Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
gilus65
Kemencefűtő segéd

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: gilus65 » 2014. március 18., kedd 9:55

1242 írta:
gilus65 írta:Sziasztok kedves Mesterek!

Mint már írtam én eddig csak első kéményes búbos kemit építettem, de nagyon megmozgatta a fantáziámat Cibatapapa által elkövetett fekvőkéményes donga kemi rajza!!! Mivel túlon túl vizuális típus vagyok, nem igazán látom át a dolgot. ha valaki már készített ilyen jellegű apparátot és részletes fényképes dokumentációhoz hozzá lehetne jutni.... Hát nagyon hálás lennék!

KBÜ. Gilus :hej

Gilus, nem tudom kinek van dokumentációja ehhez a típushoz, de írd be a forum keresőjébe és esetleg a találatok között lesz egy olyan hozzászólás, melyhez képek is vannak csatolva.

Szia 1242!

Beütöttem a keresőbe, de sajna nem találtam képeket... ha valakinek mégis lenne ilyenforma dokumentációja, vagy meg tudja mondani, hol találom... nem leszek hálátlan! :bol :bol

varady73
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: varady73 » 2014. március 18., kedd 10:02

gyetvang írta:Szia Várady73!

Honnan a csudából szeresztek ti ilyen jó címeres "régi" téglákat és mennyiért ha szabad érdeklődnöm? Itt a környékemen (Nógrád megye) sehol semmi. Illetve nem igaz mert mamámnál is van bontott tégla, de azok nem akarnak csengeni.
Csak legalább a tűztér a boltív és a kémény alsó kürtő részéhez találnék?!

Helló, Nekem szerencsém volt a testvérem lebontott egy régi melléképületet és nem kellett a tégla így megkaptam tőle! :hej

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. március 18., kedd 18:37

Na a mai nap jól haladtam egész a Sütőfelületig megvagyok :cs . Akinek esetleg kell üveg az nálam talál vagy 100 kb ot (síküveg) ami kimaradt tőlem . Hétvégén ha minden igaz síkba csiszolás és donga falazás lesz a folytatás addig pihenés és várakozás ,hogy az agyag kössön .

Ui: A sütőfelületet nem gondoltam volna ,hogy ennyire macera lerakni . Kopogtatom a téglát és a 3. meg emelkedik felfelé . fal:) fal:) Sajnos sikerült beletennem 3mm lejtést az egyik irányba amit majd a csiszolással megpróbálok valamelyest korrigálni .

PRÓBA KEMENCE1
Tiszteletbeli kemencebence tag

Hozzászólás Szerző: PRÓBA KEMENCE1 » 2014. március 18., kedd 18:42

tinker írta:Gyuszi!
Halkan mondom...nehogy meghallják :)
Tökéletesen megfelel a flexragasztő az összeépítéshez... Kitapasztaltam..
Ragasztottam a méregdrága profixal is, akor is vannak hajszálrepedések, főleg az ytong belsejében.
Az ytong kemit nem a elemek belső ragasztása, hanem a külső háló (lehetőleg duplán) tartja össze.
Tinker,akkor kívűlröl és a fugához is elég a normál flex ragasztó,a belsejét nem kell kikenni tűzálló habarcsal ? Akkor most mit is vegyek ? :D fal:)
"A rosszat túl kell élni, a jót pedig élvezni " K.B.Ü : Próba Kemence Gyuszi

https://picasaweb.google.com/1167057180 ... vomigLTMEQ

https://www.youtube.com/watch?v=1T17W1aALDQ

PRÓBA KEMENCE1

Hozzászólás Szerző: PRÓBA KEMENCE1 » 2014. március 18., kedd 18:46

HZsolt írta:Na a mai nap jól haladtam egész a Sütőfelületig megvagyok :cs . Akinek esetleg kell üveg az nálam talál vagy 100 kb ot (síküveg) ami kimaradt tőlem . Hétvégén ha minden igaz síkba csiszolás és donga falazás lesz a folytatás addig pihenés és várakozás ,hogy az agyag kössön .

