Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
csácsó2
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: csácsó2 » 2013. december 11., szerda 22:30

Leandó barátom ez megint csak fantörpikus :!: :!: :!:
Ígérem most már előre jelzem érkezésem nem csak akkor
mikor 2km-re tőletek elfoglaltam a szállásom :!: :))) :i
K.b.üdvözlettel csácsó2

Ami jó az életben az hízlal, vagy erkölcstelen.

leando

Hozzászólás Szerző: leando » 2013. december 12., csütörtök 8:54

Kedves Ikerváritibi!
Köszönöm elismerő szavaidat! meg::) meg::) meg::)

Kedves Teki!
Neked is köszönöm! meg::) meg::) meg::)

Csácsó komám!
Úgy legyen, ahogy irtad! :D :D

Cibatamester!
Rengeteg étek készült felette és benne, csak a fotózás nem sikerült időben, mert addigra mire odaértem a fényképezőgéppel elfogyott! fal:) fal:) fal:) fal:) Legközelebb résen leszek! :hej :hej :hej
Hellosziaszevasztok!

leando

G J
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: G J » 2013. december 12., csütörtök 9:40

Spityu írta:Szia s@muka! Én is róla írtam - az endrédi Lajos bá'-ról.

Az alábbi tervet dédelgetem ez ügyben.
[/quote][/quote]

Spityu Mester
A terved alapján nagyon szép lesz a kemencéd.

De! A véleményem szerint, nagyon kicsi a belmérete, működéshez is, használathoz is. Sok munka, anyag és csak egy kis tepsi fér el benne. Mi van, ha nagyobb társaság van? Használod a benti tűzhelyed is?
A jobb oldali grillező is jó, de a kémény nem tudom elviszi e így a füstöt, vagy jön majd, elöl, mint a kemencédből.
Hasonlót építettünk, nem rég tettem fel róla képet. Duplafalú az is. 30 emberre már többször vizsgázott kitűnőre, de még tervezek bele szögvasból tartót, hogy egymás fölé lehessen tenni két tepszit. A jobb oldali rész lentről indul, kihajtható tartón 50 literes bogrács elfér. Kényelmes használni és nincs füst. Grillező még nem volt használva, tálcák nincsenek kész.
Szóval véleményem szerint nagyon szép objektumot építesz, de inkább státuszszimbólum érzésem van vele kapcsolatban. Remélem nem haragszol az őszinte véleményért, végül is úgy is azt csinálsz amit akarsz.
Üdv
GJ
Csatolmányok
felülnézet.JPG
felülnézet.JPG (14.56 KiB) Megtekintve 841 alkalommal
kemold.jpg
kemold.jpg (10.06 KiB) Megtekintve 841 alkalommal
kemszemb.jpg
kemszemb.jpg (22.02 KiB) Megtekintve 841 alkalommal

Spityu
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Spityu » 2013. december 12., csütörtök 10:12

Kedves cibatapapa, Kedves GJ! Mindkettőtöknek köszönöm az észrevételeket és javaslatokat. :ty
A vitát előrevivő, gondolatébresztő módszernek tartom, ilyenkor jönnek azok az ötletek, melyeket hanyat fekve és az eget bámulva sosem tudnánk előcsalni. :idea:

GJ. köszönöm, hogy klaviatúrát ragadtál és leírtad a véleményedet. Semmiképpen nem státusz szimbólumot szeretnék építeni, annak semmi értelme. A kis méret inkább a gazdaságosságot és a gyakoribb használatot hivatott szolgálni. Én is egy betétben gondolkodom, több tepsi egymás felett. Még abban vannak kételyeim, hogy csengő kis méretű téglából, vagy samottból készüljön a sütőharang? Itt többek lebeszélik az építőket a samottról (éget), a barátom az alagút kemencéjét most akarja visszabontani és samottból megrakni (,mert a tégla reped, potyog). Kérdezem, hogy a bemutatott kemencéd mekkora átmérővel bír? Én ugyanis a méretet - a témában említett Lajos ba' - alapján kalkuláltam, ők az ehhez hasonlókat "sorozatban gyártják".
Együtt gondolkodó üdvözlettel! Spityu

G J
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: G J » 2013. december 12., csütörtök 10:40

