Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
Gezakekazeg
Kemencefűtő segéd

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: Gezakekazeg » 2015. július 29., szerda 19:56

Kedves cibatapapa, Laca55 , mstvn és a többi ápoló !

Nagyon köszönöm az eddigi segítségeteket !

Már nincs sok hátra :
Csatolmányok
IMG_20150729_193022.jpg
IMG_20150729_193022.jpg (47.66 KiB) Megtekintve 2813 alkalommal
IMG_20150729_192955.jpg
IMG_20150729_192955.jpg (55.09 KiB) Megtekintve 2813 alkalommal

erby
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: erby » 2015. július 29., szerda 22:14

Üdv Kemencések!

Szeretnék egy tapasztalást megosztani. Lehet, hogy elrettentő, de okulásnak mindenesetre kiváló!
Szóval..
Korábbi hozzászólásban kértem tanácsot, hogyan lehet íves kemence ajtó szegélyhez mángorolt laposvasat házilag meghajlítani. A kapott jó tanács egyébként teljesen jogosan az volt, hogy nem nagyon lehet, illetve de, viszont nem lesz szép, de ronda az igen. Ha lehet, inkább görgőzni illene. Mindezek ellenére csak kipróbáltam, hogy hidegen lehet-e nyújtani. :roll: Hát nagy volt a küzdelem, de vagy egy órás kalapálással csak sikerült meghajtani. A nem mángorolt oldalon végeztem a nyújtást az ajtókeretnél alkalmazott módon. (Tu-JA mestert követve kalapács éllel egymásra merőleges ütésekkel vékonyítani az anyag egyik szélét) Az első gond az volt, hogy a vas nem csak hajolt, hanem kunkorodott is. :shock: Azért, hogy a kunkorodást kiegyenesítsem, a védendő, mángorolt részen is kalapálni kellett. Emiatt viszont a mángorlás lassan eltűnt, a végén csak nyomokban volt fellelhető. fal:)
Hála istennek az anyag nem repedt el. A mángorolt részeket próbáltam flex-el feltámasztani..... :oops:
Végül is nem lett varázslatosan szép, de talán elfogadható. Kíváncsi vagyok, hogy festés után mennyire lesz feltűnő.
Nos tulajdonképpen ennyit szerettem volna...
Mindenesetre ha valaki nagyon akarja és megelégszik a látvánnyal, akkor akár így is el lehet készíteni az ívet, kb 10 ezer Ft-ot lehet megspórolni. De az igazi akkor is a műhelykörülmények között végzett hajlítás. Vagy eleve olyan boltívet épít az ember, ami illeszkedik a boltban kapható hajlított vashoz. :P
Mellékeltem két képet a végeredményről. :)))
Kérem, ha lehet a véleménynyilvánítások legyenek visszafogottak.

Maradok őszinte tisztelettel:
Erby
Csatolmányok
WP_20150728_001.jpg
Így néz ki az anyag messziről.
WP_20150728_001.jpg (43.42 KiB) Megtekintve 2804 alkalommal
WP_20150728_003.jpg
Ilyen a flexelés után
WP_20150728_003.jpg (44.4 KiB) Megtekintve 2804 alkalommal
Nem végeztem jó munkát, de legalább nem lett rossz!

tinker
Tiszteletbeli kemencebence tag

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. július 30., csütörtök 8:23

Köszönjük !

Nekem jobban bejön a hagyományos sima kalapált felület, jobban visszaadja a kézi munka varázsát... de mint tudjuk, ízlések és pofonok... :) :) :)

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2015. július 31., péntek 0:17

Sziasztok !

