Kemence lakás fűtésre

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
DacaGaby
Tiszteletbeli kemencebence tag

Kemence lakás fűtésre

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. november 11., kedd 20:41

Sziasztok!

Mint már említettem, jövőre építeni szeretnék a nappaliba egy kemencét amit kívülről fűtenék és beleépítenék egy "kazánt" ami rásegítene a központi fűtésre. Egész pontosan nem tudom még, hogy hogyan fogom megoldani, mert a kazánháztól kicsit messze tervezem (kb. 8m) építeni. Két megoldás forog a fejemben, az egyik az, hogy többrétegű csővel elvezetem a kemencéből kifolyó meleg vizet a kazánokhoz és ott kötöm rá a hálózatra, a másik pedig az, hogy a nappaliba kötöm be a központi fűtésbe, csak mindkét ágba beépítek egy-egy visszacsapó szelepet + egy csőtermosztátot ami a kazánoktól függetlenül vezérelné a keringtető szivattyút.
:idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:
Hoppá! Van nekünk itt egy gépészünk is! GépészLaci!!!
Nem tudnál szaktanácsot adni?
Kemence Baráti Üdvözlettel:
DacaGabi
Kép

gepeszlaci
Kemencefűtő

Re: Kemence lakás fűtésre

Hozzászólás Szerző: gepeszlaci » 2008. november 12., szerda 10:26

Helló Gaby!
Valóban gépész vagyok de nem épületgépész. Ezért csak nekem is elképzeléseim vannak a dologról. Valószínű méretezni kellene a rendszert és megfelelő biztonsági elemekkel ellátni, mert egy jól felfűtött kemencét nem lehet egyik pillanatról a másikra csak úgy kikapcsolni. Biztos hogy fontos a víz keringtetése mert egy pillanat alatt felforr a víz ha leáll a rendszer, bár nem tudom hogy a tűztérben vagy a falazatban lenne a csőkígyó. Ha én csinálnám valószinű hogy nem közvetlenül kötném rá a fűtési rendszerre hanem egy puffer tartályt melegítenék vele, ahonnan megfelelő kialakítással nem csak a fűtés-, de a (HMV) melegvíz rásegítésre is lehetne használni. Gondolom ez lenne akkor a téli kemence, összekötve a kellemeset a hasznossal, nyáron meg a kintit használnád.
K.B.Ü.
Laci
Addig igyál még jólesik, utána erőltetsd! (Bocs, Molnár ET.)

Robrt

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2008. november 12., szerda 16:40

Szakértő nem vagyok a témában, mondjuk nem is vágnék bele a témába.
De annyit mindenképp látok, hogy biztonságtechnikai szempontból akkor cselekszel helyesen, ha a kemencés kör nyitott tágulási tartállyal rendelkező fűtési kör, és a hőcserélőn keresztül oldod meg a hőátadást a kazános rendszernek. Mert ha forr a víz, akkor szerintem csak ez lehet megfelelően biztonságos kialakítás.
Robrt
http://www.kemencebence.hu - kemenceépítés amatőröknek

wooland
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: wooland » 2008. november 12., szerda 23:57

Üdv!

Mifelénk csinálnak ilyet, hogy utólag beépítik kemencékbe a fűtési csöveket, Konkrétan egy vállalkozónak több kocsmájában van ilyen. Maga a beépített csővezeték rendszer úgy 100.000Ft, de még én sem láttam ilyet, mondjuk nem is lenne rá ennyi pénzem. Vastag vasakból sok hegesztéssel egy vázszerkezetet készítenek, amire újra ráépítik a megbontott kemencét.

Megfelelő anyagi háttér esetén szerintem rozsdamentes tartályban is lehet gondolkodni.

Nem hiszem, hogy bármit is előre lépett volna a téma általam, de annyi biztos, hogy nem lehetetlen.

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. november 29., szombat 16:22

Üdvözlet mindenkinek!

Én úgy kerültem a kemencések közé, hogy olyan fűtőberendezést akartam csinálni, ami hagyományos, süt, főz is, és össze van kapcsolva a meglévő fűtési rendszerrel. Valóban meg lehet csinálni, de van egy nagy hátránya. Mégpedig az, hogy a víz keringetésével együtt a belső sütőtér hőeloszlását teszi vele tönkre az ember. Most van két kemencém a házon belül, nincs összekötve semmivel, de mivel melegíti a belső teret, az automata leszabályoz.

szamo

homer
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: homer » 2008. december 8., hétfő 10:33

Hali Mindenkinek!

