Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
csokiati
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: csokiati » 2010. április 22., csütörtök 12:12

Gemper!

Valahol már volt egy kép a fórumon, amikor vágták a téglát. Egy nagyobb fa lap közepére volt derékszögben 2 léc ráütve (vagy is kettőre emlékszem), ez nem engedte elmozdulni a téglát. Én is ezt már csak akkor láttam, amikor kész volt a kemence.
Praktikusabb, mint lábbal ráállni a téglára. Veszélyes is és állandóan elmozdult a tégla.
Üdv: Csoki

Akit a kemence füstje megcsapott!
----> Így készült a kemencém <----

francisco
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: francisco » 2010. április 22., csütörtök 12:37

Üdv Néktek! Kemencések !

Eddig még nem írtam a fórumban , csak olvastalak benneteket . Sok hasznos tanács, tipp után illetve a kemencebencés képeket nézegetve belefogtam a saját kemencémbe.
A lakásépítésből megmaradt építőanyagot kívánom felhasználni, illetve egy részét már be is építettem. A kérdésem viszont az lenne, hogy elegendő-e a kemence jó működéséhez ha csak a tűztér alját és a boltívét építem meg békebeli téglákból , agyagba rakva ( ebből van 200 db. ) A külső falat egyéb téglákból raknám föl, és kívülről az egész kemencét vakolnám és színezném.

Francisco.
" Tedd, amit tudsz, azzal, amid van ! "

Kemencém: http://picasaweb.google.com/11302096836 ... directlink

Szotyi
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Szotyi » 2010. április 22., csütörtök 12:57

Adj Isten!

Egy nagy, komoly kemence epitesebe kezdtunk, kozossegileg.

Az elkepzeles szerint egy kb 2x2.5 m-es alapu kemencerol lenne szo, alul fatarolo/***, egoterrel, sutoterrel. Kemeny hatul lenne, ebbe egy fustolot is szeretnenk epiteni, korbe a patka es tarsai mar reszletkerdes.

Eddig egy 50 cm magas U alaku beton alap van meg, macskakovekkel telerakva. Erre kerulne vasbeton athidalas, arra egy ~40 cmes egoter(alatta 2 reteg tegla). Azon gondolkodom hogy lenne alegcelszerubb az egoter tetejet megoldani... Teglabol leginkabb boltivet lehetne kirakni, azonban az eltero falvastagsag miatt lehet folotte a sutoterben nem lenne egyenletes a hoelosztas(kerdes hogy ezt a 2 reteg tegla es ugyanilyen vastag uvegreteg hogyan hidalja at?). Mas teherviselo megoldas viszont nem jutott meg eszembe, amit itt lehetne alkalmazni.

Efolott 1 sor tegla, 1.5-2 sor teglanyi uveg, majd meg egy sor tegla. Itt lenne egy nagyobb sutoter, boltives tetovel.

A kerdes elsosorban az egoter kialakitasa lenne. De barmilyen tanacsot szivesen fogadok, foleg a fustolovel kapcsolatban. Remelem sikerult erthetoen leirni a tervet.

Ill. ha vki tud ilyen fenykepes leirast ekkore kemence epiteserol(8 kenyeres vagy nagyobb), azt szinten megkoszonnem. Magyar-Angol-Nemet nyelven.

Koszonjuk : )

csigaszeg

Hozzászólás Szerző: csigaszeg » 2010. április 22., csütörtök 12:59

Fransisco és Szotyi meg::)

Üdv a zárt osztályon mind kettőtöknek :lol: :lol: :lol: ..............a kérdésedre a válasz.tökéletesen jó lesz ahogy leírtad, a sütőtér, meg a tűzkapu a lényeg, a többi lehet bármilyen más építőanyagból.Tökéletesen megfelel a célnak..............jó munkát..... és fotó fotó fotó :k

Szotyi :o :o :o

Miért akarsz alul, különtüzelős kemit rakni :?: :?: Szerintem sokkal macerásabb ezt a fajtát felfűteni mint a hagyományos bentüzelőset.Naon sok fűtőanyag kell szerintem hozzá. :idea: :idea: Bár én még ilyet nem igen láttam csak gondolom, az enyém sima dongás mégis belefér 6 db 2,5 kg kenyér minden gond nélkül :idea: :idea:
Kemencebaráti üdvözlettel.......

Kép

Kemence nélkül?????? Minek?????

