Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
ogregg
Kemencefűtő

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: ogregg » 2012. április 18., szerda 21:54

most akkor folyami, vagy bánya homok jobb az agyaghabarcshoz?
A folyami jobb. A kályhások is csak azért használják a sárga homokot mert jobban kíméli a kezet.
De majd ha csinálod úgy is megtapasztalod

cibatapapa
Tiszteletbeli kemencebence tag

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2012. április 18., szerda 22:49

Kaszti Imre írta:Lehet, hogy láma és ismét rám förmed valaki, de most akkor folyami, vagy bánya homok jobb az agyaghabarcshoz?
KERESŐvel is két, egymástól igen élesen elhatárolódott tábort sikerült ebben a témában fellelnem.
Elnézést ha úgy gondolod hogy rád förmedtem Kaszti Imre meg::) Lehet hogy akkor mindegy milyen a homok :?:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cibatapapa 2012. április 19., csütörtök 4:05-kor.
K.B.Ü. cibatapapa

Gabibá

Hozzászólás Szerző: Gabibá » 2012. április 18., szerda 23:03

csácsó2 írta:A sütőtér magasságának meghatározása kezd tisztulni előttem de azt nem
írjátok, hogy nyugalmi állapotban vagy bevetés előttiben kell méretet venni :?: :lol:
Mert ugyanis ez akár két három sor téglát is jelenthet!!!

csácsó2!
Élére,vagy végére állítva? :twisted: :j

Kaszti Imre
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Kaszti Imre » 2012. április 19., csütörtök 5:54

Cibatapapa: Bocsánatod kérem, ha rosszul ítéltem meg a szavaidba vetett hangsúlyt.
Beáldoztam az alvókás időmből egy keveset és végigolvastam a "mész" az agyaghabarcsba témakört is.
Ha sikerül beszereznem ma szűrkehomokot, akkor sztem csinálok mindkét homokkal kockapróbát, több receptúra alapján.

Üdv: Imi
"Ez a világ mi vóna, ha egy kis bor nem vóna"

Kép

csácsó2

Hozzászólás Szerző: csácsó2 » 2012. április 19., csütörtök 8:13

Hej Gabibá Gabibá, én szerényen csak lapjára fektetve gondoltam de igazad is lehet
mert ez a mértékegység nincs leetalonozva még Párizsban a méterrúd mellett. :lol:
K.b.üdvözlettel csácsó2

Ami jó az életben az hízlal, vagy erkölcstelen.

panda965

Hozzászólás Szerző: panda965 » 2012. április 19., csütörtök 17:20

Üdv mindenkinek

Ma kitaláltuk a feleségemmel a kemence helyét. Úgy hogy lehet hogy jövő hónapban én is el kezdem . fal:) fal:) fal:) fal:) De addig még tervezgetek .Közelembe ne jöjjön most senki mert most vagyok a legjobban fertőző .De a legéhesebb is az információkra . Biztos hogy nekem is lesznek furcsa kérdéseim .De ez már csak így van a kezdőkkel . :x

ui: :s remélem hogy a szülinapomon már üzemelni fog . :sz
K.B.Ü. : panda965

A hibákat úgy kerülheted el, ha tapasztalatot szerzel.
Tapasztalatot úgy szerzel, ha hibákat követsz el.

Az az ember ,aki nem csinál hibát az semmit sem csinál ..

dodi45
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: dodi45 » 2012. április 19., csütörtök 18:38

jooonapot:-)Lenne egy kerdesem.valaki mar epittett olyan kemencet,melyen hatul van a kemeny,de a fust elol tavozik az egesterbol es a kemence tetejen keresztul van belevezetve a kemenybe?elore is koszonom a segitseget:-)

Kaszti Imre
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Kaszti Imre » 2012. április 19., csütörtök 20:32

Sziasztok ismét!

Hát kissé elbizonytalanodtam ezzel az agyaghabarcs keverés mizériával. Mivel bányaagyagból dolgozok, így kissé nehezebb a dolgom. Nem igazán tudom, hogyan csináljak homogén pépet belőle.

