Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
cibatapapa
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. június 25., csütörtök 19:59

Gezakekazeg írta:Kedves Ápolók !

Tisztelettel kérdezném, hogy a donga két oldalánál is szükséges e hőcsapda,
vagy elég felül a boltív alatt felül ?

Ha igen, ott mennyi a javasolt ?
A donga két oldalánál a tévő nyílása és a donga szélessége alakítja a méreteket de az nem hőcsapda. A donga felső boltíve és a tévő nyílás felső mérete közötti különbség a hőcsapda. Az az értelme, hogy égés közben a láng egy akadályon, vagyis a hőcsapdán keresztül tud csak a kéménybe jutni, és nem azonnal. A jól megépített kemencékben ezért forog a tűz, ezért duruzsol a kemence és ezért nem lesz süket a kemence. Ha egy tévő pl. 40 cm magas akkor felette az ideális hőcsapda 20cm. Vagyis 2/3:1/3-hoz. A kisokosban ezek részletesen meg vannak írva lehet nem vetted észre, elnézést..
K.B.Ü. cibatapapa

Gezakekazeg
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Gezakekazeg » 2015. június 26., péntek 8:04

Kedves Cibatapapa !

Köszönöm a részletes magyarázatodat, megnyugtattál vele. :)
Természetesen olvastam a Kisokosod, de abban nem volt szó az oldalakról. A mellékelt képen viszont jelentős "szűkítés" van oldalról is.
Ennek a fontosságát nem tudtam és mivel még csak az első sor magasítás van lerakva, ezen könnyen tudok még változtatni.
De akkor megnyugtattál, hogy ha az oldalán ez csak 1-1cm, akkor sincs gond.
Magasítást 3 sort tervezek, 25cm-es boltív sugárral. A tévő magassága kb 30 cm a hőcsapda 15cm lesz.

Türelmes segítséged ismét köszönöm :)

Illés Ferenc

Hozzászólás Szerző: Illés Ferenc » 2015. június 26., péntek 9:58

A tévő magasságát arra a méretre kell tervezni , hogy a betenni szánt legnagyobb edény még beférjen! Én még 5 cm-et tennék hozzá!

szasza79
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: szasza79 » 2015. június 28., vasárnap 19:39

Sziasztok.

Egy kis segítséget szeretnék kérni.

Volna egy kemence, ami kis méretű téglából van rakva.

A kemence belső fala, sárgaföldes agyaggal volt kikenve, ami elégé megadta magát, egy része lepotyogott.

Le lett tisztítva a belső felület, ami le akart jönni, azt leszedtük.

Ez után követtünk el egy hibát, hogy a belső felületen flexi csemperagasztóval lett kifugázva a tégla, és lesimítva, és ez után ment rá egy háló az egészre, és utána agyagos sárral kb 0,5-1 cm vastagon lesimítva.

A flexi ragasztót már nagyon bánom.

A külső részen is lett javítva vele, és elég büdös szaga volt mikkor éget a kemence.

Ami kérdés, hogy a belsejére felkent ragasztó szerintetek okoz -e valami gondot, vagy égéskor az esetleges káros anyagok kiégnek. Tegnap jól felfűtöttem (400-450 C fok), hogy jól kiégjen.

Szerintetek így lehet használni, vagy vissza kell bontani, és kitakarítani belőle a ragasztót?

A sárga földes agyag simítás szépen ki is keményedet.

Előre is köszönöm a segítséget.

MrsCroft
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: MrsCroft » 2015. június 29., hétfő 1:48

Sziasztok!
Még tervezési fázisban, de már az elején elakadtam.
Két tepsis kemence a terv. Ugyan vannak tepsijeim idebent, de kintre külön tepsit szánunk. Férjem szerint praktikus lenne szabvány méretben gondolkodni pl gn1-ben. ami szép kerek 530x325 mm méretű tepsit jelent. Ez valamivel nagyobb mint a 400x400-as tepsi, amit a kisokos vett alapul.
Viszont, hogy arányosak legyenek a méretek, a két tepsit keresztbe téve lenne érdemes számolni, így 530x650 méretű alapot kapnék (persze valamivel nagyobbat), így viszont a kemence szájának 530 mm-nél szélesebbnek kellene lennie. Jó az nekem? Vagy inkább nagyon rossz?

MrsCroft
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: MrsCroft » 2015. június 29., hétfő 1:51

szasza79 írta:Sziasztok.

Egy kis segítséget szeretnék kérni.

Volna egy kemence, ami kis méretű téglából van rakva.

A kemence belső fala, sárgaföldes agyaggal volt kikenve, ami elégé megadta magát, egy része lepotyogott.

Le lett tisztítva a belső felület, ami le akart jönni, azt leszedtük.

