Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
tinker
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: tinker » 2016. április 18., hétfő 8:44

Lacám! Ha autentikusságot szeretnél csináld meg ugyanezt 6-8 cm vastag sárból... :) úgy megerősödsz, hogy egész könnyen fogod a korsót emelgetni ... :lol: :lol: :lol:

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2016. április 18., hétfő 9:40

lakly : Archicad programmal, mellyel dolgozom.
Tán a SketchUp ami ingyenesen letölthető.
Ismereteim szerint nincs működő magyar verziója.

tinker !

meg::) az 5letet ! nagyon jó egykaros súlyemelés lenne !

apropó: hol tart a NO cukor... NO liszt programod?
Vagy még vagy csak mérhetetlen nagy lelked nyomja a mérleget ? :lol:
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

lakly
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: lakly » 2016. április 18., hétfő 15:13

laca55 írta:lakly : Archicad programmal, mellyel dolgozom.
Tán a SketchUp ami ingyenesen letölthető.
Ismereteim szerint nincs működő magyar verziója.
Én is használtam közel 20 éve ArchiCad-ot 1-2 évig talán még egy kis "rutinom" is volt, még ismertem a gyors gombokat, hogy kell a 0 pontot áthelyezni, stb. sajnos ezek azóta a feledés homályába vesztek. :?
Ettől függetlenül ezzel tervezem most a terveket elkészíteni, remélem összejön. A 16-os verzió van most nekem kéznél, azzal próbálkozok.
Ha megakadok zavarhatlak a kérdéseimmel? (eddig is ezt tettem :oops: )

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2016. április 18., hétfő 17:19

lakly írta: Én is használtam közel 20 éve ArchiCad-ot 1-2 évig talán még egy kis "rutinom" is volt, még ismertem a gyors gombokat, hogy kell a 0 pontot áthelyezni, stb. sajnos ezek azóta a feledés homályába vesztek. :?
Ettől függetlenül ezzel tervezem most a terveket elkészíteni, remélem összejön. A 16-os verzió van most nekem kéznél, azzal próbálkozok.
Ha megakadok zavarhatlak a kérdéseimmel? (eddig is ezt tettem :oops: )
Gratulálok !
20 éve az 5.0-ás verzió lehetett.
Most meg a 19-es :)

Régi szép idők!
1990-ben ha jól emlékszem a 3.5-ös programmal kezdtük
Hogy érezzük az akkori technikát -és árakat! - beteszek 2 képet.
A Mac gépet választottuk! A dollár akkor 81 ft.-ot ért.
Sajnos már nem leszünk olyan fiatalok többé :lol:

Bocs az OFF.-ért !
Csatolmányok
1990 Pc.jpg
1990 Pc.jpg (33.84 KiB) Megtekintve 1380 alkalommal
1990 Mac.jpg
1990 Mac.jpg (37.14 KiB) Megtekintve 1380 alkalommal

FeFe
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: FeFe » 2016. április 18., hétfő 18:30

mullipe írta:Szia Cibatapapa! Köszönöm a gyors valaszt! A segedleteket mar korabban letöltöttem, de a gepemen nem tudtam megnezni, mert ha meg akarom nyitni, mindig kiirja, hogy vegyem meg a Worldot es az excelt, de egy evre 65€ egy kicsit fajos ar. Szerencsere emlitettem a fiamnak, es ö a baratja gepen megnyitotta, es elhoztak nekem, tehat megoldodott. (Gondolom mondanom sem kell, hogy nem vagyok egy szamitogepzseni, de szerencsere a 12 eves fiam mindig kisegit.) :) Mas. Ma delelött kiastam az alapot, jövö szombaton betonozunk. Piszok kemeny volt a föld. Delutan voltunk a Niedersulzi Falumuzeumban, tegnaptol nyitott ki ujra, es ezt a szep kemencet talaltam Sparherddel es bogracsozoval, de ez bennti konyhaban volt. Megegyszer köszi a gyors segitseget, es egyuttal szeretnem örök halamat kifelyezni, hogy ennyire segitökeszsegesek vagytok, es ilyen reszletesen leirtok mindent a Forumba! Üdv, Peter!
Szia Mullipe !