Bodoki: pontosan hogyan áztattad? Simán bele egy edénybe, annyi víz, hogy ellepje, másnap pedig smán péppé lehetett keverni a víz leöntése után?

Másrészt csináltam agyagpróbát, ami elég furán sikerült. Az ember, kitől az agyagot vettem, azt mondta, hogy 1 rész agyaghoz legalább 1 rész homokot tegyek, de inkább 1,2 szeres homokkal dolgozzak. Én így is tettem. Erre jött a téglára felkenés és repedésteszt. Csináltam kétféle habarcsot.
1; csupán agyag - homok 1:1-es keveréke
2; agyag - homok - mész 4:4:1-es keveréke
Az agyaghabarcsok állaga szinte azonos volt.
Hát a többiek eredményeit olvasgatva kissé érdekes eredményt kaptam, amit persze meg is osztok veletek és tán nektek van tippetek az eredmény furaságára.
(A képeken nem fordítva jelöltem a felkent habarcsokat.)
Csatolmányok
DSC00458.jpg
felkenés után 10 perccel
DSC00458.jpg (55.85 KiB) Megtekintve 1088 alkalommal
DSC00463.jpg
felkenés után 1/2 órával
DSC00463.jpg (36.18 KiB) Megtekintve 1088 alkalommal
DSC00464.jpg
felkenés után 3/4 órával
DSC00464.jpg (46.75 KiB) Megtekintve 1088 alkalommal

Kép

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2012. április 19., csütörtök 20:54

Imi! Amit én látok,hogy kell még bele homok,a másik,hogy sok vízzel dolgozol! Nem pépesre kel keverni ez tévhít! A zsákos mésznél inkább sűrübre,mint hígabra,mert a vízet úgy is elrántja a felület és nagyot zsugorodik az anyag ,ez is okozhatja a repedéseket.

A tiszuta agyagot kaptál akkor a 3 homok 1 agyag keverék sem ritka. Mifelénk biza ez volt a keverési arány!

lacaur

Hozzászólás Szerző: lacaur » 2012. április 19., csütörtök 20:58

Teknőbe , kádba , hordóba beleöntöd amiben jól tudod keverni !
Nem baj ha higabb , leülepedik az agyag a vizet ,lemered , öntöd stb.
Naponta sokszor át kevered .
Halihó !
A kemence az élet sója!: http://lacaur.xfree.hu

takijoci

Hozzászólás Szerző: takijoci » 2012. április 19., csütörtök 21:03

Imi! A jó öreg kockapróba megmondja a tutit, keress vissza hogyan kell csinálni!
Így ránézésre még kövérnek tűnik. Az enyém is 1 rész agyag, 2-3 rész homokkal volt jó!
Kemence Baráti Üdvözlettel:
takijoci
A bort tisztán szeretem, a pálinkát pedig piszkosul!

Kemencém építése: https://plus.google.com/photos/10764661 ... JCT56PIuAE

Kaszti Imre
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Kaszti Imre » 2012. április 19., csütörtök 21:21

takijoci: Oké, hogy soványítanom kell, de a mésszel kevert repedt meg jobban, pedig ettől kevésbé repedne vagy nem? A kockapróbát pedig megcsinálom.

lacaur: Ha többször kevergetem, akkor simára lehet keverni? Megszűnik a rögössége?

tengelic: az agyaghabarcsnak nem tejföl sűrűségűnek kell lennie? Elviekben tiszta, hiszen bányaagyag.

Kép

Illés Ferenc

Hozzászólás Szerző: Illés Ferenc » 2012. április 19., csütörtök 21:39

egy ismerősömnél , ahol segitettem az építést, ott festékkeverővel csináltuk, igaz az darált agyag volt cserépgyári előkészités

TIS

Hozzászólás Szerző: TIS » 2012. április 19., csütörtök 21:39

Kaszti Imre írta:Köszi mindenkinek az ismételt irányadást és biztatást!!!

