Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
cibatapapa
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. március 14., péntek 8:32

HZsolt írta:Na ma szabin voltam és építettem egy keveset . A falazóhabarcsom elfogyott mind a 6 zsákkal amit eddig vettem . Tégláim hát mit ne mondjak nincs köztük 2 egyforma se hosszában se vastagságban sőt még szélességben sem . Lehet menni agyagot venni a Herczkuthoz mert már azzal kell innen folytassam .

Eddig jutottam .
Kép

Többi kép az albumban
Gratulálok, precíz szép munka, az alaphoz pedig, külön is gratulálok, végre egy rendesen kiemelkedő alap a földből :k meg::) meg::)
üdv.: cibatapapa
K.B.Ü. cibatapapa

PRÓBA KEMENCE1

Hozzászólás Szerző: PRÓBA KEMENCE1 » 2014. március 14., péntek 8:37

HZsolt: jól haladsz,gratulálok,látom te is az építéssel egyszerre már fugázod is a téglákat,és hogy nem egyformák a téglák ,sebaj,ez a szépsége a bontott tégláknak,nem az egyforma méretpontosság,ettől lesz rusztikus,precíz munka ,király! meg::) meg::)
"A rosszat túl kell élni, a jót pedig élvezni " K.B.Ü : Próba Kemence Gyuszi

https://picasaweb.google.com/1167057180 ... vomigLTMEQ

https://www.youtube.com/watch?v=1T17W1aALDQ

Mazsim1972
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Mazsim1972 » 2014. március 14., péntek 8:44

cibatapapa írta:
Mazsim1972 írta:Szervusztok!

A tűztér boltívét futóra szeretném falazni. Nem akarom kötésbe rakni a téglákat. Mivel bontottak, különböző összetételűek lehetnek. A kérdésem az, hogy a futó téglák között a lehető legkisebb távolságot kell hagyni fugának, vagy nullát. Hiszen ott kipotyoghat az agyag. Vagy rosszul gondolom?
A fuga.jpg csatolmány már nem érhető el.
Azt én sem értem, hogy mi köze van a kötésben rakáshoz a különböző összetételű bontott tégláknak.
Talán annyi, hogy még inkább indokolt lenne kötésbe is rakni :?: üdv.: cibatapapa
Köszönöm válaszod!

A rajzomat jól felhasználtad :lol: de a felső kiékeléssel nincs gondom. A kérdéseim pedig csak akkor, és azért teszem fel, mert sokszor ellentmondásos információkhoz jutok itt a fórumról. Mivel első kemencés vagyok, nem én találom ki ezeket. S igyekszem csak akkor kérdezni mikor már lövésem sincs melyik megoldást válasszam.

Privátban kiderült, hogy más is a kötésben rakott dongát javasolja a futóra falazott dongánál. Úgyhogy ezt fogom választani. Csak megijedtem, hogy a magasítást futóra raktam és közben jött egy ellentétes infó.

Nem pánikolok, de igyekszem jól utánajárni hamár egyszer építek kemencét.

Dehamár így alakult megkérdezem nyilvánosan is. A magasítás 2 sorát futóra tettem és kb. 12mm-t hagytam a téglák között. Azért raktam így mert sok fotóitokon ezt láttam. Ugyanez a hátfalnál. Vajon nem fog kipotyogni az agyag a téglák közül? Vagy ha ki is esik akkor a kemence oldalán fog, mivel ezek függőleges felületek. Bontsam-e vissza?

A magasítás 3. sorait és az ívet természetesen nulla fugával, fogom tenni, mind ívben mind kötésben.
Csatolmányok
WP_20140311_004_1.jpg
WP_20140311_004_1.jpg (52.59 KiB) Megtekintve 885 alkalommal

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2014. március 14., péntek 10:34

" mert sokszor ellentmondásos információkhoz jutok itt"

Van egy kemencés indulónk, amiben kiderül az is , hogy
...."mindenki másképp csinálja".... ezért is lehet :)
Ettől még mindegyik jól működhet, tökéletes meg úgysincs,
persze törekedni lehet rá :)
Gyere el Dinnyésre, hozz egy üveg bort, és amellett meghallgathatod hányan hányféleképpen építettünk,
és mindegyik jól működik. Persze miután kitapasztaltuk...