" Guistozzi bemutatkozása" .....itt folytatom, mert ide lehet képeket feltenni
Ma meglátogattam a földimet.
Nagyon kedves pár közeli kertvárosban, Zsolt kitűnő zenész !
Műszakilag jobb kemencét érdemeltek volna, a formájával nincs gond.
Ami számomra sok érdekességgel szolgált:
- a teljes kemence a tűzteret , dongát... beleértve, nagyon erős cementes falazóhabarcsba lett rakva.
- talán a fentiek miatt a tűztér alját és a dongát belülről, ( kb. 3-4 mm ) tűzálló samotthabarccsal kikente,
majd ezt a felületet lekente vízüveggel. 2 komolyabb tüzelés után a felület még ép.
- érdekes építési technikája volt: megépítette a dongát a kemence teljes hosszában! a macskaajtótól végig!
A hátsó lezáró fal a donga alá építve , két sor tégla, közötte kőzetgyapot hőszigetelés
- a dongán nagyon laza kőzetgyapot hőszigetelés lett terítve, majd cementesztrich-el befedve, lesimítva
- így a hátfalban lévő hőszigetelés semmilyen kapcsolatban nincs a dongára terítettel.
- kémény: a dongát az elején úgy falazta, hogy annak a tetején kihagyott egy éltégla ! mélységű
és szélességű induló kéménykürtőt. Ez 20 cm után " kibővül" -kissé hátrafelé elhúzva- 14x14 cm es kürtővé.
Maga a teljes kéménytest a dongán nyugszik - ami önmagában nem baj.
- A tévő mérete megegyezik a macskaajtó méretével, amik úgy alakultak ki, hogy a kész donga íve
be lett szűkítve, malterozással, faragott tégladarabokkal.
- A hőcsapda ezen szűkített mérettel, kb. 10 cm méretben - ÉLTÉGLA ! - vastagsággal valósult meg.
- A tévő kerete laposvas keret, alul is összekötéssel, mely a hőhatástól felfelé görbül a padozattól
mert másfelé nem tud tágulni
- Az egész kemencénél alkalmazott habarcsvastagság min. 2 cm.
- A donga belső sugarán is a téglaélek között min. 1,5 cm van.

Körülbelül ennyi amit feljegyeztem.
Csatolmányok
a kemence.jpg
a kemence.jpg (46.1 KiB) Megtekintve 2765 alkalommal
hátul.jpg
hátul.jpg (42.42 KiB) Megtekintve 2765 alkalommal
kéménykürtő.jpg
kéménykürtő.jpg (33.11 KiB) Megtekintve 2765 alkalommal
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

erby
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: erby » 2015. július 31., péntek 13:41

Kedves FeFe! meg::)

Kemence sütőtér építéssel (anyagfelhasználással) kapcsolatosan szeretnék tanácsot illetve információt kérni PÜ-ben, hogy ne terheljem meg a fórumot.

Előre is köszönettel:
Erby

greengo
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: greengo » 2015. július 31., péntek 15:54

Sziasztok ! Szeretnék egy hőmérőt beépíteni a kemencémbe . Kérdésem az lenne , hogy hol lehet beszerezni és milyet javasoltok ?A válaszokat előre is köszönöm ! meg::)

FeFe
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: FeFe » 2015. július 31., péntek 17:30

erby írta:Kedves FeFe! meg::)

Kemence sütőtér építéssel (anyagfelhasználással) kapcsolatosan szeretnék tanácsot illetve információt kérni PÜ-ben, hogy ne terheljem meg a fórumot.

Előre is köszönettel:
Erby
Szia Attila !

Kérdezz bátran, amiben tudok segítek !

Üdv.

FeFe
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: FeFe » 2015. július 31., péntek 17:38

greengo írta:Sziasztok ! Szeretnék egy hőmérőt beépíteni a kemencémbe . Kérdésem az lenne , hogy hol lehet beszerezni és milyet javasoltok ?A válaszokat előre is köszönöm ! meg::)

Szia,

Én csak Budapesten ismerek beszerzési helyet, Szeged környékén nem.
Ha neked, vagy akár ismerőseid közül valakinek mégis útba esne Pest, tudok adni címet.
Én is ott vettem, szerintem korrektek.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. július 31., péntek 18:38

langor.hu ill.. comtherm.hu a futár távolságfüggetlenül kiviszi... :)

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. július 31., péntek 18:55

greengo írta:Sziasztok ! Szeretnék egy hőmérőt beépíteni a kemencémbe . Kérdésem az lenne , hogy hol lehet beszerezni és milyet javasoltok ?A válaszokat előre is köszönöm ! meg::)
Itt nézzél szét! A 20 vagy 30 cm-es szárral és 500C°-ig mérők az alkalmasak, nekem is ez van. Felfűtéskor én kiveszem és Osziban és kisOsziban is tudom használni.
2015-07-31_184822.jpg
2015-07-31_184822.jpg (41.33 KiB) Megtekintve 2735 alkalommal
http://www.langor.hu/elerhetoseg.php
http://www.langor.hu/webshop/termekek.php?lginfo=kereso

itt is nézzél szét!
http://www.kemencebence.hu/index.php?op ... o&Itemid=2
K.B.Ü. cibatapapa

FeFe
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: FeFe » 2015. július 31., péntek 19:35

Én is a Lángőrnél vettem.
Nem is figyeltem, hogy csomagküldést is vállalnak.
Nekem is 0-500 °C-os van, és kb 10-15 cm-t lóg be a sütőtérbe.

erby
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: erby » 2015. augusztus 1., szombat 9:35

FeFe írta:
erby írta:Kedves FeFe! meg::)

Előre is köszönettel:
Erby
Szia Attila !