Egyszer hirtelen felindulásból részt vettem egy kazánfűtői tanfolyamon, ott tanultunk a füstcsöves kazánokról is. Ezt úgy kell elképzelni mint egy olajhűtőt (sok átmenő cső egy tartályban) és a csöveken keresztül áramlik a fűtőközeg, jelen esetben a füst. Ebben a berendezésben az elvezetett füstgázok melegítik a vizet. Tehát a láng közvetlenül nem érintkezik a hőcserélővel. A másik lehetőség amikor a csövekben van a víz és körülötte áramlik a füst vagy inkább rajta keresztül.Talán a kéményben elhelyezett csőköteg, vagy a már mások álltal is említett dupla falú kazán a megoldás. Így nem von el hőt a tűztértől a visszaáramló hidegebb víz. Bár tény, hogy a dupla falnál elég macerás a tisztítás.
Ezeket csak gondolat ébresztőként irtam :idea: :idea: hátha lehet belőle valamit hasznosítani.

K.Ü.B. Homer
Mert kell egy Kemence!
Homer

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 8., hétfő 11:47

Szia Homer!

A füstgáz melegének hasznosítása a kéményben jó ötlet. Talán ez az egyetlen lehetőség a kemence tulajdonságainak rontása nélküli hőhasznosításnak. Valakinek meg kellene mérnie, hogy milyen meleg a távozó füst tüzelés közben, hogy ki lehessen számítani, hogy egyáltalán érdemes-e vele foglalkozni. Én szintén kazánügyi ismereteimből tudom, hogy a füstgáz-hőcserélős rendszerbe olyan anyagból kell a csövet rakni, amire nem ragad a korom. Ilyen cső van, de azt hiszem igen drága. Ezért érdemes meggondolni, hogy megéri-e. Ugyanis a csőben áramoltatott víz hűti a füstöt, és az korom formájában azonnal lecsapódik. Ez aztán szigetelő réteget von a cső köré ami rontja a hatékonyságot és tisztítási gondokat vet fel.

homer
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: homer » 2008. december 9., kedd 8:58

Szia Szamo!
Hogy tovább vigyem a gondolatot, a korom nagy része szén, tehát ha hozzáférhető helyen van a csőköteg vagy csőlíra, (mint a pálesz főző hütőjében) akkor szerintem akár egy disznóperzselővel is le lehet tisztítani égetni róla, időszakonként. És ha ez müködik akkor elég a vastag falú acélcső is.Akkor viszont a csőben megy a víz.
Remélem nem tűnik okoskodásnak. :roll:
Mert kell egy Kemence!
Homer

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 9., kedd 15:04

Sziasztok!

Újra itt vagyok! Az utóbbi időben sajnos hanyagolnom kellet kedvenc kikapcsolódási tevékenységemet, magát a kemencézést és itt az oldalon való böngészést is. Péntektől kicsit lazultak a teendőim, több szabadidőm lett, viszont a kemencébe nem sikerült már vagy 7-8 hete befűtenem. Talán hétvégén. Olvasgattam az általam nyitott témában a hozzászólásotokat és a füstgáz hőjének felhasználása elgondolkodtatott.
Mi lenne ha KO rozsdamentes csőből készülne a csőkígyót? Bár rögtön meg is kell cáfolnom magamat, mert a saválló anyagnak van egy olyan tulajdonsága, hogy rossz hővezető, mivel a szenet kivonják belőle, ezáltal csak azon a ponton adna le hőt a benne keringő víznek, ahol éppen éri a füstgáz melege. De azért kitudja? Lehet ez még jó ötlet.
Ki mit szól hozzá?
DacaGabi
Kép

Robrt

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2008. december 10., szerda 16:54

Nem szoktak rozsdamentes anyagot használni ilyen célra. Én üzemeltetek egy 8 tonna/óra gőzkapacitású kazánt, de abban is a csövek nem rozsdamentes anyagból vannak. Itt a füstgáz melegíti a vizet. Háromhuzatú. Tehát a láng ég egy csőben a kazántest végéig, majd a füstgázt megfordítják a kazán hátulján és sok csőben újra előrejön, majd megint megfordul és úgy megy a kazán végébe ahol a kéménybe csatlakozik. Nem emlékszem pontosan mennyi, de olyan 100db 80mm átmérőjű cső van benne.
Robrt

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 10., szerda 19:36

Óhhh! De egyszerűen jut ki a füstgáz a kéménybe! :shock: :lol:
DacaGabi
Kép

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 11., csütörtök 21:18

Hát igen!