Ez után követtünk el egy hibát, hogy a belső felületen flexi csemperagasztóval lett kifugázva a tégla, és lesimítva, és ez után ment rá egy háló az egészre, és utána agyagos sárral kb 0,5-1 cm vastagon lesimítva.

A flexi ragasztót már nagyon bánom.

A külső részen is lett javítva vele, és elég büdös szaga volt mikkor éget a kemence.

Ami kérdés, hogy a belsejére felkent ragasztó szerintetek okoz -e valami gondot, vagy égéskor az esetleges káros anyagok kiégnek. Tegnap jól felfűtöttem (400-450 C fok), hogy jól kiégjen.

Szerintetek így lehet használni, vagy vissza kell bontani, és kitakarítani belőle a ragasztót?

A sárga földes agyag simítás szépen ki is keményedet.

Előre is köszönöm a segítséget.
Nagyon nem vagyok szakértő, de én erről a káros anyag dologról, a forgalmazót vagy inkább a gyártót kérdezném meg....
De hátha a többiek sokkal okosabbat tudnak mondani neked.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. június 29., hétfő 6:18

A téglából készült dongát-búbot nem szoktuk semmivel tapasztani, max samotthabarccsal az biztosan fenn marad .
A büdös amit éreztél az a flexragasztóban lévő műgyanta volt. Kiégett belőle a kötőanyag a cementtel együtt, így előbb utóbb belehullik a tepsibe. Ha rám hallgatsz megpróbálod leszedni az egész belső vakolást, és használod az idők végezetéig... :)

szasza79
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: szasza79 » 2015. június 29., hétfő 8:27

tinker írta:A téglából készült dongát-búbot nem szoktuk semmivel tapasztani, max samotthabarccsal az biztosan fenn marad .
A büdös amit éreztél az a flexragasztóban lévő műgyanta volt. Kiégett belőle a kötőanyag a cementtel együtt, így előbb utóbb belehullik a tepsibe. Ha rám hallgatsz megpróbálod leszedni az egész belső vakolást, és használod az idők végezetéig... :)
Szia.

Visszahullani nem tud, mert a ragasztó a megkötött agyag és a tégla között van. (Ha kiégett, akkor gondolom már csak por alakban van a két felület között)
Látszólag olyan jól sikerült a tapasztás, hogy csak két helyen van hajszálrepedés, jó kemény lett, ezért is vacillálók a visszabontáson.
Csak attól féltem - félek, hogy ragasztóból a káros anyagok nem tudtak kiégni, bár 400-450 c fokon csak kiéget minden. (elektromos termo méterrel (lézeres) mértem).
Alapból a kemencének belsejében milyen szagnak kellene lennie? (mert már minden szagra ráfogom, hogy az a éget ragasztónak a szaga)
Egyébként a kemencét mennyire érdemes felfűteni?

Köszi.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. június 29., hétfő 9:02

Idővel le fog potyogni az egész... Most úgy néz ki mintha jól állna de a sok hőtágulástól megtörik a sima agyaghabarcs. A nagyobb gond az üvegszövet háló, ami szintén műanyagos cucc, és mivel nem kap levegőt elégni nem tud, csak füstölög, ki tudja meddig...
A kemiben a használt tűzifa füstjének az illatát kell éreznünk nem túl erősen..., persze ha nem hagytad benne a hamut, mert akkor erősebb az illat.

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2015. június 29., hétfő 9:29

szasza79 írta:
tinker írta:A téglából készült dongát-búbot nem szoktuk semmivel tapasztani, max samotthabarccsal az biztosan fenn marad .
Szia.