Ui: A sütőfelületet nem gondoltam volna ,hogy ennyire macera lerakni . Kopogtatom a téglát és a 3. meg emelkedik felfelé . fal:) fal:) Sajnos sikerült beletennem 3mm lejtést az egyik irányba amit majd a csiszolással megpróbálok valamelyest korrigálni .
Ha a sütőtér alját sima téglával raktad ki akkor nyugi ,lamellás koronggal sima ügy az egybe csiszolása !

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. március 18., kedd 21:08

PRÓBA KEMENCE1 írta:
HZsolt írta:Na a mai nap jól haladtam egész a Sütőfelületig megvagyok :cs . Akinek esetleg kell üveg az nálam talál vagy 100 kb ot (síküveg) ami kimaradt tőlem . Hétvégén ha minden igaz síkba csiszolás és donga falazás lesz a folytatás addig pihenés és várakozás ,hogy az agyag kössön .

Ha a sütőtér alját sima téglával raktad ki akkor nyugi ,lamellás koronggal sima ügy az egybe csiszolása !
Kisméretű tégla az alja . Elég egyenletlen mert kézi vetésű .Most lett bontva 2. szór :) 1957 ben építkeztek belőle másodszor ezt biztosan tudom mert még a tervrajzokat is megtaláltam és az építési engedélyt is . :D Anyósom pedig mondta ,hogy nem új téglák hanem bontottak lettek véve anno .
Kisflexre van öntapadós 40 es papírom kőhöz remélem fogja majd vinni rendesen . Ha meg nem akkor marad a kvarchomok és tégla sika .

Szerk: a kérdés már csak az ,hogy mikorra szárad annyira ki ,hogy nekikezdhessek a csiszolásának.

gyetvang
Kemencefűtő

Tégla

Hozzászólás Szerző: gyetvang » 2014. március 18., kedd 22:07

Sziasztok!

Szinte elolvastam az építési tanács összes bejegyzését, de....
elkezdtem felkutatni a téglákat. A szomszéd vett a lábazátra bontott nagyméretűt, és azt mondta ad el nekem. Oké.
1. ESET: Átmentem megnéztem. Túlnyomórészt monogramos volt mind. Vittem egy kis kalapácsot és elkezdtem kopogtatni. De csak minden 6.ik csengett olyan szépen a többi tompán buhogott.
2. ESET: Elmentem mamámhoz, akinek a van egy kerítése kisméretűből rakva. Azt mondja olyan 40-50 éve rakták. Nos ezek között találtam nagyon szépen csengőt is. Viszont szerintem ezt már nem kézzel vetették. Némelyiknek a hosszanti élén találtam "DHL" vagy valami ilyesmi benyomást (írást).
Ti mit javasoltok, most melyik téglát válasszam?
Jön még kutyára teherautó

cibatapapa

Re: Tégla

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. március 19., szerda 0:18

gyetvang írta:Sziasztok!

Szinte elolvastam az építési tanács összes bejegyzését, de....
elkezdtem felkutatni a téglákat. A szomszéd vett a lábazátra bontott nagyméretűt, és azt mondta ad el nekem. Oké.
1. ESET: Átmentem megnéztem. Túlnyomórészt monogramos volt mind. Vittem egy kis kalapácsot és elkezdtem kopogtatni. De csak minden 6.ik csengett olyan szépen a többi tompán buhogott.
2. ESET: Elmentem mamámhoz, akinek a van egy kerítése kisméretűből rakva. Azt mondja olyan 40-50 éve rakták. Nos ezek között találtam nagyon szépen csengőt is. Viszont szerintem ezt már nem kézzel vetették. Némelyiknek a hosszanti élén találtam "DHL" vagy valami ilyesmi benyomást (írást).
Ti mit javasoltok, most melyik téglát válasszam?