Kérdezz bátran, amiben tudok segítek !

Üdv.
Szia FeFe!

Privát üzenetben elküldtem a kérdéseket....

Üdv:
Erby

zikosz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: zikosz » 2015. augusztus 3., hétfő 19:35

üdv mindenkinek :hej

korábban ment a "tanácskozás" a kemence toldásáról. jelentem elkészült, sőt azóta már tovább is haladt a dolog :D . bele került az üveg réteg, rákerült a sütőlap (csiszolva), és a donga is majdhogynem készen van. bár az igazsághoz hozzá tartozik, hogy repedések keletkeztek az agyagban és ez egy kissé aggaszt :roll: . a kocka próba alkalmával az 1:2-es arány jónak tűnt, nem repedt szét és nem is porladt a kocka. mégis a donga magasítás építése után repedések lettek rajta ahogy száradt :? .
ami még :?: ként merült fel bennem: a kémény jelenleg 26x14cm-es. ez elegendő lehet vagy magasítsak még egy téglával rajta :?: illetve a fal túloldalára ugyan így folytatva téglalap alakú lyukat vagy már kör keresztmetszetű lyukat érdemes vésni :?: (a kémény csőből lesz a fal túloldalán) ja és mekkora keresztmetszetű csőből érdemes készíteni a kéményt, hogy megfelelő huzata legyen :?:

ha van valakinek ezekkel kapcsolatosan észrevétele kérném ossza meg velem.
:ty
üdv: zikosz
Csatolmányok
DSC012831.jpg
a fekvő kémény kezdete
DSC012831.jpg (43.13 KiB) Megtekintve 2679 alkalommal
DSC012791.jpg
készül a donga (duplán)
DSC012791.jpg (51.26 KiB) Megtekintve 2679 alkalommal
DSC012681.jpg
a toldás és már az üveg is benne van
DSC012681.jpg (53.14 KiB) Megtekintve 2679 alkalommal

zotya

Hozzászólás Szerző: zotya » 2015. augusztus 4., kedd 7:55

zikosz írta:üdv mindenkinek :hej

korábban ment a "tanácskozás" a kemence toldásáról. jelentem elkészült, sőt azóta már tovább is haladt a dolog :D . bele került az üveg réteg, rákerült a sütőlap (csiszolva), és a donga is majdhogynem készen van. bár az igazsághoz hozzá tartozik, hogy repedések keletkeztek az agyagban és ez egy kissé aggaszt :roll: . a kocka próba alkalmával az 1:2-es arány jónak tűnt, nem repedt szét és nem is porladt a kocka. mégis a donga magasítás építése után repedések lettek rajta ahogy száradt :? .
ami még :?: ként merült fel bennem: a kémény jelenleg 26x14cm-es. ez elegendő lehet vagy magasítsak még egy téglával rajta :?: illetve a fal túloldalára ugyan így folytatva téglalap alakú lyukat vagy már kör keresztmetszetű lyukat érdemes vésni :?: (a kémény csőből lesz a fal túloldalán) ja és mekkora keresztmetszetű csőből érdemes készíteni a kéményt, hogy megfelelő huzata legyen :?:

ha van valakinek ezekkel kapcsolatosan észrevétele kérném ossza meg velem.
:ty
Zikosz!

Nekem az agyag repedéshez lenne annyi megjegyzésem- kérdésem-, hogy a téglákat be ásztattad-e a donga rakásakor? Ugyanis ha nem a száraz tégla gyorsan kiszívja a negvességet az agyagból és az is okozhattta a rapadések keletkezését. :roll: Szerintem ha hígabb agyaggal amibe keversz szalmatöreket és kívülről bekened el fognak tünni a repedések.
A kéményről csak annyit, hogy a legideálisabb a 6 téglás kémény és ennek a belső méretét kellene a cső keresztmetszetével legalább megközelíteni. de fogsz majd kapni mástól is tanácsot és kibogozod melyik lesz a megfelelő! :D :D
Egyébként negyon jól néz már ki a kemid. :k :k

üdv:zotya
A munka a kemencével mennyire fárasztó, de az eredmény utáni vágyakozás mindent legyőz. Ha kész a munka gyümölcse minden fáradozást kárpótol.

