Kemence lakás fűtésre

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
G J
Kemencefűtő

Re: Kemence lakás fűtésre

Hozzászólás Szerző: G J » 2010. február 25., csütörtök 13:50

A következő tervet egy épületgépész barát készítette a csőkígyós kemencémhez. Így is lett megépítve egyenlőre a 3-as jelű puffer rendszer nélkül. Az 1-es vagy 2-es gömbcsap van nyitva attól függően, hogy a gázkazán vagy a kemence megy. A 4-es 5-ös mindig nyitva. Ha áramszünet lenne akkor is tud tágulni a visszatérő felé. Benne van két tartály és két biztiszelep. Jól gondolom?
GJ

(sajnos elég rosszul látszik)
Csatolmányok
terv1.jpg
terv1.jpg (16.38 KiB) Megtekintve 2477 alkalommal

DonGoo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: DonGoo » 2010. február 25., csütörtök 22:18

G J írta:A következő tervet egy épületgépész barát készítette a csőkígyós kemencémhez. Így is lett megépítve egyenlőre a 3-as jelű puffer rendszer nélkül. Az 1-es vagy 2-es gömbcsap van nyitva attól függően, hogy a gázkazán vagy a kemence megy. A 4-es 5-ös mindig nyitva. Ha áramszünet lenne akkor is tud tágulni a visszatérő felé. Benne van két tartály és két biztiszelep. Jól gondolom?
GJ

kedves GJ :!: :!: :!:
Tényleg nem sok minden látszik belőle, nem vagyok hozzáértő de érdekel a téma nagyon, nem küldenéd át az ímélemre valami használható méretben??? :?: :?: :
dongoo70kukacfreemail.hu
Kemence melege legyen veletek, emberek!!!!
Üdv:DonGoo

G J
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: G J » 2010. február 26., péntek 23:11

DonGoo írta:
G J írta:A következő tervet egy épületgépész barát készítette a csőkígyós kemencémhez. Így is lett megépítve egyenlőre a 3-as jelű puffer rendszer nélkül. Az 1-es vagy 2-es gömbcsap van nyitva attól függően, hogy a gázkazán vagy a kemence megy. A 4-es 5-ös mindig nyitva. Ha áramszünet lenne akkor is tud tágulni a visszatérő felé. Benne van két tartály és két biztiszelep. Jól gondolom?
GJ

kedves GJ :!: :!: :!:
Tényleg nem sok minden látszik belőle, nem vagyok hozzáértő de érdekel a téma nagyon, nem küldenéd át az ímélemre valami használható méretben??? :?: :?: :
dongoo70kukacfreemail.hu
Küldöm. Sajnos nem nagyon érek rá mert fűtöm a kemencém, olvasom a fórumot és a Bence is elcsavargott.

GJ

G J
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: G J » 2010. november 9., kedd 13:46

Hello Kemencések
Rég nem volt erre mozgás, kicsit megtöröm.
Március óta működik a kemencém a csőkígyóval. A tapasztalatom az vele, hogy viszonylag gyorsan, olcsó tüzelővel (venyige, kukoricaszár, ágfa) tudok 50-60 fokos vizet csinálni, de folyamatosan lángnak kell lenni ahhoz, hogy ezt tartani is tudjam. Ez mástól is elhangzott már itt, logikus is. Hogy a kemence csodálatos tulajdonságait jobban tudjam a lakásom fűtésére használni mostanában egy kiegészítő megoldáson gondolkodok. Mikor átforrósodott külső kemencefal, egy ventillátorral befújnám a levegőt a kemencére passzoló alu palást alá, amire 2-3 cm es légterelő lemezek lennének szegecselve. Az elmenő csonk levegője, (ahol már igen forróra kell, hogy melegedjen) pedig a lakás helyiségeibe vezetne szigetelt légvezetőkön, befúvókon. Az alulemez palást kívülről kapna szigetelést, a helységbe ahol a kemence van, nem kell a nagy meleg, ami most van. A ventilátor vezérlése mehetne szoba termosztátról, így csak akkor hűteném a kemence falat, ha szükséges. A levegő körforgása is megoldható lenne, a fürdőszobám hátsó ajtaja a kemencés helységre néz. Egy egyszerű tervet is mellékelek. Vélemény?
GJ
Csatolmányok
terv1.JPG
terv1.JPG (8.64 KiB) Megtekintve 2331 alkalommal

hoffyati
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: hoffyati » 2010. november 9., kedd 18:09

G J !