Spityu írta:Kedves cibatapapa, Kedves GJ! Mindkettőtöknek köszönöm az észrevételeket és javaslatokat. :ty
A vitát előrevivő, gondolatébresztő módszernek tartom, ilyenkor jönnek azok az ötletek, melyeket hanyat fekve és az eget bámulva sosem tudnánk előcsalni. :idea:

GJ. köszönöm, hogy klaviatúrát ragadtál és leírtad a véleményedet. Semmiképpen nem státusz szimbólumot szeretnék építeni, annak semmi értelme. A kis méret inkább a gazdaságosságot és a gyakoribb használatot hivatott szolgálni. Én is egy betétben gondolkodom, több tepsi egymás felett. Még abban vannak kételyeim, hogy csengő kis méretű téglából, vagy samottból készüljön a sütőharang? Itt többek lebeszélik az építőket a samottról (éget), a barátom az alagút kemencéjét most akarja visszabontani és samottból megrakni (,mert a tégla reped, potyog). Kérdezem, hogy a bemutatott kemencéd mekkora átmérővel bír? Én ugyanis a méretet - a témában említett Lajos ba' - alapján kalkuláltam, ők az ehhez hasonlókat "sorozatban gyártják".
Együtt gondolkodó üdvözlettel! Spityu
Spityu
A belső átmérő 100cm. Abban igazad van, hogy gazdaságosság, gyakoribb használat miatt jobb a kisebb, de akkor inkább a "Tinker" féle mobil. Az nagy találmány.
Egyébként 25km, gyere át, tudok mutatni referenciát.
GJ
Csatolmányok
téglakemence1.jpg
Tinker Mester ötlete alapán
téglakemence1.jpg (45.38 KiB) Megtekintve 838 alkalommal

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2013. december 13., péntek 19:33

Sziasztok!

Boglya kemence esetén van e értelme a sut és a patka alatti részt feltölteni tört üveggel? Mennyire szívja el a tűztér alatti résztől a hőt?

Üdv.Gábor

qqca
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: qqca » 2013. december 13., péntek 21:19

Sziasztok, én is egy kérdéssel jelentkezem a nagy hallgatásból :oops:

Szerintetek mennyi az ideális falvastagsága egy belső főleg fűtésre szánt búbos kemencének.
Persze van elképzelésem, csak nem akarlak benneteket befolyásolni. :)
IX. KEMENCEBARÁTOK TALÁLKOZÓJA 2018 regisztráció:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

Kemencém:
https://www.youtube.com/watch?v=xdDisk5JUrY

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2013. december 13., péntek 21:28

Szia!
Kb 8-9 cm tapasztással
Ez jól fűt, és sütni is lehet benne :)

qqca
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: qqca » 2013. december 13., péntek 21:38

Köszi Zoli, üdv!

Egyenlőre nem írok semmit, hátha más is hozzászól. Bár te utánad már nem hiszem, hogy valaki mást mer mondani :D

Kemencém:

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2013. december 13., péntek 21:41

Kisméretű tégla ketté vágva? 12 cm + a tapasztás sok?

qqca
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: qqca » 2013. december 13., péntek 22:16

Szerintem is a vékonyabb az ideális, már csak azért is, mert eddig már három matuzsálemet láttam szétbontva kb 7 centis cserépdarabokból kirakva agyagos sárba. Mifelénk ez volt a "divat" régen, biztos nem véletlenül. Okosabb magyarázatot nem tudok :)

Barat67,
Ha kettévágod a 12cm-es téglát az 6 cm lesz ezt kívül "belül már érdekesebb" betapasztva 1,5 cm-el, az pont az ideális vastagság (legalább is kettőnk szerint)

Kemencém:

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2013. december 13., péntek 22:21

Mifelénk is :lol: :lol: :lol:

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2013. december 13., péntek 22:24

Barat67 írta:Kisméretű tégla ketté vágva? 12 cm + a tapasztás sok?
Nem feltétlenül.
Lassabban melegszik, de tovább meleg marad.
Olyan mint amikor a téglakályhát állított vagy fektetett téglából rakjuk.

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2013. december 13., péntek 22:34

6 cm-es darabokra elvágva biztosan ideálisabb, de ezeknek az eldarabolásához már vizes vágó szükséges.

qqca
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: qqca » 2013. december 13., péntek 22:48

Esetleg élére rakva?? De az nem könnyű egy búbosnál.

