Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
Novi68
Kemencefűtő

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: Novi68 » 2014. június 29., vasárnap 17:24

Kedves Laca!

Köszönöm a véleményed ,meg a korábbi tanácsaid is! Sokat segítettek!
Csatolmányok
SSC_0516.JPG
SSC_0516.JPG (32.35 KiB) Megtekintve 1399 alkalommal

Siógabi
Tiszteletbeli kemencebence tag

Hozzászólás Szerző: Siógabi » 2014. június 29., vasárnap 18:06

sama2 írta:Azt mondta, hogy jó ha ott szellőzik, szerintem meg elrontotta az első képen már nem annyira látszik, de a füstölő tetejébe berakott deszka valószínűleg deformálódott ezért az egész felső oldala megrepedt, amit kijavítottunk egy vízüveg, samottpor keverékkel, de nem tudom hosszú távon jó lesz e. A harmadik képen az ajtónál levált a habarcs és csak a két zsanér tartja. Erre egyelőre azt találtuk ki, hogy két csavarral még megfogatjuk az ajtót.
Szia!

A füstölő az egy külön egység vagy kéménybe van kialakítva?
Illetve a harmadik képen a szellőző egyből a tűztérbe vezet vagy a tévő és macskaajtó közötti térbe?
A második képen a vaskeret a tűztérrel határos?
Bocs, hogy ennyit kérdezek csak nem látjuk, hogy hol mi van?
Kemencém:

https://picasaweb.google.com/1145778505 ... vye_Jvn-gE#

Kép

Tel:
Céges 30 311 93 50
Privát 30 83 070 83

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. június 29., vasárnap 18:43

Novi68 írta:Kedves Bencések!

Lassan,de biztosan alakul a kemencénk,egyedül építem,így kicsit lassabban haladok a tervezettnél. Most már a kéményt rakom,kidugtam a tetőn is,a 30 cm-t hátratolt kéményt egy szép boltív tartja,amit a kemence alaptestére raktam.
Azt szeretném kérdezni,hogy milyen magas legyen a kémény,ha a tűzterem 90x60x52 cm és a kürtőm 40x40 cm? Most kb 190cm magas és nagyjából 1 méter a tető feletti rész. Még kap valami kalapot is,de csak ha megvan a végleges magassága.
Köszönettel!
Szia Novi68 meg::) én is megemelem a kalapom és gratulálok, tedd fel a fityeszt, mert nem a kémény magassága, hanem a mérete, mindíg a (lik) mérete a fontos, tökéletes lesz, szépen bevezetted a helyére üdvözlettel: :bo :bo cibatapapa
K.B.Ü. cibatapapa

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. június 29., vasárnap 19:35

godlock írta:
Szentpet írta:Kedves godlock!

Ha javasolhatom tedd meg az előttem leírtakat, majd fűtsd fel a kemencédet ami szintén meg fog repedni majd üzem melegen híg agyaghabarccsal korongecsetezd míg ki nem szárad. Ezt anno tinker ajánlotta nekem és tökéletesen bevált! Ez után mehet a szigetelés!
Köszönöm a jó tanácsot! Ez lett volna a következő kérésem. El is kezdtem a karbantartás.

Kép

Kép

Kép
Kedves godlock
Ne haragudj, hogy megmondom a frankót mert a kemencéd működni fog, így is, de elkövettél azért egy két hibát! Drága apósom mondta nekem mindig, hogy s z arból nem lehet várat építeni. Ezen ne sértődjél, meg de a dongát egész téglákból és nem ekkora lukakkal, fugákkal kellett volna megépíteni. Mi történt elfogyott a lőszer?? Látszik hogy a laza és a nem normális, nagy fugáknál reped és válik szét a szerkezet. Nekem még az a hangyám, hogy bekötve legyen építve a hátfal és a hőcsapda is, persze ez sem kötelező, és így egyszerűbb is az építése, na de ????
Még egyszer ne haragudj hogy megmondtam az őszinte véleményem, ki lehet javítani a szerkezetet amit tanácsoltak neked, de a következő elkövetőknek azért ez lenne a tanácsom!
Abker a Fatre
hibák.jpg
hibák.jpg (40.69 KiB) Megtekintve 1401 alkalommal
K.B.Ü. cibatapapa

