Mobil kemence építése

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
PRÓBA KEMENCE1
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: Mobil kemence építése

Hozzászólás Szerző: PRÓBA KEMENCE1 » 2015. szeptember 3., csütörtök 7:46

datapopp írta:Éppen hogy elkészült Faterom szülinapi ajándéka...
Kiskemi kép van bőven de ötletnek a talapzat... mivel a földre téve nem akartam az ajándékot, így rögtönöztem egy gyors alsó részt és nem is lett rossz.
Gratulálok, szép lett !
"A rosszat túl kell élni, a jót pedig élvezni " K.B.Ü : Próba Kemence Gyuszi

https://picasaweb.google.com/1167057180 ... vomigLTMEQ

https://www.youtube.com/watch?v=1T17W1aALDQ

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. szeptember 3., csütörtök 11:06

datapopp írta:Éppen hogy elkészült Faterom szülinapi ajándéka...
Kiskemi kép van bőven de ötletnek a talapzat... mivel a földre téve nem akartam az ajándékot, így rögtönöztem egy gyors alsó részt és nem is lett rossz.
Faterodnak :bol születésnapot és nagyon :bol hosszú életet kívánok. A talapzat pedig nagyon király, tökéletes fa s z árító és tároló! Legyen nagyon sok örömötök benne az Oszi típusú mobil is nagyon szuper, gratulálok!! Fatresz.. :bo :bo :bo
K.B.Ü. cibatapapa

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. október 14., szerda 7:16

Sziasztok!
Megmutatom a pille sorozat lagnagyobb darabját, ami már speciálisan vásározáshoz is megfelelő...
Erősített változat, de még így sem több 80 kilónál... :)
Sütőtere alul 42 cm széles, 40 cm magas,50 cm mély, a szélesítés miatt majdnem 90 literes ...
Photo0640.jpg
Photo0640.jpg (57.86 KiB) Megtekintve 2043 alkalommal
Photo0618.jpg
Photo0618.jpg (45.64 KiB) Megtekintve 2043 alkalommal
Photo0639.jpg
Photo0639.jpg (48.62 KiB) Megtekintve 2043 alkalommal

PRÓBA KEMENCE1

Hozzászólás Szerző: PRÓBA KEMENCE1 » 2015. október 14., szerda 7:46

tinker írta:Sziasztok!
Megmutatom a pille sorozat lagnagyobb darabját, ami már speciálisan vásározáshoz is megfelelő...
Erősített változat, de még így sem több 80 kilónál... :)
Sütőtere alul 42 cm széles, 40 cm magas,50 cm mély, a szélesítés miatt majdnem 90 literes ...
Photo0640.jpg
Photo0618.jpg
Photo0639.jpg
Szép darab ,miből van a belseje ,hogy olyan sima ?

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. október 14., szerda 9:37

Gyuszi! :hej :hej
1,5 mm-es fekete lemezből... :)

zotya

Hozzászólás Szerző: zotya » 2015. október 14., szerda 10:41

Zoli :hej :hej :hej

A kisméretű is fantasztikus de ez a nagytestvér...... meg::) meg::) meg::) meg::) :k :k :k :k :k :k
A munka a kemencével mennyire fárasztó, de az eredmény utáni vágyakozás mindent legyőz. Ha kész a munka gyümölcse minden fáradozást kárpótol.

Kemencém építési folyamata.

https://plus.google.com/photos/10731869 ... 6069996881

PRÓBA KEMENCE1

Hozzászólás Szerző: PRÓBA KEMENCE1 » 2015. október 14., szerda 17:13

tinker írta:Gyuszi! :hej :hej
1,5 mm-es fekete lemezből... :)
Köszi ,akkor jól gondoltam :)

norbec25
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: norbec25 » 2015. október 22., csütörtök 20:55

Sziasztok!
Szeretnék egy mobil jellegü( helyhez kötött, mérete miatt inkább kisméretü)! kemencét, téglából,búbosra rakni. Szeretném téglából készíteni a hagyománya miatt.. ha nem lehet búbosra rakni, akkor bármilyen más megoldás érdekelne amivel kisméretü kemencét tudok készíteni km.téglából:) Nézegettem a képeket nagyon jó kemencék készülnek ytongból, olyasmire gondolnék csak ytong helyett tégla, vagy a kettő keveréke....Tégla fal kőzetgyapot szigetelés,ytong tető?..