Kemencém:

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2013. december 13., péntek 22:56

Saját lehetőségeimet ismerve én maradok a 12 cm-es falvastagság mellett. Én inkább kihagyom az élére való állítást. Ha lenne annyi cserepem, hogy kisméretű flexel elszabjam, akkor megcsinálnám. De mivel nincs, így marad a tégla és a 12 cm-es szabászat a nagy flexel.

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2013. december 14., szombat 21:32

Van amikor építés helyett egész nap szinte csak bont az ember. Na a mai nap egy ilyen nap volt... :(
https://dl.dropboxusercontent.com/u/687 ... C_1270.JPG

Novi68
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Novi68 » 2013. december 18., szerda 21:29

Kedves "Bencések"!

Minap kezembe akadt egy téglaszerű valami,amit régen útburkolásra használtak. Sárga és nagyon kemény valami. Van vmi ötletetek,hogy miből készülhetett ez ill. kemenceépítésnél lehet-e hasznát venni?
Csatolmányok
Kép016.jpg
Kép016.jpg (21.44 KiB) Megtekintve 734 alkalommal
Kép028.jpg
Kép028.jpg (20.74 KiB) Megtekintve 734 alkalommal

*SirLancelot
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: *SirLancelot » 2013. december 18., szerda 21:38

Szia !

Azt hiszem ez a keramit tégla. Rében az utak szegélyét rakták ki vele és a felhajtókat... ha vizet kapott akkor jó nagyokat lehetett rajta esni :D Sajna ha jól tudom a meleget nemigen tűri. Ellemben bejárónak nagyon mutatós ;)
itt van egy rövid leírás róla :
http://ludbriko.hu/glossary-term/sarga-keramit/
Üdv.: Lancelot

Gabibá

Hozzászólás Szerző: Gabibá » 2013. december 18., szerda 22:49

*SirLancelot írta:Szia !

Azt hiszem ez a keramit tégla. Rében az utak szegélyét rakták ki vele és a felhajtókat... ha vizet kapott akkor jó nagyokat lehetett rajta esni :D Sajna ha jól tudom a meleget nemigen tűri. Ellemben bejárónak nagyon mutatós ;)
itt van egy rövid leírás róla :
http://ludbriko.hu/glossary-term/sarga-keramit/
Üdv.: Lancelot
A keramit meszes agyagból, aránylag alacsony hőfokon tömörre égetett kőagyagáru. A sárga színű keramit Budapest jellegzetes útburkolata volt. Száraz sajtolással, 1300 °C-on kiégetve készítették a keramitkövet. Ennek a burkolóanyagnak az az előnye, hogy formája a téglánál is pontosabb, és igen tartós, nagy teherbírású burkolatot lehet vele kialakítani. Hátránya, hogy nedvességtől nagyon csúszóssá válik.

Ha 1300fokon égették akkor bírnia kellene a meleget,de majd megmondják a nálam hozzáértőbbek.
Ez csak saját vélemény.Legfeljebb nem ragad rá a sár rendesen, mert nem szívja a nedvességet.Nem köt össze.Szerintem.

tmarci
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: tmarci » 2013. december 19., csütörtök 0:12

Sziasztok!

Ha valamit magas hőfokon égetnek az nem jelenti azt, hogy bírni fogja a folyamatos felfűtés-lehűtést.
A keramit tényleg jó dolog, pl. útburkolatnak, vagy falburkolatnak, mert jó a kopásállósága. (Ha jól emlékszem, akkor Kőbányán volt a régi keramit gyár, ahol helyi agyagot dolgoztak fel.)
Gabibá jól írta, kb. 1300°C-on égetik ki, ahol a meszes agyagok már "letömörödnek", azaz megszűnik a porozitásuk, üveges szerkezűek lesznek, a vizet nem veszik magukba. Ennek a hátránya, hogy kagylós törésfelületük lesz - nagyon éles sarkok alakulhatnak ki - valamint rossz lesz a hősokkállóságuk.
Üdv.: Marci

--> Kemenceépítés képekben <--

qqca
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: qqca » 2013. december 19., csütörtök 0:18

Emlékeztem rá, hogy már volt szó a keramit tégláról itt a fórumon, rákerestem neked:

http://kemencebence.hu/distribution/vie ... start=4902

Túlságosan nincs kivesézve, de ad valami támpontot.