Kemencém építési folyamata.

https://plus.google.com/photos/10731869 ... 6069996881

zikosz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: zikosz » 2015. augusztus 4., kedd 20:23

szia zotya!

a téglákat csak néhány percig áztattam vízbe lehet, hogy tovább kellett volna fal:) a két dongára egyébként még szeretnék tenni kőzetgyapotot és azt lesimítani vagy agyaggal, vagy már vakoló habarccsal ennek még utána nézek mivel érdemes.
a kéményt megmértem és 30x13cm-es a belmérete, ami 390cm2. ehhez keresztmetszetben a legközelebb a 200-as átmérőjű cső áll (az ha jól számoltam 314cm2). ha magasítok rajta 1 téglával, akkor 30x19-es lesz, ami 570cm2 (a 6 téglás kémény méretéhez ez áll közelebb - forrás a kisokos). ehhez a 200-as kémény keresztmetszete nem lesz már kicsi :?: ha jól emlékszem valahol azt olvastam, hogy az a jobb, ha szűkül a kémény kereszt metszete. vagy nem jól emlékszem :?: :?
illetve a 13-as vagy 19-es magassággal még annyi a gond, hogy a 20-as cső az kicsit nagyobb :lol: így érdekes lenne bekötni.
köszönöm zotyának a választ, de kérném, ha van valakinek ebben tapasztalata vagy esetleg "áramlástan szakértő" :roll: , akkor az vessen néhány pillantást a leírtakra na meg néhány betűt is tanácsként.

zikosz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: zikosz » 2015. augusztus 11., kedd 17:37

:hej kemecések :!:

valaki tudna segíteni vagy tanácsot adni az előzőleg írt kéménnyel kapcsolatos kérdésemmel kapcsolatosan :?: :?: :?:

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2015. augusztus 13., csütörtök 0:16

:hej Zikosz!

Nem vagyok áramlástani szakértő, a saját véleményem írom le.
Én úgy gondolom, hogy az a jó, ha a JÓ ! kéménykeresztmetszet menet közben nem változik.
Minden megtörés - könyök - nyilván kedvezőtlen hatást okoz.
A 19-es fekvő kémény magasság és a 20 cm-es kör alakú kéményt szerintem össze lehet házasítani.
Minden kéménynél a szögletes sarok kedvezőtlen áramlástanilag.
Én a fekvő kémény - alső - sarkait egy kicsit ívesre kenném ki.
A vízszintes hátrakémény füstjárata valahonnan tisztítható, ellenőrizhető lesz?
( bár akinek van ilyen tisztítónyílása , arról számolt, be, hogy kiég az esetleges korom rendesen)
Ez volt a nesze semmi, fogd meg jól válasz!
Tinker Mesterünk, ha volna.... az Ő szakmai gyakorlata és tudása ezen a téren felbecsülhetetlen!
:hej

András
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: András » 2015. augusztus 13., csütörtök 0:51

Hello kemencés társak!

Egy kérdésem lenne, hogy mi lenne az ideális falvastagság a búbosom sütőterének? 90 cm átmérő az alja. A hódfarkú cserêp 18 cm széles. Tarsam meg azt, vagy tapasztással vastag lesz. Vagyis hosszabb a felfűtési idő. Viszont ha leveszem kb 14-re + tapasztás, esetleg hamar hűl ki. Kültéri búbos lesz. Sabján 9- 12 körül írja az átlagot a beltériekre.

Üdv!

András
2015-08-09 16.56.01.jpg
2015-08-09 16.56.01.jpg (48.86 KiB) Megtekintve 2568 alkalommal
Üdv!
András

Nem a győzelem a részvétel, hanem a fontos!

https://plus.google.com/u/0/photos/1069 ... 2079429841

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. augusztus 13., csütörtök 9:35

laca55 írta::hej Zikosz!

Én úgy gondolom, hogy az a jó, ha a JÓ ! kéménykeresztmetszet menet közben nem változik.
A 19-es fekvő kémény magasság és a 20 cm-es kör alakú kéményt szerintem össze lehet házasítani.
( bár akinek van ilyen tisztítónyílása , arról számolt, be, hogy kiég az esetleges korom rendesen)
Tinker Mesterünk, ha volna.... az Ő szakmai gyakorlata és tudása ezen a téren felbecsülhetetlen!
Jelentem itt vagyok... !!! :)
A füstjáratok szűkítése a kémény irányába huzatnövelő lehet, csak ésszerűen kell csinálni...
Én 30x19 fekvőkémény mellet maradnék és azt házasítanám a 20 as csővel... milyen kémény lesz?
legfőképpen milyen magas? Milyenre tervezed a fekvőkéménybe történő kürtő becsatlakozást?
A kemence kültéri, vagy beltéri lesz? Ha beltéri, még egy biztonsági átégőt is javasolnék a donga hátuljába.
Laca Barátom már leírta a lekerekítéseket, amivel lehet az ellenállást csökkenteni.