Babóca & Csigaszeg A'lias Brigan-Tibi

francisco
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: francisco » 2010. április 22., csütörtök 13:23

Kösz a véleményt . Megnyugtatott. Eddig fotón mindent dokumentáltam. Most a sütőtér boltívének megépítése lesz a hétvégi programom. Ha áll majd a kémény is ,rendszerezem a fotókat és megpróbálom feltölteni.
Üdv.
Francisco
" Tedd, amit tudsz, azzal, amid van ! "

Kemencém: http://picasaweb.google.com/11302096836 ... directlink

Szotyi
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Szotyi » 2010. április 22., csütörtök 13:24

a tortenet az, hogy volt nekunk egy "tapasztalt" baratunk aki azt mondta, hogy segit nekunk kemencet epiteni. Aztan egy ideje nem hallottunk rola, ezert igyekszek most en utana jarni a dolgoknak, es megalmodni hogyanis nezzen ki a dolog.

a kemence hasznalata alapvetoen ugy nezne ki, hogy hetente egyszer lenne felfutve, de akkor menne egesz nap, de legalabb 6-8 orat. foleg kenyeret es kenyerlangost sutnenk nagyobb mennyisegben, ezt ugy kell elkepzelni hogy egy eleg nagy kozosseg kozos hasznalatara lenne.

en akarhany ilyen bentuzelos megoldast neztem meg, maceras lenne igy hosszutavon hasznalni, fenntartani a tuzet/parazsat, es cserelni a sutnivalot. meg igy talan a fustolot is egyszerubb megoldani.

persze tobb fa fog kelleni hozza, es kelleni fog neki vagy egy jo ora hogy fel legyen futve. esetleg a sutoter es az egoter kozotti resz meretet lehet csokkenteni, ha a boltiv oldalat kitoltom agyagos homokkal, es arra nem rakok egy sor teglat hanem helybol az uveget. majd arra mar az sutoter alja kerulne. igy konnyebb lenne felfuteni, csak a hoeloszlas aggaszt az egoter boltives teteje vegett

de javitsatok ki, ha hibas az elkepzeles, es ilyen felhasznalasra is jobb lenne egy belulfutos megoldas.

Papi

Hozzászólás Szerző: Papi » 2010. április 22., csütörtök 15:44

Üdv Francisco és Szotyi a zakkantak között!

Szotyi projektjével kapcsolatban az észrevételem:

"Egy nagy, komoly kemence epitesebe kezdtunk, kozossegileg.

Az elkepzeles szerint egy kb 2x2.5 m-es alapu kemencerol lenne szo, alul fatarolo/***, egoterrel, sutoterrel. Kemeny hatul lenne, ebbe egy fustolot is szeretnenk epiteni, korbe a patka es tarsai mar reszletkerdes.

Eddig egy 50 cm magas U alaku beton alap van meg, macskakovekkel telerakva. Erre kerulne vasbeton athidalas, arra egy ~40 cmes egoter(alatta 2 reteg tegla). Azon gondolkodom hogy lenne alegcelszerubb az egoter tetejet megoldani... Teglabol leginkabb boltivet lehetne kirakni, azonban az eltero falvastagsag miatt lehet folotte a sutoterben nem lenne egyenletes a hoelosztas(kerdes hogy ezt a 2 reteg tegla es ugyanilyen vastag uvegreteg hogyan hidalja at?). Mas teherviselo megoldas viszont nem jutott meg eszembe, amit itt lehetne alkalmazni.
Efolott 1 sor tegla, 1.5-2 sor teglanyi uveg, majd meg egy sor tegla. Itt lenne egy nagyobb sutoter, boltives tetovel..."

Ha jól értem, akkor egy olyan kemencét építenétek ahol a sütőkamrát alulról fűtené egy külön tűztér.
Ebben az esetben a sütőkamra és a tűztér között a két tégla+üveg "födém" szerintem brutális szigetelést jelent. Ahhoz, hogy a sütőtér alja átmelegedjen nagyon sok idő és fa kell.
További problémát jelenthet, hogy a sütötér oldafalainak és tetejének a felfűtése csak akkor megoldott, ha a tűztérből kiáramló forró levegő és tűz a sütőtér boltívének külsejét is körbejárhatja (tul.képpen egy duplafalú donga, a két fal között füstjárattal).Ellenkező esetben ezek a falrészek nem melegednek kellően át, és így alkalmatlan lenne többek között a kenyér sütésére is. Egyetértve Csiga mesterrel, szerintem egy hagyományos szerkezetű, megfelelően méretezett kemence lenne a megoldás. Ezekben is megoldható a folyamatos üzemeltetés.