Azért kérdeztem, hogy van-e valaki aki megmérné a füstgáz hőmérsékletét, mert nekem túl bonyolultnak tűnik az ügy. Ugyanis az igaz, hogy egy ilyen kört biztonsági okokból csak úgy nem lehet közvetlenül bekötni a meglévő fútéskörbe. Tehát kell hozzá egy csomó szerelvény, szivattyú, hőcserélő, biztonsági szelep, nyomáskiegyelító tartály, gondoskodni kell a vezérlésről, és még sorolhatnám. Namármost ha kiderül, hogy a füstgázból kinyerhetünk mondjuk 5-10%-nyi hőt ahoz képest amit egyébként a kemence test maga lead, akkor nem éri meg. Ha több kijön, akkor lehet, hogy én is megfontolom a lakás szétfúrását és néhány tízezer forint befektetését.
Addig is el vagyok azzal, hogy a beltéri kemence szép lassan (több napig) leadja a kemencetestben felhalmozott hőenergiát, és ezt a fűtést vezérlő renszer megérzi. A szabályzó rendszer a külső hőmérsékletet méri, és ahoz állítja az előre menő víz hőmérsékletét. Méri viszont a visszatérőt is és a különbségből rájön, hogy valami melegíti a házat, és a kazán kikapcsol.
Nem akarok senkit lebeszélni, vagy rábeszélni, csak az a véleményem, hogy mielőtt belevágunk, jól végig kell gondolni, hogy miért vállaljuk a komplikációkat.
Egyébként ha eljutunk a megvalósításig, akkor a disznóperzselő ötletre vevő vagyok ;)

hevniki
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: hevniki » 2009. január 14., szerda 20:47

Sziasztok!

Bár új vagyok, mind itt a fórumon, mind a kemenceépités terén. Véletlen találtam rá az oldalatokra, és azóta a tavasszal várható épitkezésünk megkezdéséhez már 2 kemenceépités is be van üzemelve :)
Amiben kérnék segitséget, az a belső kemence lenne amit mi is küső nyilással tervezünk. Ha valaki tudná hol tudunk beszerezni hozzá, olyan kör alakú üvegtégát, nagyon szeretném azzal disziteni.

Tudom, hogy nem a témához kapcsolódik, csak a lakás fűtést használtam ki... :)

Lehet, hogy egy olyna tartályt kellene beépiteni a rendszerbe, ami az ilyen tipusú kandallókba van, azokon a kiállás is megvan. Ezt csak onnan tudom, hoyg jelenleg nekünk ilyen van most, amikor a kandallóval fűtünk akkor csak egy kapcsoló, és már megy is a cirkulálás a radiátorokban.

benbuly
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: benbuly » 2009. január 16., péntek 13:57

Sziasztok

Én csak nyáron fogom megépíteni a kemencémet, de én is fontolgatom, hogy rákapcsolom központi fűtési körre. A kivitelezést sajnos még nem tudom........De ha van valami jó 5lete valakinek ezzel kapcsolatban......
Bence

zozo
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: zozo » 2009. január 16., péntek 20:03

Halihó! Én is keresgéltem a neten vízteres kemence ötleteket, valójában nem találtam! Talán a vízteres kandallók körül lehet keresgélni, ezek működése valamennyire hasonló! Hozzáértő én se vagyok, de nézzétek csak pl. mennyi biztonsági berendezés kellhet hozzá?: http://www.domofire.hu/start.php?base=technik&page=t4c biztos meglehet csinálni egyszerűbben is, de ez már egy szakma! Remélem senki kedvét nem vettem el attól, hogy belevágjon :!: :arrow:
Kemence Baráti Üdvözlettel: Zozo

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2009. január 16., péntek 20:35

Sziasztok!

Mint már említettem, nem szeretnék lebeszélni senkit sem, de gondoljatok csak bele, hogy mire is használjuk a jó kemencét: Jól felfűtjük, aztán a hőtároló és a fal hővisszasugárzó képességét kihasználva sütünk és főzünk benne.

Amikor az első kemence 5lete megfogalmazódott bennem, én is foglalkoztam a témával, és szakértő véleményét is kértem. Az ő tanács alapján nem módosítottam a kemence eredeti tervein. Miért? Azért, mert ha vizet cirkuláltatunk a kemence falában, vagy tartályt helyezünk a tűztérbe, vagy a közelébe, akkor az HŰTI a kemencét. Ez pedig nagyon elrontja a kemencénket.

A beltérben felépített kemence fala átmelegszik, és mindenféle egyéb beruházás nélkül úgy befűti a házat, hogy az csak na. Ha a tévőt becsukjuk és csukva tartjuk, akkor lényegében az összes összegyűjtött meleg a házban marad. Valahol olvastam, hogy egy alföldi típus kb. 11 KW-on dolgozik. Ez, elég egy kisebb ház befűtéséhez, ha folyamatos üzemben megy.