zikosz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: zikosz » 2015. augusztus 13., csütörtök 18:16

laca55 írta::hej Zikosz!

szia laca :!:

először is köszönöm a véleményed. elég sok helyen próbáltam a kémény témának utána nézni és én is azt olvastam, hogy legalább ugyan akkora (vagy inkább nagyobb) keresztmetszetű legyen a kémény, mint a tüzelő berendezés ami bele csatlakozik. mondjuk itt viszont többen írták, hogy a szűkülő kémény jobb huzatot eredményez. a 19x30-as kémény 570cm2 a 200-as cső pedig csak 314cm2. ez már lehet, hogy túl nagy szűkítés :?: jelenleg csak 2 tégla magas a fekvő kémény ami 13cm, ez 390cm2 ami már majdnem ugyan olyan méret, de egy 13cm magas nyílásba egy 200-as csövet nem tudok belekötni. szóval ezen filózok már egy ideje :?
tisztító nyílás külön nem lesz, de mivel a cső kémény a fal túloldalán lesz, így ha kiveszem a csövet, akkor hozzá fogok férni a fekvő kéményhez.
a fekvő lekerekítése jó ötlet az szerintem meg fogom csinálni :k
még egyszer :ty a hozzászólást

zikosz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: zikosz » 2015. augusztus 13., csütörtök 18:45

:hej tinker
a kemence egy kétoldalt nyitott helyiségben lesz. a kemence hátulja az egyik 30-as falnak támaszkodik, amely másik oldalán egy zárt (azért ajtó és ablak lesz rajta :) ) tároló helyiség lesz, itt lesz a kémény. kémény teljes hosszában 2mm acélcső (kandallóhoz használt) lesz. tégla kéményt egyenlőre nem akarok építeni. ahogy a mellékelt képen is látható a fal át lesz fúrva a fekvő kéménynél és abba fog belecsatlakozni a cső kémény, amit bilinccsel fogatok a falhoz. sajnos kénytelen vagyok két elhajlást is bele tenni (egy 90° a falba és egy 45° a csőhöz), mivel pont a kemence közép vonalában van egy ***. csináltam egy rajzot (benne a méretek) is remélem ezen nagyjából érthető hogyan szeretném kialakítani. na és még kérdéses, hogy a pillangó szelepet hová tegyem :?:

zikosz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: zikosz » 2015. augusztus 13., csütörtök 18:51

zikosz írta::hej tinker
a kemence egy kétoldalt nyitott helyiségben lesz. a kemence hátulja az egyik 30-as falnak támaszkodik, amely másik oldalán egy zárt (azért ajtó és ablak lesz rajta :) ) tároló helyiség lesz, itt lesz a kémény. kémény teljes hosszában 2mm acélcső (kandallóhoz használt) lesz. tégla kéményt egyenlőre nem akarok építeni. ahogy a mellékelt képen is látható a fal át lesz fúrva a fekvő kéménynél és abba fog belecsatlakozni a cső kémény, amit bilinccsel fogatok a falhoz. sajnos kénytelen vagyok két elhajlást is bele tenni (egy 90° a falba és egy 45° a csőhöz), mivel pont a kemence közép vonalában van egy ***ufa (a progi kicsillagozta pedig semmi rosszat nem mondtam :lol: :lol:) . csináltam egy rajzot (benne a méretek) is remélem ezen nagyjából érthető hogyan szeretném kialakítani. na és még kérdéses, hogy a pillangó szelepet hová tegyem :?:
nem bírom a képeket feltölteni :x :x :x :!: :!: :!:

zikosz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: zikosz » 2015. augusztus 13., csütörtök 19:26

bakker :!: nem volt jó a kép formátuma fal:) fal:) fal:)
na de most :D
Csatolmányok
kemence k+ęm+ęny.jpg
így nézne ki a kémény
kemence k+ęm+ęny.jpg (17.88 KiB) Megtekintve 2557 alkalommal
kémény helye.jpg
itt lesz a nyílás
kémény helye.jpg (42.79 KiB) Megtekintve 2557 alkalommal

jani

Hozzászólás Szerző: jani » 2015. augusztus 13., csütörtök 21:21

András írta:Hello kemencés társak!

