Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
Papi
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: Papi » 2012. január 27., péntek 21:59

Nagylafo!
meg::) meg::) meg::)
Ezt el sem hiszem, hát Te hol bujkáltál eddig :?: :?: :?:
Üdv újra itt!
:hej :hej :hej
K.B.Ü. Papi (aki születésekor a 3 333 162 411. ember volt a földön)
1.§ Amit ma megsüthetsz, ne halaszd holnapra!
2.§ A kemencézés legfontosabb eszköze a dugóhúzó!

nagylafo
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: nagylafo » 2012. január 27., péntek 22:17

ÜDV.Papi :!:

Nem bujkáltam, Muszáj volt,de mostmár máskép van.
Köszi,hogy agodtál :!:
AZ ÉLET AZÉRT VAN,HOGY ÉLVEZZÜK.

Cipócska
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Cipócska » 2012. január 28., szombat 15:59

Szia ogregg, imerfi, nagylafo !

Köszönöm segítő észrevételeiteket, javaslataitokat. meg::)
A fórumról szerzett információk, javaslatok, megnézett fotók alapján már kezd kialakulni a tavaszi kezdéssel építendő boltíves kemencénk terve.
Amint az időjárás engedi, elkezdem az építést. Addig is elkészítem az ajtókat.

:bo :bol
K.B.Ü

Cipócska

szassz
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szassz » 2012. január 29., vasárnap 10:25

Az én dongásomnak a vége bizony kerekített. Emlékeim szerint még Banyánknak van ilyenje (meg még pár embernek bizonyára).
Nem annyira nehéz megcsinálni.

Fogsz egy vastagabb lapot (lehet 20-as OSB) azt kivágod a megfelelő alapívre. Majd végy egy tábla furnér lemezt (az könnyen hajlik, de nem törik). Csavarozd végig az íven. Ha rátetted akkor egy elég érdekes formát fogsz látni. Ekkor kell 10-12 cm-enként függőlegesen bevágni. (lehet belőle lefelé néző ékeket is kivágni, akkor szebb) És végül csúcsban összecsavarozod őket. Meg néhány helyen az oldalán is.

Hogyan csináljuk meg ezt egyszerűen. Legyen kész az alagutad. A lap szélessége legyen az alagút szélessége minusz 2 cm, mert előrefele kell kihuzni. Nagyon fontos, hogy tegyél alá valami kis éket, hogy ki tudd majd huzni. Tehát fogsz két éket hátra, kettőt előre, mert akkor megáll rajta. az első két ékre kössél erős madzagot, mert azzal majd ki tudod rántani.

Tehát kész az alagút, és ott van négy éken az alaplapod rajta a bevagdosott palásttal. Ekkor csavarozd össze csúcsosan úgy, hogy illeszkedjen az alagutad tégláinak aljához.

Innen már csak agyag és kőműves kalapács kérdése az egész.

Ahhoz, hogy statikailag is jó legyen a tégláknak adjál dőlést befelé, és szép önhordó lesz. Ennél a megoldásnál kiváltképpen fontos az utólagos "befeszítés". Ami jelenti részemről, hogy vagy kályhásdrótot, vagy nagy vastagságú kenderszövetet használsz. De erről van bőven korábbról, akár az én hozzászólásaim között is.

Többi ápolttársak pedig biztos még kiegészítik.
Üdv. Szassz

A Mátyásföldi füstöllér
www.kemencemania.hu - Akit a KemenceMánia megcsapott

Cipócska
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Cipócska » 2012. január 29., vasárnap 13:05

Köszönöm a nagyon ötletes megoldás leírását. meg::) meg::) meg::) :ty
Kérdésem csak az, hogy építési gyakorlattal nem rendelkező amatőrként legyen-e bátorságom kipróbálni/megcsinálni; ugyanis eldöntöttem, hogy a teljes kivitelezést a várható esztétikai hibák ellenére is magam végzem. Külső kivitelezői segítséget csak végszükség esetén akarok igénybevenni.
K.B.Ü

Cipócska

betonos
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: betonos » 2012. január 29., vasárnap 13:27

Cipocska

Természetesen legyen bátorságod megcsinálni.Legfeljebb aszt mondod hogy ha nem is szép de az enyém.Itt kevesen születtek ugy hogy profi kőmüvesek.A gyakorlat majd meg lessz.Ha elakadsz adjuk a tanácsot . :bo :bo :bo :bo :bo :bo :bo :bo :bo
K.B.Ü. BETONOS

TOROK NE MARADJON SZÁRAZON, HAS ÜRESEN

Pedrobácsi

Hozzászólás Szerző: Pedrobácsi » 2012. január 29., vasárnap 13:48

Szia Cipócska !