Mazsim1972
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Mazsim1972 » 2014. március 14., péntek 10:37

tinker írta:" mert sokszor ellentmondásos információkhoz jutok itt"

Van egy kemencés indulónk, amiben kiderül az is , hogy
...."mindenki másképp csinálja".... ezért is lehet :)
Ettől még mindegyik jól működhet, tökéletes meg úgysincs,
persze törekedni lehet rá :)
Gyere el Dinnyésre, hozz egy üveg bort, és amellett meghallgathatod hányan hányféleképpen építettünk,
és mindegyik jól működik. Persze miután kitapasztaltuk...
Igen, jelentkeztem én is a Dinnyési találkozóra!

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2014. március 14., péntek 10:38

Jaa, és sok mindenben nem értünk egyet, ekkor mindig iszunk valamit.... :lol:
Ha egyetértünk akkor is :? :lol:

savgerinc

Hozzászólás Szerző: savgerinc » 2014. március 14., péntek 12:00

Dehamár így alakult megkérdezem nyilvánosan is. A magasítás 2 sorát futóra tettem és kb. 12mm-t hagytam a téglák között. Azért raktam így mert sok fotóitokon ezt láttam. Ugyanez a hátfalnál. Vajon nem fog kipotyogni az agyag a téglák közül? Vagy ha ki is esik akkor a kemence oldalán fog, mivel ezek függőleges felületek. Bontsam-e vissza?
Mazsim !

Nem kell visszabontanod.
:bo :bo :bo
Baráti üdvözlettel: savgerinc
Ha tele a pince és füstöl a kemence, az se baj, ha vékony a szelence.

Mazsim1972
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Mazsim1972 » 2014. március 14., péntek 12:09

savgerinc írta:

Mazsim !

Nem kell visszabontanod.
:bo :bo :bo
Köszönöm! Akkor ma folytathatom végre ebben a csodaszép tavaszi időben. 2 nap "leállás" után!

Szép napot és hétvégét mindenkinek!

1242
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: 1242 » 2014. március 14., péntek 15:50

Mazsi a magasításnál nem gond, hogy van fuga, az nem fog az ételbe beesni. ;)
Cibatapapa rajza jól mutatja a dolgokat, de ne lepődj meg ha 1-2 mm távolság lesz a téglák között, esetleg egy kis agyag is kerül óda, tudod a gravitáció! fal:) Jó melózást :hej :hej :hej :bo

És minden kemenceépítőnek és továbbfejlesztőnek áldásokban gazdag nyarat és erőt a melóhoz, na és a sütés-főzéshez. :bo :bo :bo

Igazi gyönyörködés lehet az idősebb tagok számára nézni, hogyan szaporodik a csapat :D na meg a bencék is :D :bol :bol :bol
"Aki mindig csak a szelet figyeli, nem vet, és aki csak a fellegeket lesi, nem arat." (Prédikátor 11,4)

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. március 14., péntek 18:41

PRÓBA KEMENCE1 írta:HZsolt: jól haladsz,gratulálok,látom te is az építéssel egyszerre már fugázod is a téglákat,és hogy nem egyformák a téglák ,sebaj,ez a szépsége a bontott tégláknak,nem az egyforma méretpontosság,ettől lesz rusztikus,precíz munka ,király! meg::) meg::)
A fugázást nagyon egyszerűen megoldom . Mielött teljesen megszáradna a falazó habarcs a mellékelt segédeszközzel átdörzsölöm . ;)

Kép

yoda52
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: yoda52 » 2014. március 14., péntek 18:45

Az ember vagyis a kemencés mindig tanul valami ujjat Köszönet érte!!
üdvözlettel:yoda52

A láng legyen veletek!

a pecás
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: a pecás » 2014. március 14., péntek 22:15

Mazsim1972 írta:
cibatapapa írta:

A tűztér boltívét futóra szeretném falazni. Nem akarom kötésbe rakni a téglákat. Mivel bontottak, különböző összetételűek lehetnek. A kérdésem az, hogy a futó téglák között a lehető legkisebb távolságot kell hagyni fugának, vagy nullát. Hiszen ott kipotyoghat az agyag. Vagy rosszul gondolom?
A fuga.jpg csatolmány már nem érhető el.
Azt én sem értem, hogy mi köze van a kötésben rakáshoz a különböző összetételű bontott tégláknak.
Talán annyi, hogy még inkább indokolt lenne kötésbe is rakni :?: üdv.: cibatapapa
Köszönöm válaszod!