Még egy észrevétel: Szerintem jogos a hőeloszlásra vonatkozó aggodalmad. Abban az esetben, ha a tűztér boltíves, akkor a sütőkamra alja valóban nem fog egyenletesen melegedni. A két hosszanti széle hidegebb lesz, mint a boltív középső pontjára eső fenékrész.
K.B.Ü. Papi (aki születésekor a 3 333 162 411. ember volt a földön)
1.§ Amit ma megsüthetsz, ne halaszd holnapra!
2.§ A kemencézés legfontosabb eszköze a dugóhúzó!

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2010. április 22., csütörtök 17:11

Szotyi!
Énis megrökönyödve olvasom a tervedet. Egyrészt ha különálló fűtést szeretnél,akkor felesleges az üveg,mert az még jobban elszigeteli a tűztér alját. Erre a legcélra vezetőbb valami baxott vastag nagy kazán lemez lenne. Vagy van még egy megoldás. Alul fűtesz,de a tűzteret és a fűtőteret elválasztó sütőfelületet két oldalt több helyen megnyitod. ÍGy ha boltívesre is csinálod,kompenzálod a szélén vastagabb problémát,mert a szélén viszont "felnyal" a láng,ami ugye jó meleg :)
GYorsan csináltam róla vázlatot alulról nézve
Csatolmányok
beégők.JPG
beégők.JPG (15.55 KiB) Megtekintve 2390 alkalommal

Szotyi
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Szotyi » 2010. április 22., csütörtök 17:22

ertem. akkor valoszinuleg leteszek a kulon tuzterrol, bar meg gondolkodok. a fust korbevezetesere gondoltam az emlitett problemara, lyukacsos teglakban(falazo blokk szeruseg), de a huzat megoldasa es a fustolo kerdese megvarialja a dolgot.

ilyen nagyobb meretben hosszabb folyamatos uzemeltetes mellett milyen kemence tipusbol lenne alegjobb kiindulni(hagyomanyos)? keresgelek, keresgelek, de olyat meg nem talaltam ami jo lenne. (oszinten szolva aggaszt a tuz ellatasa nagyobb mereteknel, ahol a tuz mar nem fel meterre van a kemence nyilasatol, illetve nem 1-2, hanem 7-8 kenyernek kell helyet biztositani)

bennem felmerult, hogy esetleg elol es hatul is lehetne nyilasa egy ilyen nagyobb kemencenek. a tuz taplalasara, es az etel intezesere. de ilyen hagyomanyos kemencet meg nem talaltam a neten, igy nem tudom van-e benne racio.

masreszt amennyiben a tuz ugyanabban a terben eg, mint a kenyer. a kenyer tuz feloli oldala joval tobb hot fog kapni mint a masik. hogy lesz ebbol megis egyenletesre sult kenyer?

koszonom szepen a tanacsokat, es a turelmet egy kezdohoz : )

Kód: Egész kijelölése

Szotyi!
Énis megrökönyödve olvasom a tervedet. Egyrészt ha különálló fűtést szeretnél,akkor felesleges az üveg,mert az még jobban elszigeteli a tűztér alját. Erre a legcélra vezetőbb valami baxott vastag nagy kazán lemez lenne. Vagy van még egy megoldás. Alul fűtesz,de a tűzteret és a fűtőteret elválasztó sütőfelületet két oldalt több helyen megnyitod. ÍGy ha boltívesre is csinálod,kompenzálod a szélén vastagabb problémát,mert a szélén viszont "felnyal" a láng,ami ugye jó meleg :)
A megrokonyodest megertem, ez inkabb otleteles mint terv. De legkesobb hetfon muszaj lenne hozzalatni a folytatashoz.

Azota enis rajottem, hogy az uveg oda sztorno, foleg ket tegla vastagsagban.

Ez a megnyitas dolog otlet nekem nagyon tetszik! Megoldana az egyeneletes felmelegedes problemajat, a fust is feljutna, etc.