Magam vagyok a példa arra, hogy minden építési gyakorlat és tapasztalat nélkül is sikeresen meg lehet építeni a kemencét. Biztos hogy tovább tart és körültekintőbbnek kell lenni egy gyakorlott mesternél de az öröm is kétszeres.
A kemencés mondás szerint, akit gyerek korában engedett az anyukája homokozni az tud kemencét is építeni.
Pedrobácsi

A boldog élethez szükség van egészségre, pénzre, szép családra, de egy jó kemence nélkülözhetetlen.

https://picasaweb.google.com/1147813610 ... directlink

Bozsó
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Bozsó » 2012. január 29., vasárnap 17:03

Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne hogy milyen habarcsot használjak a kisméretű bontott tégla kötésére? Én vettem samotpor agyagkeveréket, 700Ft ért két kg-ot! De látom hogy más 41 FT ért tudott venni agyagot. És milyen arányban kell kikeverni vízüveggel? Kérlek segítsetek!Köszönöm szépen!
Üdv:Egy új felhasználó:Bozsó

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2012. január 29., vasárnap 17:42

Bozsó ! Hová tervezted a téglát? Mert nem mindegy. Ha a tűztér építéséhez,feleslegesnek tartom a samat poros rögzítést. Jóféle,magad által kikisérletezett agyag -homok keverékéből jó kis habarcsot tudsz keverni. Olyan helyeken ahol a téglákat javítani kell,mondjuk mert építés közben letört a sarka,oda jó a samotporos kulimász. Én egy fangli keverékbe teszek kb 1-2 deci vizüveget egy marék agyagot és még vizet a higításhoz. Ezzel javítottam a dongás réseit.

Cipócska
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Cipócska » 2012. január 30., hétfő 10:03

Pedróbácsi

Köszönöm a bíztató szavakat. :ty
Nagyon tetszik a kemencéd. meg::) meg::) meg::)
Meg tudnál adni néhány főbb méretet?
Mekkora a füstölő belső mérete?
Elég magasnak bizonyult a kéményed?

Jó sütögetést kívánok :s :bo
K.B.Ü

Cipócska

danono

Hozzászólás Szerző: danono » 2012. január 30., hétfő 11:04

Cipócska írta:Köszönöm a nagyon ötletes megoldás leírását. meg::) meg::) meg::) :ty
Kérdésem csak az, hogy építési gyakorlattal nem rendelkező amatőrként legyen-e bátorságom kipróbálni/megcsinálni; ugyanis eldöntöttem, hogy a teljes kivitelezést a várható esztétikai hibák ellenére is magam végzem. Külső kivitelezői segítséget csak végszükség esetén akarok igénybevenni.

Szerintem ha megtudod csínálni, hogy csak minden tizedik kalapápács ütés megy az ujjadra akkor nyert ügyed van. :lol: :lol: :lol: :lol: Én magam is minden porcikáját egyedűl csínáltam a keminek.Ugyhogy bátran állj neki legfeljebb nem az elsőre sikerűlnek a mozzanatok és főleg olvasd az oldalt .És nézd a képeket figyelmesen. :hej :hej :hej :hej :bo :bo :bo :bo
"Az élet szép, tenéked magyarázzam?"(Heltai Jenő)

banya 1950

Hozzászólás Szerző: banya 1950 » 2012. január 30., hétfő 11:43

Szasz !

:ty , hogy emlékszel a Főbanya kerek hátuljára. Aki a fórumot elolvassa az talál néhány kemencét ami kerek hátuljú.

Cipócska !

Ha mi ketten a párommal meg tudtuk csinálni akkor mindenkinek sikerül!