Egy kérdésem lenne, hogy mi lenne az ideális falvastagság a búbosom sütőterének? 90 cm átmérő az alja. A hódfarkú cserêp 18 cm széles. Tarsam meg azt, vagy tapasztással vastag lesz. Vagyis hosszabb a felfűtési idő. Viszont ha leveszem kb 14-re + tapasztás, esetleg hamar hűl ki. Kültéri búbos lesz. Sabján 9- 12 körül írja az átlagot a beltériekre.

Üdv!

András
2015-08-09 16.56.01.jpg
Jó lesz,de leszigetelheted. A 14-eshez sokat kell vágnid a cserepet. A mi Mancink 16 centis cserépből lett rakva,tapasztva kívül belül. Ja és benti búbos...
Mert a kemence is úgy jó, ha van mit bele tenni!

Jank@@
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Jank@@ » 2015. augusztus 14., péntek 21:17

Üdvözlöm a fórum tagjait!

Pár napi olvasgatás után regisztráltam magam a fórumon. Már az első napon heveny kemencitis tünetegyüttest diagnosztikáltam magamon , ami heveny alapásással és rohamokban jelentkező betonozással jelentkezett. Mindezt köszönhetem annak a hangulatnak amit a fórum hozzászólóinak
közössége magából áraszt . :D Kicsit tartok az építkezéstől..... az én gyerek koromban még nem nagyon volt Lego... :cry: Mindenesetre belevágtam a sok szakmai hozzászólásból lepárolt tudás képzelt birtokosaként. Természetesen már a legelső lépésnél megakadtam és véleményeteket kérem.
Lakókörzetemben kerestem bontott téglát és egy eladó " magasított kisméretű " téglát ajánlott ami nem bontott hanem új , raklapon , az eladó fél szerint kb. 1970- es évek óta. :shock: Most tanácstalan vagyok.....nem túl fiatal az anyag? :?
Jól jönne valami tanács. :oops:

Jank@@
http://img.jofogas.hu/images/Kismeretu_ ... 034382.jpg

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2015. augusztus 15., szombat 0:03

Légy üdvözölve Jank@@ !

Azt hittem, hogy Samuk@ nevét nem lehet űberelni ! ( Tévedtem )

Mostanában nem fogtam ilyen magasított kevéslyukú téglát!
Már nem is emlékszem melyik 5 éves terv sikeres megvívásához fejlesztettét ezt a téglát.
Anno amire emlékszem nem a jó minőségéről volt híres.
De ettől függetlenül területenként gyárthattak jó minőségűt is !
Akkortájt jelent meg, mikor a lakóházakkal szemben hőszigetelési követelményeket állapítottak meg.
Én 2 ok miatt mellőzném és keresnék TÖMÖR , lehetőleg bontott nagyméretű téglát.
Az egyik: a tűzzel érintkező felületeken eleve kizárnám a használatát.
Marad a lábazat és esetleg a kémény.
Ezeken a felületeken meg - ha nyersen maradó, kihézagolt téglafelület az elképzelés - nem
túl szerencsés a magasításból adódóan a rajzolata, megjelenése.
De ez utóbbi már úri hóbort kategória!

csácsó2

Hozzászólás Szerző: csácsó2 » 2015. augusztus 16., vasárnap 11:21

Szia Jani!

Alsóvároson az állomás után a Hattyas u. végén próbáltad már keresni a téglát?
Állítólag sok fajta van de én még nem jártam ott.
Amennyiben nem kavarodtál el rendesen az információ özönben szívesen összezavarlak
egy sör mellett amennyiben nem csak dugóhúzó szerszámod van, igaz piát eddig még
üvegben nem zártak el előlem. Amennyiben gondolod meglátogathatsz és körbejárjuk a
"Kastélyt" meg a témát.
Jani
K.b.üdvözlettel csácsó2

Ami jó az életben az hízlal, vagy erkölcstelen.

Jank@@
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Jank@@ » 2015. augusztus 16., vasárnap 19:28

Szia csácsó2 !
Ennek az ajánlatnak nem lehet ellenállni, nincs is szándékomban. meg::) P.ü. ment.
Alsóvároson még nem voltam, holnap reggel megnézem. Ismerek arrafelé egy két... őőő... jó embert akik ilyesmivel foglalkoznak. :roll: :twisted:
Üdv: Jank@@ aki János

pzoli
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: pzoli » 2015. augusztus 24., hétfő 13:29

Sziasztok kemencés társak!