Nézd meg az én kandallómat és a hozzászólásokat a kandalló topicban.
én azzal fütöm a lakást 125 m2 egy kndallóventillátor lát el meleggel szobánként befúvó dobozzal ráccsl.
alap légfütés.jpg
alap légfütés.jpg (22.6 KiB) Megtekintve 2313 alkalommal
ez az alaprjz a szobákban jol láccik a befúvok helye
befuvodoboz.JPG
befuvodoboz.JPG (54.17 KiB) Megtekintve 2313 alkalommal
és s következö pedig a venillátor 90 C' ig birja csak fém alkatrészböl van
kam.jpg
kam.jpg (7.49 KiB) Megtekintve 2313 alkalommal
nem volt occcsó de egyszer kell ezt is megvenni. 1 éve működik tökéletesen :D :D :D :D :D
Hoffyati

A tűz melege legyen veletek !!!

tengelic
Tiszteletbeli kemencebence tag

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2010. november 9., kedd 19:59

Lemezzel burkolt kemence? BJ ,szerintem pocsék lenne. A másik,hogy míg a kandallónál a palást 2-300 fok addig a kemencénél,pláne ha még csőkígyóval hűtöd max 50 fok lehet. Szerintem az édeskevés lesz,max temperál egy picit.

G J
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: G J » 2010. november 10., szerda 9:16

Két válasz két eltérő vélemény.
Hoffyati, vannak hőmérséklet adataid? Ha nincs, mérnél, ha nem vagyok pofátlan! (Kandallónál, szobai befúvóknál.) A ventillátor légszállítása hány m3?
Valóban nem mindennapi lemezzel, szigetelővel letakarni egy szép kemencét. De a szigetelést is meg lehet szépre csinálni, nem csak rádobni pár paplant. És mielőtt becsövezném a lakást megnézném, meddig, milyen hőfokot tudok produkálni. Így csak esetleg pár tábla lemez bánná és a szabadidőm. (Bár az még hasznos is lehet, hogy addig még véletlenül sem nézem az idióta tv műsorokat)

Egyébként még mindig maradna egy érintetlen hátsókéményes kemencém, csak kár hogy nem abba a házba, ahova a fűtés kellene.

GJ
Csatolmányok
sarok.JPG
a másik
sarok.JPG (34.37 KiB) Megtekintve 2284 alkalommal

hoffyati
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: hoffyati » 2010. november 11., csütörtök 7:24

Hello G J.!

nem nagyon kell mérnem a hömérsékletet mert a venti be van állitva 35C' ra és addig nyomja befelé a meleget ameddig annyi van a kandalló fölött.a szobákban meg a hömérö átlagos befütés esetén amikor már a szobákban -kb 20C' akkor szoktam begyujtani és 1,5 óra alatt felfüti az összes helységet 23 fokra. A légszállítása 540 m3/h http://www.bodorvent.hu/termekek_ipari_ ... ?seria=kam és ö a kam 160 as tipus.

Remélem tudtam segiteni.

Ja és még annyit tudni kell hogy a levegöt a nappalibol is el tudja szivni mert a kandalló fölötti térben hamar vaacum keletkezne és igy keveredik a 2 hömérsékletü levegö.
ezen a rácson keresztül:
Csatolmányok
befuv1.JPG
befuv1.JPG (30.86 KiB) Megtekintve 2262 alkalommal
Hoffyati

A tűz melege legyen veletek !!!

barnusz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: barnusz » 2011. március 4., péntek 23:10

Helló!Elöször is üdvözlök mindenkit mint új belépő,de eddig is olvastam az írásotokat.Igazából amiért írók mert tavaly elkészült a kemencénk amibe a tűztér téglája aláközvetlen amennyire lehetett 30M 15mm rézcső lett beletekerve és a kémény oldalán ki vezetve.Ezzel a megoldással
előszőr eggy 250L bolyler vízét tudtam beépített hőcserélőjével40-56 fokra melegíteni,kb:10-12h alatt.
Aztán tovább gondolkodtam,most januárbanakemence szája főlé rozsdamentes bordáscsőből
14M hosszúból eggy 1/2"-os, 26cm átmérőjü csőkígyót ami sacc 30cmmagas lett,8-as hilti szallaggal+2-es horgannyzott dróttal a fúratokon kerszetül össze kötöttem.Az előzőekben leírt
rézből készűlt csővel párhúzamosan össze kötöttem,megjegyzem minden csővégen van 1-1 gólyóscsap.Így mikor fűtök a kéménybe lévő hőcserélő csapjai vannak nyítva majd ha betettem
a tevőkét (ajtót) akkorpedig ezeket elzárom és kinyítom az alsokat.BOCS DE AMELYIKET NEM HASZNÁLOM ANNÁL CSAK AZ EGGYIK CSAPOT ZÁROM EL AMELYIK NEM A TÁGÚLÁSÍ TARTÁLYBA MEGY MERT VOLT MÁR MIG FŰTÖTTEM AZ ALSÓ HŐCSERÉLŐ FELLFORT (a külső hőmérő 80 fokot mútatott).ilyenkor az alsot is kínyítom egy kicsit.A keringető szívattyú egy wilo 25/40-s remélem jól írtam 3-as fokozaton ment szeríntem ez a jó hogy minél több hőt tudjak elhozni egységnyi ídő alatt.A gond az talán kicsi a vízet szállíto cső keresztmetszete
mert 16-os unipipe ez legalább 20-as kellett volna . :)

