kémény

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
Vizipoc
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: kémény

Hozzászólás Szerző: Vizipoc » 2012. október 25., csütörtök 22:15

Peti gondolod felrakjuk az esövédödet.
tengelic mondta elöbb, pár másodpercig levegöben megállunk.
Ilyesmi nemgond.
;) ;)
K.B üdvözlettel      Vizipoc

danono

Hozzászólás Szerző: danono » 2012. október 26., péntek 8:17

És az esővédő is megáll a levegőben pár másodpercre?? :?: :?: :?: :?: :j :))) :))) :))) :j :j :j
"Az élet szép, tenéked magyarázzam?"(Heltai Jenő)

csácsó2

Hozzászólás Szerző: csácsó2 » 2012. december 15., szombat 22:19

Két hete láttam Leandro objektumát és átbeszéltük a kéményében lévő "subert" és elvét
ugyanis Ő nem használ tevőt mégis nagyszerűen működik minden. Laca 55-tel Kemencén
értekeztünk szintén erről a lemezdarabról. Én a múltkor azt írtam, hogy nincs jelentősége
az általam beépített pillangószelepnek a kéményben, most ezt az állításom visszavonom
mert a tevőt a macskaajtó szintjébe helyezve a szeleppel szabályozható az égéstérben
lezajló folyamat valamilyen szinten és feleslegesen kiáramló energiát lehet visszatartani!!!!!
Csatolmányok
DSCF5172.JPG
DSCF5172.JPG (45.75 KiB) Megtekintve 2047 alkalommal
K.b.üdvözlettel csácsó2

Ami jó az életben az hízlal, vagy erkölcstelen.

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. január 4., szombat 10:42

A topikot vissza olvasva rátaláltam erre a korábbi képre, amely egy jó ötlet a húsfüstölés mikéntjére. Ha vannak kéménybe épített füstölőtökről képek, rajzok, méretek - szívesen venném ha megosztanátok velünk.
húsfüstölés.jpg
húsfüstölés.jpg (54.72 KiB) Megtekintve 1945 alkalommal

Gabibá

Hozzászólás Szerző: Gabibá » 2014. január 17., péntek 11:21

Sziasztok!
Lenne egy kérdésem, kéménnyel kapcsolatban.Van egy használaton kívüli szobánk,amiben régen kemence volt szerintem. 8 téglás kéménye van. Egy kályha van most benne ,amibe csak ritkán szoktunk begyújtani. Névnap,születésnap,karácsony stb. Mos az idén 2-3 naponta begyújtok,mert anya ott telelteti a virágai egy részét. Az a gondom,hogy nagyon érezni a korom szagot másnap.Addig amíg évente volt 1-2 begyújtás akkor kivettem a csövet és bedugtam a stucnit,(akkor nem érzett) de most nem szedegetem állandóan.Az volna a kérdésem mi lehet az ok és mi tudok ellene tenni :?: :!:

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. január 17., péntek 11:35

Gabibá írta:Sziasztok!
Lenne egy kérdésem, kéménnyel kapcsolatban.Van egy használaton kívüli szobánk,amiben régen kemence volt szerintem. 8 téglás kéménye van. Egy kályha van most benne ,amibe csak ritkán szoktunk begyújtani. Névnap,születésnap,karácsony stb. Mos az idén 2-3 naponta begyújtok,mert anya ott telelteti a virágai egy részét. Az a gondom,hogy nagyon érezni a korom szagot másnap.Addig amíg évente volt 1-2 begyújtás akkor kivettem a csövet és bedugtam a stucnit,(akkor nem érzett) de most nem szedegetem állandóan.Az volna a kérdésem mi lehet az ok és mi tudok ellene tenni :?: :!:
Szia!