Elkészült a dóm alakú téglakemencém dongája. Egy hét száradás után elkezdtem a lassú kiégetést.
Kicsit aggódom, mivel a dóm stabilnak tűnik, de a fugák elég lazák a zsugorodás miatt a téglák között.
(Konkrétan be lehet nyomni őket kézzel).
Nyugtassatok meg, hogy jó lesz, vagy tanácsoljatok légyszíves valamit, mit tehetek, hogy jó legyen?!
Köszönöm előre is!
Csatolmányok
image.jpeg
Gyengének tűnő fugák.
image.jpeg (50.78 KiB) Megtekintve 2350 alkalommal

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. augusztus 24., hétfő 21:30

pzoli írta:Sziasztok kemencés társak!

Elkészült a dóm alakú téglakemencém dongája. Egy hét száradás után elkezdtem a lassú kiégetést.
Kicsit aggódom, mivel a dóm stabilnak tűnik, de a fugák elég lazák a zsugorodás miatt a téglák között.
(Konkrétan be lehet nyomni őket kézzel).
Nyugtassatok meg, hogy jó lesz, vagy tanácsoljatok légyszíves valamit, mit tehetek, hogy jó legyen?!
Köszönöm előre is!
Üdvözöllek a kemencés karanténban Zoli! Mi felénk itt a Bencében csöcsike típusú tégla kemencének becézzük ezeket a szépségeket!
Amennyiben bélűről is tennél fel róla egy két fényképet többet tudnák-nék, mondani róla! Azonban nem kell elkeseredned, kétféle kemence van amelyik megreped és amelyik megreped de nem vallják be! Amennyiben egy kevés meszes agyaggal habarcsoltad volna nem lennénk ilyen problémáid. Az a megoldás, hogy átgletteled egy hígabb meszes agyaggal és ráborítasz egy kb. öt centis kőzetgyapot szigetelést és azt dryvit hálóval és fagyálló csemperagasztóval legletteled, két rétegben és lefested lábazat festékkel. Alatta pedig repedezhet, de a lényeg az, hogy belül, szorosan zárjanak a téglák, szinte fuga mentesen. A profik lekefélik az agyagot belül a sütőtérben mert úgy is le fog majd potyogni!
Remélem tudtam egy kicsit segíteni! Üdvözlettel: cibatapapa :bo
K.B.Ü. cibatapapa

pzoli
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: pzoli » 2015. augusztus 24., hétfő 21:42

Üdvözöllek a kemencés karanténban Zoli! Mi felénk itt a Bencében csöcsike típusú tégla kemencének becézzük ezeket a szépségeket!
Amennyiben bélűről is tennél fel róla egy két fényképet többet tudnák-nék, mondani róla! Azonban nem kell elkeseredned, kétféle kemence van amelyik megreped és amelyik megreped de nem vallják be! Amennyiben egy kevés meszes agyaggal habarcsoltad volna nem lennénk ilyen problémáid. Az a megoldás, hogy átgletteled egy hígabb meszes agyaggal és ráborítasz egy kb. öt centis kőzetgyapot szigetelést és azt dryvit hálóval és fagyálló csemperagasztóval legletteled, két rétegben és lefested lábazat festékkel. Alatta pedig repedezhet, de a lényeg az, hogy belül, szorosan zárjanak a téglák, szinte fuga mentesen. A profik lekefélik az agyagot belül a sütőtérben mert úgy is le fog majd potyogni!
Remélem tudtam egy kicsit segíteni! Üdvözlettel: cibatapapa :bo

Csöcsike :) jól hangzik :P
Belülrő igyekeztem, hogy a téglák élei érintkezzenek, illetve a a tetején a zárókő be lett feszítve keményen.
Csatolok két képet remélem abból látszik a lényeg!
A sütőtér meszes agyag ágyba lett rakva, viszont a dongánál elfelejtődött :roll:
Pedig a kisokost sokat forgattam.

Azért szeretnék biztosra menni, mert ezt a kemencét valamennyire szállíthatóvá terveztem, targoncával, kisteherautóval, és nehogy a későbbiekben a mozgatás hatására károsodjon a csöcsike!
Csatolmányok
image.jpeg
image.jpeg (50.73 KiB) Megtekintve 2319 alkalommal
image.jpeg
image.jpeg (49.34 KiB) Megtekintve 2319 alkalommal

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. augusztus 25., kedd 22:08

A tégla csöcsike típusú kemencék tudtommal nem a legoptimálisabb mobil hordozható kemencék, persze mindez a hordozó eszköz függvénye is. Tudod mekkora a súlya az apparátusnak?, Valamint túl sok darabból áll, ezért én nem jósolok neki sok utazást! A súlyáról pedig nem is beszélve!! Sok sikert :bo :bo :bo :bo
K.B.Ü. cibatapapa

magas
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: magas » 2015. augusztus 26., szerda 8:32

Sziasztok kemencések!