godlock
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: godlock » 2014. június 29., vasárnap 20:11

cibatapapa írta: Kedves godlock
Ne haragudj, hogy megmondom a frankót mert a kemencéd működni fog, így is, de elkövettél azért egy két hibát! Drága apósom mondta nekem mindig, hogy s z arból nem lehet várat építeni. Ezen ne sértődjél, meg de a dongát egész téglákból és nem ekkora lukakkal, fugákkal kellett volna megépíteni. Mi történt elfogyott a lőszer?? Látszik hogy a laza és a nem normális, nagy fugáknál reped és válik szét a szerkezet. Nekem még az a hangyám, hogy bekötve legyen építve a hátfal és a hőcsapda is, persze ez sem kötelező, és így egyszerűbb is az építése, na de ????
Még egyszer ne haragudj hogy megmondtam az őszinte véleményem, ki lehet javítani a szerkezetet amit tanácsoltak neked, de a következő elkövetőknek azért ez lenne a tanácsom!
Abker a Fatre
Nem haragszok, köszönöm, hogy elmondtad a véleményedet.
A téglák belül egészek, csak kívülről kicsit csorbák. Igyekeztem jól csengő, és egy ép oldalt legalább összeválogatni. Nem vagyok egy kőműves ezért nem is sikerült olyan jól semmi :(. Ettől függetlenül örülök, hogy eddig is eljutottam. Már kijavítottam a hibákat, kivéve az egybe falazást a hátfallal.A kémény elhúzatás is jól sikerült és működik.
Kitapasztottam és feltettem a dryvit hálót, most szárad. A héten majd begyújtom és várom a további repedést és javítom tovább. majd ha kiszáradt akkor jöhet a szigetelés.

üdv. Miki

Kép

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. június 29., vasárnap 20:22

godlock írta:
cibatapapa írta: Kedves godlock
Abker a Fatre
Nem haragszok, köszönöm, hogy elmondtad a véleményedet.
A téglák belül egészek, csak kívülről kicsit csorbák. Igyekeztem jól csengő, és egy ép oldalt legalább összeválogatni. Nem vagyok egy kőműves ezért nem is sikerült olyan jól semmi :(. Ettől függetlenül örülök, hogy eddig is eljutottam. Már kijavítottam a hibákat, kivéve az egybe falazást a hátfallal.A kémény elhúzatás is jól sikerült és működik.
Kitapasztottam és feltettem a dryvit hálót, most szárad. A héten majd begyújtom és várom a további repedést és javítom tovább. majd ha kiszáradt akkor jöhet a szigetelés.

üdv. Miki

Kép
Igy mindjárt jobban néz ki és ha teszel rá egy kőzetgyapot szigetelést is, akkor már alatta mocoroghat a szerkezet, az a lényeg, hogy belül a boltív ne potyogjon a kajákba! :k meg::) :bo :bo :bo üdv: Faterosz
K.B.Ü. cibatapapa

godlock
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: godlock » 2014. június 29., vasárnap 20:32

cibatapapa írta:
Igy mindjárt jobban néz ki és ha teszel rá egy kőzetgyapot szigetelést is, akkor már alatta mocoroghat a szerkezet, az a lényeg, hogy belül a boltív ne potyogjon a kajákba! :k meg::) :bo :bo :bo üdv: Faterosz

belül jól záródnak, minimális viz ment bele, pedig nagy nyomásúval mostam ki az agyagot :).
a kőzetgyapotot ragasztani kell a dongára vagy csak rá fektetni és dróttal lefogatni?