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2015. október 23., péntek 11:30

Szia Norbec !

Légy üdvözölve közöttünk! Építs egy jó kemencét!

" Szeretnék egy mobil jellegü( helyhez kötött, mérete miatt inkább kisméretü)! kemencét, téglából,búbosra rakni."
Ezt gondolt át alaposan, ugyanis a búbos kemencékre nem az a jellemző, hogy kis méretben szerencsés megépíteni.
Cserépből, még hagyján , mert könnyebben vágom, könnyebben alakítom soronként a kör alakzatot , amely eleinte kifelé bővül, míg a tetején összeszűkül. A tégla mérete kis méretű búbos kemencéhez alkalmatlan. Annyi vágást igényelne, hogy a beleőszülsz, mire minden tégladarabot méretre igazítasz, hogy beleőszülsz!
Sokkal szerencsésebb egy donga kemence építése , ha már tégla a kiválasztott építőanyag.
Kis méretben a donga falazása sem egyszerű, mert nagyon nyílnak a külső sugár mentén a hézagok. De megoldható .
" jó kemencék készülnek ytongból, olyasmire gondolnék csak ytong helyett tégla"
Amire alkalmas egy Ytong lap a méreteit !!! ( nem a hőtárolás képességeiben !) illetően, arra nem alkalmas a tégla!
Az Ytong lapok hosszmérete 60 cm. Ezzel le lehet fedni egy mobilnak nevezett kemencét.
Azt se feledd, hogy ezekben a kemencékben a folyamatos, vagy a ráfűtés lehetőségét biztosítani kell, mert korlátozott a beépítített anyagok tömege, ergo nem tud annyi hőt visszaadni sütés során mint a nagy testvérei.
Egyébként mi az elképzelésed a méreteket illetően ?
Mert hogy mi a kicsi , az változó ( kérdezz csak meg egy hölgyet... :lol: )
A tégla és Ytong keverését elvetném.
Olyan van, hogy Ytong és a tömeg növelése samottal.....
Azt javasolom, hogy gondold át alaposan, vesd papírra a gondolataitad és ki fog alakulni hogy milyen kemence is lenne az áhított.
Példát rengeteget találsz a fórumon. Válassz egy olyat, ami legközelebb áll az elképzeléseidhez és azt formáld saját igényeidre.!

Azt nagyon jónak ítélem, hogy már most gondolsz a tetőre ! Együtt kell kitalálni a kemencével!
Ha nagyobb tetőt akarsz, ami nem csak a kemence testét védi, nem feltétlen kell , hogy az oszlopok a földre támaszkodjanak, tarthatja őket a kemence maga is !
:hej
kisméretű donga kemencére ezt a találatot adta a Google barátunk ( hozzáteszem: relatív a kis méret):
https://www.google.hu/search?q=kism%C3% ... ouAM7gM%3A

alant láthatod Barat dongakemencéjét szárazon kirakva téglából.
Látható az is, hogy " mobil" méretben ez nehezen lenne összehozható

Uff ! sokat beszéltem !
Csatolmányok
búbos.jpg
búbos.jpg (40.87 KiB) Megtekintve 1939 alkalommal
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

norbec25
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: norbec25 » 2015. október 24., szombat 6:20