Próbáltad a kéményből a kátrányt, kormot kiégetni? Milyen időközönként szoktad seperni a kéményt? Én gázolajos rongyot szoktam a kéménybe berakni és meggyújtom miután seprem a csövet, kéményt. Ezt követően a tisztító nyállásra vissza rakom az ajtót és hagyom égni. Ezáltal a kátrány és a korom is kiég. Persze ezt csak a saját felelősségedre csináld :!: A vegyes tüzelésű kazán felső részébe is szoktam havonta legalább egyszer gázolajat önteni. Én így szoktam a korommal, kátránnyal megbírkózni. Biztos van ennél jobb és hatásosabb megoldás is, de én ezt használom évtizedek óta...

bencés
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: bencés » 2014. február 4., kedd 13:52

csácsó2 írta:Két hete láttam Leandro objektumát és átbeszéltük a kéményében lévő "subert" és elvét
ugyanis Ő nem használ tevőt mégis nagyszerűen működik minden. Laca 55-tel Kemencén
értekeztünk szintén erről a lemezdarabról. Én a múltkor azt írtam, hogy nincs jelentősége
az általam beépített pillangószelepnek a kéményben, most ezt az állításom visszavonom
mert a tevőt a macskaajtó szintjébe helyezve a szeleppel szabályozható az égéstérben
lezajló folyamat valamilyen szinten és feleslegesen kiáramló energiát lehet visszatartani!!!!!
Sziasztok! :hej

Ha jól sejtem, akkor súber a neve annak a füstszabályzó retesznek, amit olykor a kéménybe építenek be.

Kérdésem, mert nem látok egészen tisztán:
Ha tévőt használunk, akkor a súber

a) jó hogy van
b) mindegy, nem oszt nem szoroz
c) rosszat tesz

Ha nem használunk tévőt, akkor egyértelműen jó, ha van, úgy-e?

Üdvözlettel:
bencés

kemencém tervrajza itt: http://osztott.com/PPCg/

Építési képek meg itt: https://plus.google.com/photos/11204769 ... _pilk_u1QQ

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. február 6., csütörtök 10:14

bencés írta:
csácsó2 írta:Két hete láttam Leandro objektumát és átbeszéltük a kéményében lévő "subert" és elvét
Ha jól sejtem, akkor súber a neve annak a füstszabályzó retesznek, amit olykor a kéménybe építenek be.
a) jó hogy van
c) rosszat tesz
Üdvözlettel:
Kedves bencés mint sok minden ez sem olyan egyszerű a kemencézésben, ezért megpróbálom a lehetetlent és elmondom, hogy mikor miért hasznos az elzáró szelep a shúber.

A hagyományos, első kéményes, kémény katlanos kemencék, amelyeknek a szája egy tévővel lezárható sütés közben, és macskaajtóval is rendelkeznek, tökéletesen megoldják a légáramlás megakadályozását és a sütőtér lezárását sütés és a kemence használata közben. Ebben az esetben a függőleges kéménynek az égéstermék elvezetésén kívül nincs más szerepe, ezért ezt szűkíteni, vagy lezárni nem sok értelme van, esetleg még káros is lehet.
Az elzáró szelepnek az előre vagy hátravezetett fekvőkéményes dongás kemencék életében egy nagyon fontos és nélkülözhetetlen szerkezet. Mégpedig azért, mert ezeknél a szerkezeteknél a sütőtér felett átadott és felhasznált hőmennyiséget célszerű megőrizni minél hosszabb ideig. Vagyis ezek a szelepek a fekvő kémény végébe vannak legtöbbször valahol beépítve. Itt és ezért valósul meg a kettős funkciója, mert ezeknél a kemencéknél huzatszabályozó szerepe is van. Felfűtéskor szabályozható a nyílás méretével a huzat, lassítható, vagy gyorsítható az égés. A fűtés kezdetén a teljes nyílás segíti a tökéletes égést, a parázs elhamvadását viszont lassítani lehet a nyílás megfelelő szűkítésével. Sütéskor pedig teljesen elzárva a légáramlást megszüntetve a kihűlést késlelteti.
Remélem érthető voltam. üdv.: cibatapapa
oszirajz Copy.jpg
oszirajz Copy.jpg (30.05 KiB) Megtekintve 1820 alkalommal
K.B.Ü. cibatapapa

bencés
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: bencés » 2014. február 6., csütörtök 13:17