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2010. április 22., csütörtök 17:46

Csinálj egy csirijó féle méretű kemencét ,jól lehőszigetelve és meg van oldva a "folyamatosan sok embert kiszolgálni" problémád. Teszel rá egy széles kéményt és kész a füstölőd is. :)

Szotyi
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Szotyi » 2010. április 22., csütörtök 17:53

tengelic írta:Csinálj egy csirijó féle méretű kemencét ,jól lehőszigetelve és meg van oldva a "folyamatosan sok embert kiszolgálni" problémád. Teszel rá egy széles kéményt és kész a füstölőd is. :)
linket tudsz hozza adni?

koszonom

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2010. április 22., csütörtök 18:53

ha valaki tudja hogyan kell rákeresni csirijó kemencéjére az segítsen mert nekem nem megy

tolaci

Hozzászólás Szerző: tolaci » 2010. április 22., csütörtök 19:47

Tengelic Mesternek jelentem, hogy a feladat végrehajtva. DODI építése ha jól keresgettem, akkor ezen az oldalon indul:

A lap vége felé (2009. április 23., csütörtök 19:52)

viewtopic.php?f=2&t=20&st=0&sk=t&sd=a&start=840
KBÜ: tolaci

Gepmer
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Gepmer » 2010. április 23., péntek 2:53

Szotyi írta:ertem. akkor valoszinuleg leteszek a kulon tuzterrol, bar meg gondolkodok. a fust korbevezetesere gondoltam az emlitett problemara, lyukacsos teglakban(falazo blokk szeruseg), de a huzat megoldasa es a fustolo kerdese megvarialja a dolgot.

ilyen nagyobb meretben hosszabb folyamatos uzemeltetes mellett milyen kemence tipusbol lenne alegjobb kiindulni(hagyomanyos)? keresgelek, keresgelek, de olyat meg nem talaltam ami jo lenne. (oszinten szolva aggaszt a tuz ellatasa nagyobb mereteknel, ahol a tuz mar nem fel meterre van a kemence nyilasatol, illetve nem 1-2, hanem 7-8 kenyernek kell helyet biztositani)

bennem felmerult, hogy esetleg elol es hatul is lehetne nyilasa egy ilyen nagyobb kemencenek. a tuz taplalasara, es az etel intezesere. de ilyen hagyomanyos kemencet meg nem talaltam a neten, igy nem tudom van-e benne racio.

masreszt amennyiben a tuz ugyanabban a terben eg, mint a kenyer. a kenyer tuz feloli oldala joval tobb hot fog kapni mint a masik. hogy lesz ebbol megis egyenletesre sult kenyer?

koszonom szepen a tanacsokat, es a turelmet egy kezdohoz : )

Kód: Egész kijelölése

Szotyi!
A megrokonyodest megertem, ez inkabb otleteles mint terv. De legkesobb hetfon muszaj lenne hozzalatni a folytatashoz.

Azota enis rajottem, hogy az uveg oda sztorno, foleg ket tegla vastagsagban.

Ez a megnyitas dolog otlet nekem nagyon tetszik! Megoldana az egyeneletes felmelegedes problemajat, a fust is feljutna, etc.

Szia! Székelyföldön egy kis faluban nevezetesen Lövétén működik egy pékség, ahol hagyományos módon régi típusú kemencékben sütik eladásra a pityókás kenyeret, folyamatosan használatban vannak.
Azok a kemencék kb másfél méter átmérőjűek és boksa alakúak. Úgy sütik a kenyeret, hogy felfűtik a kemencét rendesen ahogy kell, majd beteszik a kenyereket, kb 3 óra alatt megsütik, aztán újra felfűtik és újra sütnek, természetesen a második, harmadik stb felfűtés már nem tart annyi ideig mint az első mert meleg a kemence. Ha kenyérlángost akartok éppen sűtni, akkor azt hasonlóan kelllene tennetek, mint a pizzakemencében, azaz felfűtés után valamelyik oldalra kiell húzni egy kis maradék parazsat és néhány hasáb keményfát dobni még rá ha szükséges, 20-25 lángos feletti mennyiségnél célszerű, ha jól le van szigetelve a kemence. Véleményem tehát, felejtsd el a külön tűzteres megoldást, az nem kemence lenne, hanem egy nagy ler (sütő). Egyébként tavaj nyár elején kibiciglizett hozzánk Győrből a lányom osztályának egy része itt volt kb 40 ember, a szülőkkel együtt, nekem egy 110 cm-átmérőjű kemencém van és egy felfűtéssel kb 20 lángost megsütöttem olyan fél óra alatt. Mondanom sem kell, hogy a gulyásból már senki sem evett, csak néhányan kóstoltak. A füstölő meg szerintem is csak egy szélesebb aljú kémény, azon ne aggódj. Én nem rég fejeztem be egy pizzakemnecét (160-cs átmérő), ha gondolod néhány képet fel tudok tenni róla.