A rajzomat jól felhasználtad :lol: de a felső kiékeléssel nincs gondom. A kérdéseim pedig csak akkor, és azért teszem fel, mert sokszor ellentmondásos információkhoz jutok itt a fórumról. Mivel első kemencés vagyok, nem én találom ki ezeket. S igyekszem csak akkor kérdezni mikor már lövésem sincs melyik megoldást válasszam.

Privátban kiderült, hogy más is a kötésben rakott dongát javasolja a futóra falazott dongánál. Úgyhogy ezt fogom választani. Csak megijedtem, hogy a magasítást futóra raktam és közben jött egy ellentétes infó.

Nem pánikolok, de igyekszem jól utánajárni hamár egyszer építek kemencét.

A magasítás 3. sorait és az ívet természetesen nulla fugával, fogom tenni, mind ívben mind kötésben.
Ne bontsd vissza ! A donga íveinél ügyelj arra, hogy a téglák élei lehetőség szerint érintkezzenek egymással. Így nem fog a dongából semmi kipotyogni. Nála ez a homoksablonnal így működött ( a felvételért elnézést)
Csatolmányok
függőleges falazás.jpg
függőleges falazás.jpg (59.99 KiB) Megtekintve 815 alkalommal

a pecás
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: a pecás » 2014. március 14., péntek 22:21

Ez pedig szemből:
Csatolmányok
dongaszerkezet.jpg
dongaszerkezet.jpg (22.96 KiB) Megtekintve 813 alkalommal

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. március 15., szombat 7:42

Nagyon szépen alakul a dongásod :k További jó építkezést! :bo :bo :bo

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. március 15., szombat 13:50

a pecás írta:Ez pedig szemből
:
Szép lesz ez a kemence. Gratula hozzá :roll:
Én meg itthon ülök a babérjaimon mert kiment a fejemből ,hogy ma ünnep nap van fal:) fal:). Ma akartam elmenni agyagért és falazó habarcsért ami kell még . Így nem sok mindennel tudok haladni sajnos. De majd holnap legalább a falazóhabarcsot meg fogom tudni venni és a tevőig el fogok készülni az elejével .

a pecás
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: a pecás » 2014. március 15., szombat 22:45

HZsolt írta:
a pecás írta:Ez pedig szemből
:
Szép lesz ez a kemence. Gratula hozzá :roll:
Én meg itthon ülök a babérjaimon mert kiment a fejemből ,hogy ma ünnep nap van fal:) fal:). Ma akartam elmenni agyagért és falazó habarcsért ami kell még . Így nem sok mindennel tudok haladni sajnos. De majd holnap legalább a falazóhabarcsot meg fogom tudni venni és a tevőig el fogok készülni az elejével .
Nem nem májszerurak !

Az én kemencém már kész van, csak a folyamatábrából "idéztem" ;)

Egyébként - így utólag úgy tűnik rendhagyó módon - a kemencém jelentős részét sárba azaz az áztatott vájog és homok keverékébe raktam.

gyetvang
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: gyetvang » 2014. március 16., vasárnap 0:51

Sziasztok Bencések!

Megtörtént, az ami után már nincs visszaút. Az alapot kikevertük. Egyikünk sem kőműves de igyekeztünk tartani a 3:1 arányt.
A vasalással is bróbálkoztunk. A készülő kemence dongás lesz tűztér m:55,sz:50,h:90 kémény 8 téglás Tinker ötletére alapozva benne egy bográcsozó. Remélem a több hónapos olvasás hatékony kemencét szül.
Köszönöm hogy van ez a fórum! :() Erről álmodok!
Ime a képek:
Csatolmányok
P1010341_k.JPG
P1010341_k.JPG (44.55 KiB) Megtekintve 748 alkalommal
P1010337_k.JPG
P1010337_k.JPG (45.15 KiB) Megtekintve 748 alkalommal
Jön még kutyára teherautó

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. március 16., vasárnap 7:43

Szia gyetvang!

