Mobil kemence építése

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
tinker
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: Mobil kemence építése

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. január 6., szombat 14:23

Rahon írta:Üdvözlet a kemencések,

Ismét segítséget kérek. A tervezés után elkezdtem a szükséges anyagok begyűjtését.
Arra szeretnék infót, hogy a kemence belsejének a kikenéséhez mennyi hőálló habarcsa van szükség?
A vastagságtól függ.. mintegy 5 kg-mal számolhatsz
Ha a belső részek kikenéshez samottlisztet (samottpor) vízüveg, agyag keverékét használom, milyen arányban kell keverni?
Ahol olvastad ezt a receptet, ott nem voltak arányok ? attól kellene megkérdezni, aki ezzel kente ki a belsejét

Köszönöm, ha válaszoltok!
Rahon

Rahon
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Rahon » 2018. január 6., szombat 16:28

Köszönöm a választ Tinker.

Sajnos ahol olvastam nem találtam arányokat.

Talán Te is ismered a mestert. :D meg::)

tinker írta:Tisztán samottpor vízüveg keverékkel még sosem kentem ki ytongkemencét, pedig csináltam már párat... :)
Samottpor-agyag (kaolin) keverékkel szoktam, a keverővízhez téve némi vízüveget, majd amikor megszáradt, akkor jó alaposan átkenem vízüveggel.
Az elemeket fölösleges ezzel ragasztani, megfelel egy jobb minőségű flexragasztó, amivel a hálót ragasztod rá...
A tepsitartó rács bejáratott, nekem is van...
Mérd meg a legnagyobb edényt, amit bele szeretnél tenni, és ahhoz alakítsd ki a kemencéd magasságát...

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. január 6., szombat 21:45

Rahon írta:Köszönöm a választ Tinker.

Sajnos ahol olvastam nem találtam arányokat.

Talán Te is ismered a mestert. :D meg::)

tinker írta:Tisztán samottpor vízüveg keverékkel még sosem kentem ki ytongkemencét, pedig csináltam már párat... :)
Samottpor-agyag (kaolin) keverékkel szoktam, a keverővízhez téve némi vízüveget, majd amikor megszáradt, akkor jó alaposan átkenem vízüveggel.
Az elemeket fölösleges ezzel ragasztani, megfelel egy jobb minőségű flexragasztó, amivel a hálót ragasztod rá...
A tepsitartó rács bejáratott, nekem is van...
Mérd meg a legnagyobb edényt, amit bele szeretnél tenni, és ahhoz alakítsd ki a kemencéd magasságát...
Ennyi kemence között az ember elveszti az emlékeit... :) talán párat kenhettem így... az arányokat biztosan nem mértem, csak összekevertem, hogy jó legyen.... :D
A samottpor-kaolint általában 3:2- ben keverem a kályháknál.. és a keverővíz fele kb a vízüveg... de ezt gyorsan kell kenni mert köt ám.. de hirtelen... :D

Rahon
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Rahon » 2018. január 7., vasárnap 0:59

Na ettől félek én is, hogy gyorsan köt. maradok inkább a C30 kályhás habarcs mellett.
Ezt elég jól leírják, hogyan kell használni. keverni.
Bedolgozása:
• Az C30 kályhás habarcsot soványítani kell. Soványítóanyagként samottgríz ajánlott, de pl. kvarchomokot is használhatunk
• A soványító anyag mennyisége kb. 40 súly% legyen
A vegyi kötést folyékony vízüveg hozzáadásával (30 súly%-ig) érhetjük el

Ez igy csak jó lesz.

jupiszi
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: jupiszi » 2018. január 9., kedd 10:10

Sziasztok

A falazáshoz mindig is a flexragasztó volt az ajánlás.

A belső kikenéshez az első években biztos, hogy a c25 szerű hűálló habarcsot ajánlottátok, vízüveggel keverve, vagy vízüvegbe mártott ecsettel kenve.
A falat mindig jól elő kell nedvesíteni, hogy ne szívja el rögtön a habarcsot.

Nekem a durvább szemcséjű habarcsot sikerült vennem, kicsit meg kellett szitálni, mielőtt bekevertem.

Tulajdon képpen a c25 is egy agyag kötésű samottpor. Meg kitudja, még mi minden van benne.