Szotyi
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Szotyi » 2010. április 23., péntek 11:44

Koszonom mindenkinek a segitseget, az elkepzeles megszuletett az ilyen belangolos valami, es a Gepmer altal ajanlott fele fajta kemencere is, majd a tobbiekkel egyutt eldontjuk mi lenne alegjobb.

csokiati

Hozzászólás Szerző: csokiati » 2010. április 23., péntek 14:20

Szotyi írta:

Szotyi!

Ha kenyeret sütsz, nincs benne a parázs, mert szénné ég a külseje. Tapasztalatból tudom. Ha csak nem botos kenyeret akarsz sütni, amit szenesre égetnek és bottal leverik róla a kérgét.
Üdv: Csoki

Akit a kemence füstje megcsapott!
----> Így készült a kemencém <----

aquadigio
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: aquadigio » 2010. április 23., péntek 14:51

Sziasztok!

Bizony nincs parázs mert éget,jól mondja Csokesz Atesz!
A hátsó kéményes dolgot,meg nem ajánlom,mert az első kéményes nagyobb hatásfokkal bír,főleg ha kültéren lesz építve,"nagy üzemben",már meglátszik a felfűtési fa mennyiség aránya!

Sipospeti!Ha olvasod ezt neked küldöm,amiről beszéltünk,forma.
Polgár nyereg oldal.jpg
Polgár nyereg oldal.jpg (18.07 KiB) Megtekintve 2202 alkalommal
Mert mindenki a maga kemencéjének a pogácsa!
Hagyj fel azzal, hogy arra panaszkodsz a te Istenednek, hogy mekkora vihar vesz körül. Inkább mondd a te viharodnak, hogy mekkora Isten áll mögötted.
Asyron

http://fazekasmester.5mp.eu/

PaZo
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: PaZo » 2010. április 23., péntek 19:43

Sziasztok!

Csirijó kemencéje itt látható:viewtopic.php?f=2&t=104&st=0&sk=t&sd=a&start=320
Üdvözlettel: PaZo

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2010. április 24., szombat 15:26

Azt hiszem tisztázni kellene, hogy mit jelent a folyamatos és a szakaszos a kemence szótárban.
Akkor mondjuk, hogy folyamatos az üzem, ha a tűz folyamatosan ég, vagy parázs van benne. Ha néha kihúzzuk a parazsat, akkor szakaszos az üzem.
A tüzelés módja pedig szoros összefüggésben van a kemencében készült ételekkel.
Szép magas Magyar kenyeret nem lehet folyamatos üzem mellett produkálni. Viszont pl. szuper pizzákat meg lángosokat lehet 5 percenként kivenni a kemencéből, ha folyamatosan megy a tűz.
Mondjuk, ha ipari mennyiségű kenyeret kell sütni, akkor a többszöri felfűtés a megoldás.

Tutuka
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Tutuka » 2010. április 25., vasárnap 11:02

Sziasztok!

Tud-e vki segíteni belső ajtó nyílás méretben?
pont ítt tartunk ezért gyors válasz kéne.
köszönettel: Tutuka
K.B.Ü.:Tutuka

Az ivásnak két oka van: az egyik az ha szomjas az ember, a másik, hogy megelőzze azt.

csigaszeg

Hozzászólás Szerző: csigaszeg » 2010. április 25., vasárnap 12:48

Szia tutuka meg::)

Az enyém ekkora,kitűnően műkszik..............a vizmérték 60 centis , tucc viszonyittani.........
Kemenceszáj.jpg
Kemenceszáj.jpg (51.92 KiB) Megtekintve 1927 alkalommal
Külső ajtóm meg nincs, nem is köll..............
Fontos pohár.jpg
Fontos pohár.jpg (31.74 KiB) Megtekintve 1930 alkalommal
kohóban.jpg
kohóban.jpg (32.13 KiB) Megtekintve 1931 alkalommal
Kemencebaráti üdvözlettel.......

Kép

Kemence nélkül?????? Minek?????

Babóca & Csigaszeg A'lias Brigan-Tibi

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2010. április 25., vasárnap 17:39

Csiga mester!
A harmadik kép nem kellett volna, most olyan éhes lettem, mindjárt megyek és magamra döntöm a hűtőszekrényt :enne

lorantamas
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: lorantamas » 2010. április 25., vasárnap 19:07

Sziasztok!