Szia!
" Egyébként mi az elképzelésed a méreteket illetően ?"50x60-as-t tervezgettem,egy tepsist. Mobilnál nem tudom mi lehetne a megfelelő méret?!Ha változik is a véleményem mármint a mobil és a telepített között akkor sem szeretnék hatalmas kemencét! Elkezdtük tervezgetni az egyik úrral,de eléggé rosszul reagálja a változtatásokat , és nemtudásból, hozzá nem értésből adódó tudatlanságot:)mindenképp egy téglából készült kemencét szeretnék!" egy tepsiset"50x60 a , első kéménnyel! Akkor most rossz helyen járok,ha így döntöttem....Képlékeny a dolog, egyik nap így másnap úgy! A pénz a legfőbb tényező,mármint az építése és a használata közben is! Nem akarok több százezres kemencét azért hogy egy évbe kétszer háromszor használjuk mert nem bírom felfüteni! Kisebb kell amit akár érdemes ,begyújtani egy kenyérért,vagy egy tepsi húsért....és ez mind egy felfütéssel megoldható... Szerintetek?

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2015. október 24., szombat 14:25

Szia !

Miután eldöntötted, hogy mindenképpen téglából építed, akkor a méreteket egyrészt már meghatározzák a tégla méretei! Lehet vágni természetesen a téglát, de ha nem szükséges, akkor jó az elképzelésed.
Az hogy a 50x60 cm-es sütőfelület jó-e, elégséges -e, arra kizárólag Te magad tudod a választ!
Támogatom, hogy szolidabb méretűt építsél, mert a tapasztalat egyre inkább az, hogy a nagy kemencét a " sátoros" ünnepeknél lehet teljes mértékben és gazdaságosan kihasználni.
Biztos olvastad, hogy Tinker mesterünk hányadik begyújtásánál tart a kis kemencéjében ! talán már Ő sem tudja :)
Az elején írod, hogy még nem döntöttél: mobil, vagy telepített !
Ha a tégla mellett döntöttél, véleményem szerint az akkor telepített lesz!
A téglából épített kemence nem nagyon tűri a helyváltoztatást, a derekad pedig a súlyt !

Nem kell tépelődni!
Vény magad elé egy kockás papírt és legozás módjára, rakd a téglákat egymás mellé-fölé a ceruzával.
Néhány vázlat után kell jönni az eredménynek !
Ha megvan a téglád, akkor talán még szerencsésebb, szárazon a téglákból kirakni a kemencét. ( úgy nagyjából )

:bo
:hej

teki

Hozzászólás Szerző: teki » 2015. október 24., szombat 15:06

Mondjuk így valahogy, Törp így indult.
mobil 001.jpg
mobil 001.jpg (36.3 KiB) Megtekintve 1894 alkalommal
"A hagyomány nem a hamu őrzése,
hanem a láng továbbadása"

trucktor
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: trucktor » 2015. november 2., hétfő 11:18

Üdv mindenkinek! Régóta fontolgattam a mobilkemence építést, de sajnos jó egy hónapja jutottam csak el odáig, hogy van időm belefogni. Tinkertől kértem és kaptam segítséget, amit köszönök ismételten. Mivel fix helyen lesz a kemi, ezért a lábai már a helyén vannak, az ytongokat kifaragtam, az alap is a lábakra került. Közben megjöttek a fagyok, melóból este érek haza, így a projekt következő tavaszig sajnos pihen a garázs sarkában :( ...a kemi szárazon összerakva, vasak, samott, minden. Alig várom, hogy tavasz legyen!
Csatolmányok
2015-10-12 17.45.32.jpg
2015-10-12 17.45.32.jpg (64.7 KiB) Megtekintve 1837 alkalommal

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. november 3., kedd 7:22

Szia! Én összeraknám a garázsban... és már a karácsonyi bejgli ebben sülne... :) :) :)

trucktor
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: trucktor » 2015. november 3., kedd 10:39

tinker írta:Szia! Én összeraknám a garázsban... és már a karácsonyi bejgli ebben sülne... :) :) :)
Az durva lenne. ::e
Nem merem bekockáztatni, még a végén felgyújtanám a nyáron épült garázst. Mert azt szoktam mondani, hogy a vízen kívül bármit meg tudok gyújtani. :lol:

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. november 3., kedd 10:58

trucktor írta:
tinker írta:Szia! Én összeraknám a garázsban... és már a karácsonyi bejgli ebben sülne... :) :) :)
Nem merem bekockáztatni, még a végén felgyújtanám a nyáron épült garázst. Mert azt szoktam mondani, hogy a vízen kívül bármit meg tudok gyújtani. :lol:
Akkor még egyszer.. :)
Én összeraknám a garázsban... Kivinném az udvarra a helyére.... és már a karácsonyi bejgli ebben sülne... :)
Így gondoltam :) :) :)
Hogy fixre, vagy hordozhatóra csinálod, az 2-3 ezer Ft különbség.... és mekkora különbség!!! :)

karol
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: karol » 2015. november 3., kedd 16:52

:lol:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára karol 2015. november 26., csütörtök 10:51-kor.

trucktor
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: trucktor » 2015. november 4., szerda 11:48

tinker írta:
trucktor írta:
Akkor még egyszer.. :)
Én összeraknám a garázsban... Kivinném az udvarra a helyére.... és már a karácsonyi bejgli ebben sülne... :)
Így gondoltam :) :) :)
Hogy fixre, vagy hordozhatóra csinálod, az 2-3 ezer Ft különbség.... és mekkora különbség!!! :)

Be vagyok lassulva ...nem jár minden gondolatom a kemence körül.. :) :()
Ez mondjuk egy jó opció lenne. :)

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. november 4., szerda 11:57

Én mindig így csinálom... ezt hívják mobil kemencének... :lol: :lol: :lol:

joededy
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: joededy » 2015. november 5., csütörtök 20:50

Szevasztok kemencések!
Egy pár éve fejembe vettem,hogy lesz kemencénk!Akkor a "nagykemence" volt az álmom.Az idő telt és én sem fiatalodtam.Akkortájt elég sűrűn volt népes társaság nálunk-fiatalok öregebbek-de az öregebbek elmentek a fiatalok öregebbek lettek,mi pedig maradtunk ketten.Ha nagynéha hazalátogat a család fiam,lányom,unokák akkor is legfejjebb tárcsán sütök,bográcsozom.
Az újabb lökést az adta a saját kemencének,hogy összefutottam egyik túránk alkalmával egy mobilkemencéssel
aki békésen lakik,és éppen kitelepüléses kemencés fesztivál volt Sikfőkúton.Ő vaslemezből és kőzetgyapotből gyártja iparszerűen.Ennek ellenére segitőkész volt.Namost amiért írok!
Döntés született,hogy mobilkemencém lesz fixen telepitve.
Végigolvastam a fórumot-4 nap alatt.Most jegyzetelek,adatokat gyüjtök és egy pár kérdéssel fogok nyüzsögni.
joededy

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. november 5., csütörtök 21:48

Szia! Üdv a Csapatban... !! :hej
Ha kiskemencét építesz, javaslom hogy legyen hordozható, minimális költséggel több, és ha soha nem is teszed odébb, legalább megvan a lehetőség.. :)
Szerintem Kis Zolival találkozhattál a rendezvényen, segítőkész rendes kemencés... ráadásul földim... :) :)
Kérdéseidet pedig várjuk... :)

joededy
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: joededy » 2015. november 5., csütörtök 21:59

Szia
Igazad van ő volt.Mobilkemencét épitek hordozható méretben sulyban de valószinű soha nem lesz mozditva.
A kivitelezés még nem mai téma,körbejárom rendesen.Mint látod nem most regiztem ide,mert elvem olvasni,olvasni........és csak ekkor kérdezni.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. november 6., péntek 8:12

Negyed tonna extra cseh samott... ennyi kell a legújabb mobilkemencébe... :)
Photo0719.jpg
Photo0719.jpg (49.6 KiB) Megtekintve 1715 alkalommal

PyTom

Hozzászólás Szerző: PyTom » 2015. november 6., péntek 20:56

Mitől is lesz mobil? Ha csak a samott ilyen súly? :o :o
Alap helyett kerekek? :roll:
KEMENCEBARÁTI üdvözlet: ****** :shock: ********

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. november 7., szombat 22:11

Tudjátok, hogy nálam alapszabály hogy a kemencéimet "két nem legyengült kemencés " tudja mozgatni kézi erővel kerekek nélkül is... ez is olyan lesz.. :) Remélem jövő szombaton ott lesz Kiskőrösön... Ott meglátjátok ! :)

Mazsim1972
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Mazsim1972 » 2015. november 8., vasárnap 18:51

Üdvözlet Mindenkinek!