Banya

nagylafo
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: nagylafo » 2012. január 30., hétfő 12:48

Cipocska :!:

Csatlakozom az előtem szólokhoz :!: Kezdtem azzal,hogy szeretnék egy kandalót,nézegettem ezt a családias segitőkész kis csapat hozzászolásait,és megszületett,pedig csak olajbuvár a szakmám,autószerelő,felbuzdultam,mondtam a kis feleségemnek,nézd milyen fáin kemencék vannak,nekem is kell egy ilyen.A nejem azt mondta ilyet te soha nem fogsz tudni csinálni,S lám lett,működik.Sokszor azon kapom magam,hogy ha kint vagyok,a kemi körül olálkodom nézegetem.Igen ezt én csináltam :!:
Cipocska :!: :bo nyugodtan állj neki,fog az menni :!: :bo :bo :bo

betonos
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: betonos » 2012. január 30., hétfő 14:11

Cipocska

Ne légy kishitü,tessék belevágni/nem a kezedbe :lol: :bo /
Fog az menni,
K.B.Ü. BETONOS

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2012. január 30., hétfő 17:52

Kedves búbos kemence építésébe gondolkozó újdonsült "ápoltak"!
Ötödik éve használom saját kemencémet, előtte az édesapámét használgattam hébe, de általában hóba. :-) A kemence fenekének belső átmérője mindkét kemencénél 1 méter, viszont az édesapám kemencéje egy csonkolt kúphoz hasonlít ( https://picasaweb.google.com/lh/photo/Y ... directlink ), az enyém pedig egy hasas korsóra ( https://picasaweb.google.com/lh/photo/p ... directlink ).
Az apuét 4 kéve ízikcsutkával fel lehet fűteni, az én kemencém felfűtéséhet viszont 6-8 kéve csutka kell (vagy kb 25-30kg száraz fa).
A lényeg: nem biztos, hogy gazdaságos és praktikus 1 méter átmérőnél sokkal nagyobb és öblös kemencét építeni, mert nem győzi a gazda felfűteni, illetve ha több mindent süt-főz benne akkor egy idő után rá kell fűteni. Hasonlóképpen vélekedik Ogregg ápolt társ is, bár Ő más megfontolásból:
ogregg írta:..... ma már a hosszát nem engedném 1 méter fölé, mivel nem igazán használom ki a teljes hoszt. vagy boglya kemencét építenék 80-100 cm átmérőben .....
Egy ismerősöm éppen azon agyal most, hogy a hatalmas méretű, gyönyörű köcsögformájú kemencéjébe belül még egy sor félbevágott cserépből rakat még egy falat a meglévő mellé. Nem tud benne
f a s z ányosan sütni, csak párolódik, puhul benne a cucc. Kaptam tőle pár cikkely sütőtököt, ami puha volt, de ugyan olyan színe volt, mint a nyers töknek. Addig szoktam a tököt sütni, míg bebőrösödik, egy vékonyabb kéreg keletkezik rajta. Én megtudom ezt csinálni, de az ismerősöm eltüzel 2-3 m3 gallyat mire tud kezdeni valamit a kemencéjével.... :-)
Véleményem szerint célszerű nem túl öblös kemencét építeni, viszont ha ragaszkodnak a hasas, formás külsőhöz, akkor azt kívülről utólag több rétegben olyanra lehetne formázni amilyen éppen szimpatikus.
Nagyon-nagyon ritkán szoktam a kemencébe bent hagyni a parazsat, az 5 év alatt talán 2-3× fordult ez elő, mikor csak 1 fogást készítettem és nem volt értelme feleslegesen továbbfűteni a kemencét.
Az pedig, hogy minél több tepsi férjen be a kemencébe, szerintem célszerű a mobilkemencéknél bevált emeletes megoldást választani, szerkeszteni bele egy tepsi tartót.
Ez az én tapasztalatom és jó tanácsom.... :-)
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára DacaGaby 2012. január 31., kedd 9:08-kor.
Kemence Baráti Üdvözlettel:
DacaGabi
Kép

s@muk@
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2012. január 31., kedd 0:14