Visszahullani nem tud, mert a ragasztó a megkötött agyag és a tégla között van. (Ha kiégett, akkor gondolom már csak por alakban van a két felület között)
Látszólag olyan jól sikerült a tapasztás, hogy csak két helyen van hajszálrepedés, jó kemény lett, ezért is vacillálók a visszabontáson.
Csak attól féltem - félek, hogy ragasztóból a káros anyagok nem tudtak kiégni, bár 400-450 c fokon csak kiéget minden. (elektromos termo méterrel (lézeres) mértem).
Alapból a kemencének belsejében milyen szagnak kellene lennie? (mert már minden szagra ráfogom, hogy az a éget ragasztónak a szaga)
Egyébként a kemencét mennyire érdemes felfűteni?Köszi.
.....egy épített kemencénél a 400-450°C lófüttyi! :lol: Gondolom ez az érték a végeredmény, mikor leégett benne tűz. Ha igen, akkor amíg ezt elérted annak a tűznek a hője 900°C felett volt. Sokszor meséltem, már, hogy Öregsas barátunk végzett méréseket a kemence felfűtése közben és a 3 karakteres digitális kijelzőjű hőmérő 999°C-t mutatott, tehát a jó Isten tudja, hogy konkrétan hány fok volt! :lol:
A tűz leégése után az izzó parázs 750°C körüli hőmérsékletet produkált, mikor kihúzta a parazsat a csupasz kemencébe 400°C körüli hőmérséklet volt. Ez másfél órás fűtés eredménye a tüzelő mennyiségére már nemigazán emlékszek...... van már vagy 7 éve ennek a mérésnek.
Ilyen hőmérsékletnél az üvegszövet hálónak és a ragasztónak KAKUKK! :lol:
Káros anyagoktól nem valószínű, hogy félni kell a kellemetlen szagtól viszont igen, ami teljesen beleivódik az ételbe..... :cry:
Nem tudom mekkora és milyen típusú a kemence, de átlagos búbos, vagy donga boltozatos kemence felfűtéséhez egy csapott talicska száraz keményfa azért szükséges, mindezt kb. másfél órán át fokozatosan eltüzelve a kemencében, hogy átmelegedjen minden porcikája. Mikor leéget a tűz, az izzó parazsat célszerű szétteríteni a kemence fenekén, fel kell rakni a tévőt, le kell zárni a kemencét (ha hátsó kéményes és pillangószelep van beépítve a kéménybe, akkor azt is le kell zárni) és 20-30 perc türelemmel kell lenni, míg kiegyenlítődik a hőmérséklet. Ez idő alatt elő lehet készíteni az ételeket a bevetésre....... :D
Ha nem sokat akarunk sütni, csupán egyszeri bevetésre való nyersanyagunk van, akkor kevesebbet tüzeljünk a kemencébe és amikor leégett a tűz, akkor ne húzzuk ki a parazsat, hanem a szénvonóval toljuk hátra és oldalra a kemence falára és résnyire hagyjuk nyitva a tévő, vagy ajtót, hogy a parázs oxinénnel táplálkozni tudjon, izzon.
Milyen szagúnak kell lenni a kemencének? Ez jó kérdés, elég nehéz megfogalmazni. :?
Most hiába mondom, hogy olyasmi az illata, mint a kiégetett cserépedénynek, na de ha nem jártál még fazekas műhelybe, akkor ezt sem tudhatod. Száraz föld szagúnak kellene lennie, igazából most nem jut eszembe semmi frappáns jelző, de tied sajnos biztos nem ilyen és nem is lesz egyenlőre az üvegszövet hálónak és a ragasztónak köszönhetően... :cry:
Vagy megfogadod Tinker tanácsát és eltávolítod a ragasztót, vagy szövetséget kötsz azzal a szaggal és vársz, míg magától le nem hull a ragasztó..... :idea:
Kemence Baráti Üdvözlettel:
DacaGabi
Kép

szasza79
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: szasza79 » 2015. június 29., hétfő 10:27

köszönöm gyors és segítő válaszokat.
Ami háló van benne, az drót háló (csirke háló)

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2015. június 29., hétfő 10:43

szasza79 írta:köszönöm gyors és segítő válaszokat.
:k Huuhhhh! ...még szerencse!
Akkor szerintem ne szedd le.... kérdés csak az, hogy meddig fog érezni a kiégett ragasztó szaga.
A cselekedetetek maximalizmusra utal, csak némi szakmai előképzés hiányzik a dologból ;)
...mindezt nem bántás képen írom, csak ez tükröződik az ismert információkból. :hej
Kemence Baráti Üdvözlettel:
DacaGabi
Kép

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. június 29., hétfő 10:58

DacaGaby írta:
szasza79 írta:köszönöm gyors és segítő válaszokat.
:k Huuhhhh! ...még szerencse!
Akkor szerintem ne szedd le.... kérdés csak az, hogy meddig fog érezni a kiégett ragasztó szaga.
A cselekedetetek maximalizmusra utal, csak némi szakmai előképzés hiányzik a dologból ;)
...mindezt nem bántás képen írom, csak ez tükröződik az ismert információkból. :hej
Igen, csak csatlakozni tudok...

MrsCroft
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: MrsCroft » 2015. július 3., péntek 8:51

Sziasztok!