Most már végleg megtetted az első lépést a kemencéd megépítése felé. Jól döntöttél, :k lesz ha elkészül. Addig is jó munkát, :bo :bo :bo

Vizipoc

Hozzászólás Szerző: Vizipoc » 2014. március 16., vasárnap 9:55

gyetvang ez joféle alap lesz,szép a kilátás nálad,a dongára lehetne valami kiláto félét épiteni.
:)
:bo :bo
K.B üdvözlettel      Vizipoc

PRÓBA KEMENCE1

Hozzászólás Szerző: PRÓBA KEMENCE1 » 2014. március 16., vasárnap 10:48

gyetvang írta:Sziasztok Bencések!

Megtörtént, az ami után már nincs visszaút. Az alapot kikevertük. Egyikünk sem kőműves de igyekeztünk tartani a 3:1 arányt.
A vasalással is bróbálkoztunk. A készülő kemence dongás lesz tűztér m:55,sz:50,h:90 kémény 8 téglás Tinker ötletére alapozva benne egy bográcsozó. Remélem a több hónapos olvasás hatékony kemencét szül.
Köszönöm hogy van ez a fórum! :() Erről álmodok!
Ime a képek:
Jó kezdet ,csak így tovább ,sok sikert :)

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. március 16., vasárnap 10:52

gyetvang meg::) Stabil méretes alapot építettetek, biztos nem fog elmászni a helyéről :mrgreen: :k A kemencéd mérete is szimpatikus (198 literes lesz), a kémény is méretes meg::) Már nem vagy messze, hogy megvalósuljon az álmod :() :bo :bo :bo
gyetvang.jpg
gyetvang.jpg (45.49 KiB) Megtekintve 732 alkalommal
üdv.: cibatapapa
K.B.Ü. cibatapapa

FeFe
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: FeFe » 2014. március 16., vasárnap 17:23

Sziasztok !

Amennyiben 90X90-es sütőfelületben, és donga boltozatban gondolkodom, akkor a fényképen kirakott összeállítás jó ?
Donga belső magasság: 66cm ; Tévő belső magasság: 44cm ; Hőcsapda: 22cm.
A dongánál az első három sor az magasítás, utána jön a boltív, ami 45cm sugarú.
A donga a képen látható módon samott téglából lenne kirakva.
A kérdés, hogy a rádiusz miatt az eléggé szétnyíló téglákat mivel lehetne biztonságosan ragasztani.(Téglánál ugye agyag )
Gondolom, hogy ezek a samott ragasztók is csak pár mm fugáig használhatóak. fal:)
Tudom, hogy nem "autentikus" anyag, de esetleg tűzálló beton kellene a fenti fugákba, vagy lenne más alternatíva is ?
Ne kövezzetek meg ezért a kérdésért, nekem sokat jelentene, ha valaki tudna segíteni.

Előre is köszönöm...

FeFe

foto 3.jpg
foto 3.jpg (58.73 KiB) Megtekintve 700 alkalommal

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. március 16., vasárnap 17:28

Mivel a tegnapomat elcseszte a Márc 15 (zárva volt minden) kiment a fejemből,hogy ünnep ,így ma el tudtam menni falazóhabarcsért és a tegnapi pihegés után végre csinálgattam a kemit :oops:
Remélem az agyagért is el fogok tudni menni a jövő héten mert már azzal kell ,hogy folytassam . Amit már nagyon várok ,mert kezd valahogy kinézni az építmény .