Régebben építettem kerti tűzhelyet, és sok tanácsot kaptam a fórumról. Most egy mobilkemencét szeretnék építeni. A kérdésem, hogy van erről is "Kisokos" mint ami a dongás kemence építéséhez készült? Elég sok idő lenne végigolvasni ezt a fórumot az elejétől, bár biztos vagyok benne, hogy sok hasznos infót tudnék meg. De egyenlőre egy kalkulációt szeretnék készíteni a felhasznált alapanyagokról és azok mennyiségéről, hogy árat tudjak kalkulálni. Van erről esetleg valamilyen összefogalaló? További kérdéseim lennének, hogy kb. mennyi munkaóra szükséges a megépítéséhez, és mennyi fával lehet felhevíteni kenyér, csülök sütéséhez. Nem tudom mekkora alapméretűt érdemes építeni, de kb. 500mm széles és 1000mm mély sütőtérben gondolkozom. Természetesen ez változhat. Előre is köszönöm ha segítetek! Szép estét!
Csatolmányok
Kemence.jpg
Kemence.jpg (51.18 KiB) Megtekintve 1633 alkalommal

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. november 8., vasárnap 20:23

Szia! Mobil kemencéből nem tudok kisokosról... Vagy végigolvasod az egészet, vagy elmondod az elképzeléseidet és megvitatjuk, tanácsot adunk, ha elfogadod...
Rögtön itt lenne az első... az 50x100 cm sütőtér mobilnál extra nagy... én speciel a 40x60 nál megállnék.
Az általam készítetteknek valahol fenn van a anyagkalkulációja, a munkaórák száma egyénenként változik, de nekem még 25-30 óra kell egyhez ( van aki ennél gyorsabb) . Ezt a fajta kemencét 3 kiló száraz gyújtóssal fűtjük fel, és ezért 3 óra hosszán át biztosan tudunk sütögetni.

karol
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: karol » 2015. november 9., hétfő 11:05

:lol:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára karol 2015. november 26., csütörtök 10:52-kor.

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. november 9., hétfő 17:07

Mazsim1972 írta:Üdvözlet Mindenkinek!

Régebben építettem kerti tűzhelyet, és sok tanácsot kaptam a fórumról. Most egy mobilkemencét szeretnék építeni. A kérdésem, hogy van erről is "Kisokos" mint ami a dongás kemence építéséhez készült? Elég sok idő lenne végigolvasni ezt a fórumot az elejétől, bár biztos vagyok benne, hogy sok hasznos infót tudnék meg. De egyenlőre egy kalkulációt szeretnék készíteni a felhasznált alapanyagokról és azok mennyiségéről, hogy árat tudjak kalkulálni. Van erről esetleg valamilyen összefogalaló? További kérdéseim lennének, hogy kb. mennyi munkaóra szükséges a megépítéséhez, és mennyi fával lehet felhevíteni kenyér, csülök sütéséhez. Nem tudom mekkora alapméretűt érdemes építeni, de kb. 500mm széles és 1000mm mély sütőtérben gondolkozom. Természetesen ez változhat. Előre is köszönöm ha segítetek! Szép estét!
Szia "Mazsim1972" Régen jártál felénk, vagy csak én nem vettelek észre! Segítettél és alkotó társ is vagy a KisOkosban is, köszönet érte meg::) és megépült a szép kemencéd, de nem kapunk információkat, hogy működik :?: , de ha nagy bajok lennének vele akkor azt biztos tudnánk. Na de most megint itt vagy és örülök, hogy egy mobilt is építenél. Mobil KisOkos még nem készült, de lehet éppen ideje lenne alkotni egyet. Amikor megépítettem a KisOszit, készült egy PPS amiből, készítettem egy videót az egyszerűbb feltöltés miatt. Úgy tudom 2011-ben ez volt a Második mobil kisméretű kemence a TEKI tégla törpje után. Viszont porfix anyagból. Semmi baja azóta de a mesterek azóta csodákat művelnek az ytongal és több száz kisebb mobil kemence gazdagítja a palettát.
A méretek nekem is nagyok az enyém 50 X 42 X 32 magas.. A porfixot nem ajánlom, az ytong jobban bírja a hőt, a hőcsapda pedig itt is legyen samott tégla.
üdv: Fatresz,
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cibatapapa 2015. november 9., hétfő 17:39-kor.
K.B.Ü. cibatapapa