Olvastam, hogy időközben megoldódott a problémád, de amennyiben más is hasonló problémákkal szembesülne, akkor az alábbi megoldás hasznos lehet.
Létezik a Microsoftnak egy ingyenesen letölthető ExcelViewer, illetve WordViewer programja, amivel Excel, illetve Word doksikat meg tudsz nyitni, illetve ki tudod nyomtatni.
https://www.microsoft.com/hu-hu/downloa ... aspx?id=10
https://www.microsoft.com/hu-hu/downloa ... .aspx?id=4

Üdv.FF

lakly
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: lakly » 2016. április 19., kedd 19:39

A hőmérőt, hova célszerű beépíteni, és mekkorát, és milyen módon?

Gabor0036
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Gabor0036 » 2016. április 19., kedd 20:17

Sziasztok ismét!
Idén szeretnék minden alapanyagot beszerezni a kemencéhez, és az alapozást megcsinálni.
Gondolom jól ismeritek azt amit csatoltam, egy ilyet szeretnék én is. Abban tudna nekem valaki segíteni, hogy anyag szinten miből mennyi kell hozzá? Bontott (putnoki) téglám van vagy 100-150db, azt a nem látszó helyre szeretném felhasználni.
Köszönöm előre is!
Csatolmányok
image.jpeg
image.jpeg (45.04 KiB) Megtekintve 1343 alkalommal
image.jpeg
image.jpeg (56.19 KiB) Megtekintve 1343 alkalommal

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2016. április 19., kedd 20:58

Szia gabor !

Attól volna célszerű kérdezni , aki építette anno.....
:hej

Gabor0036
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Gabor0036 » 2016. április 19., kedd 21:01

Gabor0036 írta:Sziasztok ismét!
Idén szeretnék minden alapanyagot beszerezni a kemencéhez, és az alapozást megcsinálni.
Gondolom jól ismeritek azt amit csatoltam, egy ilyet szeretnék én is. Abban tudna nekem valaki segíteni, hogy anyag szinten miből mennyi kell hozzá? Bontott (putnoki) téglám van vagy 100-150db, azt a nem látszó helyre szeretném felhasználni.
Köszönöm előre is!
Írtam neki, egylőre nem kaptam választ. :roll:

qqca
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: qqca » 2016. április 20., szerda 8:38

Sziasztok!

Szia Gábor,
A kemencebencés üzeneted elért, a Fb-on nem engem találtál meg, lehet a fateromnak írtál, majd rákérdezek.
Fotókat a kemencém építéséről a hozzászolásom alatti linken találsz, igaz már nagyon régen szóltam hozzá. :oops:

(Kemencések, Perbenyikben ott leszünk :hej , csak még a regisztrálást tanulmányozom.)
IX. KEMENCEBARÁTOK TALÁLKOZÓJA 2018 regisztráció:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

Kemencém:
https://www.youtube.com/watch?v=xdDisk5JUrY

norbec25
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: norbec25 » 2016. április 20., szerda 20:36

Sziasztok! Lassan összeáll az anyagok tömege...Ma hoztam téglát a lábazatnak, +egy kiborult falból, egy futónyi sárfalat. Régi "veresföld" szalma adalékkal:)) van vagy 60 éves anyag! készítettem belőle egy mintát 1 lapát sárhoz adtam kb 1/3 lapát homokot.. csak erre volt időm, mert rohannom kellett. Mire kell figyelni , milyennek kell lenni a próbánk. kéztől elváló ......Valaki leírná konkrétan azt hogy ,mire kell figyelni ha kiszárad a próba? Nem arra vagyok kíváncsi hogy ,olvass vissza, le van írva... mert nincs időm keresgetni( közel 250-350 oldalnyi irományt visszakeresni)Olvastam már csak nem emlékszem...ha porlik nem jó ha megreped erős,...... Köszi a segítséget!