Miki

Novi68
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Novi68 » 2014. június 29., vasárnap 22:05

cibatapapa írta:

Lassan,de biztosan alakul a kemencénk,egyedül építem,így kicsit lassabban haladok a tervezettnél. Most már a kéményt rakom,kidugtam a tetőn is,a 30 cm-t hátratolt kéményt egy szép boltív tartja,amit a kemence alaptestére raktam.
Azt szeretném kérdezni,hogy milyen magas legyen a kémény,ha a tűzterem 90x60x52 cm és a kürtőm 40x40 cm? Most kb 190cm magas és nagyjából 1 méter a tető feletti rész. Még kap valami kalapot is,de csak ha megvan a végleges magassága.
Köszönettel!
Szia Novi68 meg::) én is megemelem a kalapom és gratulálok, tedd fel a fityeszt, mert nem a kémény magassága, hanem a mérete, mindíg a (lik) mérete a fontos, tökéletes lesz, szépen bevezetted a helyére üdvözlettel: :bo :bo cibatapapa
Kedves Faterosz!

Köszönöm elismerő szavaid,a Te tanácsaid és korholásaid is sokat segítettek!
Remélem,hamarosan elnyeri végső formáját,külalakját.

Üdv! Sanyi

sama2
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: sama2 » 2014. június 29., vasárnap 22:24

Siógabi írta:
sama2 írta:Azt mondta, hogy jó ha ott szellőzik, szerintem meg elrontotta az első képen már nem annyira látszik, de a füstölő tetejébe berakott deszka valószínűleg deformálódott ezért az egész felső oldala megrepedt, amit kijavítottunk egy vízüveg, samottpor keverékkel, de nem tudom hosszú távon jó lesz e. A harmadik képen az ajtónál levált a habarcs és csak a két zsanér tartja. Erre egyelőre azt találtuk ki, hogy két csavarral még megfogatjuk az ajtót.
Szia!

A füstölő az egy külön egység vagy kéménybe van kialakítva?
Illetve a harmadik képen a szellőző egyből a tűztérbe vezet vagy a tévő és macskaajtó közötti térbe?
A második képen a vaskeret a tűztérrel határos?
Bocs, hogy ennyit kérdezek csak nem látjuk, hogy hol mi van?
SZIA, KÜLDÖK MAJD EGY TELJES FOTÓT

datapopp
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: datapopp » 2014. június 29., vasárnap 22:40

Sziasztok gondoltam megosztom a képeimet erről az Észak-Amerikai verziós iglu formájú kemencémről. És amint látható elkészültek az első pizzák is benne. Ahogy kint nevezik Pizza Oven :)
https://plus.google.com/photos/11253707 ... 3837579697

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. június 29., vasárnap 22:55

datapopp írta:Sziasztok gondoltam megosztom a képeimet erről az Észak-Amerikai verziós iglu formájú kemencémről. És amint látható elkészültek az első pizzák is benne. Ahogy kint nevezik Pizza Oven :)
Ez igen gratulálok, süssön főzzön nektek sokat és finomakat :bo :bo :bo :ty
Kép
Faterosz :roll:
K.B.Ü. cibatapapa

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. június 29., vasárnap 23:05

godlock írta:
cibatapapa írta:

belül jól záródnak, minimális viz ment bele, pedig nagy nyomásúval mostam ki az agyagot :).
a kőzetgyapotot ragasztani kell a dongára vagy csak rá fektetni és dróttal lefogatni?

Miki
A kisokosban a Borcsát ahogy burkoltuk,ott nézd meg! Légyszíves (derótozva :!: 18;19. oldal) :idea: :idea: :idea: Faterosz :ty
K.B.Ü. cibatapapa

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2014. június 30., hétfő 10:37

datapopp írta:Sziasztok gondoltam megosztom a képeimet erről az Észak-Amerikai verziós iglu formájú kemencémről. És amint látható elkészültek az első pizzák is benne. Ahogy kint nevezik Pizza Oven :)