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2018. január 9., kedd 10:36

Papi írta:Szia Jammy!
A legtöbb esetben nem a tűzteret a sütőtértől elválasztó samottlapra van helyezve a tepsi (vagy edény), hanem 1 "emelettel" feljebb. Ha jól megnézed a képeket, akkor láthatod, hogy az alsó és a felső samott között van egy "sín".
A samottra én például csak akkor rakom, ha nagy hőmérsékleten és/vagy gyorsan akarok sütni (pl. pizza, kenyérlángos az elején). Igazán autentikus választ szerintem Tinker mesterünktől fogsz kapni.
:bo :bo :bo
.....drága Papi, ha egyetlen tepsiről van szó akkor rendben van. De ha cserép, öntvény, vagy egyéb anyagú magasabb testű edényről van szó, akkor nem fér be. Régebben natur cserepet raktam a samottra, hogy ha 2 tepsiben sütök egyszerre, vagy cserépedénybe, akkor alul ne közvetlenül érje a nagy meleg. Manapság már ugyanolyan rácsot teszek alulra, mint amit a középső sínre 5cm×5cm×4,2mm vagy 10cm×10cm×4,2mm hegesztett acélhálót teszek. Az a szűk 9mm légrés tökéletesen elegendő ahhoz hogy ne égessen a samott, bármilyen anyagú tepsit, vagy edényt rakok be. https://photos.app.goo.gl/b2AjEZgmI1uvevc03
Kemence Baráti Üdvözlettel:
DacaGabi
Kép

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. január 9., kedd 13:40

DacaGaby írta:
A legtöbb esetben nem a tűzteret a sütőtértől elválasztó samottlapra van helyezve a tepsi (vagy edény), hanem 1 "emelettel" feljebb. Ha jól megnézed a képeket, akkor láthatod, hogy az alsó és a felső samott között van egy "sín".
A samottra én például csak akkor rakom, ha nagy hőmérsékleten és/vagy gyorsan akarok sütni (pl. pizza, kenyérlángos az elején). Igazán autentikus választ szerintem Tinker mesterünktől fogsz kapni.
.....drága Papi, ha egyetlen tepsiről van szó akkor rendben van. De ha cserép, öntvény, vagy egyéb anyagú magasabb testű edényről van szó, akkor nem fér be. Régebben natur cserepet raktam a samottra, hogy ha 2 tepsiben sütök egyszerre, vagy cserépedénybe, akkor alul ne közvetlenül érje a nagy meleg. Manapság már ugyanolyan rácsot teszek alulra, mint amit a középső sínre 5cm×5cm×4,2mm vagy 10cm×10cm×4,2mm hegesztett acélhálót teszek. Az a szűk 9mm légrés tökéletesen elegendő ahhoz hogy ne égessen a samott, bármilyen anyagú tepsit, vagy edényt rakok be. https://photos.app.goo.gl/b2AjEZgmI1uvevc03

Ez pontosssan így van... :)

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. január 9., kedd 20:31

jupiszi írta:Sziasztok

A falazáshoz mindig is a flexragasztó volt az ajánlás.

A belső kikenéshez az első években biztos, hogy a c25 szerű hűálló habarcsot ajánlottátok, vízüveggel keverve, vagy vízüvegbe mártott ecsettel kenve.
A falat mindig jól elő kell nedvesíteni, hogy ne szívja el rögtön a habarcsot.

Nekem a durvább szemcséjű habarcsot sikerült vennem, kicsit meg kellett szitálni, mielőtt bekevertem.

Tulajdon képpen a c25 is egy agyag kötésű samottpor. Meg kitudja, még mi minden van benne.

Én már nagyon régen a saját keverékemet használom a belső kikenéshez... Ebben szitált samottliszt, fehércement, P9-es ragasztó, víz, és vízüveg van

Rahon
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Rahon » 2018. január 9., kedd 21:27

Sziasztok!

Készített valaki olyan kemencét amiben a samott lapok helyett gránit vagy márvány lapok lettek elhelyezve?
Vagy valakinek ezzel kapcsolatban van infója, tapasztalata?

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2018. január 10., szerda 8:48

Rahon írta:Sziasztok!