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2016. április 20., szerda 22:49

norbec25 írta:... mert nincs időm keresgetni( közel 250-350 oldalnyi irományt visszakeresni)...... Köszi a segítséget!
ezért használjuk a keresőt! .... mert ideje mindenkinek véges....

search.php?keywords=kockapr%C3%B3ba&ter ... res%C3%A9s

norbec25
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: norbec25 » 2016. április 21., csütörtök 6:56

Köszönöm! fal:) emlékszem már, egy kedves öregúr is megadta egyszer. meg::)

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2016. április 21., csütörtök 9:10

norbec!

itt mindenki egy kedves öregúr!..... vagy lesz egyszer! :lol:

kivéve a hölgyeket ! Ők még csak nem is öregszenek !

Gabor0036
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Gabor0036 » 2016. április 21., csütörtök 13:51

Nagyapám 100éves borháza felajánlásra került a kemencéhez. Cserép van rajta bőven, kb 1400db :D kérdés mennyi jó még belőle... A vájog az elég fekete, és semmilyen tapasztalatom nincs velük. Mit szóltok hozzá hozzá így kép alapján?

https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0Q59UlCqG5rKMZ

Köszi!

norbec25
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: norbec25 » 2016. április 22., péntek 9:07

Kedves Laca!
Igazad van a nők terén!
Kipróbáltam a régi sárfalat.... A megadott keresővel rákeresve.... olvastam egy hozzászólást, miszerint ha két téglát összeragasztasz az anyaggal és megemelve megáll akkor jó a falazáshoz! Na összetapadt és rázva sem esett szét... megnyugodtam használhatom a sárfalat:))) Köszönöm

Gabor0036
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Gabor0036 » 2016. április 24., vasárnap 12:37

Sziasztok!
Ez a fajta cserép is alkalmas lehet búb építéshez? Tudom, nem teljesen tömör, de ez itt lenne a közelben. Konkrétan 20m-re a szomszédban, ki akarják dobni.
Csatolmányok
image.jpeg
image.jpeg (40.01 KiB) Megtekintve 1195 alkalommal
image.jpeg
image.jpeg (66.85 KiB) Megtekintve 1195 alkalommal
image.jpeg
image.jpeg (75.01 KiB) Megtekintve 1195 alkalommal

Papi

Hozzászólás Szerző: Papi » 2016. április 25., hétfő 8:44

Szia Gábor!

Jó lesz! A búbos kívül-belül tapasztva vagyon, így a lyuk nem számít.
Egyébként meg úgy rakod vágás után, hogy nem a tűztér felé néznek a lyukak és akkor pláne mindegy.
Szerintem...
:bo :bo :bo
K.B.Ü. Papi (aki születésekor a 3 333 162 411. ember volt a földön)
1.§ Amit ma megsüthetsz, ne halaszd holnapra!
2.§ A kemencézés legfontosabb eszköze a dugóhúzó!

regri
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: regri » 2016. április 25., hétfő 16:25

Sziasztok!

Építem életem 3. kemencéjét. Dongás, első kéményes lesz. A sütőtér 80x105 cm-es lesz. Azon gondolkodom, hogy mivel ez elég nagy és ne kelljen annyi fa, a belmagasságot csak 48-ra csinálnám (egy sor tégla és utána indulna a 40cm-es sugarú szabályos félkör alakú donga). A kérdésem, hogy nem lesz túl alacsony szerintetek? Azzal tudok élni, hogy a tévő nyílás csak 32 cm magas. Főleg kenyér sütésre lenne használva. Nem tudom, hogy mennyire lehet így a szélre kitolni a kenyereket? Van valakinek ilyen laposka dongás kemencéje? Ha igen mik a tapasztalatok?
Vagy maradjak inkább a két sor magasításnál és akkor 55 cm a belmagasságom? Tüzelőben szerintetek sokat számít az egy sor ráadás magasítás?

Hú de sokat kérdeztem. Bocsánat. Előre is köszönöm a válaszokat!