Feltenném megint a kérdésemet, hátha van valakinek ötlete.
Férjem kitalálta, hogy legyen szabványos a sütőbe kerülő tepsi mértet (mintha minden nap vennénk bele tepsit..... ) A gn1 egy tepsi szabvány méret amit professzionális felhasználók használnak. A baki csupán annyi, hogy így nagyon fura alakja lenne a dongának, szerintem előnytelen, de gondoltam megkérdezlek benneteket is. A donga belső mérete így 530x650 mm lenne kb. És 530-as nyílás kellene neki, hogy be lehessen tenni a tepsiket. Szerintem ez nem tenne túl jót a kemence hatásfokának, de javítsatok ki ha tévednék. A másik variáció sem túl jó, amikor hosszában kerülnének be a tepsik, mert az meg szerintem túl hosszú dongát eredményezne. 325x1060 mm. 325-ös nyílás kellene előre.
Én azt próbáltam pedzegetni neki, hogy mi lenne ha már szabványt akar akkor egy gn1 és egy gn 1/2 lenne egymás mögött. ami már egy sokkal élhetőbb területet biztosítana szerintem 795x325, ha ezt kicsit kiegészítem akkor máris a 400x800-as kéttepsis méretnél vagyunk ami a kisokosban is példának szerepel.
Mi a véleményetek?

A másik kérdésem ha tudnátok segíteni, az lenne, hogy a donga hátulról milyen meleg lehet? Persze tudom szigetelés kérdése is, jelenleg a nem tudom ki által kitalált "levegő" szigetelésen gondolkodom, merthogy annak a külső része is tégla a donga esetében és nekem az tetszik. Csak ugye nem akarok semmi meggyújtani a kemence mögött és már el kellene döntenem, hogy pontosan hová kerül, mert a férjem már készítené alá a szerelőbetont.

Nagyon köszönöm a segítségeteket előre is!

Papi

Hozzászólás Szerző: Papi » 2015. július 3., péntek 9:54

Kedves Szilvi!
A gn1-nek nevezett tepsik (tetszik ez a név :) )használatához sem kell 530 mm-es nyílás (kemenceszáj vagy torok) a kemencédhez, hiszen a tepsi keskenyebbik oldala csak 325 mm. Tehát kemenceszájnak elég lenne egy 35-40 cm széles nyílás is. A donga belső szélessége ennél természetesen nagyobb lenne. Két ilyen méretű tepsi egyidejű használatához kénytelen vagy méretes belsővel rendelkező dongát építeni. Vagy csinálsz pl. egy 85 x 65 cm-es tűzteret, de akkor az egyik tepsit csak némi torna árán (bedugod a keskenyebbik oldalával, majd a már bennlévő tepsi fölött keresztbe fordítva a száj felé néző hosszabik oldalával előre emelve) tudnád behelyezni. Ennél a méretnél azonban alig marad hely (5 cm?) a parázs bennhagyására.
Lehet viszont olyan megoldás, hogy emeletes tepsitartót helyezel a kemencébe és ekkor a gn1-nél nem sokkal nagyobb alapterület kellene. Viszont ekkor a donga magasságát kellene növelni, ami nem javít a hatékonyságon. Szerintem az egyik megoldás, hogy egyszerre csak egy gn1-es tepsit használsz. Ebben az esetben egy kb. 70 x 45 cm-es tűzterű kemence is elég. Van még két megoldás: a kisebb tepsi vagy a nagyobb alapterületű kemence. Viszont az tény, hogy akárhogy rakod be a tepsit (keresztbe vagy hosszába), mind a tepsik, mind a tepsik és a kemence fala között kell, hogy legyen egy minimális hely.
A donga hátoldala kevésbé melegszik a felfűtés során, mint az oldala. "Komolyabban" csak akkor melegedhet fel, ha hátratolt parázs mellett sütsz. De még ebben az esetben sem fog felgyújtani semmit, hacsak nem valami extrém gyúlékony anyagot (pl. sárga foszfor, stb. :P ) pakolsz a kemence hátának/hátára.
Hirtelen ezek jutottak most eszembe, de biztos kapsz még használható választ is.
:bo :bo :bo
K.B.Ü. Papi (aki születésekor a 3 333 162 411. ember volt a földön)
1.§ Amit ma megsüthetsz, ne halaszd holnapra!
2.§ A kemencézés legfontosabb eszköze a dugóhúzó!

pecsenye
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: pecsenye » 2015. július 3., péntek 17:06

Sziasztok ! Én is most építek egy kemencét,szeretném meg kérdezni,hogy az agyag téglához mennyi homokot keverjek és kell-e bele más is pl hő álló falazó habarcs a kemence boltozat rakásához.Válaszotokat előre is köszönöm.

Szentpet
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Szentpet » 2015. július 3., péntek 22:52

Sziasztok!

Egy haveromnak építek búbos kemencét régi hódfarkú cserépből ami hátsókéményes lesz. A kérdésem az, hogy milyen legyen a falvastagága (10-12cm-re gondoltam) és hogy hol legyen a kémény bekötés (én alulra terveztem legalább akkorát mint amekkora a kémény belső átmérője)? Szigetelés lesz rajta, 80cm alapterületű lesz, a kémény pedig 6 téglás!
Válaszotokat előre is köszönöm!