Szevasztok bubos kemence tagok

szeretnem megkerdezni toletek akik sikeresen megepitettek bubosukat, milyen kell hogy legyen a bub falvastagsaga?
Sikerult beszereznem tomor cserepet , nem hodfarku de regi , szep csengesu. A meretei kb. 38x17,5 vastagsaga 2 cm.
Ebbol ki kene hogy jojjon 2 db cserep felbevagva, igy lenne a merete 18,5 X 17,5cm. Ez megfelelne a falvastagsagnak, vagy vagni kell belole rovidebbet?
koszi a tanacsokat, ja a fotok

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2012. január 31., kedd 8:48

Véleményem szerint tökéletes a terved, ha kettévágod, ezáltal a hossza adja a falvastagságot, kültéri kemencék esetén az pont jó lesz, mivel nem helységet akarsz fűteni, hanem gasztronómiai célra használod. :k
Talán ha levágsz a két sarkából 2-3cm -t ezáltal egy trapézhoz hasonló alakot kapsz, (valahogy így: https://picasaweb.google.com/lh/photo/o ... directlink ) ezáltal könnyebben tudod ívbe rakni a kemence falát.
Persze megcáfolható ez a cselekedet, mert pl. Tengelic úgy ahogy volt, szögletesen rakta a cserepeket egymásra: http://www.kolap.hu/kemence/index.php?img=40
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára DacaGaby 2012. január 31., kedd 9:19-kor.
DacaGabi
Kép

Ildikó

Hozzászólás Szerző: Ildikó » 2012. január 31., kedd 8:53

Szia s@muk@!

Mi a búbosunkat mikor apukámmal csináltuk 3 felé igaz nem teljesen egyenesen egy kicsit trapéz alakúra vágtuk így könnyebb volt az kört ívelni minél jobban kihasználni és persze így akkor könnyebb volt rakni. vastagságnak pedig a legjobb plusz kívül- belül tapasztás jön még úgyis rá. A mi Luciferünk nem a legkisebb átmérőjűekhez tartozik de akkor is ezt választottuk!
Vannak fenn képek a kép alatt az építésről nézz bele hátha segít! a saját névvel galériára kattintva több kép a sütésekről!
Baráti üdv:Ildikó Turbómenyecske

búboskemencém: https://picasaweb.google.com/116411959600431281788#
Kép

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2012. január 31., kedd 9:25

....egyik kutya a másik eb. :-D Annyi különbséggel, hogy az én kemencém és Ildiék kemencéjük falát a cserép szélessége adja. Egyéb esetben pedig a cserép félbevágott hossza. Ha még egyszer csinálnám én is hosszára rakatnám.... :k
DacaGabi
Kép

Ildikó

Hozzászólás Szerző: Ildikó » 2012. január 31., kedd 10:31

Nem akartam ellentétet hiszen egyszerre írtuk a válaszunkat de Gaby hamarabb elküldte mire én begépeltem a soraimat!

Megjegyzés: Én vagyis Mi apukámmal nem bántuk meg sőt nagyon jól sikerült a kemencénk ezzel a megoldással, sokáig tartja a hőt ha jól fel van fűtve! A sütési képek szerintem magukért beszélnek.
A sütési kísérlet amikor a barátnőmmel 12 kg lisztet dolgoztunk, használtunk el kenyér, kenyérlángos, túrós béles, kalácsok és mind gyönyörűen megsültek ráfűtés nélkül.
Csatolmányok
kepatmeretezes_hu_bild21703.jpg
kepatmeretezes_hu_bild21703.jpg (57.17 KiB) Megtekintve 669 alkalommal
kepatmeretezes_hu_bild2166.jpg
kepatmeretezes_hu_bild2166.jpg (47.69 KiB) Megtekintve 669 alkalommal
kepatmeretezes_hu_bild2165.jpg
kepatmeretezes_hu_bild2165.jpg (49.14 KiB) Megtekintve 669 alkalommal

Kép

s@muk@
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2012. január 31., kedd 11:26

Dacagaby Ildiko

koszi a gyors reagalast, akkor nyugodtan beszerezhetem a bubos kalkulator szerinti mennyiseget ;)
Eddig 200 db-ra tettem szert akkor meg 200 -at beszerzek a biztonsag kedveert. Egy ilyen cserep mindig jol jon , ha van belole tobb.
Ildiko -ezek a finosagok amiket alkottal bennuk meg::) meg::)