A tört üvegről asszem nem fogom leszedni a tört címkéké, de a többi üvegről természetesen eltávolítom.

Tis: Ha jól értem, akkor egy vödör agyaghabarcsba egy marék töreket és egy kőműves kanál meszet tettél.
Mekkora tenyérrel tettél mekkora vödörbe? Csapott vagy púpos kanál mész legyen? fal:)
Nem akarom ennyire kisarkosítani, de hát ez itten mostan a kibeszélllllő shów. Vagy nemde?

Amúgy törek vagy pelyva a helyénvalóbb?????
Imi!
Ugyan olyan f...szságokon rágodsz mint tavaly én is, amit a kialvatlanságod is fokoz!Hamar rájöttem én is , hogy nem a patikában vagyunk :!: , vagyis teljesen mindegy , hogy félkanál egy kanál vagy másfél kanál meszet teszel bele, egy marék , félmarék, vagy két marék törekkel.A második keverésnél már úgy is érezni fogod , hogy kb. mi az idális.A homok dolog ugyan ez, de erre már cibatapapa célzott.
Először homokos-vizes-meszes masszát készíts, majd mehet bele az agyag, majd a végén a törek kkanállal elkeverve.Amennyiben darabos az agyagod , még a zsákban törd össze kalapáccsal és utána tudod használni.
Nálam téglagyári agyaggal 2.5 homok : 1 agyaghoz+ mész+ törek + víz !
Nekem amikor bizonytalan vagyok mindig pedrobácsi szavai jutnak eszembe aki azt mondta" a fórumon épült kemencék közül még egyet sem kellett lebontani, mert nem működött volna".Szóval nem tudod elrontani, maximum nehezebben tudsz majd a masszával dolgozni, de attól a kemence egybe marad.
Egyébként szépen haladsz, és ne idegeskedj igyis- úgyis , előbb -utóbb elkészül.
:bo :bo :bo
A képeken azt látom , hogy téglára kented fel a masszát, viszont azt vedd figyelembe , hogy építés közben egy nappal előtte érdemes a téglát hordóban vagy tartályban beáztatni, hogy ne szívja ki olyan hamar a masszából a vizet, lehet , hogy itt is ez történt azért repedt meg!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára TIS 2012. április 19., csütörtök 21:43-kor.
Kép
"Egy ismeretlen barát is barát."-Lessing
https://picasaweb.google.com/1077772856 ... directlink

lacaur

Hozzászólás Szerző: lacaur » 2012. április 19., csütörtök 21:40

Leszáll az aljára a darabos szemcsés része .
:hej Hajrá !!!!!!! Skacok !! :hej
Halihó !
A kemence az élet sója!: http://lacaur.xfree.hu

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2012. április 19., csütörtök 21:41

dodi45 írta:jooonapot:-)Lenne egy kerdesem.valaki mar epittett olyan kemencet,melyen hatul van a kemeny,de a fust elol tavozik az egesterbol es a kemence tetejen keresztul van belevezetve a kemenybe?elore is koszonom a segitseget:-)
Szia dodi45 :hej Üdvözöllek a kórteremben, isten hozott! Remélem nem haragszol, meg hogy konkrét válasz helyett csak megmutatom, hogy hol találsz egy ilyen kemencét, mivel az enyém az Oszi, egy ilyen kemence. Ha ezeket a linkeket megnézed többet fogsz megtudni róla mint amit most hírtelen itt leírnék neked.

http://kemencebence.hu/distribution/sea ... sf=msgonly

http://kemencebence.hu/distribution/vie ... 455#p61455

Itt találsz rajzokat is róla!
Üdv: cibatapapa
K.B.Ü. cibatapapa

Kaszti Imre
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Kaszti Imre » 2012. április 19., csütörtök 21:55

TIS: az a baj, hogy az agyag nem száraz, hanem tömör, formázható, kicsit keményebb, mint a korongozóagyag, majd öklömnyi darabokkal. Na ezt nem tudom teljesen homogénre keverni, így ezért az általad leírt keverési sorrendet nem is tudom betartani. Sajna nálam az agyag felvizezése lesz sztem. a recept, majd homok bele és a mész. Összekeverni pedig majd valahogy össze fogom.