A csengést úgy is meg kellene nézni, hogy megfogsz két téglát és összeütőd. (Többet is!) A másik, hogy félbe kellene törni (vágni :idea: ) kőmíves kalapáccsal, hogy-hogy törik el és ki van e égetve tökéletesen a belseje (nem fekete?) Ha az ütéstől szétesik több darabra akkor felejtős. Az nem számít hogy mivel vetették, ne repedjen szét a változó hőterheléstől, az a lényeg!
Fotót tegyél fel róluk :bo üdv.: cibatapapa
K.B.Ü. cibatapapa

Mazsim1972
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Mazsim1972 » 2014. március 19., szerda 9:45

Szép napot!
Csatolmányok
WP_20140317_002_1.jpg
WP_20140317_002_1.jpg (57.42 KiB) Megtekintve 1329 alkalommal
WP_20140316_013_1.jpg
WP_20140316_013_1.jpg (53.67 KiB) Megtekintve 1329 alkalommal
WP_20140315_007_2.jpg
WP_20140315_007_2.jpg (58.89 KiB) Megtekintve 1329 alkalommal

gyetvang
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: gyetvang » 2014. március 19., szerda 10:10

Mazsim1972!

aranyos kemi lesz! Mik a pontos méretei?

Mazsim1972
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Mazsim1972 » 2014. március 19., szerda 10:16

gyetvang írta:Mazsim1972!

A sütőtér mérete: (Szé)×(Mé)×(Mag): 500×850×510. De lesz még egy donga kívül, ha ez kiszáradt.

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. március 19., szerda 13:01

Mazsim1972 írta:

A sütőtér mérete: (Szé)×(Mé)×(Mag): 500×850×510. De lesz még egy donga kívül, ha ez kiszáradt.
:k lett a donga Mazsim meg::) Érdeklődnék, hogy miért kell megvárni ameddig kiszárad :?: Egyszerre nem tudna száradni esetleg :?:
Faterosz
K.B.Ü. cibatapapa

Mazsim1972
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Mazsim1972 » 2014. március 19., szerda 13:12

cibatapapa írta:
Mazsim1972 írta:

:k lett a donga Mazsim meg::) Érdeklődnék, hogy miért kell megvárni ameddig kiszárad :?: Egyszerre nem tudna száradni esetleg :?:
Faterosz
Köszönöm, igyexem!

Lehet nem jól, de arra gondoltam, hogy így gyorsabban kiszárad a belső donga, mintha köré építeném a másikat. A másik gondolatom pedig az volt, hogy pénteken szeretnék szárítófűtést (kicsit, kb. 3× egy nap alatt) csinálni. Szombaton pedig begyújtani (hátha lehetne benne pompost sütni tepsiben). És amíg nincs körülötte a külső donga, addig legalább látom ha szelel valahol kívül. Bár nem tudom abban az esetben kellene-e javítanom vagy nem gond. A harmadik ok pedig az, hogy elzárót szeretnék beépíteni a kemence és a kémény közé. Ez még nincs készen, és kellene még 40 db nagyméretű tégla is.

Ha valamit nem jól gondolok, javítsatok ki nyugodtan.

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. március 19., szerda 18:35

Mazsim1972 gratulálok nagyon pofás meg::) meg::)

Nem bírtam én sem várni a felület csiszolással . Ma előbb eljöttünk és az agyagom is szépen meghúzott (segíttet neki a hőálló ragasztó amit kevertem az agyag mellé) .
Nem lett a legtökéletesebb a felület egy kis lejtése maradt de nem fog kifolyni a kemiböl a behelyezett étel .

Kép

Kép

Mazsim1972
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Mazsim1972 » 2014. március 19., szerda 18:53

Én is Gratulálok neked Zsolt. Szépen dolgozol!

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. március 19., szerda 22:56

Minden kemence építő tagtársnak sikeres munkát és :bo :bo :bo

gyetvang
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: gyetvang » 2014. március 19., szerda 23:04

Sziasztok!

1. Kérdésem: A kémény falazását mindegy milyen bontott téglából készítem? Gondolok itt arra, hogy a nem csengő, hanem csak ezek a szimpla kisméretű téglák. Még az is lehet hogy van köztük másodosztályú?