FeFe
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: FeFe » 2015. november 9., hétfő 17:18

Sziasztok !

Nem gondoltam volna, hogy mobil kemence ügyben is tanácsot kell kérnem, de mégis így alakult.
A dongás kemence, amit építettem, remekül szuperál.
A méreteit nem bántam meg, de azért nagy igazság, amit többször is hangoztattok, hogy egy kisebb kemence praktikusabb, akár csak egy tepsi pogácsát is hipp-hopp be lehet tolni. Nagyon is igazatok van !!! meg::) meg::) meg::)
A kemencémben ( ami TIS fórumtárs koncepciója ) van egy "kis kemence" is, samottal kirakva.
Mérete pont jó lenne, az említett célokra, csak van egy kis bökkenő.
Még nem volt úgy "istenigazán" bedurrantva, de azért közepes tüzet raktam már benne. (még ajtaja sincs )
A kis kemence szájánál alul,és oldalt a dilatáció miatt repedések keletkeztek, ami statikailag nem okoz gondot, esztétikailag sem vészes, közelről látszik kicsit.
Ha rendesen felfűteném, akkor talán sokkal jobban dilatálna, ezért nem igazán próbálnám ki. Jobb oldalt mégis csak tető nyugszik a téglákon.
Most így utólag azt gondolom, hogy egy mobil kemencét kellet volna ide befalaznom ( ami nem lett volna mobil ), és lett volna egy kicsi, és egy nagy kemence egyben, ami minden igényt kielégít.
Szétbontani a kis kemencét nem tudom, nem akarom.
Mit tanácsolnátok, mit lehetne ebből kihozni ?
A téglák alapján kivehető a mérete, de pontos méreteit is lemérem.
Számítok a segítségetekre !
Csatolmányok
1.jpg
1.jpg (39.86 KiB) Megtekintve 1582 alkalommal
2.jpg
2.jpg (53.81 KiB) Megtekintve 1582 alkalommal
3.jpg
3.jpg (52.98 KiB) Megtekintve 1582 alkalommal

Mazsim1972
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Mazsim1972 » 2015. november 9., hétfő 21:11

Köszönöm a kedves szavakat! És az eddigi segítő hozzászólásokat.
A dupla dongás kemencével, sparhelttel, grillezővel semmi gond nem volt. Sok finomság készült bennük. Az élet viszont úgy hozta, hogy eladjuk a házat természetesen a kerti apparáttal együtt.
Ahova költözünk oda viszont egyenlőre egy mobilkemencét készítenék.
Ennek építéséhez keresek információt a legelső mozzanattól. Mivel nincs benne tapasztalatom. S természetesen - a munkámból és a természetemből kifolyólag - ezt is megtervezném számítógépen 3D-ben. A Kisokosban, ha készülne természetesen segítenék és vele párhuzamosan építeném a saját mobilkemencém is.
Úgyhogy a legalapabb dolgokkal kéne kezdenem, melyhez tisztelettel kérnék segítséget tőletek! S előre is köszönöm!

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2015. november 9., hétfő 21:28

:hej Mazsim ! :hej

:bol
hogy újra köztünk !
Mobilosok ! toljátok az infót, hogy megszülethessen a
mobil kisokos !