Kép

PeternelPeti
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: PeternelPeti » 2012. április 19., csütörtök 22:00

Sziasztok!

Megint egy kérdés. Kockapróba. Hoztam két vödör lapáttal ásott "agyagot" (ha az), meg van itt 12 m3 sárgaföld 8m mélyről. Ahogy így visszaolvasok, többen többféleképpen döntöttétek el, hogy melyik agyag milyen arányban jó.
Kockát mekkorára gyúrjam, kocka formája lesz egyáltalán? Sütőben sütni, vagy megvárni míg megszárad?
Van aki azt írta keverőszárral keverte össze az agyagot, a környékemen pedig mindenki azt állítja, hogy rétegesen szórjam bele egy nagy kádba, folyamatosan locsoljam közben, majd hagyjam állni pár napot, de keverni TILOS mert csomós lesz. Mostakkor? :)

TIS

Hozzászólás Szerző: TIS » 2012. április 19., csütörtök 22:01

Imi!
Poragyagra gondoltam , akkor ez a kalapácsos módszer tárgytalan.Viszont a meszet, vizes-homokkal is nagyon könnyen eltudod keverni, és utána is bele tudod tenni az előre beáztatott agyagot. :idea: , végén pedig a töreket.
El kell kezdened csinálni, a többi adja magát. :bo
Peti!
Én sütőben szárítottam ki , mivel úgy gyorsabb!5×5 kockákban!
Kép

Illés Ferenc

Hozzászólás Szerző: Illés Ferenc » 2012. április 19., csütörtök 22:08

a tavalyi évben 2 kemence épült igy a festékkeveréses modszerrel, és bevált, mint irtam az darált agyag volt, de pár perc után el lett használva!

PeternelPeti
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: PeternelPeti » 2012. április 19., csütörtök 22:14

TIS!

Sütőben hány fok mennyi ideig?

PeternelPeti
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: PeternelPeti » 2012. április 19., csütörtök 22:16

Meg annyira sűrű volt az anyagod, hogy megállt kocka formában ha összegyúrtad? Mert akkor én elég híggal próbálkoztam eddig... :S

TIS

Hozzászólás Szerző: TIS » 2012. április 19., csütörtök 22:35

Peti!
211.2 fokon 43, 35 percig! :lol:
Viccet félre téve, fogalmam nincs , már olyan rég volt, de szerintem tekerd fel maximumra, és 30-40perc alatt kiég, egyébként látni is fogod a színén.Ha kell tedd vissza!
Olyan állagúra kevertem , hogy ne essen szét, ne follyon szét.
Ez a témakör már sokadszor kerűl előtérbe, ezért javaslom a keresőbe írd be , hogy "kockapróba" és több kérdésedre választ kapsz a megjelenő hozzászólásokból! :bo :bo :bo
Nekem mind a három jó lett, ezért később amikor kevertem és felhordtam a téglára akkor alakult ki a végső arány.Neked is azt tudom mondani amit Iminek, egy -két vödör bekeverés és eldolgozás után érezni fogjátok az arányokat! :!:
Kép

Janibá
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Janibá » 2012. április 20., péntek 9:07

Én egy egyszerű megoldást alkalmaztam a kocka csináláshoz. Napos helyen összeraktam négy téglát úgy, hogy egy 5x5-ös lyukat zárjanak közre és ezt töltöttem fel a bekevert anyaggal, majd mikor valamennyire megszáradt beraktam a sütőbe a legmagasabb hőfokra egy órára.
5x5.JPG
5x5.JPG (12.74 KiB) Megtekintve 1080 alkalommal
"Enni és enni hagyni!"
K.B.Ü. Janibá

PeternelPeti
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: PeternelPeti » 2012. április 20., péntek 11:29

Erre gondoltam én is,hogy megcsinálom, de közben kimentem ma az udvarra. 5 literes vödörben áztattam fel a múltkor a sárgaföldet amit másodszorra kaptam. Ma lemegyek, megszáradt a vödör aljában, 3 részre elrepedve. Kivettem egy darabot, és alig tudtam eltörni, rádobtam a kemencealapra, nem tört el. Nem kevertem bele semmit, sima föld meg víz. Gondolom jó lesz ez így ahogy van.