:hej Jani! :hej

Profi meg::)
A képek láttán le sem tagadhatnád kályhás mivoltodat.... :) :)
Ritkán látunk full samottból készült kemencét, sokan ódzkodnak tőle.
Pedig sokkal tartósabbak, és jól használva tökéletesek.
Gyönyörű, használjátok egészséggel :!: :!: :!:

datapopp
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: datapopp » 2014. június 30., hétfő 16:21

Köszönöm! Valójában kéne még rá egy réteg kívülre (tégla vagy más burkolat, legalább 6centi anyagvastagsággal) de nálam így adta a hely:). Sebaj, télen milyen jót fogunk mellette melegedni:D

gyetvang
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: gyetvang » 2014. június 30., hétfő 22:52

Sziasztok,

téged külön üdvözöllek Godlock. Holnap fogom elkezdeni a tűztér rakását. Egyenlőre szárazon ékekkel, hogy mit mutat. És őszintén nagyon örülök, hogy megosztottad a dongád hibáit, mert kicsit úgyéreztem, hogy ezen eset velem is előfordulhat, ahogy a tégláimat nézem.
Azt azért megkérdezném, hogy a kéményt kötésbe kell rakni a tűztérrel, vagy elég ha csak rajta csücsül? Korábbi képeken oly szépen felfalazták külön boltívvel a hőcsapda előtt. Nekem a úgy adta a dolog, hogy rá kell ültetnem a kémény hátsó falát a dongára gond lesz ez?
Majd holnap mellékelek képeket is.
Jön még kutyára teherautó

savgerinc

Hozzászólás Szerző: savgerinc » 2014. július 1., kedd 8:14

godlock írta:
cibatapapa írta:

Miki
Elég, ha rádrótozod :bo
Baráti üdvözlettel: savgerinc
Ha tele a pince és füstöl a kemence, az se baj, ha vékony a szelence.

gyetvang
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: gyetvang » 2014. július 1., kedd 22:12

Sziasztok a képek még váratnak magára. 70%-osan sikerült a dongát szárazon felraknom.
A fenekét kicsit ívesre csinálom és sokat kell szabni.
Igyekszem kötésbe rakni, de van ahol csak kb 5 cm-es a kötés. Gond ez?
Illetve ezek a kézzel vetett téglák nagyon egyenletlenek, sehogy sem tudom az éleket összepasszoltatni. Van ahol 5 mm-es hézag is van.
Az agyag kitömi ezeket vagy szépen kipereg majd belőle a kajába?
Arra is gondoltam. hogy soronként agyagba rakom, várok egy órát és az élét kisflexszel egy vonalba csiszolom gyémánt koronggal? Vagy őrültség és csak kimozgósítja a flex? Ti hogyan csináltátok dongások?

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. július 1., kedd 23:44

gyetvang írta:Sziasztok a képek még váratnak magára. 70%-osan sikerült a dongát szárazon felraknom.
A fenekét kicsit ívesre csinálom és sokat kell szabni.
Igyekszem kötésbe rakni, de van ahol csak kb 5 cm-es a kötés. Gond ez?
Illetve ezek a kézzel vetett téglák nagyon egyenletlenek, sehogy sem tudom az éleket összepasszoltatni. Van ahol 5 mm-es hézag is van.
Az agyag kitömi ezeket vagy szépen kipereg majd belőle a kajába?
Arra is gondoltam. hogy soronként agyagba rakom, várok egy órát és az élét kisflexszel egy vonalba csiszolom gyémánt koronggal? Vagy őrültség és csak kimozgósítja a flex? Ti hogyan csináltátok dongások?
Az 5 cm-es kötés is kötés, vagyis nem gond. Az 5 milliméteres hézag sem gond a boltíven belül, csak húzd le a téglák éléig, hogy ne legyen belül semmilyen tapasztás, mert a tégla nem tartja meg a tapasztást a vakolást, ezért a vékonyabb rétegek is leválnak a felületről, ami a fugákban van az nem fog kipotyogni. (ameddig nem szárad ki érdemes egy nedves ecsettel elsimítani a belső felületet amikor ki van véve a sablon :idea: )Törekedni kell arra hogy a fugák a boltív belsején minél kisebbek legyenek. Mindenképpen agyagba rakjad a sorokat, és ütköztetni kellene a sablonhoz, a ramonádhoz. Akkor ott mitt kell még csiszolni, kérdezem :?: :?:
Faterosz
K.B.Ü. cibatapapa

godlock
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: godlock » 2014. július 2., szerda 9:03

Köszönöm a válaszotokat Savgerinc, cibatapapa!