Már annyira gyógyultam, hogy a tegnap haladtam 1 picit a kemencével :bol :bol :bol
Most már lassan jönne az agyagos rész. Kérdésem az lenne, hogy mennyire finom homokkal kell keverni az agyagot? Ha a kemi beadónyílása fölé (ahol állítólag a legnagyobb a hő) nem rakok samott téglát akkor az árthat a kemence épségének?
Csatolmányok
Ivo kem 006.jpg
Ivo kem 006.jpg (33.73 KiB) Megtekintve 1860 alkalommal
Resize of Ivo kem 002.jpg
Resize of Ivo kem 002.jpg (39.93 KiB) Megtekintve 1861 alkalommal
Resize of Ivo kem 008.jpg
Resize of Ivo kem 008.jpg (31.51 KiB) Megtekintve 1861 alkalommal

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2010. április 25., vasárnap 19:20

Tamás!
Menyire finom homkkal kell keverni? Olyan homokot használj amiből van nálatok. Amiből nincs az ne használd :) Teccik érteni? ;) :)
A beadó nyílás fölötti samot,biztonsági tényező. Ha nem ipari kemencét építesz,szerintem anélkül is ki fogja szolgálni az építőjét,ha viszont van egy plusz samot lapod akkor csak építsd be. Ez az én meglátásom.

lorantamas
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: lorantamas » 2010. április 25., vasárnap 19:43

Köszi Tengelic!
Látom a homokot illetően hülyeséget kérdeztem :)
Van samott lapom de nem építeném be ha nem muszáj :?

lalapapa
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: lalapapa » 2010. április 25., vasárnap 21:06

Tamás

Én se építettem be és nincs vele gondom egyébként *** alakul .
hali Lali papi

Gepmer
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Gepmer » 2010. április 25., vasárnap 21:08

lorantamas írta:Köszi Tengelic!
Látom a homokot illetően hülyeséget kérdeztem :)
Van samott lapom de nem építeném be ha nem muszáj :?
Szerintem nem kérdeztél a homokkal túl nagy hülyeséget, mert ha jól tudom felétek nem túl egyszerű homokot szerezni, s azt is maximum rostával tudod finomítani. Nekem bevált jobb híjján a zsákos térkő besöprő homok is, lényeg, hogy nagyobb darb kövek ne legyenek benne.
A samottot illetően szerintemnem muszály beépíteni, pont felétek Székelyföldön vannak 50-100 éves boksa alakú kemencék, amik még ma is működnek és azok messziről sem láttak samottot.

Vizipoc

Hozzászólás Szerző: Vizipoc » 2010. április 25., vasárnap 21:48

lorantamas.
ezt a kemencet jol beszabtad a helyere,a hatulja mar füstölis,
aradas nemszokott lenni a patakban remelem,
a gyogyulasod legyen teljes aztan hajra az epitessel.
:bo :bo :bo :bo
K.B üdvözlettel      Vizipoc

husqarna
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: husqarna » 2010. április 25., vasárnap 21:53

Szia lorantamas! :hej

A samott szerintem sem létfontosságú! Ha van építsd be, ha nincs akkor
sem forog veszélybe a kemid épsége! A homokkal kapcsolatban annyit tennék
hozzá,hogy az aprószemű sárga homok ami félnedves állapotban tapad, összeáll lapátolás
közben is, nem a legjobb az agyag soványítására. Mert ennek a homokfajtának magas az
agyagtartalma. Ezért a tapadás. Több kell belőle, mint a folyami vagy mosott homokból.
Ez pedig befolyásolja az agyag szerkezetét kiszáradása után. Ha lehet ezt a homokfajtát kerüld.

Látom alakul a dolog, csak így tovább :bo :bo :bo
kbü.:husqarna

Amit ma megehetsz, ne halaszd holnapra!

tigris12354
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: tigris12354 » 2010. április 25., vasárnap 21:58

sziasztok.látom itt már nagyban alakulnak ám a kemencék. ;) ;)
lorantamas ügyesen alakul a kemencéd! :cs :cs
hát,én sem aludtam,csak mindent a szép maga sorjában.
csak én még épittek mellé egy kis tüzteret is pl.bogrács kajákhoz... :D
jaj,lenne még egy kérdésem..ha megvan az agyag,hogyan teszteljem le?bekeverem homokkal,vizzel,,majd két téglát összetapasztok vele?(hadjam megszáradni,vagy nemfontos hogy megszáradjon?)
ha kireped,homok bele.ha meg nem tapad kellökép,akkor sok a homok,... :()
Csatolmányok
Kép0232.jpg
Kép0232.jpg (17.74 KiB) Megtekintve 1840 alkalommal

hendrix
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: hendrix » 2010. április 26., hétfő 14:53

Üdv !