Law666
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Law666 » 2012. április 20., péntek 16:32

PeternelPeti írta:Meg annyira sűrű volt az anyagod, hogy megállt kocka formában ha összegyúrtad? Mert akkor én elég híggal próbálkoztam eddig... :S
Én abból az agyagból csináltam kockát, ami a téglapróbából lett. Mivel már a nagyja vizet a tégla kiszívta, ezért jól formálható agyag maradt vissza. Pár perces játék után megkaptam a viszonylagos kockaformát, aztán a sütőben max lángon 1 órán át volt benn, bár szerintem rövidebb idő is elég neki. Ja, előtte nem árt kiszárítani és utána kiégetni.

Tökéletes keverék, de nekem vályogból készült.

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2012. április 20., péntek 17:21

2 kemencét építettem mész nélkül, egyet meg mésszel,de ott is szimbolikus mennyiségű meszet tettem csak a keverékbe, az az egy kőmüves ládányi (kb másfél talicska ) sárhoz egy lapát meszet tettem mindöszesen, szinte csak babonából. Szóval aki nem tesz bele meszet annak sem fog összedölni. A tejföl sűrűség az már inkább hígság. HA gereblyével vagy kapával kevered ládában,verjen a víz a 10 húzás után,na akkor jó a cucc. A téglát cserepet áztasd inkább be! HA valamiben sok a víz az gyengíti az anyagot ,ez a betonra ugyanúgy vonatkozik,mint más hidraulikus kötésű vagy víz által plasztifikált építő anyagokra,ugyanis a víz elvonása után a helyén zárványok,repedések, ülepedés ,egyszóval anyag hiány ép fel. Az építéshez két dolog kell a vízen kívül :Kötőanyag és kötött anyag. Had utaljak itt most megint vissza a betonra. Ha térfogat százalékba nézzük, (bár a súly százaléka menő)akkor kb 4 rész kötött anyaghoz egy rész kötőanyag szükséges .A kemenceépítésnél az agyag a kötőanyag és a homok a kötött anyag (térfogat kitöltő) . Itt az arányok 1 agyag 2.5-3-4 ! homok . Szóval ne gondolja senki,hogy ha sok agyagot tesz bele,az attól lesz fa sza,mert a ház sem attól jó,ha több a cement mint sóder .

UI:JA a tört üveg meg hőszigetel :) ;)

Law666
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Law666 » 2012. április 20., péntek 18:52

tengelic, igazad van meg::) Hőszigetel.
:hej
Meg persze mellette hőt is tárol. :lol:

Kaszti Imre
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Kaszti Imre » 2012. április 20., péntek 19:36

Sziasztok!

Szeretnék helyzetjelentést adni a kemencém állapotáról. Továbbá soványítottam az agyagot, és megfogattam sokatok tanácsát, beszereztem az agyaghabarcshoz szürke homokot. Csináltam gyorsan kockapróbát, téglára felkenést és úgy néz ki a dolog, hogy haladok a megfelelő állag és keverési arány elérése felé.
1:2-es kocka: 4 homok + 2 agyag + 1 mész. Ezt kentem fel téglára (3-as tégla a képen). Órák ta nem repedt meg.
1:3-as kocka: 6 homok + 2 agyag + 1 mész.
Kockaként egyik sem repedt meg, majd meglátom melyik lesz a keményebb, kevésbé morzsalékosabb.

TIS: A tűztér alatti agyaghabarcsos falazáshoz is törekes keveréket célszerű használni? Mert ez jön, amint megtaláltam a megfelelő receptúrát.