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. november 9., hétfő 22:09

A magam részéről nem tervezek kisokost írni... És nem azért mert nem akarok segíteni... mindenkinek segítek ezután is, mint eddig is... túl nagy felelősségnek érzem, sajnos nekem ez a tapasztalatom... :( Kaptam már annyi negatív visszajelzést amikor félre, vagy rosszul olvasva, esetleg átértelmezve lettek felhasználva a leírt információim... így inkább mindenkinek az irányított kérdésére válaszolok... :)

Mazsim1972
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Mazsim1972 » 2015. november 9., hétfő 22:19

Nekem mindegy. Jelenleg gyűjtöm az infókat egy előkalkulációhoz (felhasznált anyagok és költségei) visszaolvasva és ha kérdésem lesz szólok! Szép estét!

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. november 9., hétfő 22:32

FeFe írta:Sziasztok !

Nem gondoltam volna, hogy mobil kemence ügyben is tanácsot kell kérnem, de mégis így alakult.
A dongás kemence, amit építettem, remekül szuperál.
A méreteit nem bántam meg, de azért nagy igazság, amit többször is hangoztattok, hogy egy kisebb kemence praktikusabb, akár csak egy tepsi pogácsát is hipp-hopp be lehet tolni. Nagyon is igazatok van !!! meg::) meg::) meg::)
A kemencémben ( ami TIS fórumtárs koncepciója ) van egy "kis kemence" is, samottal kirakva.
Mérete pont jó lenne, az említett célokra, csak van egy kis bökkenő.
Még nem volt úgy "istenigazán" bedurrantva, de azért közepes tüzet raktam már benne. (még ajtaja sincs )
A kis kemence szájánál alul,és oldalt a dilatáció miatt repedések keletkeztek, ami statikailag nem okoz gondot, esztétikailag sem vészes, közelről látszik kicsit.
Ha rendesen felfűteném, akkor talán sokkal jobban dilatálna, ezért nem igazán próbálnám ki. Jobb oldalt mégis csak tető nyugszik a téglákon.
Most így utólag azt gondolom, hogy egy mobil kemencét kellet volna ide befalaznom ( ami nem lett volna mobil ), és lett volna egy kicsi, és egy nagy kemence egyben, ami minden igényt kielégít.
Szétbontani a kis kemencét nem tudom, nem akarom.
Mit tanácsolnátok, mit lehetne ebből kihozni ?
A téglák alapján kivehető a mérete, de pontos méreteit is lemérem.
Számítok a segítségetekre !
Eszedbe ne jusson, meg ezt nem is szabad elbontani, mert ez egy tökéletes kis kemence. Ha jól látom egy hátsókéményes! Kicsit hosszú, de ez sem lehet probléma. A hátsó felében kellene csak tüzelni benne, készítenék egy betolható tévőt amivel lehetne szabályozni a sütőtér méretét. ( Szerintem feltaláltunk megint valamit, mégpedig a változó méretű sütőterű mobil kemencét! ) Sütéskor pedig lezárnám a kéményt is minden képen. üdv: Faterosz meg::) meg::)
többméretü.jpg
többméretü.jpg (12.69 KiB) Megtekintve 1535 alkalommal
K.B.Ü. cibatapapa

FeFe
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: FeFe » 2015. november 10., kedd 11:40

Kedves Faterosz !

Köszönöm, hogy gondolkodtál a dolgon.
A kis kemence tényleg pont olyan mint a rajzod. Ezzel a betolható tévővel, és persze a kémény lezárásával tuti működne is.
De megint itt a dilemma, hogy nem szeretnék kárt tenni az építményben.
Ha most tartanék ott, akkor a dongát körbevenném valami szigetelőanyaggal, és úgy falaznék mellé/fölé.
Azt lenne jó, ha beraknék valami szigetelőanyagot, aláfalaznék egy dongát, és ebben már bátran lehetne tüzelni.
De ezt nem igazán lehet kivitelezni.
Talán valami kis "mobilkemencét" kellene gyártani, és betolni ebbe a nyílásba ?
Nem tudom milyen vastag lehet egy ilyen mobilkemence oldala / teteje, lehet, hogy már nagyon a belméret rovására menne.
Nagyon jó lenne valamit kitalálni, mert egy ilyen kis kemencét akár naponta is könnyedén lehetne üzemeltetni.
Egyelőre tanácstalan vagyok. :(