Új ápoltal bővült a csapatotok,a felvidékre is átterjedt a kémence kór.Szőlőmben egy kissebb kemence építésébe kezdtem,a fórumotokon elolvasottak alapján.Kis segítségre lenne szükségem.Belekezdtem a tüztér rakásába,a tört üveget ytong téglával helyettesítem.Az szeretném kérdezni,hogy azt is be kell áztatni?Mivel tegnap ráterítettem a híg agyagot,de nagyon hamar kirántotta a nedvességet,és így nem tudtam a téglákat rendesen lerakni.A második kérdésem:ha nem sikerül síkba raknom a tüzteret,és nem fog sikerülni egyenesre csiszolnom,akkor mehet rá kb.2-3cm tüzállo beton?

csigaszeg

Hozzászólás Szerző: csigaszeg » 2015. augusztus 26., szerda 11:47

Szia..........

Az üveg helyett mehet bele élére állított tégla is , ugyan olyan jó lesz.............az ytongot nem vizezni kell,hanem híg agyaggal be kell dörzsölni a felszínét, akkor nem rántja olyan gyorsan ki a vizet!! De az ytongra lehetetlen nem egyesen rakni !!!!
Kemencebaráti üdvözlettel.......

Kép

Kemence nélkül?????? Minek?????

Babóca & Csigaszeg A'lias Brigan-Tibi

magas
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: magas » 2015. augusztus 26., szerda 12:29

Köszi a vállaszodat.Ha bekenem híg agyaggal,akkor azt meg kell várnom mig megszárad,és utána mehet a vastagabb agyagréteg amibe ágyazom a téglát?Sajnos ojjan téglám van,hogy mindegyiknek szinte más a mérete.

zikosz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: zikosz » 2015. szeptember 1., kedd 18:45

:hej kemencések :!:

a hétvégén ismét munkához láttunk és folytatódott a kemence építése. már lassan a célegyenesbe kanyarodunk, a kémény beszerelés, szigetelés és egy végső burkolás van még hátra. ja meg az ajtót és a tévőt kell majd még elkészíteni.
ha acél csőből készül a kémény (amit kandallóhoz is használnak) azzal lehet valami probléma :?: pl. hogy nincs szigetelve, vagy valami más gond

üdv:
zikosz
Csatolmányok
DSC01333_1.jpg
ez pedig a fekvő és az átvezetés a kéményhez
DSC01333_1.jpg (37.29 KiB) Megtekintve 2167 alkalommal
DSC01329_1.jpg
szemből ilyen
DSC01329_1.jpg (54.53 KiB) Megtekintve 2167 alkalommal
DSC01328_1.jpg
jelenleg így néz ki
DSC01328_1.jpg (51.54 KiB) Megtekintve 2167 alkalommal

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. szeptember 1., kedd 19:30

Igen... sajnos lehet...
A visszahűlő füstgáz hőmérséklete ha harmatpont alá esik relatíve gyors kátrányosodásra számithatsz... ha csak simán 5 cm üveggyapotot dróttal rögzítesz rá már nagyon sokat tettél ennek elkerülése érdekében.
Ez pl egy szigeteletlen kóracél csőből került elő... mondjuk itt a tüzelés sem volt megfelelő cseppet sem... :)
kátrány.jpg
kátrány.jpg (54.96 KiB) Megtekintve 2163 alkalommal

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. szeptember 1., kedd 20:21

Jól néz ki a szerkezet Zikosz! Zolikám... :idea: abban a kemencében orosz gumicsizmákkal tüzeltek :?: ne rémisztgessed itt a kisbencéket!! :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
K.B.Ü. cibatapapa

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. szeptember 2., szerda 5:45

Paposz ! :hej
Nem ijesztegetésnek szántam... :) Mondjuk ez nem kemencekémény... de a kátrány soha nem látott csodákra képes... pl a képen látható eltömődésre egy szezon alatt... :)

zikosz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: zikosz » 2015. szeptember 2., szerda 8:45

tinker írta:Paposz ! :hej
Nem ijesztegetésnek szántam... :) Mondjuk ez nem kemencekémény... de a kátrány soha nem látott csodákra képes... pl a képen látható eltömődésre egy szezon alatt... :)
helló tinker :!:

a kőzetgyapot szigetelésre én is gondoltam, csak nem voltam benne biztos, hogy a tűzállósága nem-e alacson egy acél kéményhez. de ezek szerint működhet a dolog :)

köszönöm

zikosz

Válasz küldése