2. Kérdésem: Samottot szeretnék a tévő ajtónál boltívbe rakni. (ez lenne a hőcsapda). Ajánlottak fel valami kályhából barátaim 24 db. Mérete:26x22x7. Ez tényleg samott-e? Illetve jó lesz-e oda,Ha mondjuk a 26 résznél ketté vágom, és 13-as falvastagsággal rakom ki a boltívet? Csatolom a samott képeket.
A napokban fogok fényképet készíteni a "csengő tégláimról is"

3. Kérdésem: Van 30x40 pincefalazóm. Az alját ezzel akarom körbefalazni. Ezt is rakhatom zsákos falazóhabarcsba? és ugye lyukacsos résszel lefelé? Mert ugye a zsalukővet betonnal töltik ki. Erre úgy emlékszem nem az volt, amikor a kőművesék itt voltak pincét falazni 2 éve.
Előre is köszönöm a segítséget.
Csatolmányok
samott3_k.jpg
samott3_k.jpg (33.33 KiB) Megtekintve 1293 alkalommal
samott2_k.jpg
samott2_k.jpg (33.32 KiB) Megtekintve 1293 alkalommal
samott1_k.jpg
samott1_k.jpg (41.06 KiB) Megtekintve 1293 alkalommal

Illés Ferenc

Hozzászólás Szerző: Illés Ferenc » 2014. március 20., csütörtök 6:35

Gyetvang! ez magnezit tégla. hötárolos kályhábol származik. én a sütőfelületet raknám ki belőle, mert nagyon sima az egyik lapja. én is ebböl raktam volna az enyémet, de nem volt elégséges mennyiségem!

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. március 20., csütörtök 8:06

gyetvang írta:Sziasztok!

1. Kérdésem: A kémény falazását mindegy milyen bontott téglából készítem? Gondolok itt arra, hogy a nem csengő, hanem csak ezek a szimpla kisméretű téglák. Még az is lehet hogy van köztük másodosztályú? Rakhatod :!:

2. Kérdésem: Samottot szeretnék a tévő ajtónál boltívbe rakni. (ez lenne a hőcsapda). Ajánlottak fel valami kályhából barátaim 24 db. Mérete:26x22x7. Ez tényleg samott-e? Illetve jó lesz-e oda,Ha mondjuk a 26 résznél ketté vágom, és 13-as falvastagsággal rakom ki a boltívet? Csatolom a samott képeket. Ahogy Feri is mondta, a magnezit tégla tökéletes :k sütőtérnek is hőcsapdának is :!:
A napokban fogok fényképet készíteni a "csengő tégláimról is"

3. Kérdésem: Van 30x40 pincefalazóm. Az alját ezzel akarom körbefalazni. Ezt is rakhatom zsákos falazóhabarcsba? és ugye lyukacsos résszel lefelé? Mert ugye a zsalukővet betonnal töltik ki. Erre úgy emlékszem nem az volt,(ezt nem értem :oops: ) amikor a kőművesék itt voltak pincét falazni 2 éve.Ha jól értem a kérdést akkor a 30x40 es pincefalazó = zsalukő! Amik közé nem kell habarcsot tenni, fuga nélkül egymásra kell pakolni (eltólva-kötésbe rakva) és ki kell önteni 4-5:1 betonnal jól becsömöszölve :idea:
Előre is köszönöm a segítséget.
gyetvang írta:Kedves Kemencések!
elolvastam a kisokos.pdf-et és én egy max 15 fő-re építeném a kemencét. Nekem fontosabb a kevesebb fa, mint egyszerre sok kaja.
Viszont nem áll össze a fejemben a kép. Ha sütőtér 45x90 cm-es (2 tepsis), és a szeretném a tévő nyílását samott boltívvel rakni kicsit megdőltve, hogy Csigaszeg agyagtévője zárja le a sütőteret, akkor hogyan oldom meg a hőcsapdát.
Mert a beadó nyílásnak szélességben úgy gondolom min. 40-esnek lennie kell, a magasság legyen 35 cm, és a sütőtér boltív magassága 50 cm. Mert így habár fennt meg van a 15 cm hűcsapda de a széleken szinte csak pár cm. Lenne. Az Oszinak akkora a szája mint amilyen széles a sütőtér.
Rossz számokkal kalkulálok?
Véleményezzétek. köszönöm.
K.B.Ü. cibatapapa

gyetvang
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: gyetvang » 2014. március 20., csütörtök 8:50

Ez nem zsalukő. Itt egy kép róla.