Szervusztok!
Igen, érthető voltál.
Köszönöm, minden világos! :ty

Üdv:
bencés

kemencém tervrajza itt: http://osztott.com/PPCg/

Építési képek meg itt: https://plus.google.com/photos/11204769 ... _pilk_u1QQ

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. február 7., péntek 21:59

Most vettem észre, hogy itt a fő témájában nincs is feltéve a kémény variációk dokumentáció, elnézést kérek mindenkitől. Aki a négy vagy három téglás kéményt reklamálja kap majd tőlem egy stolverket. fal:) Két téglás kémény pedig nincs, teccik érteni!
kémények7kicsi.jpg
kémények7kicsi.jpg (30.18 KiB) Megtekintve 1785 alkalommal
K.B.Ü. cibatapapa

savgerinc

Hozzászólás Szerző: savgerinc » 2014. február 7., péntek 22:04

Rendkívül hiányolom az alábbi értekezésből az egy és a másfél téglás megoldást.
Ha nem írod le Fater, kiregisztrálok !
meg::) meg::) meg::) ;) ;) ;)
Baráti üdvözlettel: savgerinc
Ha tele a pince és füstöl a kemence, az se baj, ha vékony a szelence.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2014. február 7., péntek 22:19

A tisztánlátás miatt...
Én nem reklamáltam...,
de meg lett kérdezve, milyen a 7 téglás , és elmondtam.... sorry

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. február 7., péntek 22:25

savgerinc írta:Rendkívül hiányolom az alábbi értekezésből az egy és a más fél téglás megoldást.
Ha nem írod le Fater, kiregisztrálok !
meg::) meg::) meg::) ;) ;) ;)
Csabikám más fél az egy téglás megoldástól, akinek már ráesett a tökére egy egész tégla! :mrgreen: :))) :))) :))) :)))
K.B.Ü. cibatapapa

savgerinc

Hozzászólás Szerző: savgerinc » 2014. február 7., péntek 22:27

Zolikám, mi csak hülyülünk ! ;) ;) ;) ;) ;)
Baráti üdvözlettel: savgerinc
Ha tele a pince és füstöl a kemence, az se baj, ha vékony a szelence.

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. február 7., péntek 22:33

tinker írta:A tisztánlátás miatt...
Én nem reklamáltam...,
de meg lett kérdezve, milyen a 7 téglás , és elmondtam.... sorry
Zolikám meg::) meg::) meg::) A hét téglás jogos volt, fel is tettem a listába, de a többi tényleg csak a hülyeség. Nehogy megsértődj. Faterosz. A reklamálás nem rád vonatkozott, ez eszembe sem jutott! meg::) meg::) meg::)
K.B.Ü. cibatapapa

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2014. február 7., péntek 23:11

Bakker!
kellett nekem megkérdezni, ahelyett, hogy gondolkoztam volna egy kicsit fal:)
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. február 7., péntek 23:21

laca55 írta:Bakker!
kellett nekem megkérdezni, ahelyett, hogy gondolkoztam volna egy kicsit fal:)
Lacám azt meg kellett kérdezni és hiányzott! Amúgy tényleg innen is hiányzott, ha valaki rákeres, pont itt ne legyen? Ezért tettem ide is fel. Remélem nem probléma?
Faterosz.
K.B.Ü. cibatapapa

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2014. február 7., péntek 23:39

cibatapapa írta: Remélem nem probléma?
Faterosz.
ugyan már !!!!! a probléma nem itt kezdődik és végződik !

SzKaresz
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: SzKaresz » 2014. március 9., vasárnap 14:33

cibatapapa írta:
bencés írta:
a) jó hogy van
c) rosszat tesz
Üdvözlettel:
Kedves bencés mint sok minden ez sem olyan egyszerű a kemencézésben, ezért megpróbálom a lehetetlent és elmondom, hogy mikor miért hasznos az elzáró szelep a shúber.

