Pontos idő: 2018. január 19., péntek 3:39

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Bejelentkezés
HozzászólásElküldve: 2017. szeptember 2., szombat 22:46 
Regisztrált tag

Adott Köszönöm: 0 alkalom
Kapott Köszönöm: 0 alkalom
Üdv Kemencések!

Rövid kórtörténet:
Világéletemben szerettem sütni/főzni, otthon és a szabadban egyaránt, de bográcsolásra, tárcsázásra a "panellét" miatt csak nagyobb kirándulásokon, vagy nyaraláskor volt lehetőségem. Két éve sikerült kertes házba költözni, ahol gyorsan összedobtam egy ideiglenes tűzrakóhelyet, a repertoár pedig kiegészült a grillezéssel is, mivel a házhoz kaptunk egy épített, kéménybe kötöttet a teraszon. A költözés óta eltelt időszakban folyamatosan tervezgettem, hol, és hogyan építsem meg a végleges tűzrakóhelyet, és természetesen a kemencét.
A hely gyorsan eldőlt, mivel a korábbi melléképület alatti pincét nem szűntették meg, csak terítettek rá ~ 7-8 centi földet, amiben még a fű sem maradt meg, a lépcsős lejáratot pedig a garázs miatt létrásra rövidítették, és a talajszinten kapott egy tetőt. Ezt nem találtam túl gyerekbiztosnak, ezért úgy döntöttem, építek egy rendes lejárót, amit - hogy legyen haszna is - füstölőként fogok használni. Mellé építem a kemencét, kicsit távolabb pedig a tűzrakóhelyet. A grillt nem akarom duplikálni, az tökéletes ott a teraszon még mínusz 2 fokban havazásnál is. ;)
Közben szorgalmasan látogattam az oldalt, elolvastam a kisokost, és - mivel nincs erdőm, de szeretném gyakran használni - úgy gondoltam, hogy kéttepsis méretű kemencét építek, és OSZI® típusút, ytongból és nagyobb "kabátban". Irány a mobilos topic. Az ott olvasottak azonban meggyőztek, hogy az nem az én utam, közben kaptam elszállítás fejében egy jó adag bontott kisméretű téglát, amiben akadt egy ilyen méretű dongáshoz elegendő jól csengő tégla, ezért egy dongás, hátsó kéményes kemence mellett döntöttem, amit körbeépítek.
Aktuális állapot:
Elkezdtem az építkezést, eljutottam a tökmagasságig, beraktam a töltést, meg az üveg egy részét, most az időjárás meg a meló miatt van egy kis pihi, ami kíválóan alkalmas arra, hogy mindezt leírjam, megmutassam, és az időközben felmerült kérdéseimet feltegyem.

Jöjjenek a kérdések:

A kemence elő-, és hátfalának nem építettem alapot, azt áthidalókkal oldottam meg. Szerintetek mehetnek erre közvetlenül a sütőtér téglái, vagy ragasszak egy vékony ytongréteget az egészre?

A sütőtér alá kell-e a pépes agyagréteg, vagy elég a homok, illetve a sütőtér és a donga építésénél használhatok-e tűzálló habarcsot az agyag helyett?

Üdv
Gyula

Csatolmányok:
Magyarázat: Mivel azt olvastam, hogy a levegő jobb hőszigetelő, mint a tört üveg, ezért egészben tettem bele egy sort, és amennyit tudok még így teszek bele, aztán mehet rá a homok.
IMG_0297.JPG
IMG_0297.JPG [ 58.62 KiB | Megtekintve 98 alkalommal. ]
Magyarázat: A bal oldali rész a leendő lejáró/füstölő, a jobb pedig a kemence. A belső téglalap a kemence alapja, a külső a "kabát", előtérben meg a segítség.
IMG_0295.JPG
IMG_0295.JPG [ 69.09 KiB | Megtekintve 99 alkalommal. ]

Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]