És ez nem égeti oda a kenyeret majd?
Csatolmányok
pincefalazo.jpeg
pincefalazo.jpeg (5.31 KiB) Megtekintve 1278 alkalommal

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2014. március 20., csütörtök 9:02

gyetvang írta:Ez nem zsalukő. Itt egy kép róla.

Ez a pincefalazó biztosan nem... :lol: :lol:

De félre a tréfát, gondolom a magnezit téglára gondolsz.
Az sem , ha jól használod, kellően kitapasztalod.
Sokunknak van ebből a tűztér alja, és szépen dolgozik.
Ha egy kemence éget, az a használó hibája.
Égettem és már meg kenyeret lágyan sütő agyagkemencében is, mert nem figyeltem oda (vagy egy kupicával több csúszott... :oops: ).

Hook
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Hook » 2014. március 20., csütörtök 15:34

Üdvözlet mindenkinek!
Új vagyok ezen a fórumon, persze már sokat olvasgattam a topicokat.
Nem rég merült fel az ötlet bennem hogy jó lenne építeni egy kemencét.
Sajnos a lehetőségeim és a pénztárcám csekélyek, ezért főként meglévő anyagokból építenék.
A lehető legkisebb, de még használható méretűt szeretném építeni, amit egy 4 fős család normálisan tud használni.
Sajnos a terület is eléggé kicsi a célra, legfeljebb 1,5mx1,5m a hely. Nem tudok dönteni, búbos vagy donga legyen. A dongát ahogy néztem egyszerűbb megépíteni,de a búbos jobban tetszik és talán ahhoz lenne elegendő alapanyagom. Olvastam hogy fecskefarkú
cserepeket használtok a búboshoz. Nekem sajnos ilyenem nincs, de viszont elég sok hagyományos ( nem tudom mi a neve :( ) cserepem van. Ez használható egyáltalán ilyen célra? Kérlek segítsetek, adjatok tanácsot!

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. március 20., csütörtök 16:40

gyetvang írta:Ez nem zsalukő. Itt egy kép róla.

Ez tényleg nem zsalukő, de falazni úgy tudom, ugyanúgy kell mint a zsaluzó elemeket. Kötésben egymásra függőbe rakva, (kiékelve :?: ) függőlegesen vas szálakat kiöntve betonnal. Az alap falának építve. A sütőtérnek pedig a magnezit téglát mondtuk. Lerajzoltam, hogy én hogy készíteném a hőcsapdát és a sütőteret.
hőcsapda.jpg
hőcsapda.jpg (28.68 KiB) Megtekintve 1261 alkalommal
Egyben tenném be a hőcsapdába a téglákat, duplára rajzoltam, de ez egy olyan anyag ami a 7 cm es lappal is bírná a gyűrődést. Lehet a tetejét sem kellene levágni, csak ha kilóg belőle a donga fölé. üdv.:cibatapapa
K.B.Ü. cibatapapa

PRÓBA KEMENCE1

Hozzászólás Szerző: PRÓBA KEMENCE1 » 2014. március 20., csütörtök 18:07

Hook írta:Üdvözlet mindenkinek!
Új vagyok ezen a fórumon, persze már sokat olvasgattam a topicokat.
Nem rég merült fel az ötlet bennem hogy jó lenne építeni egy kemencét.
Sajnos a lehetőségeim és a pénztárcám csekélyek, ezért főként meglévő anyagokból építenék.
A lehető legkisebb, de még használható méretűt szeretném építeni, amit egy 4 fős család normálisan tud használni.
Sajnos a terület is eléggé kicsi a célra, legfeljebb 1,5mx1,5m a hely. Nem tudok dönteni, búbos vagy donga legyen. A dongát ahogy néztem egyszerűbb megépíteni,de a búbos jobban tetszik és talán ahhoz lenne elegendő alapanyagom. Olvastam hogy fecskefarkú
cserepeket használtok a búboshoz. Nekem sajnos ilyenem nincs, de viszont elég sok hagyományos ( nem tudom mi a neve :( ) cserepem van. Ez használható egyáltalán ilyen célra? Kérlek segítsetek, adjatok tanácsot!
Helló,mért nem tervezel kis mobilkemit,az is bőven kiszolgál egy kis családot,amúgy amit te említettél az hódfarkú cserép,de a hagyományos cserép is megfelelő a célnak!