Készített valaki olyan kemencét amiben a samott lapok helyett gránit vagy márvány lapok lettek elhelyezve?
Vagy valakinek ezzel kapcsolatban van infója, tapasztalata?
....sűrűségéből adódóan nagyon jó a hőtároló és hőleadó képessége a gránitnak, részemről csupán három dolog tántorít el az alkalmazásától a nehéz megmunkálhatósága a súlya és az ára. :-)
DacaGabi
Kép

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. január 10., szerda 9:29

Márványból, vagy gránitból max akkor éri meg terelőlapokat tenni az aknás kemencébe, ha nagyon olcsón tudod beszerezni.
A hőkapacitástól függ, nennyi hőt tudnak tárolni az anyagok... a hőkapacitás a sűrűség és a fajhő függvénye...
A márvány és a gránit fajhője nagyjából megegyezik úgy 0.8 Kj/kg K... az átlag samott fajhője 0.84 Kj/kg K.. tehát mintegy 5%-kal a samott itt nyert..:)
A márvány sűrűsége 2,7 a Gránité 2,6 Kg/dm3... a samotté 2,2-2,3 kg/dm3
A számolásnál kiderül, hogy a márvány és a gránit hőkapacitása 8-9 %-kal magasabb az átlag samotténál.
Így ugyanazon hő megtartásához vagy a samott vastagságát, vagy a bevitt tüzelő mennyiségét kell 8-9 % kal emelni.
Az ár ezt bőven kompenzálja... pluszban még azt sem tudjuk hogyan viselkednének ezek a kőzetek hosszú távon a kemencénkben... részemről marad a samott ... :)

kekov
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: kekov » 2018. január 10., szerda 14:44

Üdvözlök mindenkit,

„véletlenül van” tapasztalatom a márvány lap esetében, sokáig használtam tömegkályhám fekete sütőjében egy 30x40 es 2cm vastagságú lapot ... porrá égett, olyan lágy lett és porladt szét mint a gipsz.

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2018. január 10., szerda 16:23

kekov írta:Üdvözlök mindenkit,

„véletlenül van” tapasztalatom a márvány lap esetében, sokáig használtam tömegkályhám fekete sütőjében egy 30x40 es 2cm vastagságú lapot ... porrá égett, olyan lágy lett és porladt szét mint a gipsz.
Hoppácska! :o :o :o
Köszönjük az infót :!: :!: :!:
Már megérte ma be kukkantani ide, ezt is tudom most már... :ty
DacaGabi
Kép

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. január 10., szerda 17:54

Köszi !
Még egy ok a samott mellett.. :D

Papi

Hozzászólás Szerző: Papi » 2018. január 10., szerda 18:29

tinker írta:
DacaGaby írta:

Ez pontosssan így van... :)
Tökéletesen igazatok van.
Jammynak szóló válaszomban az általa írottakból indultam ki, kihagyva azt, hogy a samottra rakott rács, cserép, stb. hivatott a túlságosan magas hőmérséklet "tompítására". :oops:
Pedig én magam is alkalmaztam már ezt a megoldást, egy kiszuperált grillsütő vagy mifene rácsát használva.
Hiába no, erősen romlik már a memóriám. fal:)

A márvány kérdéséhez csak annyit fűznék, hogy végső soron az is csak CaCO3, tehát a folyamat hasonlatos lesz a mészégetéshez.
K.B.Ü. Papi (aki születésekor a 3 333 162 411. ember volt a földön)
1.§ Amit ma megsüthetsz, ne halaszd holnapra!
2.§ A kemencézés legfontosabb eszköze a dugóhúzó!

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. január 10., szerda 20:27

Ottó! Drágaszágosz Barátom!!
Tökéletesen igazad van Neked is... :) a cserép, vagy még egy sor samott is jó, meg a tepsinek a tartója is...

Rahon
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Rahon » 2018. január 10., szerda 23:48

Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek az infókat a márvánnyal kapcsolatban. :ty Az az igazság, hogy egy ismerőstől kaptam 40x40x2 márvány járólapokat ingyé.
Ez a sütőben már pár éve tökéletesen működik, de nyilván más ha közvetlen láng, hő éri. A sütőben max 300 C fok van. Hallgatok rátok maradok én is a samottnál. Indul a beszerzés :bol

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2018. január 11., csütörtök 18:27

Most olvasom, hogy a márvány gránit mint kemence belső szóba jöhet e, kérdés merült fel. Nos mint kőfaragó a márvánnyal nincs felfűtési tapasztalatom pedig dolgozunk vele sokat ,de a gránittal van, a gránitnak ős ellensége a nagy hőmérséklet megtapasztaltam. Egyszer egy infra lámpával repesztettem el egy huha drága piramis követ fal:) . Csak szárítani akartam, nem felfűteni. Így is elrepedt. Nagyon rideg kő, nem való kályhába. A márványt idei óráig eltudom képzelni, de nem oda találták ki.