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2011. március 5., szombat 10:50

barnusz
Dobhatnál képet az aparátról,igen érdekesen oldottad meg ,kíváncsivá tettél.
Üdv és Isten hozott!!!

barnusz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: barnusz » 2011. március 6., vasárnap 22:01

Rendben holnap próbálok készíteni majd látom,hogy sikerül mert ebben nem vagyok nagy!
Ídőkőzben tovább gondoltam lehethogy az alját 2cm vagy 3cm-es samott téglából kellet volna
rakni és az alá közvetlenülmindjárt kvarchomokba a rézcső spirált tudjon benne mozogni.így gondolom még hamarább kilehet venni belőle ameleg vízet boylerba,fűtésre?Magam részére
én még a két hőcserélő fölött kétgolyoscsapos kiállást is kiépítettem anap kollektor számára
ami tavasztól-őszig gondóltam,hogy műküdikolyankor a két kemence hőcserélőt elzárom
egy-egy csapját és arra már nem is kering a rendszer.Ezáltal én egy bizonyos csőszakaszt télen-nyáron tudok majd használni így olcsobb az egész rendszer mert úgye az egészet be kellet
szigetelni,hogy a melevíz neveszitsen sokat mire odaér ahol használnám.Nincs fent még a kollektorom,de én egy gagyinak nevezett praktikerest vettem és hozzá vízszint szabályzot (szintén gagyit másnéven kínait)megjegyzem sokkal ólcsobban mint mástipust.Tehát 24 csővest
20-50-80%-ig töltöm vízzel amennyire kell nekem csakfelfogja melegitení a 250L boylerem vízét
nem vagy tevednék?Valakinek esetleg van még kérdése és ha tudok szivesen válaszolok.
Ja ma rőzsével tűzelgettem 9-15-ig meg lett a boyleremben 55-fokos víz+egy lekváros kifli+egykicsi tűzelés(de tényleg kicsi) 2db pizza vacsira és aztán meglátom a további víz mennyire tud majd felmelegedni.A fiúk írták kemencét alulemezzel bevonni,szerintem melegvízet kihozni egy autófűtőradiátorába (lada 2105 tip) és azt lefúvatni az adott helyiségbe (pl:északi oldal) azt talán jobb mert nálam van egy hőviszzanyerős szellőztezőgép és én abba teszem majd bele másik típusu hűtővel már teszteltem és dinamikusan műkődött jó ez tudom
ez egy drágább rendszer de csak az elv miatt írtam.Jó gondolkodást,de azért pihenjetek is!

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2011. március 6., vasárnap 22:21

barnusz!
Tudom,hogy későn okoskodok,de lehet,hogy jobban jártál volna egy beltéri vízteres vagy regiszteres kandallóval és kintre pedig építesz egy faxa kemencét külön. Ha átnézel a kandallós topikba és jócskán visszatekersz ott készült pár darab ma is jól működő,sőt csigamesternek külön adatai vannak a napenergiás topikban egy hasonló aparátról napelemes cuccról használat közben ,amiről beszélsz. Szóval ne ragadj le ennél az oldalnál. Sajnos nekem gőzöm sincs,hogyan lehetne több enerdzsit kipréselni a kemencédből,csak a logikát követve gondolom,hogy minél nagyobb hőátadó felület,minél közelebb a tűzhöz. Ha leásod az aljzatba, az biztos,nincs olyan hatékony,mint amikor nyílt direkt hőt kap. Így nincs késedelem,mert begyújtasz ,egyből van meleg. Ellentétben az anyaggal takart csövek,majd csak akkor kezdenek neked fűteni,ha már az anyag is átmelegedett. Réz csövet viszont ne tegyél ki direkt láng hatásnak,arra inkább a vas a megfelelőbb.
Üdv : tengelic

barnusz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: barnusz » 2011. március 6., vasárnap 23:17