Azóta újra burkoltam agyaggal meg hálóval a dongát. tegnap megint begyújtottam a kemncébe, de már nem repedt meg csak a hátfalon lett egy kisebb repedés.

Kép

Illés Ferenc

Hozzászólás Szerző: Illés Ferenc » 2014. július 2., szerda 10:02

Godlock! a hátuljára is kellett volna rabitzháló, akkor együtt mozogna az egész épitmény!

godlock
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: godlock » 2014. július 2., szerda 11:09

Illés Ferenc írta:Godlock! a hátuljára is kellett volna rabitzháló, akkor együtt mozogna az egész épitmény!

köszönöm a választ, akkor azt is pótolom. még egy réteg agyaggal :)

Illés Ferenc

Hozzászólás Szerző: Illés Ferenc » 2014. július 2., szerda 11:27

ugy tegyed a hálót, hogy 15-30 centit rálogjon a tetejére, igy tényleg összefogja a hátulját a tetejével!

gyetvang
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: gyetvang » 2014. július 2., szerda 22:57

Köszönöm Faterosz a megerősítést. A csiszolásnál arra gondoltam, hogy ha rá is vam csúsztatva a ramonádra a téglák egyenletneségéből akad hogy fuga hézag marad boltív belső részén, ezt gondoltam csiszolni. DE NEM FOGOM, mert talán holnapra sikerül szárazon kipakolni :)
a boltívet, és így is megküzdök vele.
Megkeverem az agyagot aztán holnap után ha minden jól megy "Dinnyés módzserrel" kiégetem. Hupsz de még nincs kéményem :)
Az égetés során, hamár a külső burkolat jónak tűnik, rárakhatom a híg agyagba ásztatott kenderszövetet 2 cm agyagréteggel vagy az égetés előtt tegyem ezt is rá?
(Ez lenne a köpeny. Ezt csak azért kérdezem, mert előfordult korábbi kemencés társamnál, hogy megjelentek hajszál repedések és ezt égetés közben híg agyaggal javították).
Hetek múlva jönne majd rá a szigetelés cseperagasztó és nemes vakolat.
Köszönöm a segítéget!

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. július 3., csütörtök 9:13

gyetvang írta:Köszönöm Faterosz a megerősítést. A csiszolásnál arra gondoltam, hogy ha rá is van csúsztatva a ramonádra a téglák egyenletleségéből akad hogy fuga hézag marad boltív belső részén, ezt gondoltam csiszolni. DE NEM FOGOM, mert talán holnapra sikerül szárazon kipakolni :)
a boltívet, és így is megküzdök vele.
Megkeverem az agyagot aztán holnap után ha minden jól megy "Dinnyés módszerrel" kiégetem. Hupsz de még nincs kéményem :)
Az égetés során, ha már a külső burkolat jónak tűnik, rárakhatom a híg agyagba áztatott kenderszövetet 2 cm agyagréteggel vagy az égetés előtt tegyem ezt is rá?
(Ez lenne a köpeny. Ezt csak azért kérdezem, mert előfordult korábbi kemencés társamnál, hogy megjelentek hajszál repedések és ezt égetés közben híg agyaggal javították).
Hetek múlva jönne majd rá a szigetelés csemperagasztó és nemes vakolat.
Köszönöm a segítséget!
Itt a fórumon még nem nagyon hallottam, hogy a szigetelt dongás kemencéket a szigetelés alatt még zsákszövettel is be kellene vonni, nem szokták, vagyis felesleges. A dinnyési módszerrel szárítás után biztos lesznek repedések a dongán, mert a hőtágulás miatt ez természetes. Szerintem elég ha átsimítod híg agyaggal. Száradás után pedig mehet rá a szigetelés és a végső burkolat.
A boltív szárazon kipakolását nem értem, nem tudom mire gondolsz :?: Azt sem értem, hogy miért ilyen sürgős a kiszárítása, mármint a katlan és a kémény megépítése előtt. Persze kémény nélkül is ki fog száradni a kemencéd, de az fontos, hogy folyamatosan kell fűteni, ameddig csontra ki nem szárad.
üdv.:Faterosz
K.B.Ü. cibatapapa