Nekem két kemencém is van benn, és az automata szabályzó rendszer kiválóan reagál, ha befűtök.

A kandallóban a vizes megoldás nagyon jól működik, mert ott nem cél a kandalló melegen tartása, azt lehet hűteni. Ez nálam is bevált. Persze ahhoz is kell biztonsági szerelvény.

Ha mégis kénytelen lennék valamilyen oknál fogva egy kemencét bekötni a fűtőrendszerbe, akkor inkább a kiáramló füst melegét hasznosítanám, ahogy eleink is tették, vizet melegítettek vele egy tartályban, de nem cirkuláltattak semmit. Maximum a macska cirkulált a kemence körül :P

zozo
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: zozo » 2009. január 16., péntek 20:54

Közbe még nézegetek (a kemenceépítési uborkaszezonba), hogy létezik még úgynevezett légfűtési megoldás amely talán segíthet a lakás melegen tartására itt a gázválság közepén! Ezt én úgy képzelem el, hogy a kemence búbja dupla falu és a közte lévő meleg levegőt csővezetéken, ventilátor segítségével szállítjuk a lakás más helységeibe!
Kemence Baráti Üdvözlettel: Zozo

Robrt

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2009. január 17., szombat 12:31

Szamo,

szívemből szóltál, nagyon egyetértek!

A kemencében lévő hő az említett 11KW teljesítménynél kialakítástól függően megoszlik, akár 60%-a is elmehet a víz fűtésére és nem marad a kemence falára és a finomságokra elé hő.

Nekem a kandallóm is légfűtéses, nem bajlódtam hőcserélővel. A legfontosabb a jó elhelyezés. Két szintes házban lakunk, szintenként 72m2, a kandalló 0 fok külső hőmérsékletnél is vígan fűti mindkét szintet (ajtók nyitva). Ha hidegebb van, akkor a gázzal rásegítek.

Visszatérve a kemencére, nagyon jó dolog, aki belül meg tudja építeni, de én biztos nem tennék bele semmilyen vízfűtést.
Robrt

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2009. január 17., szombat 21:24

Egyet értünk Robrt.

Még annyit teszek hozzá, hogy a kemence által kisugárzott meleg nagyon kellemes. Még másnap is oda lehet dőlni hozzá, szerintem még gyógyító hatása is van. Ez nem csak egy tárgy a szobában ami néha meleg, néha nem. Ezért jobb, ha hagyjuk, hogy tegye a dolgát.

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. január 17., szombat 23:30

Én sem vagyok egy kemence gyalázó, tudhatjátok! De én mégis építek a nappalimba egy búbost, ami gyönyörűen felfűti a nappalit meg a konyhát, de a lakás többi helységeit a beépített csőkígyó segítségével központi fűtéssel fűtöm, nem olyan nagy, 120 m2 csak nem kicsi. Sütésnek-főzésnek ott van a kerti kemence, ez kizárólag a lakás fűtésére épülne, ebbe nem sütögetnék, mert mindenféle fahulladékkal tüzelnék bele, úgyhogy ennek mindegy lenne, hogy a csőkígyó elveszi e hőt, sőt vegye is el, azért lesz megépítve.
DacaGabi
Kép

Before
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Before » 2009. január 17., szombat 23:56

Hosszútávú álmom egy új ház, aminek két tulajdonsága releváns a topic szempontjából.
1, az álomházamban mindenképp kell legyen egy kemence.
2, passzív házat akarok.
Nos, a két dolog szinte rögtön ellentmond egymásnak, de gondolom, hogy némi technikai furfanggal megoldható. Elsősorban olyasmire gondolok, hogy a beépített vízkör (vagy egyéb hőelvezető megoldás) kapcsolható, ha sütni akarok, akkor nem dolgozik (nem viszi el a hőt), ha pedig már nem használom a kemencét (esetleg csak fűtés okán gyújtom be), akkor pedig elszállítja a felesleges hőt. Ez persze csak a probléma egyik fele, hiszen legalább ilyen gond a nyári üzem, amikor a kemence által termelt hőt nem eltárolni, hanem semlegesíteni kell.
Nos, egyelőre sok esélyem nincs, hogy ezekkel az óriási problémákkal szembesülök, de azért próbálok előre felkészülni. :)

Gulyasati
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Gulyasati » 2009. január 18., vasárnap 9:01