Eddig tudtam agyag nélkül dolgozni : Kép megvan a fatároló hátfala és a teteje és eleje készült .
Pár kép ment megint az albumba .

varady73
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: varady73 » 2014. március 16., vasárnap 19:14

HZsolt írta:Mivel a tegnapomat elcseszte a Márc 15 (zárva volt minden) kiment a fejemből,hogy ünnep ,így ma el tudtam menni falazóhabarcsért és a tegnapi pihegés után végre csinálgattam a kemit :oops:
Remélem az agyagért is el fogok tudni menni a jövő héten mert már azzal kell ,hogy folytassam . Amit már nagyon várok ,mert kezd valahogy kinézni az építmény .

Eddig tudtam agyag nélkül dolgozni : Kép megvan a fatároló hátfala és a teteje és eleje készült .

Igen az ünnep az ünnep de sajna az időjárás is beleszól a munka folytatásába. :kaba

https://plus.google.com/u/1/photos/1113 ... 4845865841

PRÓBA KEMENCE1

Hozzászólás Szerző: PRÓBA KEMENCE1 » 2014. március 16., vasárnap 19:16

HZsolt írta:Mivel a tegnapomat elcseszte a Márc 15 (zárva volt minden) kiment a fejemből,hogy ünnep ,így ma el tudtam menni falazóhabarcsért és a tegnapi pihegés után végre csinálgattam a kemit :oops:

Alakul,míg nincs agyagod addig a belsejét nyugodtan föltöltheted törmelékkel ,földel és persze üveggel :)

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. március 16., vasárnap 19:48

PRÓBA KEMENCE1 írta: Alakul,míg nincs agyagod addig a belsejét nyugodtan föltöltheted törmelékkel ,földel és persze üveggel :)
Még a fatároló hátfalát magasítanom kell ( agyagba akarom tenni az utolsó 2 sort ) azért nem töltöm még a kemence belsejét . Üveg elvileg meg van csak el kell menni érte üvegeshez.
Amit még nem tudok ,hogy dupla dongasor lesz -e vagy 1 sor + 10cm kőzetgyapot ( téglamennyiség adott a dupla dongához is ) . A macska ajtó sincs még eldöntve ,hogy a nyílás boltíves lesz e vagy sima szögletes . A kémény az 7 téglás lesz ennyit már legalább biztosan tudok :D minden más nyitott . Úgy vagyok mint az egyszeri gyerek ahogy épül úgy dőlnek el a kérdések . PL ma is ,hogy lesz kilógó perem a kemencémen ,mert nem volt kedvem téglát vágni és így adta a sorminta ,hogy legyen 6-6 cm oldalanként . :)))

PRÓBA KEMENCE1

Hozzászólás Szerző: PRÓBA KEMENCE1 » 2014. március 17., hétfő 8:29

HZsolt írta:
PRÓBA KEMENCE1 írta: Alakul,míg nincs agyagod addig a belsejét nyugodtan föltöltheted törmelékkel ,földel és persze üveggel :)
Még a fatároló hátfalát magasítanom kell ( agyagba akarom tenni az utolsó 2 sort ) azért nem töltöm még a kemence belsejét . Üveg elvileg meg van csak el kell menni érte üvegeshez.
Amit még nem tudok ,hogy dupla dongasor lesz -e vagy 1 sor + 10cm kőzetgyapot ( téglamennyiség adott a dupla dongához is ) . A macska ajtó sincs még eldöntve ,hogy a nyílás boltíves lesz e vagy sima szögletes . A kémény az 7 téglás lesz ennyit már legalább biztosan tudok :D minden más nyitott . Úgy vagyok mint az egyszeri gyerek ahogy épül úgy dőlnek el a kérdések . PL ma is ,hogy lesz kilógó perem a kemencémen ,mert nem volt kedvem téglát vágni és így adta a sorminta ,hogy legyen 6-6 cm oldalanként . :)))
Értem,szerintem fölösleges a dupla donga ,nekem egy soros + 1 centi agyag tapasztás arra 5 centis kőzetgyapot és ezt kétszer besimítottam csemperagasztóval ! :)

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2014. március 17., hétfő 11:02

Fefe :hej

Amennyiben 90X90-es sütőfelületben, és donga boltozatban gondolkodom, akkor a fényképen kirakott összeállítás jó ?