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2015. november 10., kedd 12:21

Fefe!
3 cm es samottból, vagy tűzálló betonból csinálnék egy sütődobozt, akár íves tetővel ... alul fém keretre, akkorára hogy éppen kivehető-betehető legyen... így tud dilatálni és a hősokk sem éri a téglát... puszban fél óra alatt meleg és a légrés miatt a tégla nem viszi el a hőt... Hirtelen ez jutott eszembe :)

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2015. november 10., kedd 13:48

tinker írta:Fefe!
3 cm es samottból, vagy tűzálló betonból csinálnék egy sütődobozt, akár íves tetővel ... alul fém keretre, akkorára hogy éppen kivehető-betehető legyen... így tud dilatálni és a hősokk sem éri a téglát... puszban fél óra alatt meleg és a légrés miatt a tégla nem viszi el a hőt... Hirtelen ez jutott eszembe :)
Zoli ötlete :k A méretek ismerete nélkül, nem mertem hasonlót ajánlani, de szerintem ilyen falvastagságok mellett, nem tudom elképzelni, hogy megsérülne a kemencéd. A felfűtése, rendesen, pedig szerintem megérne egy misét, próbáld ki. A hőelvezetés és felfűtésre itt egy hőtechnikai vizsgálat. Szerintem érdemes megnézni..Hátha segít. Itt találod!
http://osztott.com/vbdE
K.B.Ü. cibatapapa

FeFe
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: FeFe » 2015. november 10., kedd 18:01

Faterosz, Tinker !

Köszönöm az ötleteket.
Faterosz javaslata alapján megpróbálom szépen lassan felfűteni. Fabrikálok hozzá egy tévő ajtót, meglátjuk mi lesz. Ha jól viselkedik, akkor elégedett leszek, mert ez tűnik a legegyszerűbbnek.
Ha netán mégis valami geb@sz lenne, akkor már csak Tinker ötletét tudom megvalósítani.
A méretek : szélesség 60cm ; mélység 65cm ; magasság 35cm.

FeFe
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: FeFe » 2015. november 11., szerda 12:55

Megtörtént a felfűtés. Nem vagyok boldog.
A kéménynek jó a huzatja, túl jó, mert a láng befordult a füstjáratba. Másfél óra felfűtés után sem fehéredett ki a kemence belseje, a donga tiszta korom. Ha fojtok a kémény nyíláson, akkor elöl kezd kifüstölni.
Huzat szabályzással nem akarok szórakozni, mert a nagy kemencénél sem kell.
A nagyobb gond az, hogy megindult pár repedés, ami statikailag nem okoz gondot, és ha lehűl, akkor össze is húzódik, de rendszeres felfűtés / lehűlés ciklusok biztosan megviselnék.
Nem marad más választás, Tinker javaslata alapján kellene tovább haladni, hogy használható legyen ez a "lyuk".
Amikor azt mondtam, hogy esetleg egy mobil kemencét kellene ide beépíteni, akkor én nem egy kivehető, betehető mobilkemencére gondoltam. Rosszul fogalmaztam. Valójában egy mobil kemence méretű, felépítésű kis kemencét beépíteni, ami aztán ott is marad.
A lényeg, hogy a szigetelése folytán nem ad át számottevő hőterhelést a "lyuknak", és f@szán működik.
Sajnos a méretek adottak (szélesség 60cm ; mélység 65cm ; magasság 35cm.), nem tudom, hogy összehozható-e ebben a külső méretben egy mobil ( ami valójában nem mobil ) kemence .
Hát itt tartok most....
Csatolmányok
1.jpg
1.jpg (54.48 KiB) Megtekintve 1442 alkalommal
2.jpg
2.jpg (86.31 KiB) Megtekintve 1442 alkalommal
3.jpg
3.jpg (57.53 KiB) Megtekintve 1442 alkalommal

Válasz küldése