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2012. január 31., kedd 12:16

s@muk@
Az első bubos építésénél valóban párhuzamos szélű cserepeket vágtam,bár ahogyan szűkült a búb,ott már trapézra vettem a figurát. A legutóbbi építésénél viszont már mindet trapézra vágtam,igy kevesebb sár kell közé. Az általad mutatott cserepet 3 részbe vágtam ésa szélesség adta a falvastagságot. Ez tapasztással együtt kb 19-20 centi vastag falat jelent.

s@muk@
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2012. január 31., kedd 12:17

koszi az infot

tolaci

Hozzászólás Szerző: tolaci » 2012. január 31., kedd 13:27

Én is három részre vágtam és az elején egyenesen, de aztán kicsit ferdén, ahogy sikerült.
KBÜ: tolaci

betonos
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: betonos » 2012. január 31., kedd 14:13

Én is három felé vágtam,plusz tapasztás,szigetelés,simitás,

Jol tartja a hőt.
K.B.Ü. BETONOS

s@muk@
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2012. január 31., kedd 14:19

koszi tolaci betonos

tehat akarhogy is szamolom akkor a vegleges, kulso-belso tapasztas utan meglesz az boven 20cm.
Ez a vastagsag mar szerintem nagyon is eleg lesz
:hej

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2012. január 31., kedd 16:58

s@muk@ írta:koszi tolaci betonos

tehat akarhogy is szamolom akkor a vegleges, kulso-belso tapasztas utan meglesz az boven 20cm.
Ez a vastagsag mar szerintem nagyon is eleg lesz
:hej
.....persze, hogy elég! :k
Hogy ha van bőven csereped, én abból a megfontolásból javasoltam, hogy a félbevágott cserép mérete (leszámítva a vágást) azaz 18,5 cm legyen a nettó falvastagság, hogy még nagyobb legyen a hőtartó közeg, nehezebben hűljön ki, ezáltal még tovább tartja a meleget és nem utolsósorban valamivel masszívabb is lesz a fala. A végleges falvastagság így kb. 23 cm lesz. :-)
Eszembe jutott még valami! A következő variációval megkönnyítheti a kemenceépítő a saját munkáját.
Aki már utána van egy búbos kemence építésének az tudja, hogy a cserép vágásának munkafolyamata nem egyenértékű az első befűtéssel :j
Ha vizes vágóval esünk neki a cserépnek, akkor vörös iszapos takony von be bennünket és környezetünket, ha viszont szárazon vágjuk akkor az orrunkon keresztül még a végbelünk is cserépporos.... :lol: :lol: :lol:
3 fele vágott keresztbe rakott cserépnél 2 nagyobb és 6 kisebb vágást kell csinálni ha trapézra vágjuk..... (vagy forgatjuk a cserepet és akkor csak kettőt kell vágni)
2 fele vágott hosszába rakott cserépnél egy nagyobb és 4 kisebb vágást kell csinálni ha trapézra vágjuk.....
:idea: ....és van még egy variáció ahol keresztbe rakjuk a cserepet és csak 1 nagyobb vágást kell csinálnunk....
Az utóbbival lényegesen kevesebbet kell bajlódnunk, kevesebb pancsolás, kevesebb (por)szívás... :k
A magunk elé keresztbe lerakott cserepet középen nem derékszögbe, hanem kicsit átlósan vágjuk el és kész! Ezeket a cserepeket úgy rakjuk, hogy az egymás mellé rakott cserepek gérvágott oldala az egyik sorban jobbra nézzenek a következő sorba pedig balra. Ezzel a módszerrel szép ívet lehet rakni... Hogy érthetőbb legyen, papírlapokból próbáltam összeállítani egy bemutató fotót:
Csatolmányok
kepatmeretezes_hu_nevtelen5.jpg
kepatmeretezes_hu_nevtelen5.jpg (39.6 KiB) Megtekintve 693 alkalommal
DacaGabi
Kép

fanni04
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: fanni04 » 2012. január 31., kedd 19:04

Szia Gaby azt szeretném kérdezni , hogy a cserepet a búb rakása előtt beáztattátok, és a tévő és a külső ajtó lehet e egyforma nagyságú ?