Holnap építem tán az elejét + tömködöm bele a földet. De jó is lesz.

Végül a képek.

K.B.Ü.!!!
Csatolmányok
DSC00467.jpg
Asszem a tegnapi eredményhez képest jelentős előrelépés a 3-as számú elegy.
DSC00467.jpg (56.69 KiB) Megtekintve 1024 alkalommal
DSC00469.jpg
DSC00469.jpg (21.35 KiB) Megtekintve 1024 alkalommal
DSC00466.jpg
Itt tartok. Innen már az agyaghabarccsal való építés következik.
DSC00466.jpg (47.42 KiB) Megtekintve 1024 alkalommal

Kép

Law666
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Law666 » 2012. április 20., péntek 19:52

Imre!
Ez egyre szebb. :D

csácsó2

Hozzászólás Szerző: csácsó2 » 2012. április 20., péntek 21:11

Imi Te másik lejtőn indultál :?: :?: :?:
Már a hátsód se látom :!: :!: :!:
K.b.üdvözlettel csácsó2

Ami jó az életben az hízlal, vagy erkölcstelen.

Kaszti Imre
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Kaszti Imre » 2012. április 20., péntek 22:50

Te másik lejtőn indultál?
Nem indultam én semelyik lejtőn, csupán csak igyexem, ahogy tudok.
Próbálom az általatok "elpotyogtatott" infók alapján május végéig beüzemelni a nevét még nem tudom kemencémet.

Remélem minél hamarabb -természetesen nem elkapkodva-, sikerül beüzemelni.
K.B.Ü.!!!

Kép

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2012. április 20., péntek 23:02

Sziasztok!

Segítséget kérek tőletek !
Az " Ország kemencéje" projecthez.
Almáskamaráson az öregek elmondása alapján " jancsikemencéket " építettek többségében!
A fórumon a mellékelt képeket találtam.
A formája miatt " jancsi kemence" ?
Csatolmányok
jancsi_kemence_157.jpg
jancsi_kemence_157.jpg (50.7 KiB) Megtekintve 991 alkalommal
jancsi_kemence_147.jpg
jancsi_kemence_147.jpg (53.64 KiB) Megtekintve 991 alkalommal
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

Law666
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Law666 » 2012. április 21., szombat 10:30

Szerintem a pocakja miatt. :D

almuska

Hozzászólás Szerző: almuska » 2012. április 21., szombat 10:49

Hm...Mintha az enyém is ilyen lenne. :D
A célokat nem azért tűzzük ki hogy elérjük őket,hanem hogy irányt mutassanak!
http://www.youtube.com/watch?v=bXJF0HlK82Y
http://www.youtube.com/watch?v=dUdGqjxGWKc

Üdv:almuska

TIS

Hozzászólás Szerző: TIS » 2012. április 21., szombat 12:24

Kaszti Imre írta:Sziasztok!

TIS: A tűztér alatti agyaghabarcsos falazáshoz is törekes keveréket célszerű használni? Mert ez jön, amint megtaláltam a megfelelő receptúrát.

K.B.Ü.!!!
Jól alakúl a kemid, és az agyag is :k . :bo
Szerintem a törekes keverék az ivek feltöltéséhez és a tapasztáshoz fontos, a többi helyen ki is hagyhatod.Jó magam mindenhova tettem, de csak a biztonság kedvéért! :mrgreen:
A hozzászólásokból azt szűrtem le, hogy a sütőtér alatti 2-3 téglasort, ahova az üveg is kerül, már célszerű agyagos keverékbe rakni, hasonlóan mint a sütőtér alját , amit 2-3 cm kissé hígabb agyagrétegbe !( itt már lehet hőterhelés)
A fugákat kitöltheted hígabb agyaggal, homokkal, ha egyáltalán marad fugád.Törekedj minél kisebb fugára, inkább vágd flex-szel egyformára a téglákat, ne járj úgy mint én.
Jó munkát! :bo
Kép

pityere
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: pityere » 2012. április 21., szombat 13:08