Sziasztok Kemencések!
Tavaly nyáron találtam rátok,majd sok-sok átolvasott este után,
megépítettem első kemencémet,amit még kettő fog követni.
Nemsokára másik házba költözöm és ott szeretnék építeni egy külsőt
sütésre,valamint egy belsőt fűtésre.Lakatosként készítettem már kályhába
való "vízpatkót" többet is.Ez egy U alaku vízzsák,ami a tűz felett ível át.
Az utolsót amit készítettem,14 év után cserélte ki a gazdája most,hogy újra
rakatta a kályháját.Ő 100 négyzetmétert fűt 5 radiátorral és állítása
szerint szezononként 7 köbméter fával!!!Ha kályhában működik,
kemencében is működnie kell!Biztos hogy fogok építeni egy "vizes kemencét"!
Csak még azt nem döntöttem el,hogy miből.Samotból vagy "csengőtéglából?
Üdvözlettel:
Gulyásati

Buszos
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Buszos » 2009. január 18., vasárnap 16:51

Csak egy vélemény !

Ha belegondoltok a kazánok, vagy a vízmelegítő kályhák működésébe, biztosan feltűnt, hogy kifejezetten erre a célra lettek megépítve.
Na, mármost a tűztérben lobogó láng melegíti fel a fűtésre szánt vizet amit szivattyú vagy gravitáció visz tovább a hőcserélőkbe /radiátor, törölközőszárító, egyéb/. amikor elérjük a megfelelő hőfokot, gáz- és olajfűtésű kazánokban elektronika állítja le a fűtést, vegyestüzelésű kályhákban, kazánokban pedig abba hagyjuk a tüzelést illetve ha kell kioltjuk a tüzet -megakadályozva a víz felforrását.
Gondoljatok bele, ha egy csőkígyóval felszerelt kemencével fűtünk elérvén a megfelelő hőfokot, ugye kihúznánk a parazsat a tűztérből. És most jön a probléma: a kemence belső hőfoka még órákon keresztül több mint 100°C fokos ami ahhoz vezet, hogy nyílt rendszernél felforralja és kinyomja majdnem az összes vizet a rendszerből, zárt rendszernél pedig valószínű hogy nagy "durranás" lenne a vége ugyanis erősen behatárolt az a túlnyomás, amit elbír!

Persze lehet kísérletezni, ez mindenkinek magánügye, de gondolom senki nem örülne neki ha egy meghitt estén a radiátor átalakulna forró vizet és gőzt kilövellő gejzírré!

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2009. január 18., vasárnap 17:09

Hohó DacaGaby!

Természetesen, ha lemondasz a sütésről, de megtartod a többit, akkor nincs semmi baj, mivel ott van a másik kemencéd, ami süt is, és főz is ha kell.
Lehet, hogy például pizzát attól még lehet a módosított kemencében is sütni, ha a tűz mellé teszed be a. Sőt még azt is elképzelhetőnek tartom, hogy főzni is lehet olyan kemencében, amiben hőcserélő van.
Nagyon kíváncsi vagyok a tapasztalatokra ezen a téren.
Affelől nincs kétségem, hogy a tűztérben elhelyezett Gulyasati által gyártott hőcserélő szépen elviszi a melegvizet a radiátorokba.
Meggyőztetek arról, hogy ha több kemence is van, akkor az egyik lehet akár módosított is, de ha csak egy van, annak az elrontása fűtési célzattal, nem célszerű.
Azért én mégis maradok a belső egyszerű kemencémnél, ami négy funkciót lát el: fűt, süt, főz, elégeti a papírszemetet és még némi előkészítés után a kerti hulladékot is. Télen és nyáron is működik.

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2009. január 18., vasárnap 17:33

Buszosnak nagyon igaza van!

Csatlakozom azokhoz, akik nem örülnének, ha a radiátor gejzír lenne, de főleg annak nem, ha ez hirtelen következne be.
Azért annyi még hozzá tartozik a történethez, hogy a ház kiveszi a meleget a radiátorokból, és relatíve hűvös víz érkezik a hőcserélőhöz, így az ilyen baleset megfelelő biztonsági eszközök és szabályzás beépítése mellett elkerülhető, illetve a baleset kockázata csökkenthető. Például, ha túlmelegedne a rendszerben a víz, akkor egy automatikával gondoskodni kell a rendszer hűtéséről, de ha az nem működne valamiért, akkor a túlnyomás elvezetéséről, és ha az sem, akkor...
1x összeírtam, hogy mi kéne hozzá, és ez évekkel ezelőtt kicsivel több lett mint 100 ezer. Most biztosan sokkal több. Itt mindjárt hozzá teszem, hogyha biztonsági rendszerről beszélünk, akkor okos ember azon nem spórol. Nem lesz jó a szomszéd leszerelt túlnyomáskifújó szelepe és automata légtelenítője, mert az ingyen van.
Szóval rendesen végig kell gondolni egy ilyen beruházást.
A kemence felépíthető akár ingyen is, de ahhoz, hogy a fűtési rendszerre lehessen kötni, igen körültekintően kell eljárni és az sok pénzbe is kerülhet.
Szerintem párhuzamot vonni a cserépkályha és a kemence között nem szabad, mert más és más a szerepük. A cserépkályha sokkal hatékonyabban bánik a tüzelőanyaggal, és a meleggel, de másra nem is alkalmas. Ha most építenék cserépkályhát maga is biztosan beletenném a hőcserélőt, de arra a kérdésre, hogy megtenném-e ezt egy kemencével, mán nem vágnám rá az igent.