Rahon
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Rahon » 2018. január 11., csütörtök 21:42

Engem abszolúte meggyőztetek. Gránit, márvány nem a kemencébe való.
De a sütőben elmegy :lol:
Csatolmányok
pizza.jpg
pizza.jpg (39.79 KiB) Megtekintve 2220 alkalommal

fero03
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: fero03 » 2018. január 16., kedd 17:30

Sziasztok!
Új vagyok itt,vagyis régebben már regisztráltam csak elfelejtettem a felhasználónevemet de ebbe inkább ne is menjünk bele.
Szeretnék Tinker mester engedélyével egy "Tinker féle" mobilkemit építeni.Elkezdtem az anyagok beszerzését is de nekem ez is időbe tellik.
Átolvastam a fórumot is.Örülök hogy ismét aktív,biztos vagyok benne lesz jópár kérdésem az építés folyamán.
Kapásbol meg is szeretném kérdezni hogy mennyi a hézag a vaskeret és az ytong között,a hőtágulás végett.Tudom ,hogy volt róla már szó de nem találom ,hogy hol van.
Előre is köszönöm a választ.
Szép napot mindenkinek!

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. január 16., kedd 18:08

fero03 írta:Sziasztok!
Új vagyok itt,vagyis régebben már regisztráltam csak elfelejtettem a felhasználónevemet de ebbe inkább ne is menjünk bele.
Szeretnék Tinker mester engedélyével egy "Tinker féle" mobilkemit építeni.Elkezdtem az anyagok beszerzését is de nekem ez is időbe tellik.
Átolvastam a fórumot is.Örülök hogy ismét aktív,biztos vagyok benne lesz jópár kérdésem az építés folyamán.
Kapásbol meg is szeretném kérdezni hogy mennyi a hézag a vaskeret és az ytong között,a hőtágulás végett.Tudom ,hogy volt róla már szó de nem találom ,hogy hol van.
Előre is köszönöm a választ.
Szép napot mindenkinek!
Szia! Isten hozott... :bo :bo :bo
Ha bármi kérdéded van tedd fel nyugodtan.. :)
Pár mm hézag elég dilatációnak, lényeg, hogy ne szoruljon... :)

firekiller
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: firekiller » 2018. január 16., kedd 22:42

Márványból mészkőből 900 C feletti hőmérsékleten égetett mész keletkezik. Az égetett mész calcium oxid egy porózus anyag, vízzel reakcióba lép. Az égetett mészből víz hozzáadásával készül az oltott mész. Márvány-mészkő lap a 300 fokot bírja, az égetett mész kialakulása az internet szerint 825 C fokon kezdődik.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. január 17., szerda 9:11

firekiller írta:Márványból mészkőből 900 C feletti hőmérsékleten égetett mész keletkezik. Az égetett mész calcium oxid egy porózus anyag, vízzel reakcióba lép. Az égetett mészből víz hozzáadásával készül az oltott mész. Márvány-mészkő lap a 300 fokot bírja, az égetett mész kialakulása az internet szerint 825 C fokon kezdődik.
Méréseim szerint az aknás kemencében normál üzemi körülmények között nem szokott 650-700 foknál nagyobb hő előfordulni, és a samott sem melegszik 450 fok fölé...

icsengod
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: icsengod » 2018. január 18., csütörtök 18:04

Tinker féle kemencékből már sereget lehetne összehívni annyian vannak már.. :lol: :lol: De vannak már nehézbombázók is.. :k :k
Adjon az Isten szerencsét,szerelmet, forró kemencét. Üdv: icsengod
Nagy László - Adjon az Isten

https://plus.google.com/u/0/photos/1146 ... 8332812849

Rahon
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Rahon » 2018. január 20., szombat 16:55

Sziasztok!