Múlt héten sikerült baráti áron bontott téglára szert tennem. Egy 80 éves iskolát bontottak, 600 db kisméretű tégla idekerült. Nem tudom örüljek-e: csilingelő kiváló anyag, de girbe-gurba, sok sarkos, nincs benne 2 egyforma darab . :roll:
Szép nem lesz, de patinás.

Mindenesetre kihasználva a hétvégi jó időt, iraktam néhány sort.

Kérdés: Tűztér világításon gondolkodom. Szerintem praktikus. Valaki látott már kemencénél ilyet? Végül is léteznek sütőbe épített lámpák. Vagy ez hülyeség?
:idea:
Csatolmányok
kemence0012.jpg
kemence0012.jpg (45.13 KiB) Megtekintve 1751 alkalommal
kemence0011.jpg
kemence0011.jpg (47.07 KiB) Megtekintve 1750 alkalommal
k.b.ü. hendrix

“A tudomány haladása fölöslegessé teszi azokat a munkákat, melyek legjobban mozdították elő a tudomány haladását.” (Anatole France)

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2010. április 26., hétfő 17:50

Szia hendrix!

Gratulálok a kezdethez. Megoldod te azokat a sarok hiányokat, látom. Világítást ha meg tudod odani tegyél bele, látványos és kényelmes. (Én egy fejlámpát használok sötétben). A vidéki nagy kenyérsütő kemikben egy kis fülkébe dugtak egy steklámpát, úgy emlékszem. Azért ott elszórakoztak ameddig bevetették, átrakták, kiszedték a kenyereket. Fixen nem tudom van e aparát ami kibírja. Nem is az üveg, hanem a forrasztás az izzóban.

Ez már sinen van!
K.B.Ü. cibatapapa

PaZo
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: PaZo » 2010. április 26., hétfő 18:28

Tutuka. Annakidején olvastam néhány írományt, és az ajtóval kapcsolatban azt mondták,
hogy ne legyen szélesebb a kemence átmérőjének a felénél. A magasságát pedig úgy határozd
meg, hogy hőcsabdád mindenképpen legyen, és be is tudjál rakodni.
Üdvözlettel: PaZo

savgerinc

Hozzászólás Szerző: savgerinc » 2010. április 26., hétfő 20:27

hendrix írta:Üdv !

Kérdés: Tűztér világításon gondolkodom. Szerintem praktikus. Valaki látott már kemencénél ilyet? Végül is léteznek sütőbe épített lámpák. Vagy ez hülyeség?
Szia hendrix !

Nem butaság amit gondolsz, bár sokan ellenzik.
De szerintem százötven éve a vasajtóval is így voltak sokan.
Erről már sok vita folyt, hogy mennyire legyen autentikus a kemencénk.
Ha úgy raksz bele világítást, hogy kívülről teljesen láthatatlan marad, akkor nem lehet senkinek egy szava sem.
Én egy üregbe szeretném rakni, s eléje egy hőálló üveg ablakocskát. Vigyázz a hőálló, edzett üveget nem lehet vágni. Égőt lehet kapni - tűzhelybe valót -, ami 300 fokot kibír.
Porcelán foglalatot és szilikon szigetelésű vezetéket használj, amit villanyszerelőktől lehet kérni, pl. tőlem.
Sok sikert !!!
Baráti üdvözlettel: savgerinc
Ha tele a pince és füstöl a kemence, az se baj, ha vékony a szelence.

takijoci

Hozzászólás Szerző: takijoci » 2010. április 26., hétfő 21:06

Szia Savgerinc!

Írod, hogy nem lehet a hőálló üveget vágni. Nekem van egy sütőajtó üvegem, de két darabban szeretném felhasználni. Szerinted forduljak üvegeshez?? :o :o
Kemence Baráti Üdvözlettel:
takijoci
A bort tisztán szeretem, a pálinkát pedig piszkosul!