Hook
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Hook » 2014. március 20., csütörtök 18:46

Köszönöm az információt. Igazad van hódfarkú :) viszont annak nagyon örülök hogy a hagyományos is jó. Nem szeretnék mobilkemencét, nem tudom miért. De közben nézegetem képeket és Gabibá kicsi kemencéje nagyon megtetszett, csak sajnos nem sok információt találok róla.

Novi68
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Novi68 » 2014. március 20., csütörtök 21:14

Sziasztok!

Én is elkezdtem a kemencém építését Szigetbecsén-ezért is lett a projekt neve: "Kemencebecse".
Még csak az alapépítmény rakásánál tartok-a terasz lejtése miatt nem kevés téglát kellett vágnom a vízszint eléréséhez-,de már elindultam és ez a lényeg.
Télen végigolvastam az összes építési tanácsban lévő hozzászólást is,de mégis vannak kérdéseim és kérek segítséget.
-Először is kérdezném,hogy a dongás kemencénél van-e jelentősége a hátfal egyenes vs íves rakásának?
-A katlan/kémény mely részét lehet már malterba rakni?

Még annyi,hogy szereztem sárga agyagot,ami vizesen összegyúrva a levegőn is keményre szárad,"kiégetés" után leejtve kettétört,szép homogén a belseje,de az ujjam hegyével el tudom dörzsölni a törés felületén ill. a külső része körömmel kaparható valamennyire és nem repedt meg ezalatt. Jó lehet ez az agyag?

Üdv!
Csatolmányok
DSC_0137.JPG
DSC_0137.JPG (57.61 KiB) Megtekintve 1218 alkalommal

gyetvang
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: gyetvang » 2014. március 20., csütörtök 23:02

Sziasztok!

Csináltam egy videót, hogy ezt a csengő hangot kell-e keresnem.

http://youtu.be/0oYokcxXEAk

Remélem meg lehet nyitni, mert én nem tudtam. Akkor majd szereksztem egy kicsit.
Csatolnák képeket a kisméretűről. Ez ránézésre 3 fajta tégla, de ez mind előfordult a mama téglái között.

Visszatérve a pincefalazóra:Ez csak egy sor lenne, mert ennyi maradt meg. Akkor ezt nem elég malterba rakni? Arra jönne még 3 sor tégla,és a törött öveget már ytong fogná körül.

Én nem szeretnék áthidalót tenni a kemence szájhoz a magnezit miatt. A kemence száj 42 cm széles lesz, nem lehetne úgy vágni hogy öntartó legyen?

Előre is köszönöm a hozzászólásokat!
Csatolmányok
tegla_f.jpg
tegla_f.jpg (38.87 KiB) Megtekintve 1219 alkalommal
tegla_a.jpg
tegla_a.jpg (42.48 KiB) Megtekintve 1219 alkalommal

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. március 20., csütörtök 23:39

A videó működik, nézd meg a szerkesztésben, hogy van a két link, az első link nem tud a [youtube] parancsok között működni, csak magában :!: Szerintem jól cseng a téglád. Nem irigyellek a többféle anyag miatt, de biztos össze lehet hozni, egy kis odafigyeléssel. Amennyiben nem akarsz szögvasat tenni a hőcsapda alá akkor vágni kell. Mivel a hőcsapda nem boltív lesz, hanem majdnem egyenes áthidalás lesz, ennél az a bibi, hogy nagy erővel nyomja majd a katlan falát, ami közé építed. Ezért a katlan oldalfalát is jócskán meg kell építeni és megvárni amikor megköt és csak akkor megépíteni az áthidalást, hogy nehogy szétnyomja a katlant.
áthidaló.jpg
áthidaló.jpg (26.08 KiB) Megtekintve 1214 alkalommal
:hej cibatapapa
K.B.Ü. cibatapapa

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. március 21., péntek 8:24

Tegnap délután elkészítettem a ramonádot a donga alá . Holnap falazás a munkafolyamat .