Regri

norbec25
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: norbec25 » 2016. április 26., kedd 21:57

Szisztok!
Ma elkezdtema kis kemencém építését. Nem nagy lesz 50x60 as "tűzterrel"..holnap jön az alpozás.. :hej
a betontörmelék feltöltődik kb 5cm magasan sóderral, és úgy kap 18
Cm betont 10 betonvas ráccsal. Rem jo lesz. Du.án hegesztettem.....
Csatolmányok
20160426_190635.jpg
20160426_190635.jpg (52.86 KiB) Megtekintve 1090 alkalommal
20160426_195113.jpg
20160426_195113.jpg (41.53 KiB) Megtekintve 1090 alkalommal

bors.albert
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: bors.albert » 2016. április 27., szerda 10:55

Sziasztok!

Elkezdődött nálam is a kemence építés. :-)
A terv az, hogy a sütőtér, nagyméretű téglából lesz rakva, fektetve, tehát a falvastagsága 14-15 cm-es lesz. A külső fal szintén boltíves lesz, követi a sütőtér ívét, tehát tulajdonképpen dupla vastag fal lesz. A kérdésem az lenne, hogy a két fal közé kell e valamilyen szigetelést rakni, és ha kell akkor mi legyen az. Gondoltam üvegre, de abból rengeteg kellene ebben az esetben. Esetleg jó lesz e valami kőzetgyapot, vagy valami más szigatelő anyag, amit könnyebb beszerezni. Valaki tudna segíteni ebben?

Köszönöm

Pinochet
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Pinochet » 2016. április 27., szerda 13:33

Sziasztok!
Ma sikerült vennem 270 db bontott téglát, átválogattam , és sajnos hiába vagy 50 éves házból vannak van köztük olyan ami nem csengő (közepén teljesen más színű). A fura az, hogy ettől függetlenül volt olyan ami összeütve tök ugyanúgy csengett mint a jobbak, de eltörve meg a sötétebb belsejű.
Baj az, ha ilyen is kerül a kemence dongájába/aljába? Mit okozhat?

A másik kérdésem, hogy milyen anyagot használjak, ha nem szeretném tető alá rakni? Ez egy egyszerűsített dongás pizzakemence lesz, de mellette épített grill stb. És nem lesz tető felette.
Néztem bel/kültéri hőálló anyagokat (kéményhez grillhez stb) de nem tudom jobb-e mint ha agyagos keverékkel csinálnám. Kaptam olyan ötletet is, hogy az anyagba keverjek cementet és máris vízálló lesz, de nem tudom nem lesz-e túl rideg megszilárdulva...

Illetve néztem a Rath habarcsait is. Jók lehetnek?
Valakinek valami ötlete? Előre is köszönöm!

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2016. április 27., szerda 15:42

regri írta:Sziasztok!

Építem életem 3. kemencéjét. Dongás, első kéményes lesz. A sütőtér 80x105 cm-es lesz. Azon gondolkodom, hogy mivel ez elég nagy és ne kelljen annyi fa, a belmagasságot csak 48-ra csinálnám (egy sor tégla és utána indulna a 40cm-es sugarú szabályos félkör alakú donga). A kérdésem, hogy nem lesz túl alacsony szerintetek? Azzal tudok élni, hogy a tévő nyílás csak 32 cm magas. Főleg kenyér sütésre lenne használva. Nem tudom, hogy mennyire lehet így a szélre kitolni a kenyereket? Van valakinek ilyen laposka dongás kemencéje? Ha igen mik a tapasztalatok?
Vagy maradjak inkább a két sor magasításnál és akkor 55 cm a belmagasságom? Tüzelőben szerintetek sokat számít az egy sor ráadás magasítás?
Regri
Szia nem kérdeztél sokat. Innen le tudsz tölteni egy új kalkulátort amit tölts le a gépedre (EXEL. táblázat) és bármikor tudod majd számolni és variálni a térfogatot és a téglák mennyiségét, stb. Van benne a használatához egy videós segítség is. indítsd el és végig vezet majd a használaton. Innen lehet letölteni.
http://osztott.com/BCba/
Amúgy így sem lesz egy kis kemence kb. 300 liter, a 16 centis hőcsapda elégnek tűnik. A 80 szélesség nekem kevés, a 105 kicsit sok. Szabvány tepsik esetében, persze lehet csináltatni tepsiket.. Üdv: Faterosz..
K.B.Ü. cibatapapa

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2016. április 27., szerda 15:49

bors.albert írta:Sziasztok!