Kemencém építése: https://plus.google.com/photos/10764661 ... JCT56PIuAE

jani

Hozzászólás Szerző: jani » 2010. április 26., hétfő 21:16

Takijoci,mi a cégnél elvágtuk a hőálló üveget,igaz az nagy tábla volt,Ha van üvegvágód-ami nem gagyi-szerintem próbáld meg a vágást,kellő körültekintéssel persze.A vágót is meg az üveget is vágás előtt meg kell olajozni-mi petróleumot használunk erre.Az eredményről tájékoztass bennünket légyszives.
Mert a kemence is úgy jó, ha van mit bele tenni!

savgerinc

Hozzászólás Szerző: savgerinc » 2010. április 26., hétfő 21:30

takijoci írta:Szia Savgerinc!

Írod, hogy nem lehet a hőálló üveget vágni. Nekem van egy sütőajtó üvegem, de két darabban szeretném felhasználni. Szerinted forduljak üvegeshez?? :o :o
Helló takijoci !

Az edzett, hőálló üveg apró darabjaira esik szét, gondolj az autó és a buszmegálló üvegre.
Mégpedig azért, hogy ne szilánkosan törjön a balesetveszély miatt.
Mintha már a fórumon olvastam is volna róla, hogy valakinek nem sikerült.
Persze én laikus vagyok. Várj egy kicsit, hátha felbukkan egy szakember.
Vagy fordulj üvegeshez, ő tényleg szakember.

hendrix
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: hendrix » 2010. április 26., hétfő 21:35

savgerinc írta:

Szia hendrix !

Ha úgy raksz bele világítást, hogy kívülről teljesen láthatatlan marad, akkor nem lehet senkinek egy szava sem.
Én egy üregbe szeretném rakni, s eléje egy hőálló üveg ablakocskát. Vigyázz a hőálló, edzett üveget nem lehet vágni. Égőt lehet kapni - tűzhelybe valót -, ami 300 fokot kibír.
Porcelán foglalatot és szilikon szigetelésű vezetéket használj, amit villanyszerelőktől lehet kérni, pl. tőlem.
Sok sikert !!!

Szia Savgerinc!

Természetesen csakis rejtve gondoltam, különben természetellenes lenne. Ennek megfelelően már az alapba betettem egy gégecsövet, ami a hamuzó szélén jön ki .(utálom a falon kívüli vezetéseket!) ;)

Ott alul az oldalfalon lehetne a kapcsoló. Onnan felvinnék egy szilikonkábelt mondjuk a hamunyílás mellett egy furatban és a betévő melletti téglák egyikébe kéne belevarázsolni az üveget, a kéményszáj felől lehetne cserélni az izzót. (??)

Mi a véleményed?
k.b.ü. hendrix

“A tudomány haladása fölöslegessé teszi azokat a munkákat, melyek legjobban mozdították elő a tudomány haladását.” (Anatole France)

szantozs
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: szantozs » 2010. április 26., hétfő 21:40

Vigyázat!
Az égő, illetve az üveg égéskor akár 1000 c° -t is kap!
Ezt kibírja?
Üdv.: szantozs
Kemencém képei!

savgerinc

Hozzászólás Szerző: savgerinc » 2010. április 26., hétfő 21:49

hendrix írta:
savgerinc írta:

Szia hendrix !

Sok sikert !!!

Szia Savgerinc!

Természetesen csakis rejtve gondoltam, különben természetellenes lenne. Ennek megfelelően már az alapba betettem egy gégecsövet, ami a hamuzó szélén jön ki .(utálom a falon kívüli vezetéseket!) ;)

Ott alul az oldalfalon lehetne a kapcsoló. Onnan felvinnék egy szilikonkábelt mondjuk a hamunyílás mellett egy furatban és a betévő melletti téglák egyikébe kéne belevarázsolni az üveget, a kéményszáj felől lehetne cserélni az izzót. (??)

Mi a véleményed?
Helló hendrix !
Én is ilyesmire gondoltam.
Én a betévőnél lévő két sarokba belülre gondoltam.
De arra felhívnám a figyelmed, hogy az érintésvédelem mindenek feletti.
Úgyhogy a szilikon vezetékre húzzál még valami hőálló csövet.
A mellette lévő hézagokba tegyél hőálló szigetelőt - nem tudom mi a hivatalos neve, olyan flakonban van mint a xiloplast. Kb. 1200 Ft.

Igazad lehet szantozs !

Talán, ha a fal síkjánál egy kicsit beljebb kerül az üveg akkor talán kibírja.
Azért hőálló a mindenit neki !
Azt hiszem, hogy ez csak a próbafűtéseknél derül ki.

Válasz küldése