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. január 18., vasárnap 20:19

Én viszont IGEN. Nem annyira tragikus a helyzet, ahogyan Ti azt elképzelitek. Ha erre a célra használja az ember a kemencét, akkor nyilván nem fog benne 2 órahosszáig intenzíven fűteni, hogy gőzt termeljen. Lassan takarosan kell benne tüzelni ha egész nap fűt az ember, vagy pediglen lefojtani a tűztől a levegőt és parazsat hagyni, ami lassan fokozatosan melegíti a csőkígyóban a vizet. Vegyes tüzelésű kazánom is van és még nem főztem fel benne a vizet. O.K. hogy kisebb mint egy kemence tűztere, de a kazánnál a füstgáz melege is ki van használva, nagyobb a hatásfoka. Meg aztán ha rendszeresen van benne tüzelve akkor kevés tüzelővel lehet fokozatosan meleget csinálni a lakásba, szinte ki se hűl a kemence.
DacaGabi
Kép

Robrt

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2009. január 19., hétfő 0:13

Hát igen, ahogy Dacagaby említi a hatásfok. Az rendben van, hogy meleg a kemence, de milyen áron?
Én olyan kandalló betéttel fűtök, aminek a hatásfoka 80% felett van. Egy jól megépített 3-5 járatú cserépkályha közelíti meg ezt az értéket. De hol van a hatásfoka egy kemencének? 60% körül talán...
Ezért nem hiszem, hogy központi fűtési céllal érdemes vele foglalkozni. Ha van belső kemence, akkor amikor tüzel benne az ember, akkkor legyen meleg, legyen alkalmas a sütés főzésre, de központi fűtésre nem hiszem hogy megéri gazdaságosan. Ezt nem azért építik, mert gazdaságos, hanem mert hangulatos, és finom benne az étel. Szerintem... Fűteni cserépkályha vagy kandalló, kinek milyen az igénye és az ideje a fűtésre.
Robrt

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2009. január 20., kedd 22:31

Robrt!

Már megint egyetértünk. Ennek ellenére nagyon izgat, hogy DacaGabynak hogyan sikerül a dolog.

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. január 21., szerda 20:20

Üdv. kemencés társaim!

Szóval én a lakásba megépítendő kemencét kizárólag fűtésre akarom használni, csak fűtésszezonban használom, nem fogok benne sütni-főzni, mindenféle fa hulladékkal, rőzsével, szalmával fogok fűteni. 3 dolog miatt építem meg. Elsősorban a hangulata miatt, másodsorban a hőleadása véget, és ha már lúd, akkor legyen kövér, (3.) segítsen rá a lakás többi helységeiben is a felfűtésére. Véleményem szerint koksszal kellene fűtenem ahhoz, hogy a csőkígyón keresztül felfőzzem benne a vizet. 12 db dupla konvektoros radiátorba kell neki meleg vizet csinálni, amit keringető szivattyú forgat meg. Egyszerűen nem lesz ideje felfőni a víznek, a radiátorok leadják a hőt, de ha mégis bekövetkezne ez a jelenség, akkor egy golyós csap elfordításával hideg vizet engedek a hálózatba, a felesleg pedig távozna a lefolyórendszerbe épített túlfolyón keresztül. Ha félóránként főzi a vizet, akkor félóránként nyitom rá a hideg vizet. De ritkán lesz rá szükség, ha lassan fűt benne az ember, nem hatalmas lánggal, csupán józan paraszti ésszel, akárcsak ahogy a tervezést csinálta. :idea: :oops:
DacaGabi
Kép

gykari
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: gykari » 2009. január 22., csütörtök 10:53

DacaGaby írta: 12 db dupla konvektoros radiátorba kell neki meleg vizet csinálni, amit keringető szivattyú forgat meg.
Azt szeretném kérdezni, hogy a csőkígyó hová lesz elhelyezve? A tűztérben, esetleg a kemence falában (belül, kívül, középtájt) ?