Adjon az Isten, szép napot mindenkinek!
Jelentem, újra tapasztottam a magam kemencéjét.
Régebben volt már téma, hogy nálam nem vált be a homokkal soványított agyag, mert száradás után porlik és a tapadása sem az igazi.
Tehát az errefelé alkalmazott módszert használtam, amit néhai Jó Atyám is.
Egy malterosládányi sárgaföld (20-25 lapát),fél bála!!!! árpaszalma,nem összetörve, hanem ahogy benne van kb:20 centis szálakkal, 3 lapát mész, víz amennyi jól ellepi, homok egy szál se.
Két napig áztattam, kapával átkevertem többször, utána tapasztás.
Meglepően jól besimultak a szalmaszálak, száradás után nagyon kevés a repedés, megütögetve olyan, mintha egy darabból lenne az egész.
Csak ajánlani tudom a módszert, mint ahogy magamat is!

túri Pityere
"Szegények azok, akik nem érnek rá örvendeni a napfénynek, a víznek, a levegőnek, a virágoknak, a jó ételnek."
szentegyedi és czegei gróf Wass Albert

Siógabi

Hozzászólás Szerző: Siógabi » 2012. április 22., vasárnap 9:15

Mindíg előkerül ez az anyag-homok téma! :)
Tengelic!
Nehezemre esik ellent mondani neked, mert már nem egy kemencét építettél, viszont én a régi mesterektől azt hallottam, hogy ha az agyag annyira zsíros, hogy hogy több mint egy rész homokkal kell soványítani az azért nem jó mert nehezen fog kötni és porlani fog...
Én anno kétféle agyagot is hoztam és igazolódott, szóval nekem az vált be amit egy rész homokkal kellett soványítani...

Üdv: Gábor
Kemencém:

https://picasaweb.google.com/1145778505 ... vye_Jvn-gE#

Kép

Tel:
Céges 30 311 93 50
Privát 30 83 070 83

Siógabi

Hozzászólás Szerző: Siógabi » 2012. április 22., vasárnap 9:20

Szia Pityere!

Amikor építettem a kemencét töbször voltam Kisújszálláson, szerencsém vot megtekinteni egy kemenceépítést amit az ottani mesterek építetek, mivel Te közel laksz, csak kérdezni akartam, hogy a Bana Gyuszit ismered. Nagyon hálás vagyok mert sokat tanulhattam Tőlük is, amit leírtál mintha az Ő szájábó hallottam volna, csak ezért tűnt fel... :) (kivéve a szalma hosszúságot mert a lelkemrekötötték, hogy max 3 cm legyen).

Üdv: Gábor
Kemencém:

https://picasaweb.google.com/1145778505 ... vye_Jvn-gE#

Kép

Tel:
Céges 30 311 93 50
Privát 30 83 070 83

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2012. április 22., vasárnap 10:00

Siógabi!
MInt látszik a tapasztaltakból az ország más más részein külömböző agyagok vannak. Én minden esetben vályogházakból kibontott vályoggal dolgoztam. Az egyik esetnél a szegedi volt téglagyár volt szolgálati sorházaiból olyan kemény vályogtáglákat bontottam ki,mint a beton,tehát tisztán megkötve tökéletesen szolgált vályog korában. A kemence építésekor ennél az anyaganál a 2.5 es plusz homok hozzáadása hozta meg a kívánt eredményt nekem. MIkor kiszáradt olyan volt mint a páncél,tettem fel róla képet tavaj nyáron készült beltéri kemence ebbe volt amúgy a mész! A másik két kemencénél öreg házak ledölt falából bányásztam cuccost. Ide kellett a bő hármas keverék,nálam ez vált be. Ezért amit leírtam az nem szabály,csak saját tapasztalat! ahol 1-1 nem reped kemény faxa akkor tovább ne soványítsa,de próbákat már leírtuk ugye. ebben nincs ellentmondás,ki ki kisérletezze ki a magának megfelelőt.

Válasz küldése