Na de közben látom Marci is válaszolt, szerintem neki lesz igaza. Nem csak találgatásnak tűnik. :geek:

Kemencém:

Szentpet
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Szentpet » 2013. december 19., csütörtök 12:31

qqca!

Attól függ az a kemence falvastagság, milyen a szigetelés és mennyire akarnak hirtelen nagy meleget? Mert egy jól szigetelt házba én lapjára rakott téglából csinálnám ami ugyan lomhább volna és nem is melegedne fel annyira viszont tovább lenne meleg. Ha zugos a ház 7-8cm cserép!
Ha jól emlékszem Tengelic több, lakás fűtésére is készített kemencét, biztosan tud mondani tapasztalatot.

Novi68
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Novi68 » 2013. december 19., csütörtök 20:40

Kedves Mesterek!

Így,télvíz idején még mindig csak a leendő kemencém tervezésén agyalok és rengeteg dolog jár a fejemben.
Most azt szeretném megtudakolni,hogy a beadó nyílásnál lévő hőcsapda csak felül fontos vagy az oldalaknál is?
Pl. egy 60 cm átmérőjű (alul)dongánál 40x30-as nyílás esetén az oldalaknál 10-10 cm marad. Ez elég,vagy itt is kell bizonyos százalék,mint felül?
Mi az az arány hőcsapda-donga magasság esetén,ami optimális? Úgy is kérdezhetném,hogy lehet-e több,mint az 1/3-ad és mennyivel?
Az én esetemben (dongás kemi) hátravezetett hátsókéményesben kell gondolkodnom az adottságok miatt,érdemes-e a donga érintésével elvezetni a füstöt-melegítve ezzel a donga felső részét,vagy ezzel esetleg túlhevítem a tetejét? Úgy képzelem,mintha az első kéményt "ráhajtanám,ráfektetném" a dongára-így vezetve el a füstöt hátra.
Még van más kérdésem is,de egyelőre ennyit szeretnék megtudni Tőletek!

Tisztelettel: Sanyi

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2013. december 19., csütörtök 21:32

Szentpet írta:qqca!

Attól függ az a kemence falvastagság, milyen a szigetelés és mennyire akarnak hirtelen nagy meleget? Mert egy jól szigetelt házba én lapjára rakott téglából csinálnám ami ugyan lomhább volna és nem is melegedne fel annyira viszont tovább lenne meleg. Ha zugos a ház 7-8cm cserép!
Ha jól emlékszem Tengelic több, lakás fűtésére is készített kemencét, biztosan tud mondani tapasztalatot.
Ha főleg a fűtés a cél, maradnék a vékonyabb falvastagságnál.
A jól megépített búbosnak sem több a hatásfoka úgy 50%-nál. Ha vastagabb a falazat, a felfűtési idő is arányosan nő.
ezen a hatásfokon nem biztos, hogy megéri sokáig fűteni.
Anno tűzifát (mifelénk) nem használtak a kemencék fűtésére, csak főleg csutkaszárat, venyigét, szalmát. Ma már kevesen fűtenek ezekkel az anyagokkal.
Az öregek már kitapasztalták ezt, azért építették a vékony falúra a kemiket

Mazsim1972
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Mazsim1972 » 2013. december 20., péntek 13:52

Szervusztok!

Mindenkinek Áldott Karácsonyt Kívánok ezzel a fotóval és a linkkel! Még messze van tudom, de most vagyok számítógép közelben!

https://www.youtube.com/watch?v=V9fgp9ARy1g
Csatolmányok
christmas-tree-inside-the-house.jpg
christmas-tree-inside-the-house.jpg (38.11 KiB) Megtekintve 615 alkalommal

qqca
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: qqca » 2013. december 21., szombat 10:03

Ugye, hogy érdemes volt felvetni a témát. Valami ismét letisztult a fejemben. :) meg::)
Én Tinker álláspontja mellett vagyok, bár nem tudtam volna így levezetni, hogy miért jobb a vékonyabb fal a fűtéshez. Tömegkályhánál a jobb hatásfok miatt van értelme a nagyobb falvastagságnak (tömegnek).
----------
Novi68!
Az hogy az ajtó mellett mekkora mekkora a "hőcsapda" ha itt lehet annak nevezni, korántsem annyira hangsúlyos mint a fenti. Fent azért lényeges, hogy a láng ne forduljon ki olyan könnyen, illetve megrekedjen a meleg, hiszen legmelegebb felül van mindig.