Robrt

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2009. január 22., csütörtök 13:28

Gaby,
igazából arra kell gondolnod, ha nem működik a szivattyúd, akkor mi van? Ez lehet akkor, ha áramszünet van, vagy csak menet közben egyszer csak megáll, nem is tudsz róla, és akkor elkezd melegedni a víz, hamarosan gőz képződik, és ... rendszertől függően robban is.
Ezért kötik mindig külön nyitott rendszerbe az ilyen rásegítéseket hőcserélővel illesztve a zárt rendszerhez, hogy ki tudjon fújni, ha gond van netán.
Itt az ellenpélda: nekik nem volt biztonságos a rendszerük
http://www.kisalfold.hu/gyori_hirek/fel ... o/2070729/
http://www.gyorituzoltosag.hu/cgi/ip_ga ... olasid=267
http://www.sonline.hu/cikk/175331

azért ez nem játék..
Robrt

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. január 22., csütörtök 14:12

Kedves barátaim!
Egyetlen egyszer nem mondtam, hogy nekem zárt rendszerem van. Természetesen nyitott a rendszer. Robi! Azt hittem ez kiderül abból, amit írtam:"egy golyós csap elfordításával hideg vizet engedek a hálózatba, a felesleg pedig távozna a lefolyórendszerbe épített túlfolyón keresztül"
Ha leáll a szivattyú, a víz önmaga kezd el keringeni, de ha nem tud olyan gyorsan megfordulni mint ahogy melegszik, akkor egész egyszerűen a túlfolyón kifolyik, vagy gőz formájában távozik. Tehát ha leállna a szivattyú és melegedne a víz, akkor is rányithatom a hideg vizet és kész.
Ne is haragudj Robi, de ha ez a legnagyobb probléma, hogy: "igazából arra kell gondolnod, ha nem működik a szivattyúd, akkor mi van? Ez lehet akkor, ha áramszünet van, vagy csak menet közben egyszer csak megáll, nem is tudsz róla, és akkor elkezd melegedni a víz, hamarosan gőz képződik, és ..." akkor több tízezer embernek állandóan ezen kellene aggódnia, ugyanis a vegyes tüzelésű kazánok is éppen így működnek. Nekem legalább is innen jött az ötlet. Ugyan azon az elven működtetve a kemencét, mint egy kazánt, csak nem pakolom meg tökig tüzelővel, hanem lassan takarosan tüzelek benne.
A csőkígyót még nem döntöttem el, hogy hova teszem, 2 lehetséges variációra gondoltam. Ha egy kúp alakú csőkígyót készítek, akkor azt a búbba helyezem el, itt hamarabb felfűtené a lakást a meleg víz, intenzívebben dolgozna, viszont akkor mire átmelegedne a búb, akkorára a lakás is bemelegedne és a búb által kibocsájtott meleg már lehet arra késztetne, hogy gatyába legyek a lakásban.
A másik variációm a kemence fenekébe helyezett lapos csőkígyó amin 2cm (esetleg 3cm) vastag samott lenne. Ebben az esetben úgy gondolom, hogy lassabban fokozatosabban melegedne a radiátorokban a víz, majdnem egy időben a kemence falával. Így nem keletkezne slip a radiátorok és a kemence fala között.
Én elhiszem, hogy jót akartok, de ti is higgyétek el nagyon jó lesz ez így, majd meglátjátok!
DacaGabi
Kép

Robrt

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2009. január 22., csütörtök 21:14

Gaby,
Én voltam a figyelmetlen, arra nem is gondoltam, hogy nyitott rendszered van :oops:
Nyitott rendszernél természetesen nem kell hőcserélő és a szivattyúprobléma sem érdekes, ha jól van méretezve.
Csak sokan zárt rendszerbe építik be a csőkígyót, nem gondolva a veszélyre.
Elnézést a figyelmetlenségért, csak vigyázni akarok rátok :)

A búbba épített csőkígyó azért sokkal hatékonyabb és ahogy írtad hamarabb is reagál. Abban fog segíteni, hogy a lakás más részeibe hamar elviszi a meleget.
Robrt

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2009. január 22., csütörtök 22:49

Gaby!

Én elhiszem, de cserében lécci mond meg, mi az a slip, ami nem keletkezik.