Kép

Mazsim1972
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Mazsim1972 » 2014. március 21., péntek 8:57

Szép lesz!!! :bo És ebben a szép időben nagyszerű dolgozni!

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2014. március 21., péntek 9:56

HZsolt írta:Tegnap délután elkészítettem a ramonádot a donga alá . Holnap falazás a munkafolyamat .
Ne felejtsd el a faék-párokat a ramonád alá betenni !
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. március 21., péntek 10:26

laca55 írta:
HZsolt írta:Tegnap délután elkészítettem a ramonádot a donga alá . Holnap falazás a munkafolyamat .
Ne felejtsd el a faék-párokat a ramonád alá betenni !
Nekem is pont ez jutott eszembe :mrgreen: :lol:
ramonád.jpg
ramonád.jpg (34.6 KiB) Megtekintve 1195 alkalommal
K.B.Ü. cibatapapa

gyetvang
Kemencefűtő

samott boltív

Hozzászólás Szerző: gyetvang » 2014. március 21., péntek 11:00

Faterosz!

Én így gondoltam. Ez így öntartó lenne. AZ a kis csík a függőleges tartóknál, csak szerkesztési vonal, viszont a boltívnél a trapéz alak az szándékos vágás lenne. A külső boltív alá ragasztanám be rath habarccsal. A terhelést a külső boltívnek kellene vinnie. Mivel erre kerül fel a kémény hátsó fala is. A rajzon nem látszik,de a kémény hátsó falával egy síkban már lenne egy újabb tégla felfalazás amit oldalról megtámassza a külső boltívet.
Gyémánt koronggal a magnezit mennyire könnyen vágható?
Kicsit tartok ettől a magnezit sütőlaptól, korábbi bejegyzésekben az olvasható hogy tűztér homogenitása egy fontos szempont.
Nekem az egyik legfontosabb szempont a kenyér sütés lesz.
Ne legyen inkább tégla alja?
Csatolmányok
magn.jpg
magn.jpg (35.22 KiB) Megtekintve 1191 alkalommal

gyetvang
Kemencefűtő

Bogrács a kémény kürtőben

Hozzászólás Szerző: gyetvang » 2014. március 21., péntek 11:31

Kedves Bencések!

a kémény kürtőben csinálnék egy kis tűzrakási lehetőséget, ami a hamzó is egyben. Nos amin egy 50cm átmérőjű bográcsot szeretnék használni,aminek a alja csak 33 átmérővel rendelkezik
A bogrács felső pereme valamelyest belógna ilyenkor a kemece szájon, és kicsit kilógna a macskajtó boltívén.
A tűzrakási hely méreténke a kéményt vettem alapul. A 6-os kémény belmérete ahogy kiraktam olyan 27 cm, míg a 8-as 37 körül volt.
Elég lenne a 6-os hogy kirántsa a füstöt, amikor bográcsozok? Mert egy kicsit kicsinylettem a keresztmetszetet, viszont a 8-as esetében
A kemenceszáj előtt egy 50 cm eres hely alakulna ki. Az nem teszi kényelmetlené a kemencézést? Mondjuk így is a kemence "feneke"
Összesen 90+50=140 cm. Ez nagy távolság gyakorlatban?
Mit gondoltok?

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2014. március 21., péntek 12:11

Szia!
Én is dilemmáztam ezen anno...
Nekem 6-téglás a kéményem, és elfér a bogrács is (bár bográcsos képet nem találtam)
kemence.jpg
kemence.jpg (43.17 KiB) Megtekintve 1194 alkalommal
Tettem egy dísztéglát a tévőnyílás alá, így 6 centivel beljebb tudom tolni a bográcsot ami
nekem 45 centi széles peremmel rendelkezik.
A 6 téglás kémény is kiviszi a füstöt, ha bemelegedett.
Szerintem amúgy az 50 cm is kezelhető

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2014. március 21., péntek 14:48

gyetvang !