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2012. január 31., kedd 20:38

A cserepet mi beáztattuk. Vizes vödörből egyből a helyére megyen :)
Gaby Én így csináltam,ahogy te lerajzoltad,csk a 3 felé vágás trükjével egy trapéz középett és két "féltrapéz" a széleken.

Pedrobácsi

Hozzászólás Szerző: Pedrobácsi » 2012. január 31., kedd 21:11

Cipócska írta:Pedróbácsi

Köszönöm a bíztató szavakat.
Nagyon tetszik a kemencéd.
Meg tudnál adni néhány főbb méretet?
Mekkora a füstölő belső mérete?
Elég magasnak bizonyult a kéményed?
Cipócska !

A tűztér mérete 82 x 95 cm
A füstölő és egyben kémény belső mérete 40 x 80 cm pont befér kettő darab sonka és három kiló kolbász.
A kémény magassága pont jó. Felfűtésnél nagyon szépen húz kifelé a füst és füstölésnél is jól tudok rakodni bele.
Pedrobácsi

A boldog élethez szükség van egészségre, pénzre, szép családra, de egy jó kemence nélkülözhetetlen.

https://picasaweb.google.com/1147813610 ... directlink

TIS

Hozzászólás Szerző: TIS » 2012. január 31., kedd 21:14

fanni04 írta:Szia Gaby azt szeretném kérdezni , hogy a cserepet a búb rakása előtt beáztattátok, és a tévő és a külső ajtó lehet e egyforma nagyságú ?
Fanny!
Bár Dacagabyt kérdezted, de azért ha nem haragszol pár gondolatot leírnék én is.
Amennyiben megfelelő kialakítású a katlanod és a kéményed méretezése, akár magasabb is lehet a macskaajtód mint a tévőd, mert nem fog kicsapni a füst. Így sokkal könnyebben tudsz benyulni a sütőtérbe, ill nem kell annyira lehajolnod , hogy beláss.
Nekem is magasabb és bár még nincs kész a búb, de biztos vagyok benne , hogy a szakik :ty nem mondtak butaságot korábban, és nálam is működni fog.
Kép
"Egy ismeretlen barát is barát."-Lessing
https://picasaweb.google.com/1077772856 ... directlink

takijoci

Hozzászólás Szerző: takijoci » 2012. január 31., kedd 21:20

Én is a tengelic féle módszert alkalmaztam:háromfelé és trapézra. A tetejénél pedig még ezeket is kétfelé.
takijoci
A bort tisztán szeretem, a pálinkát pedig piszkosul!

Kemencém építése: https://plus.google.com/photos/10764661 ... JCT56PIuAE

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2012. január 31., kedd 21:54

fanni04 írta:Szia Gaby azt szeretném kérdezni , hogy a cserepet a búb rakása előtt beáztattátok, és a tévő és a külső ajtó lehet e egyforma nagyságú ?
Mint ahogy már Tengelic mondta Ö is, igen mi is beáztattuk a cserepet. 2007. nyarán mikor épült a kemencénk nagyon melegek voltak, zsinórba voltak 36-38°C fokok de nem egyszer mértünk árnyékba 40-42°C-t is, ezért egy műanyag habarcsládába áztattuk a cserepeket, hogy az agyagból ne olyan hamar vonja el a nedvességet, ne repedezzen össze. Na nem órákon át áztattuk és nem is egyből a habarcsládából a helyére raktuk a cserepeket, kicsit szikkasztattuk, hogy ne tucsogjon az agyag közt, mert akkor könnyen elmozdultak volna egymáson a cserepek.
Láttam már nem egy olyan kemencét aminek egy magasságban volt a kemence szája és a külső ajtó, viszont az enyém nem egyforma a külső az alacsonyabb és szélesebb. Elvileg azért van így, hogy a füst és a láng a legrövidebb úton távozzon a kéménybe és ne csapódjon ki az ajtón. Főleg akkor van ennek jelentősége ha zárt helységbe van a kemence.
A régi parasztházaknál nem volt baj ha a füst befelé ment a helyiségbe, máshová nem is mehetett volna mivel szabadkémény volt a konyha közepén... :-)

U.i.: .....most látom csak, hogy TIS is írt, ezek szerint Neki van tapasztalata ezen a téren. :-) :k
DacaGabi
Kép

betonos
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: betonos » 2012. február 1., szerda 10:38

Üdv Kemencések.