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. január 23., péntek 10:55

Csúszás, elcsúszás, eltolódás a radiátorok hőleadása és a kemence búbjának hőleadása közt. :)
Kösz a hitet.
DacaGabi
Kép

homer
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: homer » 2009. január 23., péntek 16:47

Szia DacaGaby!
Elég régen voltam itt, de úgy látom mindenki agyal valamin a tél folyamán.
Gabi!
A saját tapasztalatom szerint a kétkörös rendszer igen jól alkalmazható visszahűtésre.
És minimális a vízveszteséged is a rendszerből.
Az első köröd adott, az a 12 radiátor, amibe bevan építve a keringetőszivattyúd. A leendő
kemencében elhelyezett csőkőteget ugy kötöd rá, hogy közbeiktatsz egy 85-95 C-os termosztátot aminek a szabályzott oldalára beépítessz egy két radiátort. (ezek a visszahűtő szerepét szolgálják)Olyan helységben célszerű elhelyezni amit csak temperálni kell. Ez lehet zárt terasz műhely pince garázs de akár még járdafütés is (télen)persze akkor már nem radiátor. És ezekkel visszacsatlakozol az első radiátor elé.
Ha a víz eléri a termosztát hőfokát kinyit és bekeringet az ujjonan beépített egységek felé amik lehűtik a vizet és a termo. ismét lezár, minden a régi.
Ezzel az egyszerű eszközzel megszabadulhatsz az állandó csapnyitogatástól, ami nálad, a remek kemencédből kiindulva igencsak egy 8órás müszak :P Mire a belső hőfok 100 C alá süllyed. Márpedig a víz ugye mint tudjuk..... :D :D
Nem fogy el annyi ivóvized és hasznosíthatod feles meleget is.

Remélem hozzátettem valamit a projecthez. :idea: (ha mást nem, még egy hozzászólást) :roll:
Mert kell egy Kemence!
Homer

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. január 23., péntek 17:35

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Homer írta:Remélem hozzátettem valamit a projecthez. :idea: (ha mást nem, még egy hozzászólást) :roll:
Meg kell, hogy nyugtassalak, az előbbi!!!!!
Nagyszerű ötletet adtál! Laikus vagyok a témában, csupán a józan paraszti eszemmel agyaltam ki az egészet, eszembe se volt, hogy beépítsek egy termosztátot.
KÖSZÖNÖM A SEGÍTSÉGET :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
DacaGabi
Kép

homer
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: homer » 2009. január 24., szombat 15:17

Hali!
Én még emlékszem arra a pontra: Az úttörő ahol tud segít! :lol:
Mert kell egy Kemence!
Homer

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2009. január 25., vasárnap 11:49

Homer!

A termosztát tényleg nagy ötlet! VIszonylag egyszerű és ezért biztonságos.

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2009. január 25., vasárnap 12:13

Before írta: olyasmire gondolok, hogy a beépített vízkör (vagy egyéb hőelvezető megoldás) kapcsolható, ha sütni akarok, akkor nem dolgozik (nem viszi el a hőt), ha pedig már nem használom a kemencét (esetleg csak fűtés okán gyújtom be), akkor pedig elszállítja a felesleges hőt. Ez persze csak a probléma egyik fele, hiszen legalább ilyen gond a nyári üzem, amikor a kemence által termelt hőt nem eltárolni, hanem semlegesíteni kell.
Nos, egyelőre sok esélyem nincs, hogy ezekkel az óriási problémákkal szembesülök, de azért próbálok előre felkészülni. :)
Kedves Before!

Csak most jutott el az agyamig, hogy mit szeretnél. Ha jól értem, valami olyasmiben gondolkodsz, hogy a kemencébe épített rendszer hol működjön, hol meg nem. Nos, ha sikerül kitalálni valamit, akkor szólj, mert nekem csak rossz ötletek jutottak eszembe, ugyanis mindíg arra lyukadok ki, hogyha ki akaod iktatni a kemencében lévő vizes hőcserélőt, akkor le kell engedni előle a vizet. Ha leengeded és tüzelsz, akkor meg olyan anyagból kell lennie a hőcserélőnek, hogy ne olvadjon meg a hőtől, mert akkor meg nincs hűtése. Olyan tippeket is láttam már, hogy a csőkígyót a sütőlapba raknánk, de akkor meg pontosan tudni kellene az egyes rétegek hőfokát, hogy se túl fent, se túl lent ne legyen. Ehez szerintem kísérleti kemencéket kellene építeni először.
Tudományos szempontból érdekelne a lehetséges megoldás. Azért csak tudományosan, mert a gyakorlatban egészen egyszerűt tudok: A kemence fűt, süt, főz minden módosítás nélkül a házon belül. A meleg a jól szigetelt házon belül marad, amikor kell télen. Nyáron, amikor meg nincs szükség a felelsleges melegre, ajtó, ablak kinyit, és a meleg kimegy, hűvös esti levegő meg bejön. Nekem ez így működik.

Válasz küldése