Amit feltettél nézetet a vágott magnezittéglákról, nekem elég bizarr !
Szerintem ilyen formában csak szögacél keret gyámolítással áll meg.
" A külső boltív alá ragasztanám be rath habarccsal."
Ebből a mondatodból az derül ki számomra, hogy a kész boltív alá akarod
" betolni " a zárókőként is funkcionáló trapéz alakú magnezittéglát !
Hát.... nem tudom! A boltöveket általában úgy készítjük, hogy felülről
hozzáférünk, mikor a zárótéglát behelyezzük !
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

cibatapapa

Re: samott boltív

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. március 21., péntek 14:56

gyetvang írta:Faterosz!

Én így gondoltam. Ez így öntartó lenne. AZ a kis csík a függőleges tartóknál, csak szerkesztési vonal, viszont a boltívnél a trapéz alak az szándékos vágás lenne. A külső boltív alá ragasztanám be rath habarccsal. A terhelést a külső boltívnek kellene vinnie. Mivel erre kerül fel a kémény hátsó fala is. A rajzon nem látszik,de a kémény hátsó falával egy síkban már lenne egy újabb tégla felfalazás amit oldalról megtámassza a külső boltívet. Az a helyzet, hogy szögvas gyámolítás nélkül én nem merném megépíteni ilyen formában ezt a hőcsapdát :(
Gyémánt koronggal a magnezit mennyire könnyen vágható? Vizes vágóval szerencsésebb a művelet.
Kicsit tartok ettől a magnezit sütőlaptól, korábbi bejegyzésekben az olvasható hogy tűztér homogenitása egy fontos szempont.
Szerinted miért nem homogén a magnezit tégla? Minden részén egyforma szerkezetű és összetételű, pontos méretű, ebből lehet a legtökéletesebben illesztett fuga nélküli szép sík , felületet építeni, Jobb a hőtartása mint bárminek, ami nagyon fontos szempont a kenyérsütésnél. :idea: Ezt is ki kell tapasztalni, mint minden kemencét. :bo :bo
Nekem az egyik legfontosabb szempont a kenyér sütés lesz.
Ne legyen inkább tégla alja?
Nem ez lesz az első magnezitből épített sütőtér, de jó lenne ha hozzászólna olyan is akinek van már tapasztalata. (Enni már :t ettem a Búbos Blankából, abban nem volt semmi hiba :nya :k volt!)
Faterosz
K.B.Ü. cibatapapa

tolaci

Hozzászólás Szerző: tolaci » 2014. március 21., péntek 20:08

Nekem is magnezit a sütőfelület. Nem csinálnám másból most sem. Szépen, szorosan egymás mellé lehetett rakni, sima felület, nagyon jól működik. A vágásával se volt gondom.
:k
KBÜ: tolaci

Louie
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Louie » 2014. március 21., péntek 20:24

Kedves Mesterek!

Tegnap megvettem az agyagot. Azt az előkevert már soványított Petényi agyagot vettem, amiről itt a fórumon is már sokszor volt szó. Mivel azt olvastam, hogy ez még így is kövér, lesoványítottam 1-1 arányban, és csináltam egy kockapróbát az általam és a gyárilag bekevertet kiégetve.
Hát nem tudom… Én nem látok a kettő között semmi különbséget. Mind a kettő kemény mint a kő, nem porlik. Talán a gyárilag kevert egy kicsit nehezebben törik, de nem számottevően.
A soványítással hogyan lehet elrontani a keveréket? Ha esetleg túlsoványítom az honnan tudom meg? Szétesik a donga?

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. március 21., péntek 20:49

Voltam ma Kiskunhalason és Szegeden melózni és Szegeden a vasutálómáson még van amit bontanak , és sikeresen megakadt a szemem egy szép téglán :) egy szó mint száz lesz a kemencémben 1 db címeres (monogramos) tégla amit szerettem volna . Holnap megpucolom és meglátom mi is van belenyomva ,mert még tiszta malter csak annyi látszik ,hogy nem mezei tégla .

szerk: Louie A túlsoványításnál a sok mozgástól (hőtágulás majd zsugorodás miatt ) szép lassan kipereg az agyag a dongából ,mert sok a homok és kevés az agyag ami a ragasztó szerepét töltené be . De ezt csak tippelem . Majd a nagy szaki elmondják .

Válasz küldése