A hagyományos, első kéményes, kémény katlanos kemencék, amelyeknek a szája egy tévővel lezárható sütés közben, és macskaajtóval is rendelkeznek, tökéletesen megoldják a légáramlás megakadályozását és a sütőtér lezárását sütés és a kemence használata közben. Ebben az esetben a függőleges kéménynek az égéstermék elvezetésén kívül nincs más szerepe, ezért ezt szűkíteni, vagy lezárni nem sok értelme van, esetleg még káros is lehet.
Az elzáró szelepnek az előre vagy hátravezetett fekvőkéményes dongás kemencék életében egy nagyon fontos és nélkülözhetetlen szerkezet. Mégpedig azért, mert ezeknél a szerkezeteknél a sütőtér felett átadott és felhasznált hőmennyiséget célszerű megőrizni minél hosszabb ideig. Vagyis ezek a szelepek a fekvő kémény végébe vannak legtöbbször valahol beépítve. Itt és ezért valósul meg a kettős funkciója, mert ezeknél a kemencéknél huzatszabályozó szerepe is van. Felfűtéskor szabályozható a nyílás méretével a huzat, lassítható, vagy gyorsítható az égés. A fűtés kezdetén a teljes nyílás segíti a tökéletes égést, a parázs elhamvadását viszont lassítani lehet a nyílás megfelelő szűkítésével. Sütéskor pedig teljesen elzárva a légáramlást megszüntetve a kihűlést késlelteti.
Remélem érthető voltam. üdv.: cibatapapa
oszirajz Copy.jpg
A 240 x 290 belső ablakú súber http://www.samott.info/images/stories/a ... CF0136.jpg http://www.samott.info/ nem tudom mekkora kéményhez jó. De hátsó kéményesnél jól jöhet. Üdv
Üdv SzKaresz http://szkaresz.blog.hu/
A kemencém: https://goo.gl/photos/ExNcubcuwdU71eox8
A kemence az élet sója, de mint minden só, annyit ér, amennyit használják.

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. március 18., kedd 21:20

A tegnapi nappal hozzá fogtunk Lajossal a mennyezet vissza bontásához és elkezdtük a búbosunk kéményének a kialakítását. A vissza bontása során egy nem várt dologgal találkoztunk. Közvetlenül a kémény mellett találtunk a sarazásban egy folyófát, aminek a tűzvédelmét meg kellett oldanunk. A leendő kéménynek mind a négy oldalát a mennyezetben azbeszt lapokkal raktuk körbe, majd meg kezdtük a két kürtőnek az össze hozását egy kéménybe. A leendő kémény kisméretű téglából készül, ami 5 téglás lesz.
mennyezet.jpg
mennyezet.jpg (36.99 KiB) Megtekintve 1652 alkalommal
padlásolás.jpg
padlásolás.jpg (40.62 KiB) Megtekintve 1652 alkalommal
azbeszt lapok.jpg
azbeszt lapok.jpg (42.85 KiB) Megtekintve 1652 alkalommal

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. március 18., kedd 21:38

Kora du.-ra a tető térig elkészült a kémény, ill. berakásra került a tisztító nyillás is. Ha az időjárás engedi, akkor holnap tovább készül a kémény. Pár nap múlva meg be is gyújtok a búbosba, ha meghúz a malter :bol Tinker mester lassan készülhetsz a gázelemzővel :!:
félkész kémény.jpg
félkész kémény.jpg (43.98 KiB) Megtekintve 1649 alkalommal

csácsó2

Hozzászólás Szerző: csácsó2 » 2014. március 21., péntek 17:04

Kedves Barát!
Kisebb combocskákat vagy rövidebb kolbikat akár
be is akaszthatsz füstölni a tisztító nyíláson. :lol:
K.b.üdvözlettel csácsó2

Ami jó az életben az hízlal, vagy erkölcstelen.

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 14., hétfő 20:35

csácsó2 írta:Kedves Barát!
Nagyon szerettem volna egy füstölőt is a padlástérben kialakítani a kémény építése során. De be kellett látnom, hogy a kémény elhelyezkedése a padlástérben nem a legjobb helyen van. Így le kellett mondanom a füstölgő megépítéséről. Másfelől a most épülő félben lévő kéményem csak 5 kis téglás. Ez befolyásolni fogja a benne elhelyezhető húsfélék mennyiségét - ha egyáltalában füstölni is fogok benne.

Sajnos a kémény tovább építése során az időjárás nem igazán fogadott kegyeibe. Több alkalommal is kisebb, csendes áztató esők nehezítették a munkánkat. Majd du. 4 óra tájékában elért bennünket is a folyamatos égi áldás. Ezért a mai építést abba kellett hagyni ill. a kéményre egy nagy műanyag zsákot kellett húzni a folyamatos esőzés miatt. A padlástérben a kémény kapott egy sor vakolást. Fényképekkel holnap jelentkezem.

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. április 14., hétfő 21:35

Barat67 írta:
Nagyon szerettem volna egy füstölőt is a padlástérben kialakítani a kémény építése során. De be kellett látnom, hogy a kémény elhelyezkedése a padlástérben nem a legjobb helyen van. Így le kellett mondanom a füstölgő megépítéséről. Másfelől a most épülő félben lévő kéményem csak 5 kis téglás. Ez befolyásolni fogja a benne elhelyezhető húsfélék mennyiségét - ha egyáltalában füstölni is fogok benne.