K.B.Ü.:Szentpet

mstvn
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: mstvn » 2015. július 4., szombat 14:33

Sziasztok!
Meg tudjátok mondani kié ez a kemence? A fórumon találtam, de nem tudtam azonosítani kihez tartozik. Azok a funkciói, amiket elképzeltem és szeretnék beszélni az alkotóval.

Köszönöm.
Üdv: mstvn
Csatolmányok
kemence 013.jpg
kemence 013.jpg (16.81 KiB) Megtekintve 2108 alkalommal
PICT0024.jpg
PICT0024.jpg (26.6 KiB) Megtekintve 2108 alkalommal
PICT0019.jpg
PICT0019.jpg (30.53 KiB) Megtekintve 2108 alkalommal

regri
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: regri » 2015. július 6., hétfő 16:08

Sziasztok!

Egyik barátomnak készülök egy kemencét építeni. Első kéményes, dongás, nagyméretű téglából. Olyan közepes méretű lenne: a tűztér 60x75 cm-es lenne, belmagasság:45 cm, tévő magasság: 30 cm. Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek elegendő-e ehhez egy 5 téglás kémény (30x15-ös belmérettel) vagy ehhez is kívánkozik a 6 téglás?

A válaszokat köszönöm előre is.

Üdv.
Regri

Papi

Hozzászólás Szerző: Papi » 2015. július 6., hétfő 17:05

mstvn írta:Sziasztok!
Meg tudjátok mondani kié ez a kemence?...
Szia István!
Ha jól látom :lol: , akkor ez az én művem.
K.B.Ü. Papi (aki születésekor a 3 333 162 411. ember volt a földön)
1.§ Amit ma megsüthetsz, ne halaszd holnapra!
2.§ A kemencézés legfontosabb eszköze a dugóhúzó!

Szentpet
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Szentpet » 2015. július 6., hétfő 22:52

regri írta:Sziasztok!

Egyik barátomnak készülök egy kemencét építeni. Első kéményes, dongás, nagyméretű téglából. Olyan közepes méretű lenne: a tűztér 60x75 cm-es lenne, belmagasság:45 cm, tévő magasság: 30 cm. Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek elegendő-e ehhez egy 5 téglás kémény (30x15-ös belmérettel) vagy ehhez is kívánkozik a 6 téglás?

Üdv.
Regri
Elpöfékel 5 téglásról is, de hatossal az igazi!
Nekem 72*100*52-es a tűzterem és 5 téglásat akartam tenni rá, de lebeszéltek róla utólag nagyon nem bántam meg! Soha nem füstöl ki elől, pedig a macska ajtó 10cm-el magasabb a tévőnél.

regri
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: regri » 2015. július 7., kedd 14:49

Szentpet írta:
regri írta:Sziasztok!

Üdv.
Regri
Elpöfékel 5 téglásról is, de hatossal az igazi!
Nekem 72*100*52-es a tűzterem és 5 téglásat akartam tenni rá, de lebeszéltek róla utólag nagyon nem bántam meg! Soha nem füstöl ki elől, pedig a macska ajtó 10cm-el magasabb a tévőnél.
Szia,

köszi a választ. Az én kemencém is szinte minden méretben akkora mint a tiéd és ahhoz én is 6 téglás kéményt tettem, amit nagyon nem bántam meg. (ugyanúgy magasabb nekem is a macskaajtó és nem füstöl ki). Csak a barátomnál kicsi a hely és a fél téglányi hosszúságcsökkenés is számítana, ezért kérdeztem.

Regri

Gyuri58
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Gyuri58 » 2015. július 8., szerda 21:50

Sziasztok!
Készül a kemi,már a kémény tetejénél tartok és most kellene segítség.Van e valakinek tapasztalata papírbeton készítésben?Én abból szeretném a kémény tetejét kiönteni.Mivel a papírból készült beton nem nehéz,könnyű volna feltenni.Mi a véleményetek érdemes kipróbálni?
K.B.Ü.Gyuri58
Jó kemence mellett könnyű a telelés.
Kemencém:
https://plus.google.com/photos/10654652 ... 8803050897

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2015. július 8., szerda 22:48

Papírbeton:
"A papírbeton erősen tűzálló. Különálló rostjai cementtel itatódnak át, ami megakadályozza az oxigén áramlását, elrekesztve az égés táptalaját. Kísérlet képpen egy gázégő lángját közvetlenül a papírbeton téglára irányították. A tégla felszíne megperzselődött ugyan, ám több perces közvetlen tűz hatására sem kapott lángra. Összehasonlítási alapul vehetjük például a fát, amely nyílt láng hatására néhány másodperc alatt meggyullad."