A terv az, hogy a sütőtér, nagyméretű téglából lesz rakva, fektetve, tehát a falvastagsága 14-15 cm-es lesz. A külső fal szintén boltíves lesz, követi a sütőtér ívét, tehát tulajdonképpen dupla vastag fal lesz. A kérdésem az lenne, hogy a két fal közé kell e valamilyen szigetelést rakni, és ha kell akkor mi legyen az. Gondoltam üvegre, de abból rengeteg kellene ebben az esetben. Esetleg jó lesz e valami kőzetgyapot, vagy valami más szigatelő anyag, amit könnyebb beszerezni. Valaki tudna segíteni ebben?

Köszönöm

Szia Albert !

Segítenék.... de nem igazán értem!
Belül van egy klasszikus dongás kemence 1/2 tégla vastagságban.
A külső fal azért van, mert natur , hézagolt téglafelületet akarsz látni?
Olyan lenne mint a képen látható amit Batu Kán kemencés társunk épített?
Csatolmányok
aláésmellé.jpg
aláésmellé.jpg (58.99 KiB) Megtekintve 1055 alkalommal

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2016. április 27., szerda 16:13

Köszönöm
Üdvözöllek köreinkben kedves bors.albert. Köszönjük, hogy megtisztelsz bennünket, bemutatkozás nélkül. Hirtelen kérdésed nekem nem egészen mindenben világos, és segíteni is csak akkor fogunk tudni érdemben, ha egy nyelven beszélünk. A nagyméretű tégla az én időmben 6,5 x 14 x 29 cm vagyis fektetve az bizony 14 X 29 cm és csak 6,5 cm magas. Ennyi elég is a sütőtérnek. Kantra állítva 14 cm magas, Állitva pedig 29 cm magas. A boltív, hogy követi a sütőtér ívét? Na nem bonyolítom tovább és elnézést az értetlenkedésért..
Nem tudom a Kisokost olvastad már ???? Lehet az segítene nekem.. meg::) meg::) meg::)
K.B.Ü. cibatapapa

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2016. április 27., szerda 22:06

Pinochet írta:Sziasztok!
Ma sikerült vennem 270 db bontott téglát, átválogattam , és sajnos hiába vagy 50 éves házból vannak van köztük olyan ami nem csengő (közepén teljesen más színű). A fura az, hogy ettől függetlenül volt olyan ami összeütve tök ugyanúgy csengett mint a jobbak, de eltörve meg a sötétebb belsejű.
Baj az, ha ilyen is kerül a kemence dongájába/aljába? Mit okozhat?

A másik kérdésem, hogy milyen anyagot használjak, ha nem szeretném tető alá rakni? Ez egy egyszerűsített dongás pizzakemence lesz, de mellette épített grill stb. És nem lesz tető felette.
Néztem bel/kültéri hőálló anyagokat (kéményhez grillhez stb) de nem tudom jobb-e mint ha agyagos keverékkel csinálnám. Kaptam olyan ötletet is, hogy az anyagba keverjek cementet és máris vízálló lesz, de nem tudom nem lesz-e túl rideg megszilárdulva...

Illetve néztem a Rath habarcsait is. Jók lehetnek?
Valakinek valami ötlete? Előre is köszönöm!
1. Szerintem ezektől a tégláktól nem lesz semmi bajod... max megrepednek.
2. a dongára tegyál pár cm hőszigetelő réteget, dryvitold le akár duplán, arra mehet a vízálló festék-vakolat.
van drágább megoldás is jobb nem nagyon... :)

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2016. április 27., szerda 22:09