gyetvang
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: gyetvang » 2014. július 6., vasárnap 10:26

Sziasztok,

Szeretném a dongám vastagságát 2-3 cmrel növelni agyaggal. Ahogy tapasztaltam az agyagomat rögtön repedni fog. (Mikor csináltam a kockapróbát soványítás nélkül repedt, soványítással pedig már porzott) Ezért úgy képzeltem, hogy a 2 cm agyagba ezt a vásznat bedolgozom hogy egybefüggőbb legyen.
Ha emlékeimben jól rémlik a kéményt már falazóhabarcsba rakjuk,de ahol a hőcsapdával érintkezik ott agyaggal töltöm ki a hézagokat. A kémény falazat annak megkötése max. két nap. Addig rá tudom rakni a szigetelést és már használatba is vehetjük.
Ezért szeretném minnél hamarabb kiszárítani. Mert a környezetem már nagyon rá van kattanva. Itt a környéken nem igazán van működő kemence. Erről álmodunk: :i :e :()
Csatolmányok
donga_belso.JPG
Belső nézet,remélem a lyukak nem veszélyesek
donga_belso.JPG (50.4 KiB) Megtekintve 1128 alkalommal
donga_boltivj.JPG
Magnezit téglákból végül is így oldottam meg. A kéményt tartó boltív fogja majd előlről tartani. Hátulról donga téglája.
donga_boltivj.JPG (41.3 KiB) Megtekintve 1128 alkalommal
donga_teljesj.JPG
Száraz kirakás, hogy sárba gyorsabban tudjam kirakni majd. A téglákat beszámozva.
Bontás előtt kivettem a ramonádot és állt. :)
donga_teljesj.JPG (42.97 KiB) Megtekintve 1128 alkalommal

Siógabi

Hozzászólás Szerző: Siógabi » 2014. július 6., vasárnap 10:40

Gyetvang!

Az agyaghabarcshoz keversz töreket vagy szalmát?
Kemencém:

Kép

Tel:
Céges 30 311 93 50
Privát 30 83 070 83

gyetvang
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: gyetvang » 2014. július 6., vasárnap 10:58

Szia a 2 cm-es agyag kabáthoz már szándékomban áll töreket is rakni.
De a falazásnál úgy olvastam, hogy nem szükséges.
Egy dizpelzites vödörbe mennyi maroknyi törek szükséges? Illetve mi alapján ismerem fel a megfelelő arányokat?

Siógabi

Hozzászólás Szerző: Siógabi » 2014. július 6., vasárnap 13:48

Szia!

Amit annak idején én tanultam, hogy a falazáshoz nem szükséges törek valóban, de az ékekben minél kevesebb habarcs bedolgozását kell elérni oly módon, hogy téglacserepet próbálsz minél többet felhasználni. Az agyag a száradás folyamán jelentős térfogatcsökkenéssel jár ezért is hajlamos repedéseket létrehozni. A kabáthoz pedig nem kell sajnálni a szalmát. A fázisfotóimon láthatod is akár, hogy inkább szalmás sárra emlékeztet a látvány. Előző nap beáztatod a kb 3-5 cm-es szalmát és úgy teszed hozzá az agyaghabarcsot. Felhordáskor pedig vízbe mártott kőműveskanállal elsimogattam a felületet, ettől lett sima a felület a viszonylag darabos textúra ellenére Száradás után pedig meszeltem. Felfűtés során hosszirányba van néhány hajszálrepedés ami kihűlés után visszahúzódik. Ezt a porchettás videon be is mutattam. De szerintem a szalma elég flexibilissé teszi ezt a köpenyt és szigetel is.
Kemencém:

Kép

Tel:
Céges 30 311 93 50
Privát 30 83 070 83

zotya

Hozzászólás Szerző: zotya » 2014. július 6., vasárnap 14:00

gyetvang írta:Szeretném a dongám vastagságát 2-3 cmrel növelni agyaggal. Ahogy tapasztaltam az agyagomat rögtön repedni fog. (Mikor csináltam a kockapróbát soványítás nélkül repedt, soványítással pedig már porzott) Ezért úgy képzeltem, hogy a 2 cm agyagba ezt a vásznat bedolgozom hogy egybefüggőbb legyen.
Én ezt a vastagítást úgy oldottam meg, hogy a felvitt sárba tetőcserepet nyomkodtam be és utána azt is bekentem sárral és így közel 5 cm-t vastagítottam és nem vettem észre repedéseket a dongán. Erre tettem a szigetelést és zártam le teljesen.

üdv: zotya
A munka a kemencével mennyire fárasztó, de az eredmény utáni vágyakozás mindent legyőz. Ha kész a munka gyümölcse minden fáradozást kárpótol.

Kemencém építési folyamata.

https://plus.google.com/photos/10731869 ... 6069996881

Novi68
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Novi68 » 2014. július 8., kedd 19:24

Sziasztok!

Nem feltétlen ide kapcsolódó téma,de nem találtam,hol kérdezhetném meg.
Lassan kész a kemencénk,tulajdonképpen üzemkész,a csinosítás van még hátra,amikor elnyeri végső alakját. A héten jön az első bedurrantás,mutassa meg magát végre a teremtmény...
Szóval azt szeretném megkérdezni,milyen (takarító) eszközök kellenek a kemencézéshez első körben.
Szeretnék egy lapátot is a kenyér és langalló sütéshez,talán Vizipoc mester készít ilyeneket...

Köszönettel!

savgerinc

Hozzászólás Szerző: savgerinc » 2014. július 9., szerda 8:09

Szia Novi68 !

Mindenek előtt szén vonó kell, azzal húzod ki a hamut, parazsat.
Utána pemettel tudod kisöpörni a maradék hamut. Növényi alapú nagyobb kefe, nyéllel.
Péklapát sem árt, esetleg pizzalapát, az egy nagyon vékony péklapát, lemezből szokták készíteni / fém, vgy rétegelt /.
:bo :bo :bo
Baráti üdvözlettel: savgerinc
Ha tele a pince és füstöl a kemence, az se baj, ha vékony a szelence.

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. július 9., szerda 13:39

Novi68 írta:Sziasztok!

Nem feltétlen ide kapcsolódó téma,de nem találtam,hol kérdezhetném meg.
Lassan kész a kemencénk,tulajdonképpen üzemkész,a csinosítás van még hátra,amikor elnyeri végső alakját. A héten jön az első bedurrantás,mutassa meg magát végre a teremtmény...
Szóval azt szeretném megkérdezni,milyen (takarító) eszközök kellenek a kemencézéshez első körben.
Szeretnék egy lapátot is a kenyér és langalló sütéshez,talán Vizipoc mester készít ilyeneket...

Köszönettel!
Vizipoc is készít ilyeneket de az a lényeg, hogy sokan írják alá. :mrgreen: :lol:

Faterosz
K.B.Ü. cibatapapa

Siógabi

Hozzászólás Szerző: Siógabi » 2014. július 9., szerda 19:37

Szia Novi!

Az előttem elmondottakat annyival egészíteném ki, hogy miután szén vonóval kiszedem a parazsat a növényi alapú partfist vízbe mártom és szép tisztára kiseprem a belsejét.