Köszönöm válaszodat ,de mint már az előzőekben írtam a kéménybe is rozsdamentes bordáscsővet tettem réztől én is féltem nyílt lángnál.Míg kemencével nem találkoztam úgy igazából addig én is kandallóban gondolkódtam az újj házba méghozzá kinéztem (TEMPORIS 2)
típust amire már rálehet kötni a külső levegő beszívást,de a fa behordása a lakásba vagyis a vele járó kosz + amilyen erős meleg lett volna előtte az nem igazán tettszett!A kemencét meg láttam mondhatom eldő látásra szerelem lett,imerőseim is azt mondták azt mindig babusgatni kell mert mindig össze-vissza repedezik mindig kívül belül kenegetni kellsok a nyügje,de most már tudom,hogy jól döntőttem,nem bántam meg.Lehet abban ésszel is tűzelni,kandallora is kell vígyázni mint bármi másra nem?A samottos dolog csak ötlet volt csak kíváncsi vagyok a véleményetekre vagy kinek mi a tapasztalata? :idea: :idea: :idea:

barnusz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: barnusz » 2011. március 7., hétfő 20:02

Helló! Próbálkozok feltenni képeket de ez a maximum 60 kbit elég kicsi mert a fényképezőm
980kbit amit készített de keresem a megoldást :oops:

mazsi-drazsika
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: mazsi-drazsika » 2011. március 7., hétfő 20:45

üdv barnusz a megoldás ittvan a képekhez

http://www.kepatmeretezes.hu/tobb.php hátha segit :)
Elgurult a gyogyszerem de keresem !!!

Kemenceépítés: https://picasaweb.google.com/mazsidrazs ... directlink

---Steve---
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: ---Steve--- » 2011. március 7., hétfő 21:02

szép
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára ---Steve--- 2011. március 7., hétfő 22:23-kor.
---Steve---
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."

https://picasaweb.google.com/1131648880 ... 87/Kemence#

almuska

Hozzászólás Szerző: almuska » 2011. március 7., hétfő 21:07

photoscape.setup
Usite.hu
És tud magyarul!
http://usite.hu/prg/Photoscape
A célokat nem azért tűzzük ki hogy elérjük őket,hanem hogy irányt mutassanak!
http://www.youtube.com/watch?v=bXJF0HlK82Y
http://www.youtube.com/watch?v=dUdGqjxGWKc

Üdv:almuska

barnusz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: barnusz » 2011. március 7., hétfő 22:06

KÖSZÖNÖM A GYORS SEGÍTSÉGET Mazsi-drazsika,almuska.Aképátméretezéssel megpróbálkoztam acsatolmnyokhoz raktam remélem meg tudjátok nézni és csak háromat engedett ha nem tudnátok kérem jelezzétek,ezek a képek a telefonommal készültek a fényképezőgéppel készültet felsem kinálta kicsinyítésre pedig eggy mappában voltak.
Mint írtam nem vagyok agy számitógép zseni. :(
Csatolmányok
kepatmeretezes_hu_Kp0244.jpg
TŰZTÉR ALATTI HŐCSERÉLŐ VISSZATÉRŐ VÍZ HŐMÉRSÉKLET TEVŐKE BECSUKÁSA ÚTÁN
kB:1 ÓRA MÚLVA
kepatmeretezes_hu_Kp0244.jpg (4.83 KiB) Megtekintve 2061 alkalommal
kepatmeretezes_hu_Kp0240.jpg
TŰZTÉR ALATTI HŐCSERÉLŐ ELŐREMENŐ VÍZ HŐMÉRSÉKLET
kepatmeretezes_hu_Kp0240.jpg (4.02 KiB) Megtekintve 2061 alkalommal
kepatmeretezes_hu_Kp0215_2.jpg
KEMENCÉM
kepatmeretezes_hu_Kp0215_2.jpg (2.62 KiB) Megtekintve 2061 alkalommal

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2011. március 7., hétfő 22:14

Köszi a képeket,szép búbosod van! meg::) Gratulálok. Érdekes,hogy nincs hőfok különbség az elmenő és a bejövő közt.

barnusz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: barnusz » 2011. március 7., hétfő 22:18