"Alkalmazási területei

- Beltéri hangtechnikai burkolat; irodák, üzemi létesítmények, zajos berendezések szigetelése, illetve hanggátlása.
- Egyedi gépburkolatok; zajforrásként azonosított berendezések, klímatechnikai gépházak zajszigetelése a zajemissziós normáknak való megfelelések érdekében.
- Falak és burkolatok: beltéri térelválasztás, szigetelés, illetve különleges homlokzati elemként alkalmazva hangelnyelő burkolat készülhet forgalmas, zajos helyeken álló létesítmények zajvédelmére."

Sehol nem találtam olyat hogy mi a termék tűzállósági besorolása?
Ha... van ilyen, az sok mindent elárulna !
Az " erősen tűzálló" kategória nem létezik műszaki értelemben.
(márpedig láttunk már a diliházban olyan képeket, hogy lángnyelvek csaptak ki a kémény tetején)
Addig..... erősen kételkedem benne, hogy jó választás lenne.

De meg lehet oldani beton fedkő nélkül is!
Számos példa van rá fórumon!
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

Gyuri58
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Gyuri58 » 2015. július 9., csütörtök 6:01

laca55 írta:Papírbeton:
"A papírbeton erősen tűzálló. Különálló rostjai cementtel itatódnak át, ami megakadályozza az oxigén áramlását, elrekesztve az égés táptalaját. Kísérlet képpen egy gázégő lángját közvetlenül a papírbeton téglára irányították. A tégla felszíne megperzselődött ugyan, ám több perces közvetlen tűz hatására sem kapott lángra. Összehasonlítási alapul vehetjük például a fát, amely nyílt láng hatására néhány másodperc alatt meggyullad."

"Alkalmazási területei

- Beltéri hangtechnikai burkolat; irodák, üzemi létesítmények, zajos berendezések szigetelése, illetve hanggátlása.
- Egyedi gépburkolatok; zajforrásként azonosított berendezések, klímatechnikai gépházak zajszigetelése a zajemissziós normáknak való megfelelések érdekében.
- Falak és burkolatok: beltéri térelválasztás, szigetelés, illetve különleges homlokzati elemként alkalmazva hangelnyelő burkolat készülhet forgalmas, zajos helyeken álló létesítmények zajvédelmére."

Sehol nem találtam olyat hogy mi a termék tűzállósági besorolása?
Ha... van ilyen, az sok mindent elárulna !
Az " erősen tűzálló" kategória nem létezik műszaki értelemben.
(márpedig láttunk már a diliházban olyan képeket, hogy lángnyelvek csaptak ki a kémény tetején)
Addig..... erősen kételkedem benne, hogy jó választás lenne.

De meg lehet oldani beton fedkő nélkül is!
Számos példa van rá fórumon!
Köszönöm a gyors és kielégítő választ.Akkor valami mást kell kitalálnom.Új képeket raktam fel a készülő kemimről.
K.B.Ü.Gyuri58
Kemencém:

csigaszeg

Hozzászólás Szerző: csigaszeg » 2015. július 9., csütörtök 8:28

Gyuri......................nagy ötlet......egy próbát megérne biztosan..............várjuk a fejleményeket......
Kemencebaráti üdvözlettel.......

Kép

Kemence nélkül?????? Minek?????

Babóca & Csigaszeg A'lias Brigan-Tibi

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2015. július 9., csütörtök 12:11

Ha már kísérletezünk!
A papírbeton felülete is erősen nedvszívó, tehát nem fagyálló.
Könnyű , formázható anyagot keresünk: miért nem az Ytong?
Ha megoldjuk az Ytong felületének a vízhatlan,hőálló, UV álló kéregbevonatát,
akkor onnantól kezdve fagyálló is.
( a neten látható, hogy csónakot is készítettek belőle)
Várom a Mesterek véleményét !

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. július 9., csütörtök 13:17

Laca!!!
Nem akartam én előhozni.... :) Mindig az ytonggal jövök ...azt mondjátok... :) :) :)
Kézenfekvő... lehálózni, és levakolni vízállóra.... nagyjából ennyi... :)

csácsó2

Hozzászólás Szerző: csácsó2 » 2015. július 9., csütörtök 15:10

Amennyiben megoldjuk az Ytong felületének vízálló, hőálló kéregbevonatát akkor
miért nem lehet esetleg ugyanúgy megoldani a papírbetonét is? Csak kérdem én.
K.b.üdvözlettel csácsó2

Ami jó az életben az hízlal, vagy erkölcstelen.

erby
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: erby » 2015. július 9., csütörtök 15:51

Üdv kemencés hozzáértők! :hej

Láttam pár kemenceajtót mángorolt laposvas szegéllyel kialakítva. (Mint pölö CSIGASZEG Mester által bal könyökkel illetett mobil kemencéét lásd feljebb :k ). Az a kérdés, háztáji alapokon hogyan lehet meghajlítani a laposvasat, hogy a mángorlás ne sérüljön meg?