Köszönöm
Nem nagyon vágom, miért kell a dupla donga... hacsak nem a Laca által említett külső kinézet miatt....
én a dongára tennék dryvitos szigetelést... és max leburkolnám szeletelt téglával.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2016. április 27., szerda 22:11

norbec25 írta:Szisztok!
Ma elkezdtema kis kemencém építését. Nem nagy lesz 50x60 as "tűzterrel"..holnap jön az alpozás.. :hej
a betontörmelék feltöltődik kb 5cm magasan sóderral, és úgy kap 18
Cm betont 10 betonvas ráccsal. Rem jo lesz. Du.án hegesztettem.....
Bőven megfelel az alapozás... naggyon bőven... :)

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2016. április 27., szerda 22:17

Regri
Hogy mekkora a kemencéd... azt te döntöd el... :)
a 48-32 teljesen jó lehet ,ha arra van szükség...
É úgy dondolom nem a belső térfogat ( persze az összefüggések miatt így is mondhatjuk) dönti el a felfűtési fa mennyiségét, hanem a felfűtendő felület, ezzel szorosan össszefüggő tömeg.

bors.albert
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: bors.albert » 2016. április 28., csütörtök 8:56

Szia!

Igazából a külső kinézet miatt kell a dupla donga, csak a kettő közötti hézagot nem tudom mivel töltöm ki. Igazából nem üveget szeretnék, hanem valami szigetelőanyagot. Mint írtam, a sütőtér fala 14-15 cm vastag, erre gondoltam valami szigetelést, aztán a külső fal. Most a kérdés, hogy vastagabb szigetelés legyen, vagy elég valami vékony (hőtükör fólia)? Vagy egyátalán szükség van e szigetelésre, mikor összességében kb 30 cm lesz a falvastagság? Azt tudom, hogy, a hőtágulás miatt kell hézag a kettő közé, és ezt mindenképpen kitöltöm valamivel. Pl gondoltam homokra is. Azért írtam erre a fórumra, mert azért ti már tapasztaltak vagytok, biztosan tudtok valami jó tanácsot adni.

Köszönöm

üdv

Albert

tinker írta:

Köszönöm
Nem nagyon vágom, miért kell a dupla donga... hacsak nem a Laca által említett külső kinézet miatt....
én a dongára tennék dryvitos szigetelést... és max leburkolnám szeletelt téglával.

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2016. április 28., csütörtök 10:06

Albert !

Hidd el csak jót ( meg a javaidat :lol: ) akarjuk, amikor arra próbálunk vezetni, hogy a külső kinézet miatt felejtős a dupla donga !
Szigeteld le 5 cm vtg kőzetgyapottal ( alufólia nélkül) , kérgezd le hálóval és csemperagasztóval, majd borítsd be felszeletelt téglával.
Számos példát találsz erre a fórumon.
A "hőtükör fólia" mint fogalom ide tévesen került be! Akkor jön létre a " hőtükör" jelenség, ha az alufóliának a nap felé néző oldalán a fólia és a burkoló réteg között LEVEGŐ van!
Pl. tetőhéjalás alatti hőtükör fólia kiválóan működhet. Padlófűtés alá helyezett hőtükör minimális hatásfokkal működik.
A kemencénél sokan úgy vélik, hogy a kőzetgyapot külső oldalán lévő alufólia visszatükrözi a kemence irányából a sugárzó hőt. Ez a jelenség nagyon-nagyon korlátozottan igaz.
Ez az én véleményem !

regri
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: regri » 2016. április 28., csütörtök 11:54

tinker írta:

Regri
Hogy mekkora a kemencéd... azt te döntöd el... :)
a 48-32 teljesen jó lehet ,ha arra van szükség...
É úgy dondolom nem a belső térfogat ( persze az összefüggések miatt így is mondhatjuk) dönti el a felfűtési fa mennyiségét, hanem a felfűtendő felület, ezzel szorosan össszefüggő tömeg.

Kedves Cibatapapa, kedves Tinker!

Köszönöm a válaszokat.