A dongára fektetett kéményt pedig jó elgondolás, jobb mintha külön járatban vezetnéd hátra, mert így melegíti kívülről is a dongát. Én törekednék a minél nagyobb keresztmetszetre.

Én is agyaltam már rajta, szerintem a legideálisabb az lenne, hogy építenénk még egy dongát, mint 1242 kemencéjénél. A két donga közötti légrés lenne a hátravezető füstjárat az lenne bekötve a kéménybe. Így a belső donga teljes felülete melegedne a fűtés alatt.
Elméletben jól hangzik bár kivitelezni nem könnyű, kellenének tisztítónyílások is.

Kemencém:

Novi68
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Novi68 » 2013. december 21., szombat 17:47

Donga 001.jpg
Donga 001.jpg (26.82 KiB) Megtekintve 545 alkalommal
Áldás,Békesség a Bencésekre!

A hátravezetett kéményre én ezt a verziót találtam ki,ami a képen látszik. Elég lehet 2 ekkora füstjárat hátra? A tisztításra egy,a hátul lévő kéménybe beépített nyíláson keresztül nyílik mód. (Elméletileg)
Működhet ez az elgondolás? ( A téglák száma persze nem valós,így kb 2 m-es átmérőm lenne... :) )

Tisztelettel:S

qqca
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: qqca » 2013. december 22., vasárnap 9:57

Szerintem nem szerencsés, ha a két donga össze van ékelve (vagyis fizikai kapcsolat van a kettő között), mert felfűtéskor a tágulás a külső dongát is szétfeszíti, megrepeszti.
Vagy külön dongát csinálnék ami nincs kapcsolatban a belsővel, vagy a meglévő donga tetejére építeném.

A füstjárat elég lehet a rajz alapján. (2x15x20-25cm) az kb. 25x25 cm ami az ajánlott minimum.
A lényeg, hogy legalább annyi legyen mint kémény keresztmetszete, de inkább nagyobb.

Kemencém:

Novi68
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Novi68 » 2013. december 22., vasárnap 11:28

Köszönöm a tanácsaid!

Mi a helyzet akkor,ha az első donga álló soraira mondjuk lemezborítást tennék-így képezve egy füstjáratot,vagy 2 db 20-25 cm-es kör ill. négyzet alakú elvezetőt tennék-szintén lemezből és a külső dongát ezektől függetlenül építeném fel?

Köszönettel!
Csatolmányok
Donga 2.jpg
Donga 2.jpg (20.51 KiB) Megtekintve 502 alkalommal

qqca
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: qqca » 2013. december 22., vasárnap 17:29

Nem bonyolítanám, le is rajzoltam gyorsan hogy gondoltam.
Tisztítónyílások segítségével ki lehetne kotorni mindenütt a donga körül.
szembol.jpg
szembol.jpg (25.58 KiB) Megtekintve 490 alkalommal
oldal.jpg
oldal.jpg (15.87 KiB) Megtekintve 490 alkalommal
A többiek véleményére is várj azért, remélem nem azért ekkora a csend, mert lefagytak az ötlettől. :o :lol:

Kemencém:

Novi68
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Novi68 » 2013. december 22., vasárnap 17:37

Szia!
Tény,nem nagyon pörög most a fórum,gondolom mindenki a Karácsonyi pulykát-disznót-tyúkot-halat készíti elő az ünnepi vacsira. Jövőre én is ezt szeretném....!

A tisztítónyílást elölről vagy hátulról gondolod?

qqca
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: qqca » 2013. december 22., vasárnap 17:59

A tisztítónyílás akár elöl akár hátul, ahol szeretnéd meg ahol hely van.
Két szép kis ajtó elöl sem mutat rosszul.