Nálam a macska ajto nagyobb mint a tévő ajto.Nem szoktt kicsapni a füst rajta.Meg kell szokni a begyujtást.

:i :i :i :i :i :i :i :i :i :i
K.B.Ü. BETONOS

fanni04
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: fanni04 » 2012. február 1., szerda 15:47

Köszönöm szépen a válaszotokat .TIS természetesen nem haragszom sőt nagyon örülök az ajtó magasságot azért kérdeztem ha külső ajtó kisebb akkor gondolom nehezebb a tévőt betenni.

nagylafo
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: nagylafo » 2012. február 2., csütörtök 17:22

Cipocska :!:

A kerekitett végü kemimnek Picinek a méretei,magasság 60cm,szélesség 100cm hossza 120cm.A tévő nyilás 50*40-es.A sablonról egy pár fotó.
Csatolmányok
Fénykép0018.JPG
Fénykép0018.JPG (58.21 KiB) Megtekintve 593 alkalommal

nagylafo
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: nagylafo » 2012. február 2., csütörtök 17:40

Egy lemaradt.Már egy kicsit vihar vert.
Csatolmányok
Fénykép0017.JPG
Fénykép0017.JPG (55.44 KiB) Megtekintve 592 alkalommal

baka5204

Hozzászólás Szerző: baka5204 » 2012. február 2., csütörtök 17:56

Ildikó írta:Nem akartam ellentétet hiszen egyszerre írtuk a válaszunkat de Gaby hamarabb elküldte mire én begépeltem a soraimat!

Megjegyzés: Én vagyis Mi apukámmal nem bántuk meg sőt nagyon jól sikerült a kemencénk ezzel a megoldással, sokáig tartja a hőt ha jól fel van fűtve! A sütési képek szerintem magukért beszélnek.
A sütési kísérlet amikor a barátnőmmel 12 kg lisztet dolgoztunk, használtunk el kenyér, kenyérlángos, túrós béles, kalácsok és mind gyönyörűen megsültek ráfűtés nélkül.
Kedves Ildikó! Még új vagyok a fórumon,de már egy pár alkotásod megcsodáltam
Ha jól látom a kemencédben egyszerre van bent félig sült bukta,nyers kalács és majdnem kész kenyér.
Nem egyszerre teszed be a sütnivalókat vagy hogy csinálod?
Tisztelettel:

Ildikó

Hozzászólás Szerző: Ildikó » 2012. február 3., péntek 9:32

Szia Baka!

Ez a sütési egyenletesség abból adódik hogy a búbos kemencém belső része 140 cm átmérőjű kör, így tehát nagynak számít összesen egyszerre 7 db normál gáztepsit tudok betenni!
Ezen a képen amit megfigyeltél akkor 12 kg liszt feldolgozása folyt amiből többfajta minden készült és mivel nem sütöttünk mindenből 7 tepsivel így keveredtek a különböző sütemények. A kenyérkék ezért kerültek a hátsó részre mivel nekik több idő szükséges. A kenyerek előtt így cserélődtek a péksütik és ezek sem voltak egyformák mivel volt bukta, túrós béles, kalácsok és kenyérlángos is.
És mivel nem fűtöttünk közben így minden helyet kihasználni kellett és persze annyi tepsim sincs hogy 12 kg liszt feldolgozása egyszerre el legyen készítve így közben még töltöttük is!

Jó hosszúra fogtam fogtam ne haragudj! Ezért hívnak a többiek Turbómenyecskének! :lol: és van még pár ilyen szép nevem!

Kép

baka5204

Hozzászólás Szerző: baka5204 » 2012. február 3., péntek 9:47

Kedves Ildikó!
Dehogy haragszom sőt örülők, hogy segítettél.
Nem tudtam,hogy egyszerre több féle sütnivaló is mehet a kemencébe egyszerre.
Gondolok arra,hogy kenyér sütésénél pl.azt ajánlják,hogy az ajtót ne nyitogassuk sütés közben.
Köszönöm a segítséget .
Üdv:

Válasz küldése