A mobil kemence képeket nézegetve és 45 oldalt átolvasva úgy látom, hogy a kemence ajtót laposvasból vagy szögvasból csináljátok.
Mi a tapasztalat, kifüstölés szempontjából melyikből érdemes csinálni? Az ajtó keretet célszerű hóálló zsinórral körbe tömíteni?

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. január 20., szombat 17:50

Rahon írta:Sziasztok!

A mobil kemence képeket nézegetve és 45 oldalt átolvasva úgy látom, hogy a kemence ajtót laposvasból vagy szögvasból csináljátok.
Mi a tapasztalat, kifüstölés szempontjából melyikből érdemes csinálni? Az ajtó keretet célszerű hóálló zsinórral körbe tömíteni?
A szögvas alkalmasabb.... és igen, célszerű tömíteni a rést.. :)

icsengod
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: icsengod » 2018. február 4., vasárnap 12:13

Készül egy újabb Bői Kántor féle hordós mobil, így már a harmadik kemencém lesz itthon ez már igazi fertőzés amibe bekerültem... :lol: :lol: És az orvos sem tud segíteni rajtam... :P :P

mullipe
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: mullipe » 2018. február 14., szerda 20:39

Sziasztok kemencesek!
Elerkezett az idö, hogy a nagy kemence melle en is csinaljak egy kis kemit. A valasztas a Cibatapapa- Tinker fele mobil kemencere esett. Igaz, hogy nem igazan tervezek ide-oda a kemencevel menni, de ha mar mobil, a barati tarsasaggal benevezünk az augusztusba rendezendö Himeshazi mezesfesztival fözöversenyere. (Mindjart le lesz tesztelve, hogy hogy sikerült. A laza 400-450 Km alatt kiderül, mennyire sikerült stabilra összeraknom.) Mindjart az elejen lenne is par kerdesem.
1. Irtatok, hogy a füstcsö jobb, ha vekonyfalu. Ez milyen falvastagsagot jelent? 2mm anyagvastagsagu megfelel?
2. A kb. fel meteres füstcsövet közvetlenül es fixen kell a kemencetestbe beepiteni, vagy egy darab csövet a pillangoszeleppel epitsek be, es arra
jön a fel meteres füstcsö?
3. Lehet, hogy a füstcsövet 5cm-es Ytongbol csinalom. Akkor milyen magassag, es milyen atmerö ajanlott?
4. Valoszinü en vagyok a bena, de itt Ausztriaba nem talaltam Rath fele C30-as vakolatot, (az elado azt mondta, hogy nem is hallott meg rola.)
csak Rath Universalt. (Az van rairva, hogy 1200C*-ot kibir.) Jol gondolom, hogy ez megfelel?
Hat egyenlöre ennyi. Köszönöm, hogy letre hoztatok, es eletben tartjatok ezt a forumot,es önzetlenül segitetek mindenkinek!Legyen olyan az estetek, amilyet szeretnetek! Sziasztok!

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2018. február 14., szerda 21:15

Szia ! Füstcsövet én a gazdaboltban szoktam venni hozzá. Nem vagyok vasas,de a 2mm. az nagyon vastag, szerintem felesleges. Amit használok az 1mm körüli lehet és 50 cm hosszú. Nem szoktam a kemencéimbe a füstcsövet rögzíteni. Akkorára készítem a furatot, hogy ép passzoljon bele a kályhacső. A furatot úgy készítem, hogy a hátfalba kicsit belelóg, kb 1-2 cm . Ezen a cső feltámaszkodik és így nem csúszik a kemencébe bele. Szállításkor kiveszem. Szerintem felesleges falazott füstcső egy olyan kemencére amit utaztatni szeretnél.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. február 14., szerda 21:23

A füstcsőből bőven jó a vékonyabb 1 mm alatti is. Ne falazd, csak egy hüvelyt építs be a kéménynek. Az én kemencémben eddig 6700 km van és köszöni jól van..:) A rath universal tökéletes.. :) Isten éltessen :D

mullipe
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: mullipe » 2018. február 15., csütörtök 20:48

Tengelic, Tinker köszönöm a gyors es reszletes valaszt! meg::)

Rahon
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Rahon » 2018. február 24., szombat 10:44

Sziasztok!