Van még egy ötletem a lemezes megoldásra is.
lemezes.jpg
lemezes.jpg (15 KiB) Megtekintve 490 alkalommal
Itt a két donga közt fel lehetne tölteni hamuval (ez még hőszigetelne is, arra tenni egy rugalmasan meghajtott lemezt, így nem feszgetné a felső dongát. Tisztítónyílás itt lehetne a macskaajtó felett, de akár hátul is ahogy eredetileg akartad.

vagy így egyszerűbb:
lemezes2.JPG
lemezes2.JPG (14.52 KiB) Megtekintve 487 alkalommal
De még azt is megkockáztatom, hogy lemez helyett akár egy vékony sor sár is elég lenne, hogy mégse hordja ki a hamut a huzat. :?: :?: :?: :?:

Kemencém:

tmarci
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: tmarci » 2013. december 22., vasárnap 18:44

Sziasztok.

Nálunk hasonló a helyzet, a kemence dongájára élére állított téglákból van kialakítva a lángjárat. A lángjárat falait alkotó téglákat ne kösd be sem az alsó, sem a felső dongába. A lángjárat tetejét mi szintén téglákkal fedtük be.
Alább láthatod a kemence száját, felette a két lángjárat tisztítónyílását.
Csatolmányok
langjarat1.jpg
langjarat1.jpg (46.65 KiB) Megtekintve 482 alkalommal
langjarat2.jpg
langjarat2.jpg (48.75 KiB) Megtekintve 482 alkalommal
Üdv.: Marci

--> Kemenceépítés képekben <--

Novi68
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Novi68 » 2013. december 22., vasárnap 20:48

Sziasztok!

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat.
Én is gondoltam a donga tetejére épített füstjáratra,de azon agyaltam,hogy a ráépített járat túl nagy súlyú lesz és beszakadhat a donga. Szóval a fizikai bekötés egyik dongába sem ajánlatos... :idea:
A hamuval feltöltött rész hogyan szigetel,ill. üresen hagyva átmelegszik-e a két fal közötti rész?
Ez a verzió?
Csatolmányok
Donga 3.jpg
Donga 3.jpg (14.76 KiB) Megtekintve 476 alkalommal

1242
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: 1242 » 2013. december 22., vasárnap 21:10

Szervusz Novi68, látom komoly gondolataid és elképzeléseid vannak. Abban nincs tapasztalatom, hogy milyen a füst hátravezetése a dongák között és hogyan kellene azt tenni. Arról viszont tudok beszélni, hogy tényleg nem jó összeépíteni a 2 dongát, nekem a hátfallal van összeépítve a belső és az első "nagy égésnél" meg is repesztette és keményen nyomta ki a gőzt. Képeket erről pár oldallal előbbre láthatsz. Az én dongáim között 6 cm távolság van, viszont megépíteni a külsőt nem egy gyerekjáték, és nem is egynapos feladat. A külső dongát én szó szerint betonba öntöttem: 4 vájkli homokhoz 1 vájkli tiszta cement ment (meszet se tettem hozzá, így a beton nem csúszkált a megdőlt téglákon :) ). Olyan erős lett, hogy arról raktam a kéményt, és ha nem tévedek 90 kgt meghaladok :) És ha mindenkép dupladongásba gondolkozol, melegen ajánlom, mielőtt felépíted a külsőt, a belsőt egy jó "dinnyési" módszerrel száríttasd ki, majd utána készítsed a külsőt, és akkor is úgy, hogy legalább 2 db 1 cm luk legyen a kémény felöli résznél, ha még adódik benne pára, legyen hol kijöjjön. Batu kán jól szuperál, harmadnap reggelre is enyhe langyossággal szárítgatta a következő fűtés faanyagát, kint fagypont körüli időjárás alkalmával :) Sok sikert a kemencéhez, tisztelettel 1242
"Aki mindig csak a szelet figyeli, nem vet, és aki csak a fellegeket lesi, nem arat." (Prédikátor 11,4)

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2013. december 22., vasárnap 22:05

Sziasztok!
Szerintem a két donga között nem kell bíbelődni füstjárat építésével.
A meleg füst tudja a fizikát :) és hátratalál simán a dongák között.
A belső boltív ajtaja legyen magasabb a külsőnél minimálisan, így nem füstöl ki.
Lehetőleg a két donga sehol ne érjen össze.