A másik igen fontos kérdés: mosmán igencsak neki kéne állnom a kemence építésének. Az rendben van, hogy a teherhordó részek sima cementhabarcsba lesznek rakva. Hanem a búb, az mivel legyen ragasztva? Az agyag adja magát, mert hagyományos, viszont vannak, akik tűzálló habarcsot használtak. Ez megfelelő, mondjuk bontott téglához? És ha igen, milyet érdemes vásározni?

Előre is köszönöm a válaszokat:
meg::)
erby
Nem végeztem jó munkát, de legalább nem lett rossz!

Gyuri58
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Gyuri58 » 2015. július 9., csütörtök 15:59

csácsó2 írta:Amennyiben megoldjuk az Ytong felületének vízálló, hőálló kéregbevonatát akkor
Úgy gondoltam én is,hogy bevonnám csemperagasztóval utánna impregnálnám.
K.B.Ü.Gyuri58
Kemencém:

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. július 9., csütörtök 16:29

Gyuri58 írta:
csácsó2 írta:Amennyiben megoldjuk az Ytong felületének vízálló, hőálló kéregbevonatát akkor
Úgy gondoltam én is,hogy bevonnám csemperagasztóval utánna impregnálnám.
Tudjátok...
Megfelelő technikával és idő-energiaráfordítással szinte bármi tűzállóvá tehető...

zikosz
Kemencefűtő segéd

Építési tanács

Hozzászólás Szerző: zikosz » 2015. július 9., csütörtök 20:24

Üdv mindenkinek!

Ha már regisztráltam ki is használnám az alkalmat és kérnék néhány tanácsot a kemencém építésével kapcsolatosan.
Ahogy írtam a bemutatkozásban a donga tetején szeretném hátra vezetni a füstöt. A katlannál a füstnyílás kb 20x42 cm lesz. A donga tetején pedig két kis tégla magasságú (24-25cm) és szintén kb. 42 cm széles nyíláson szeretném hátra vezetni a kéményhez. Elegendő ez?
Másik kérdésem, hogy a tévőnél a falat kis méretű téglából fektetve érdemes rakni, vagy megfelelő lehet ha élével lesz rakva?

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2015. július 9., csütörtök 20:33

Gyuri !

Természetesen a papírbeton is kéregbevonattal megfelelő tud lenni.
Míg a papírbeton esetén el kell készíteni a sablont, az Ytong esetén
kézi megmunkáló eszközökkel elkészíthető a kívánt forma.
Mérlegelni kell és dönteni.
Várjuk a fényképeket!
:hej

savgerinc

Hozzászólás Szerző: savgerinc » 2015. július 10., péntek 7:46

zikosz írta:Üdv mindenkinek!

Ha már regisztráltam ki is használnám az alkalmat és kérnék néhány tanácsot a kemencém építésével kapcsolatosan.
Ahogy írtam a bemutatkozásban a donga tetején szeretném hátra vezetni a füstöt. A katlannál a füstnyílás kb 20x42 cm lesz. A donga tetején pedig két kis tégla magasságú (24-25cm) és szintén kb. 42 cm széles nyíláson szeretném hátra vezetni a kéményhez. Elegendő ez?
Másik kérdésem, hogy a tévőnél a falat kis méretű téglából fektetve érdemes rakni, vagy megfelelő lehet ha élével lesz rakva?
Szia Zikosz !

Én mindenképpen fektetve raknám a tévőnél lévő falat.
Baráti üdvözlettel: savgerinc
Ha tele a pince és füstöl a kemence, az se baj, ha vékony a szelence.

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. július 10., péntek 8:16

zikosz írta:Üdv mindenkinek!

Kedves zikosz!
Valószínű hogy a 20 x 42 cm-es nyílás a katlannál megfelelő lesz, bár jó lenne tudni mekkora lesz maga a kemence :?: :idea: A fekvő kéményt nem építeném ilyen magasra, mert hatékonyabban látja el a feladatát, ha laposabb és szélesebb a járat.. Ezt úgy lehet megoldani, hogy két járatot építesz egymás mellé. Mondjuk csak két tégla magasat egy téglával lefedve. A tévőnél csak fektetve érdemes rakni a téglákat, mert ott a legnagyobb a hőterhelés, :!: :idea: sőt a samott tégla, hőálló habarcsba rakva az igazi. Normál tégla esetén is ajánlott a hőálló habarcs alkalmazása.
laci29.JPG
A fekvő kémény kettéosztása.
laci29.JPG (39.96 KiB) Megtekintve 1949 alkalommal
laci38.jpg
Vagy labirintussal meghosszabbítva a láng útja!
laci38.jpg (39.8 KiB) Megtekintve 1949 alkalommal
Megtaláltam az építés albumát, ez a linkje!
https://photos.google.com/album/AF1QipN ... OgYUAuI9XB
K.B.Ü. cibatapapa

zikosz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: zikosz » 2015. július 10., péntek 13:57

sziasztok!