Űdv: Gábor
Kemencém:

Kép

Tel:
Céges 30 311 93 50
Privát 30 83 070 83

Novi68
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Novi68 » 2014. július 9., szerda 20:06

Kedves Bencések!

Köszönöm a tanácsokat,a szénvonóhoz (szivanó) van vkinek esetleg "tervrajza" vagy leírása,hogyan kell készíteni?
Vizipoc mester nagyon kedves volt,már tegnap jelezte,hogy készít nekem egy lapátot.
Már csak azt nem tudom,hogyan lehetne annyi értékes aláírást gyűjteni rá (talán egy kemencebence találkozó?-nem mertem elmenni még,nagyon zöldfülűnek tartom magam.. :oops: ),ill. ki az az ember, aki ezek után még kenyeret tesz be vele a kemencéjébe?

Faterosz!
Jó a videjó,jók a képek én meg bátortalan vagyok-sajnos. :roll:

Köszi!

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. július 9., szerda 20:40

Köszönöm a tanácsokat,a szénvonóhoz (szivanó) van vkinek esetleg "tervrajza" vagy leírása,hogyan kell készíteni?
Vizipoc mester nagyon kedves volt,már tegnap jelezte,hogy készít nekem egy lapátot.
Már csak azt nem tudom,hogyan lehetne annyi értékes aláírást gyűjteni rá (talán egy kemencebence találkozó?-nem mertem elmenni még,nagyon zöldfülűnek tartom magam.. :oops: ),ill. ki az az ember, aki ezek után még kenyeret tesz be vele a kemencéjébe?

Faterosz!
Jó a videjó,jók a képek én meg bátortalan vagyok-sajnos. :roll:

Köszi!
Ez meg nagyon nagy hiba, a bátortalanság nem megengedett itt a diliházban, meg a hülyeség sajnos itt kötelező és elengedhetetlen. Remélem majd javulni fog az állapotod idővel, rajta leszünk. Üdvözlettel Faterosz.
K.B.Ü. cibatapapa

Siógabi

Hozzászólás Szerző: Siógabi » 2014. július 9., szerda 20:45

Szia Novi!

Tervrajz nem szükséges, csak gondolj egy funkcionális szerszámra józan paraszti ésszel. Én nem csináltam nagy ügyet belőle... Egy hosszú partfis nyél végére erősítettem egy méretre vágott fa lécet, ami ránézésre egy szélesebb horolóra emlékeztet. Azért részesítem előnyben a fából készült eszközt mert ez érintkezik a kemence fenékkel, ha olyat látok, hogy fém eszközt húznak végig a kemence fenekén az szinte fáj... :)

Üdv: Gábor
Kemencém:

Kép

Tel:
Céges 30 311 93 50
Privát 30 83 070 83

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. július 9., szerda 22:44

Ahogy Siógabi is mondja egy rúd végére rászerelsz egy fél kőr alakú lapot mint egy malter keverőt vagy hornyolót. Drága őseink sem tervrajzok alapján készítették a szerkeberkéiket, a mindennapi használatra. Kitalálták, egyszerűen, oszt jó volt. Nem maradt ránk egy ferde tervrajz sem sajnos. fal:) :bo
K.B.Ü. cibatapapa

kekov
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: kekov » 2014. július 10., csütörtök 19:43

üdvözlök mindenkit,

hátha segít, bár tényleg ehhez nem kell műszaki rajz :)

http://sajatkezuleg.blog.hu/2011/02/28/ ... e_eszkozok

francisco
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: francisco » 2014. július 11., péntek 13:07

Sziasztok !

Én használok egy eszközt, amivel amivel jobbra-balra szoktam terelgetni a tüzet illetve a parazsat.

francisco
Csatolmányok
100_4570.JPG
100_4570.JPG (37.03 KiB) Megtekintve 925 alkalommal
" Tedd, amit tudsz, azzal, amid van ! "

Kemencém: http://picasaweb.google.com/11302096836 ... directlink

Novi68
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Novi68 » 2014. július 12., szombat 21:33

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

Válasz küldése