Donga belső magasság: 66cm ; Tévő belső magasság: 44cm ; Hőcsapda: 22cm.
A dongánál az első három sor az magasítás, utána jön a boltív, ami 45cm sugarú.
A donga a képen látható módon samott téglából lenne kirakva.
A kérdés, hogy a rádiusz miatt az eléggé szétnyíló téglákat mivel lehetne biztonságosan ragasztani.(Téglánál ugye agyag )
Gondolom, hogy ezek a samott ragasztók is csak pár mm fugáig használhatóak. fal:)

A tűzálló ragasztó horror árú, inkább az agyag(mégjobb kaolin) samottporral soványítva. Persze a kellő kiékeléssel.

Tudom, hogy nem "autentikus" anyag, de esetleg tűzálló beton kellene a fenti fugákba, vagy lenne más alternatíva is ?
Ne kövezzetek meg ezért a kérdésért, nekem sokat jelentene, ha valaki tudna segíteni.

Előre is köszönöm...

FeFe

FeFe
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: FeFe » 2014. március 17., hétfő 11:46

Köszönöm tinker ! meg::)

A tűzálló ragasztó horror árú, inkább az agyag(mégjobb kaolin) samottporral soványítva. Persze a kellő kiékeléssel.

Még csak annyi, hogy a kiékelést csinálhatom-e tégla/cserép ékekkel, vagy ajánlott inkább a samott téglából szeletelni ékeket ?
Ezt az esetleg eltérő hőtágulás miatt kérdezem. Vagy ennyire azért nem kell túlmisztifikálni a dolgot ? ( végül is a samott is tégla )
( Megkérdezni könnyebb, mint később visszabontani )

FeFe
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára FeFe 2014. március 17., hétfő 12:03-kor.

gilus65
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: gilus65 » 2014. március 17., hétfő 11:52

Sziasztok kedves Mesterek!

Mint már írtam én eddig csak első kéményes búbos kemit építettem, de nagyon megmozgatta a fantáziámat Cibatapapa által elkövetett fekvőkéményes donga kemi rajza!!! Mivel túlon túl vizuális típus vagyok, nem igazán látom át a dolgot. ha valaki már készített ilyen jellegű apparátot és részletes fényképes dokumentációhoz hozzá lehetne jutni.... Hát nagyon hálás lennék!

KBÜ. Gilus :hej

varady73
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: varady73 » 2014. március 17., hétfő 13:04

Végre jó idő lessz, indul a falazás!!!!!:)

Louie
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Louie » 2014. március 17., hétfő 15:49

Sziasztok!

A hétvégi jó időben én is raktam a falat.
Ahogy olvasom HZsolt írását, kicsit jobban belendültem a kelleténél.
Nagy gond az, ha az alap utolsó sorát teszem csak agyagba?

A másik kérdésem.
Sajnos nem jutok hozzá, vályoghoz ezért úgy gondoltam, hogy veszek zsákos agyag port.
Szerintetek ezt is kell homokkal soványítani?
Csatolmányok
Kép3.jpg
Kép3.jpg (38.93 KiB) Megtekintve 622 alkalommal
Kép2.jpg
Kép2.jpg (33.71 KiB) Megtekintve 622 alkalommal
Kép1.jpg
Kép1.jpg (38.8 KiB) Megtekintve 622 alkalommal

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. március 17., hétfő 16:29

Louie írta:Sziasztok!

A másik kérdésem.
Sajnos nem jutok hozzá, vályoghoz ezért úgy gondoltam, hogy veszek zsákos agyag port.
Most értem haza Herckuth kályhástól ahol vettem most az agyagot (zsákos 40kg/zsák) .A mester azt mondta, kell soványítani 2/1-3/1 arányban de javasolta a kockapróbát és a folyami homokot hozzá . 4 zsákkal vettem remélem elég lesz .