köszönöm az eddigi válaszokat.
a kemence sütőterének mérete 82cm hosszú és 62cm szélesre tervezem, a tévő és a macska ajtót is 42 (vagy 50)cm széles és 35cm magasra. a fektetett kéményt én is a képen látható módon gondoltam, csak labirintus nélkül (bár logikus, hogy ha lassabban megy át a füst, akkor több hőt tud átadni). a tévő falát egyébként a donga alá falazva gondoltam és azért állítva, mert sem a sütőtér sem a katlan nem túl nagy (bár ahogy cibatapapa írta elég lehet). az alap már készen van ami 120cm széles és 125cm hosszú. azért csak ennyi, mert a helyiségből nem akartam túl nagy helyet elvenni. ha fektetve rakom a téglát, akkor a sütőtérből vagy a katlanból vegyem el azt a pár cm-tert? :?: ide egyébként vettem samott téglát, bár én agyag-homok keverékkel akartam felrakni, de ezek szerint minden képpen a hőálló habarcs a jó megoldás.

még egyszer köszönöm az eddigi segítséget. :D

zikosz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: zikosz » 2015. július 10., péntek 20:37

Üdv cibatapapa!

a linket sajnos nem tudom megnyitni, azt írja nincs hozzáférésem az oldalhoz. ha máshol is elérhető lenne szívesen megnézném. egyébként találtam egy hasonló kialakítású kemencét, csak azon a tűztérben a donga hátsó részén van a füstnyílás, de ennek a füstelvezetése is labirintussal van megoldva. a donga melletti és feletti részt én is hasonló módon tervezem kialakítani, csak nekem a füst kivezetés a katlanban lenne.

http://kisgerzson.5mp.eu/web.php?a=kisg ... QGHAWMqHna

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. július 10., péntek 21:54

zikosz írta:Üdv cibatapapa!

a linket sajnos nem tudom megnyitni, azt írja nincs hozzáférésem az oldalhoz. ha máshol is elérhető lenne szívesen megnézném. egyébként találtam egy hasonló kialakítású kemencét, csak azon a tűztérben a donga hátsó részén van a füstnyílás, de ennek a füstelvezetése is labirintussal van megoldva. a donga melletti és feletti részt én is hasonló módon tervezem kialakítani, csak nekem a füst kivezetés a katlanban lenne.

http://kisgerzson.5mp.eu/web.php?a=kisg ... QGHAWMqHna
Ezt a linket próbáld meg, de nem értem, mert nyilvános az album, jelenleg mobil internetekkel szenvedek a Balaton parton, ezért elnézést.
http://kemencebence.hu/distribution/vie ... nyi#p96728
A donga hátsó részén direktben kivezetett füstnyílás nagyon nem szerencsés megoldás, mert süket lesz majd a kemencéd, mivel így nincs rendes hőcsapda, vagyis bonyolult megoldani. Még valami :!: A megadott méret a 125 cm hosszú alap esetén a futóra falazott hátfalal 12 cm + 82 cm sütőtérhossza + a kantra falazott tévő fal 6 cm + 12 cm homlokfal = 112 cm 125-112= 13cm- es lesz csak a katlanod, ami nagyon karcsúnak tűnik, legalább 20 cm kellene. A sütőteret pedig semmiképpen se rövidítsed, mert akkor nem lesz kéttepsis a kemencéd. üdvözlettel cibatapapa :hej
K.B.Ü. cibatapapa

Szentpet
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Szentpet » 2015. július 12., vasárnap 8:44

Szentpet írta:Sziasztok!

Egy haveromnak építek búbos kemencét régi hódfarkú cserépből ami hátsókéményes lesz. A kérdésem az, hogy milyen legyen a falvastagága (10-12cm-re gondoltam) és hogy hol legyen a kémény bekötés (én alulra terveztem legalább akkorát mint amekkora a kémény belső átmérője)? Szigetelés lesz rajta, 80cm alapterületű lesz, a kémény pedig 6 téglás!
Válaszotokat előre is köszönöm!

K.B.Ü.:Szentpet
Sziasztok, tudnátok segíteni? Valahol olvastam régebben, de nem találom.

Válasz küldése