Sajnos a kémény tovább építése során az időjárás nem igazán fogadott kegyeibe. Több alkalommal is kisebb, csendes áztató esők nehezítették a munkánkat. Majd du. 4 óra tájékában elért bennünket is a folyamatos égi áldás. Ezért a mai építést abba kellett hagyni ill. a kéményre egy nagy műanyag zsákot kellett húzni a folyamatos esőzés miatt. A padlástérben a kémény kapott egy sor vakolást. Fényképekkel holnap jelentkezem.
Kedves Gábor :hej az 5 téglás kémény az nagyon sukár lenne egy füstölőnek, de ki lehetne szélesíteni a födémen, szekrény szerűen, 60 x 60-ra akár ytongból is, amekkora már megfelel egy füstölő méretének és nem csak egy szál kolbászt lehet belé lógatni. Rátenni egy jól záródó ajtót, utána visszaszűkíteni öt téglásra ami kimegy majd a tetőn. Lett volna egy jó kis füstölőd. A füst így is kitalálna a kéményedből!
üdv.: Faterosz
K.B.Ü. cibatapapa

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 15., kedd 6:55

cibatapapa írta:
Barat67 írta:

Kedves Gábor :hej az 5 téglás kémény az nagyon sukár lenne egy füstölőnek, de ki lehetne szélesíteni a födémen, szekrény szerűen, 60 x 60-ra akár ytongból is, amekkora már megfelel egy füstölő méretének és nem csak egy szál kolbászt lehet belé lógatni. Rátenni egy jól záródó ajtót, utána visszaszűkíteni öt téglásra ami kimegy majd a tetőn. Lett volna egy jó kis füstölőd. A füst így is kitalálna a kéményedből!
üdv.: Faterosz
Kedves Cibatapapa!

Tisztában vagyok vele, hogy egy 5 téglás füstölő nagy lenne.(Nem kicsi lenne inkább?) De sajnos helyszűke miatt nem tudtuk kivitelezni, mert kevés a hely a kémény és a s z a r u f a közt ahová terveztem. Sajnos a kémény eredetileg rossz helyre lett tervezve, így további mellé építés nem igazán lehetséges. Ettől függetlenül nem vagyok elkeseredve, mert szerintem a búbosban is lehet füstölni egy kis leleményességgel. Mi a véleményed róla?

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. április 15., kedd 12:55

Barat67 írta:
Kedves Cibatapapa!

Tisztában vagyok vele, hogy egy 5 téglás füstölő nagy lenne.(Nem kicsi lenne inkább?) 26 x 13 cm-en mit lehet belógatni? De sajnos helyszűke miatt nem tudtuk kivitelezni, mert kevés a hely a kémény és a s z a r u f a közt ahová terveztem. Sajnos a kémény eredetileg rossz helyre lett tervezve, így további mellé építés nem igazán lehetséges. Ettől függetlenül nem vagyok elkeseredve, mert szerintem a búbosban is lehet füstölni egy kis leleményességgel. Mi a véleményed róla?
Kedves Gábor a füstölés olyan mint a sörnyitó, szinte bármi alkalmas rá. Búbban is biztos lehet füstölni, én egy IKEA-s szemetes vederben füstölöm a halakat. Na ez a leleményesség amire kíváncsiak vagyunk. :mrgreen: Mivel én már egy kicsit nagyobb vagyok mint egy karácsonyfadísz nem is próbálom meg elképzelni, hogy is szorulnék bele a búbosba, mikor fölakasztom a füstölni valókat oszt jöhetne majd a katasztrófa védelem, bontani a kemencét, menteni az öreget :)))
Osziban tudom hogy kell füstölni.(nem kell bemászni :mrgreen: ) Az alsó tűztérben van a parázs a fűrészpor, a sütőtérben a füstölni valók. Ott viszont így is a kémény felé van egy áramlás, és működik. Nem tudom a lakásodban lévő kemencéd füstöléskor, hogy viselkedne, mennyi füst menne a kéménybe és mennyi a szobákba. Ki kell próbálni Gábor. Ezt tudom mondani :bo
K.B.Ü. cibatapapa

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2014. április 15., kedd 14:16