PRÓBA KEMENCE1

Hozzászólás Szerző: PRÓBA KEMENCE1 » 2014. március 17., hétfő 16:45

HZsolt írta:

A másik kérdésem.
Most értem haza Herckuth kályhástól ahol vettem most az agyagot (zsákos 40kg/zsák) .A mester azt mondta, kell soványítani 2/1-3/1 arányban de javasolta a kockapróbát és a folyami homokot hozzá . 4 zsákkal vettem remélem elég lesz .
Igen ,kocka próbát minden képen csináljatok az a tuti ,agyagot meg csak ott használjatok ahol nagy hő és közvetlen tűz lesz ! jól haladtok,kitartás :)

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. március 17., hétfő 19:46

Na a kockapróba megtörtént a kályhás mester szerint ajánlottak szerint ,azaz 3/1 - 2/1 (agyag homok) A sütőben kiszárítottam majd 250C fokon 1 órán át sütöttem . Eredmény a 2/1 es arány kemény mint a vídia ,nem repedt szét kicsit porzik ha dörzsölöm az ujjammal . A 3/1 es arány szintén vidia keménység repedés nincs és porzása is csak erőteljes dörzsölésre jön elő . Egyszó mint száz 3 agyag és 1 rész folyami homok mellett teszem le a voksom .

Mivel a főnököm hívott ,hogy holnap szabad vagyok mint a madár ,így már alig birok a seggemen ülni ,mert sározni akarok . :D

Kockapróba képek fen az albumban .

gyetvang
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: gyetvang » 2014. március 17., hétfő 22:14

Szia Várady73!

Honnan a csudából szeresztek ti ilyen jó címeres "régi" téglákat és mennyiért ha szabad érdeklődnöm? Itt a környékemen (Nógrád megye) sehol semmi. Illetve nem igaz mert mamámnál is van bontott tégla, de azok nem akarnak csengeni.
Csak legalább a tűztér a boltív és a kémény alsó kürtő részéhez találnék?!
Jön még kutyára teherautó

1242
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: 1242 » 2014. március 18., kedd 7:12

A másik kérdésem.

Hello Louie

A sütőtér alatti sort kell agyagba rakni, ahol már az üveg szigetelőként és hőtartóként van jelen. Szépen haladtál és szép munka! :bo :bo :bo
"Aki mindig csak a szelet figyeli, nem vet, és aki csak a fellegeket lesi, nem arat." (Prédikátor 11,4)

1242
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: 1242 » 2014. március 18., kedd 7:16

gilus65 írta:Sziasztok kedves Mesterek!

Mint már írtam én eddig csak első kéményes búbos kemit építettem, de nagyon megmozgatta a fantáziámat Cibatapapa által elkövetett fekvőkéményes donga kemi rajza!!! Mivel túlon túl vizuális típus vagyok, nem igazán látom át a dolgot. ha valaki már készített ilyen jellegű apparátot és részletes fényképes dokumentációhoz hozzá lehetne jutni.... Hát nagyon hálás lennék!

KBÜ. Gilus :hej

Gilus, nem tudom kinek van dokumentációja ehhez a típushoz, de írd be a forum keresőjébe és esetleg a találatok között lesz egy olyan hozzászólás, melyhez képek is vannak csatolva.

Mazsim1972
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Mazsim1972 » 2014. március 18., kedd 7:21

1242 írta:Mazsi a magasításnál nem gond, hogy van fuga, az nem fog az ételbe beesni. ;)
Cibatapapa rajza jól mutatja a dolgokat, de ne lepődj meg ha 1-2 mm távolság lesz a téglák között, esetleg egy kis agyag is kerül óda, tudod a gravitáció! fal:) Jó melózást :hej :hej :hej :bo

És minden kemenceépítőnek és továbbfejlesztőnek áldásokban gazdag nyarat és erőt a melóhoz, na és a sütés-főzéshez. :bo :bo :bo

Igazi gyönyörködés lehet az idősebb tagok számára nézni, hogyan szaporodik a csapat :D na meg a bencék is :D :bol :bol :bol
Köszönöm a hozzászólásod! Szép napot a kemence építőknek (is)!

Louie
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Louie » 2014. március 18., kedd 8:36

Sziasztok! :hej

Köszönöm mindenkinek a hozzászólást!
Most egy kis "pihi", csak hétvégén tudok ismét "építkezni".
Addig sajnos csak fejben építem...

Válasz küldése