Novi68
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Novi68 » 2013. december 23., hétfő 13:52

1242 írta:Szervusz Novi68, látom komoly gondolataid és elképzeléseid vannak. Abban nincs tapasztalatom, hogy milyen a füst hátravezetése a dongák között és hogyan kellene azt tenni. Arról viszont tudok beszélni, hogy tényleg nem jó összeépíteni a 2 dongát, nekem a hátfallal van összeépítve a belső és az első "nagy égésnél" meg is repesztette és keményen nyomta ki a gőzt. Képeket erről pár oldallal előbbre láthatsz. Az én dongáim között 6 cm távolság van, viszont megépíteni a külsőt nem egy gyerekjáték, és nem is egynapos feladat. A külső dongát én szó szerint betonba öntöttem: 4 vájkli homokhoz 1 vájkli tiszta cement ment (meszet se tettem hozzá, így a beton nem csúszkált a megdőlt téglákon :) ). Olyan erős lett, hogy arról raktam a kéményt, és ha nem tévedek 90 kgt meghaladok :) És ha mindenkép dupladongásba gondolkozol, melegen ajánlom, mielőtt felépíted a külsőt, a belsőt egy jó "dinnyési" módszerrel száríttasd ki, majd utána készítsed a külsőt, és akkor is úgy, hogy legalább 2 db 1 cm luk legyen a kémény felöli résznél, ha még adódik benne pára, legyen hol kijöjjön. Batu kán jól szuperál, harmadnap reggelre is enyhe langyossággal szárítgatta a következő fűtés faanyagát, kint fagypont körüli időjárás alkalmával :) Sok sikert a kemencéhez, tisztelettel 1242

Szia!

Visszaolvastam a korábbi beszámolóidat,kiderült azóta pontosan,mi okozta a repedést?
Nekem annyiban lenne más a helyzetem,hogy hátul menne ki a füst és a pára,így talán nem feszítené az egyik fal a másikat,hiszen minden anyag eltávozik a donga felett a hátsó kéménybe.

Kedves tinker!

Ha a teljes -dongák közötti - részt meghagynám füstjáratnak,hol lenne érdemes tisztító nyílást kialakítani?
qqca azt javasolta,alul,kétoldalt meg lehet oldani,de azt még nem tudom pontosan,hogyan alakítanám ki és kötném bele a kéménybe a füstjáratot :oops:

Novi68
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Novi68 » 2013. december 23., hétfő 13:56

tmarci írta:Sziasztok.

Nálunk hasonló a helyzet, a kemence dongájára élére állított téglákból van kialakítva a lángjárat. A lángjárat falait alkotó téglákat ne kösd be sem az alsó, sem a felső dongába. A lángjárat tetejét mi szintén téglákkal fedtük be.
Alább láthatod a kemence száját, felette a két lángjárat tisztítónyílását.

Szia!
Van fent valahol kép a kemencédről? Érdekes megoldás a tiéd. Neked is duplafalú a kemencéd?

Köszönettel: S

1242
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: 1242 » 2013. december 23., hétfő 23:16

Novi, elsősorban erőteljesen nekiépítettem a zárfalat a dongának, nem gondoltam a hőtágulásra, másodszor kezdetben nem hagytam semmi rést a gőz távozására, eszembe se jutott, hogy nem száradt ki teljesen a donga, ugyanis 2 hét telt el, mire elkezdtem a külső építését, és a 3. végén jártam, mikor befejeztem a külső dongát. Elnézve a tervrajzokat és a hátravezetés gondolatát, csak az a kérdés fogalmazodott meg bennem, hogy van-e értelme dupladongásra csinálnod a kemidet? Már csak azért, mert a hátsó kémény, ha jó a huzatja, nemcsak a füstöt, de a meleget is gyorsan kiszippantja a 2 donga közül, és akkor laikusan úgy gondolom, hogy hőszigetelési szerepe nem nagyon lesz a kettős falnak, mert ha megszünik a meleg áradása a dongák között, a légáramlatnak köszönhetően hamarabb is kihül a belső donga fala. De ez csak az én véleményem. Áldott ünnepet
"Aki mindig csak a szelet figyeli, nem vet, és aki csak a fellegeket lesi, nem arat." (Prédikátor 11,4)

Válasz küldése