:? ....én nem tudom ki hogy van vele, de én biztos nem füstözném össze a búbosom belsejét!!!
Nem minden esetben vagyok híve a "ha nincs ló, jó a szamár is" közmondásnak. Koromnak nyoma nincs a kemencémben, ha füstölésre használnám, akkor az hogy nézne ki??? :shock:
Na de ti tudjátok a ti kemencétek.... 8-)
Kemence Baráti Üdvözlettel:
DacaGabi
Kép

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 15., kedd 16:48

A tegnap napról áthúzódott a kémény további építése az időjárás miatt. További téglákat is kellett vásárolni, hogy haladni tudjunk a munkálatokkal. A kémény befejetése holnap várható, mivel az anyagoknak is kötniük kell és a cserepek is meg kell állniuk.
2014 április 15.jpg
2014 április 15.jpg (40.48 KiB) Megtekintve 1526 alkalommal

Papi

Hozzászólás Szerző: Papi » 2014. április 15., kedd 22:07

Szia Barát!
:hej
Nagyon tetszik a kéményzárás, szuper lett!
Elképzeltem a cserepeket a tetején és egy igazi gyöngyszemet láttam.
Szívből gratulálok! :k meg::) :k meg::)
K.B.Ü. Papi (aki születésekor a 3 333 162 411. ember volt a földön)
1.§ Amit ma megsüthetsz, ne halaszd holnapra!
2.§ A kemencézés legfontosabb eszköze a dugóhúzó!

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 15., kedd 22:37

Papi írta:Szia Barát!
:hej
Nagyon tetszik a kéményzárás, szuper lett!
Elképzeltem a cserepeket a tetején és egy igazi gyöngyszemet láttam.
Szívből gratulálok! :k meg::) :k meg::)
Nagyon köszönöm a dicsérő szavakat! A cserepek felrakása sem lesz igazán könnyű feladat, hogy megálljanak a tetején. A nap folyamán elő lettek készítve a cserepek, kúpcserepek - méretre szabva, takarítva, portalanítva lettek.

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. április 15., kedd 23:33

DacaGaby írta::? ....én nem tudom ki hogy van vele, de én biztos nem füstözném össze a búbosom belsejét!!!
Nem minden esetben vagyok híve a "ha nincs ló, jó a szamár is" közmondásnak. Koromnak nyoma nincs a kemencémben, ha füstölésre használnám, akkor az hogy nézne ki??? :shock:
Na de ti tudjátok a ti kemencétek.... 8-)
Kedves Gaby :hej
Az első rendes bekohhintásnál szerintem kiég, kifehéredik bármelyik kemence, ezért nekem a búbosba a bepakolás és a technika nem kristálytiszta. A füstölés pedig van ahol ilyen egyszerű, csak itt is az jutott eszembe, hogy ki kergeti el a kuttyákat, macskákat, lopósokat amíg elkészül az árú.
3-9c303f2e79.jpg
(Panda Maci képe!)
3-9c303f2e79.jpg (52.73 KiB) Megtekintve 1489 alkalommal
K.B.Ü. cibatapapa

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 16., szerda 14:35

Sziasztok!

A mai szeles, hűvös délelőtt folyamán teljesen befejezésre került a kéményem. Felkerültek a cserepek és a kúpcserepek is le lettek zárva. A tegnap este folyamán mivel hamar csökkent a levegő hőmérséklete, ezért úgy döntöttem, hogy az egész éjszaka folyamán egy igen gyenge, de folyamatos tüzet rakok a kemencébe. Ezzel a részben a búbos kiszáradását segítettem elő ill. a távozó égéstermék a hővel együtt szárította is a kémény felső részét is. Egy kisebb akácfa tuskó izzása biztosította a folyamatos hőmérsékletet. Reggel fél 6 kor még az akácfa még nem volt teljesen leégve, parázst találtam a nyitott ajtók melllett. Ez meggyőzött abban, hogy kellően lett méretezve a kémény, nem húzza ki túlságosan a meleget. :k Ekkor pár darab fenyőfával könnyen lángra lobbantottam a parazsat. Majd leégést követően egy OSB lapot raktam be tévő gyanánt. Ezt követően a búbos szépen elkezdte ontani magából ki az eltárolt hőt. Kb. 30° C-os lehetett az átmelegedett fal még ebéd időben is.
április 16.jpg
április 16.jpg (50.3 KiB) Megtekintve 1470 alkalommal
Üdvözlettel:
Barat67

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2014. április 16., szerda 14:48

Barat!