A tömítő zsinór ragasztásához mit ajánlotok?
Gondoltam, hogy rakok az ajtó és a keret közé valamint a keret és a fal közé is.

icsengod
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: icsengod » 2018. február 24., szombat 12:28

27657869_1421421637984769_2680239539631791838_n.jpg
27657869_1421421637984769_2680239539631791838_n.jpg (6.02 KiB) Megtekintve 1845 alkalommal
Szia egy kemencés barátunk ezzel ragasztotta

mullipe
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: mullipe » 2018. március 8., csütörtök 18:26

Sziasztok kemencesek! A mobil kemencem idö hianyaba csak nagyon lassan keszül. Az anyagbeszerzesnel tartok. Mosonmagyarovaron sokmindent megvettem, de az öt centis Ytongrol megfeledkeztem. Tegnap itt Ausztriaba azt is beszereztem. Erdekessegkent megemlitem, hogy itt az Ytongteglak nem 60x20 centisek, hanem 62,5x25 centisek. Tinker lenne egy par kerdesem. A cserepfedesü mobilkemencet valasztottam. A cserepeket szinten csemperagasztoval ragasztottad fel? Hogy csinaljam hogy a cserep közötti resek között ne szivarogjon be a viz? A kemeny melett hogy "vizszigeteljem" le? (Mint irtam, a baratomnak ajandekozom, nala fix helyen lesz, de szabadon az udvarba.) A füstjaratot a 15 centis Ytongba hogy alakitsam ki? Vagjam ivesre? Ha inkabb privatba szeretnel tanacsot adni, az e-mail cimem:mullipe@freemail.hu) Hat egyenlöre ennyi. Köszi! Sziasztok! Peter

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. március 8., csütörtök 22:11

mullipe írta:Sziasztok kemencesek! A mobil kemencem idö hianyaba csak nagyon lassan keszül. Az anyagbeszerzesnel tartok. Mosonmagyarovaron sokmindent megvettem, de az öt centis Ytongrol megfeledkeztem. Tegnap itt Ausztriaba azt is beszereztem. Erdekessegkent megemlitem, hogy itt az Ytongteglak nem 60x20 centisek, hanem 62,5x25 centisek. Tinker lenne egy par kerdesem. A cserepfedesü mobilkemencet valasztottam. A cserepeket szinten csemperagasztoval ragasztottad fel? Hogy csinaljam hogy a cserep közötti resek között ne szivarogjon be a viz? A kemeny melett hogy "vizszigeteljem" le? (Mint irtam, a baratomnak ajandekozom, nala fix helyen lesz, de szabadon az udvarba.) A füstjaratot a 15 centis Ytongba hogy alakitsam ki? Vagjam ivesre? Ha inkabb privatba szeretnel tanacsot adni, az e-mail cimem:mullipe@freemail.hu) Hat egyenlöre ennyi. Köszi! Sziasztok! Peter
A cserepeket csavaroztam..
Simán fugázd ki... fugázóval, vagy szilóval mind a cserepek mközött mind a kéménynél.
A kémény nyílást úgy alakitsd ki, hogy ésszerű legyen a 120 mm nyílás a 2x 150 mm ytongban.... :)

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2018. március 8., csütörtök 22:29

mullipe írta:.....itt az Ytongteglak nem 60x20 centisek, hanem 62,5x25 centisek.
Mert az osztrák építési törvény szerint mindennek a 12,5 cm-nek a többszörösének kell lennie!
Az épület sarokpontja, benne a válaszfalak helye, nyílások helyzete, stb....
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. március 8., csütörtök 23:52

laca55 írta:
mullipe írta:.....itt az Ytongteglak nem 60x20 centisek, hanem 62,5x25 centisek.
Mert az osztrák építési törvény szerint mindennek a 12,5 cm-nek a többszörösének kell lennie!
Az épület sarokpontja, benne a válaszfalak helye, nyílások helyzete, stb....
Állítsuk meg Bécset .. !! :D :D

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2018. március 9., péntek 0:01

:lol: :lol: :lol:
HA megállítjuk Bécset, utolérni akkor sem fogjuk őket :(
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

icsengod
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: icsengod » 2018. március 9., péntek 8:31

laca55 írta::lol: :lol: :lol:
HA megállítjuk Bécset, utolérni akkor sem fogjuk őket :(
Na ez biztos... :roll: :roll:

atyimgyorgy