemence "színéről " mit csinálj... :) :)

csigaszeg

Hozzászólás Szerző: csigaszeg » 2015. november 3., kedd 8:28

Szia..........

Felöltözteted szép, meleg ruhába,nix repedés, és a hőtartása nagyságrendekkel javulni fog....
^6D73628976C76A06BB400DA90660459ABD1D92D54392C7CFD6^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
^6D73628976C76A06BB400DA90660459ABD1D92D54392C7CFD6^pimgpsh_fullsize_distr.jpg (73.37 KiB) Megtekintve 1083 alkalommal
^AE953ABCDDD6D63EDA678D477CEB7315EDF8CC3D9D65711990^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
^AE953ABCDDD6D63EDA678D477CEB7315EDF8CC3D9D65711990^pimgpsh_fullsize_distr.jpg (58.43 KiB) Megtekintve 1083 alkalommal
Kemencebaráti üdvözlettel.......

Kép

Kemence nélkül?????? Minek?????

Babóca & Csigaszeg A'lias Brigan-Tibi

shark1
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: shark1 » 2015. november 4., szerda 10:56

A donga hajszál repedései mindenképpen normális dolog. Az enyémen is kb az ötödik fel fűtés után szinte minden téglán van hajszálrepedés. Legalább tudom,h jól befűtöttem a kemencében:) Mivel hőtágulás van ezért valaminek engedni kell. Véleményem szerint a repedéseket ami a kemencén keletkezik teljesen felesleges ki javítani.Mert utána máshol fog megrepedni.
Csatolmányok
IMG_5071.JPG
IMG_5071.JPG (26.21 KiB) Megtekintve 1044 alkalommal
IMG_5072.JPG
IMG_5072.JPG (31.16 KiB) Megtekintve 1044 alkalommal

shark1
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: shark1 » 2015. november 4., szerda 11:09

shark1 írta:A donga hajszál repedései mindenképpen normális dolog. Az enyémen is kb az ötödik fel fűtés után szinte minden téglán van hajszálrepedés. Legalább tudom,h jól befűtöttem a kemencében:) Mivel hőtágulás van ezért valaminek engedni kell. Véleményem szerint a repedéseket ami a kemencén keletkezik teljesen felesleges ki javítani.Mert utána máshol fog megrepedni.
A lényeget ki felejtettem amit még észrevételeztem! Tehát az egész téglák szinte mind meg repedtek.Viszont a feles téglákban nem láttam hajszálrepedést.Mivel gondolom a feles téglában nincs akkora feszültség a hő hatására ezért az jobban ellen áll a hőnek,hőtágulásnak.
A következő kemencém építésénél a dongát feles téglákból kötésben fogom rakni,a kíváncsiság kedvéért.

Gyuri58
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Gyuri58 » 2015. november 4., szerda 11:28

shark1 írta:
shark1 írta:A donga hajszál repedései mindenképpen normális dolog. Az enyémen is kb az ötödik fel fűtés után szinte minden téglán van hajszálrepedés. Legalább tudom,h jól befűtöttem a kemencében:) Mivel hőtágulás van ezért valaminek engedni kell. Véleményem szerint a repedéseket ami a kemencén keletkezik teljesen felesleges ki javítani.Mert utána máshol fog megrepedni.
A lényeget ki felejtettem amit még észrevételeztem! Tehát az egész téglák szinte mind meg repedtek.Viszont a feles téglákban nem láttam hajszálrepedést.Mivel gondolom a feles téglában nincs akkora feszültség a hő hatására ezért az jobban ellen áll a hőnek,hőtágulásnak.
A következő kemencém építésénél a dongát feles téglákból kötésben fogom rakni,a kíváncsiság kedvéért.

Szerintem a téglának nem szabadna repedni.Az enyémen a téglák nem repednek!Majd a hozzáértők válaszolnak.
K.B.Ü.Gyuri58
Jó kemence mellett könnyű a telelés.
Kemencém:
https://plus.google.com/photos/10654652 ... 8803050897

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. november 4., szerda 11:55

Gyuri58 írta:
Szerintem a téglának nem szabadna repedni.Az enyémen a téglák nem repednek!Majd a hozzáértők válaszolnak.
Hosszabb távon szinte mindegyik kötésbe rakott donga "féltéglázódik" :) Neked szerencséd lehetett eddig, hogy az átlagnál erősebbek a tégláid...
Amúgy semmi jelentősége nincs... ettől nem süt kevésbé jól.. :) :)

shark1
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: shark1 » 2015. november 4., szerda 12:49

Gyuri58 írta:
shark1 írta:

Véleményem szerint ahol hő van ott hőtágulás is van ezért természetes,h a téglák feleződnek a dongában és így lesz meg a természetes dilatáció a későbbiekben.Az én donga tégláim nagyon erős régi sárga csengő téglákból van.Tehát ez azon múlik,h szabad.e vagy sem:)

Zsolt65
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Zsolt65 » 2015. november 4., szerda 21:21

tinker írta:
Gyuri58 írta:
Hosszabb távon szinte mindegyik kötésbe rakott donga "féltéglázódik" :) Neked szerencséd lehetett eddig, hogy az átlagnál erősebbek a tégláid...
Amúgy semmi jelentősége nincs... ettől nem süt kevésbé jól.. :) :)
Kedves tinker!
Amikor készültem arra, hogy megépítem a kemencét, próbáltam több irányból információt begyűjteni. Sajnos nem találom, hogy hol olvastam azt, ahol a szerző a kötősork szerinti falazást javasolta azzal indokolva, hogy ebben az esetben a fugavonalok mentén a hőtágulás nics akadályozva ezért minden egyes iv darab önálló mozgásra képes. A fentieket olvasva igazlehet ez a tapasztalat?

Zsolt65
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Zsolt65 » 2015. november 4., szerda 21:35

Kedves Csigaszeg!

A fényképeken egy keményebb szerkezetű kőzetgyapotot látok, mint amit én tudtam venni otthon a Tüzépen. Befolyásolhatja-e a hőtartását a kemencének, hogy szigetelő rétegként egy lazább szövetű közetgyapot került a dongára? A befűtések során mindig nézegettem, hogy kívülről milyen meleg a donga, de eddig még, a hőmérő szerinti 355 °C-nál sem lehetett akár még langyosnak sem mondani.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. november 4., szerda 21:41

A válasz NEM... az hogy hővezetési tényezője 0,044 vagy 0,045 az szinte mindegy... :) :) :)

Zsolt65
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Zsolt65 » 2015. november 4., szerda 22:01

Kedves tinker!

Ez megnyugtató. A válaszodnál vettem észre, hogy vannak feltöltött képeid és azokon azt látom, hogy te ugyanazt a szigetelő anyagot használtad, mint én. Ez jelentheti azt is, hogy amit csigaszegtől kérdeztem nem befolyásolja a hőtartást, mert gondolom, hogy ha negatív lenne a tapasztalatod, akkor nem alkalmaznád.

Gyuri58
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Gyuri58 » 2015. november 4., szerda 22:47

tinker írta:
Gyuri58 írta:
Amúgy semmi jelentősége nincs... ettől nem süt kevésbé jól.. :) :)[/quot

Nagyméretű nagyszombati MITTACSEK.P.feliratú téglából van az egész donga falazva.Max 10x volt benne sütve.Lehet,hogy ez kevés és ezért nincs a téglán hajszálrepedés :!:
K.B.Ü.Gyuri58
Jó kemence mellett könnyű a telelés.
Kemencém:
https://plus.google.com/photos/10654652 ... 8803050897

shark1
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: shark1 » 2015. november 5., csütörtök 13:30

Azt írja a fáma,h jól kiégett csengő hangú téglából építsünk dongát vagy tűzteret!
Valójában ezzel követjük el a hibát szerintem mert a kemény tégla sokkal nehezebben viseli a hőtágulást!
Ezért lesz teli zsugorodási repedéssel,a zsugorodási repedéssekkel teli tégla szilárdsága kisebb mint amit a keménysége alapján meg lehet állapítani!
Ebben az esetben a kemence tűzterét olyan égetett téglából célszerű építeni amelyek nem lehetnek T50 szilárdsági értéknél szilárdabbak.Ellenkező esetben hajszálrepedések jelentkeznek a téglákon a tűztér gyors felmelegedése miatt amik egy idő után szét porladnak.

A közelítő becslést egy hegyes szerszámmal,pl csavarhúzó segítségével végezhetjük.
Ha az eszközt a tégla felületébe kb 45 fokos szögben 4-5 mm re benyomhatjuk akkor a falazó tégla mintegy T50 minőségű szilárdságra becsülhető.Ha a hegyes eszközt kb 2-3 mm.re tudjuk be nyomni akkor T70 szilárdságúra becsülhető. 1-2 mm,re akkor valószínű T100 minőségű. A a hegyes eszközzel csak karcolni tudjuk a téglát akkor T140-nek vehetjük.

Sajnos én is el követtem ezt a hibát és ezért nem hagyott nyugodni.
Ezért véleményem szerint igen rossz tévhit a csengőhangú jól kiégetett tégla a dongának vagy egyéb tűztér építésére!Mert nem bírja a hirtelen fel lépő hőt és meg reped.

Remélem nem untattam senkit.

Válasz küldése