Szülinapra feltetted a koronát ..... a kemencéd buksijára !

meg::) meg::) meg::)

Mazsim1972
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Mazsim1972 » 2014. április 16., szerda 14:51

Szép lett barát! Nekem nagyon tetszik. Remélem nem sértelek meg ha azt mondom hasonlít a galambdúchoz! :)

Én még ennek befejezése előtt állok. A kérdésem az, hogy mennyire lehet, illetve kell lefolytani egy kéményt? Van erre íratlan szabály? Mik a tapasztalataitok? A miénk 7 téglás.

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. április 16., szerda 18:16

Mazsim1972 írta:Szép lett barát! Nekem nagyon tetszik. Remélem nem sértelek meg ha azt mondom hasonlít a galambdúchoz! :)

Én még ennek befejezése előtt állok. A kérdésem az, hogy mennyire lehet, illetve kell lefolytani egy kéményt? Van erre íratlan szabály? Mik a tapasztalataitok? A miénk 7 téglás.
Szia Mazsim :hej A kéményeket nem szerencsés lefojtani fal:) , mert nem használ, hanem árt a működésének fal:) Lakásokban ebbe már többen bele is haltak. Az a szerencsés ha legalább akkora végig a térfogata, vagy a szélforgónál még nagyobb mint maga a kürtő. Ezért a hét téglás kémény lezárását nem kellene soha 1014cm2 alá szűkíteni. Ennél lehetnek sokkal nagyobbak is a fityma nyílásai az csak használ majd a működésnek. Üdv.: Faterosz :bo
K.B.Ü. cibatapapa

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 16., szerda 21:39

Mazsim1972 írta:Szép lett barát! Nekem nagyon tetszik. Remélem nem sértelek meg ha azt mondom hasonlít a galambdúchoz! :)

Szia!

Nem sértettél meg, a szomszédom is ma ezt kérdezte viccesen, hogy galambdúc lesz a régi helyett? Mondtam neki, hogy igen. Itt legalább megsülnek és kész galambok esnek a számba :lol:

Nálam vannak jártasabb szakemberek akik útba tudnak igazítani kémény ügyileg is. Érdemes beszélni egy kéményseprővel vagy rákérdezni az index fórumára is, hogy mit mondanak a szakemberek. De a megvénhedő bölcsek is tudnak segíteni... ;)

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9114615

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 16., szerda 21:57

A mellékelt képen jól látható, hogy mennyivel is vagyunk a tető gerince fölött. A vízszintes két fa oszlop egy egy vége a kúpcserepeken van felfeküdve. A gerinc felett így is jóval 1 méterrel feljebb lett rakva a kémény. Ez által ellensúlyozva a 5 téglás "kis kéményt".
cserepezés előtt.jpg
cserepezés előtt.jpg (37.56 KiB) Megtekintve 1428 alkalommal

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 17., csütörtök 12:23

A mai nap egy próba gyújtást végeztem, mely megerősített abban, hogy megfelelő a kémény méretezése, jó a huzatja. Felfűtés után a kemence belső tapasztása szépen kifehéredett.
ápr 17.jpg
ápr 17.jpg (45.67 KiB) Megtekintve 1404 alkalommal
kiégett belső fal.jpg
kiégett belső fal.jpg (38.17 KiB) Megtekintve 1404 alkalommal

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 17., csütörtök 19:17

Írnátok erről a rakétáról részletesebben, meg lett örökítve az építés folyamata?

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. április 17., csütörtök 19:42

Barat67 írta:A mai nap egy próba gyújtást végeztem, mely megerősített abban, hogy megfelelő a kémény méretezése, jó a huzatja. Felfűtés után a kemence belső tapasztása szépen kifehéredett.
ápr 17.jpg
kiégett belső fal.jpg
Huzat az van rendesen az látszik a képen nem csak a füst távozik a tévőnyíláson hanem a láng is . Az én dongásomon is tapasztaltam ilyen jelenséget ha nagyon előre van húzva a tűz ,pedig 40 magas a tévő nyílás és 25 a hőcsapda . 7 téglás kéményem van amit a hétvégén fejezek be véglegesre a magasítással és a kupakkal .

Válasz küldése