A kalkulátor alapján 11 téglával kell több a 2 sor magasításhoz. Tehát, ennyivel nagyobb tömeget kell felfűtenem ennél a változatnál.
Ami még foglalkoztat, hogy az ételek sütését befolyásolja-e az, hogy a dongának milyen az íve, mekkora távolságra van az ételtől? A hőt azt, ha jól tudom, akkor a hősugárzó felületek (téglák) merőleges irányban sugározzák vissza.
Odaégetés szempontjából van ezeknek jelentősége? Lehet ám, hogy butaságokon agyalok.

Regri

bors.albert
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: bors.albert » 2016. április 28., csütörtök 15:09

Laca!

Köszönöm szépen a segítséget, azt hiszem az lesz a megoldás amit javasoltál. Nekiállok téglát szeletelni. :-) Ez a verzió nekem is tetszik.

üdv

Albert

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2016. április 28., csütörtök 17:04

Príma ! :k döntés !

Tinker korábbi hozzászólását idézem :

" Ilyenkor a rétegrend
-tégladonga,
-ragasztó,
-kőzetgyapot,
-ragasztóba ágyazott üvegszövet háló,
-szeletelt tégla.
A látvány ilyesmi lesz:
Csatolmányok
it.jpg
it.jpg (53.76 KiB) Megtekintve 993 alkalommal

norbec25
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: norbec25 » 2016. május 5., csütörtök 18:31

Sziasztok!
MA eljutottam Eddig az állapotig:) a talajtól most járok 80cm-re. Szeretném kérdezni, hogy tenni akarok rá egy sor téglát, csurgónak", ami a tűztér síkjával megegyezik ... Azt a sort ami a kiálló( "csurgó") rész lenne ,mibe ragasszam? Malterba ? Másik kérdésem az elejét hogyan fojtassam, a két boltív felett? Gondoltam egy vasalt betoncsíkot, teherhordás miatt? Hülyeség?
Csatolmányok
20160505_183312[1].jpg
20160505_183312[1].jpg (51.26 KiB) Megtekintve 919 alkalommal

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2016. május 5., csütörtök 20:03

Szia norbec !

A kiállót/csurgót nagyrészt, vagy teljesen a külső igénybevétel határozza meg.
A tűztérrel csak egy vonalban. élben találkozik , egy kis dilatációs hézaggal.
Tehát nem agyaghabarcsba kell rakni.
A boltív fölé beton teljesen felesleges.
Téglából építsd és pl. beleépíthetsz egy hamuládát.

norbec25
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: norbec25 » 2016. május 5., csütörtök 21:14

Köszi Laca! A kis kiugró rész csupán esztétikai szolgálatot tesz majd. Téglából gondoltam én is. Ki is vágtam és csiszoltam is az ív mintájára a téglát... de akkor az marad....

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2016. május 5., csütörtök 22:06

norbec25 írta:Sziasztok!
MA eljutottam Eddig az állapotig:) a talajtól most járok 80cm-re. Szeretném kérdezni, hogy tenni akarok rá egy sor téglát, csurgónak", ami a tűztér síkjával megegyezik ... Azt a sort ami a kiálló( "csurgó") rész lenne ,mibe ragasszam? Malterba ? Másik kérdésem az elejét hogyan fojtassam, a két boltív felett? Gondoltam egy vasalt betoncsíkot, teherhordás miatt? Hülyeség?
Ezt írtam már privátba....Lehet kapni beton járdalap szegélyt, ha jól tudom 5 X 20 X 100 cm. Én ezt tenném az alapra és alatta lehetne fatároló például. Arra tenném az ytongot Nem lenne egyszerűbb így??? és nem kell annyit szenvedni vele szerintem.... Egyszerűbb mint az öntött friss beton. Tökéletes áthidalás lenne a sütőtér alá..szerintem..
K.B.Ü. cibatapapa

norbec25
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: norbec25 » 2016. május 6., péntek 7:59

Megfogadom!

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2016. május 6., péntek 9:27

" Tökéletes áthidalás lenne a sütőtér alá..szerintem.. "

Pardon!,félreértettem ! Bár én csak egy boltívet látok!
" az elejét hogyan fojtassam, a két boltív felett? "

Faternak igaza, mint már sokszor ! :k

Válasz küldése