LÁTOM A KÉPEK MEGLETTEK ÍGY EZEN FELBÚZDÚLVA KÜLDŐM AKÖVETKEZŐKET :lol:
Csatolmányok
kepatmeretezes_hu_Kp0254.jpg
KÉMÉNYBE EZ PEDIG A VISSZATÉRŐ HŐMÉRSÉKLET EGY 250L BOYLERBA MEGY BE
kepatmeretezes_hu_Kp0254.jpg (4.82 KiB) Megtekintve 2071 alkalommal
kepatmeretezes_hu_Kp0258.jpg
KÉMÉNYBE RAKOTT 1/2"BORDÁS ROZSDAMENTESCSŐ(14M)MIKOR ÉG A TŰZ
ELŐREMENŐ VÍZ HŐMÉRSÉKLET
kepatmeretezes_hu_Kp0258.jpg (4.33 KiB) Megtekintve 2071 alkalommal

barnusz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: barnusz » 2011. március 7., hétfő 22:30

kEDVES TENGELIC A KÉT MŰSZER SEM TELJESEN EGYFORMA DE EZ MÁR A FELFŰTÖTT VÍZ VALÓSZÍNŰ EZUTÁN MENTÜNK EL FÜRÖDNI ENNYIRE NEM EMLEKSZEM PONTOSAN MERT NEM MAI A FÉNYKÉP DE ATTOL VALÓS ERDMÉNYT TÜRÖZ,EGYÉPKÉNT KÖSZÖNÖM A GRATULÁCÍÓDAT!
A FÉNYKÉPEZŐGÉPES KÉPEK TÖBBET MÚTATNÁNAK A RENDSZERRŐL,DE PRÓBÁLKOZOM

tolaci

Hozzászólás Szerző: tolaci » 2011. március 8., kedd 7:05

Nagyon szép kis formás búbos! Gratulálok!
KBÜ: tolaci

barnusz
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: barnusz » 2011. március 13., vasárnap 23:13

Köszönöm a gratulációd,szeretem is nagyon ahhoz képest,hogy húszon évesen nem kötött volna
le egy kemence gondolata vagy az ember idősödik benő a feje lágya ezek szerint ez a mondás igaz lenne rám ( ránk :?: )majd mindenki egyénileg eldönti mi illik rá a legjobban.

Farkas
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Farkas » 2011. június 22., szerda 6:55

Jó napot, sziasztok, üdv mindenkinek! Nem rég regisztráltam, és nem soká kemencét fogok építeni. minden megvan hozzá, kivéve a szakmai tapasztalat. Sabján Tibor Búboskemencék c. könyvét elolvastam, és emellett nagyon hasznosnak tartom ezt a forumot. most szeretném ezt a témát egy kicsit felfrissíteni, mert én is több funkciós kemencét szeretnék. új házat építek, és azon ábrándozom, hogy egy jól és praktikusan megépített kemence, plusz egy jól méretezett napkollektor rendszer egy megfelelő méretű puffertartállyal tudja nekem biztosítani a ház fűtését és melegvíz igényét. talán annyiból lehet könnyebb dolgom, hogy a ház nagyon központos - ez egy kör alaprajzú ház, melynek 4,3 m a sugara, és két szintes, így a meleg arányosabban tud oszlani, mint egy tagolt házban. én úgy gondoltam laikus módon, hogy fűtőcsőkígyót a sütőfelületet jelentő téglák alá helyezem, viszont ez sok hőt vonhat el, így kédéses, hogy megsül-e a kenyerem. viszont ha samottot teszek oda, akkor talán ezen javítok valamelyest.
a búb részébe nagyon rizikósnak tartom a csőkígyót, mert ott jobban befolyásolja a hőáramlást, ami ugye nagyon fontos a sütőképességhez, és a fűtés hatásfokához, meg itt attól is félek, hogy sűrűn kell cserélni az intenzív lángok miatt, és a hőtágulás talán kárt tesz a kemence testében.
ha van kedvetek újra boncolgatni ezt a témát, akkor írjátok meg a véleményeteket. Köszönettel: Erdei Gyula Túrkevéről.
"akár azt gondolod, hogy képes vagy rá, akár azt, hogy nem, mindenképpen igazad van" - Hanry Ford

gera

Hozzászólás Szerző: gera » 2011. június 22., szerda 10:09

Üdv Farkas!

Nem szakmám, csak beszélgetünk róla. :) Szerintem a csőkígyó a tűztér alá a legrosszabb.A tégla alatt nem lesz olyan nagy hőd, még akkor sem ha a tégla és az üveg közé rakod.Lehet hogy rosszul emlékszem, de Öregsas kemencés társunknak van a kemence aljában közvetlen a sütőtér alatt is mérője.Van egy kandalló topikunk!Ott van két-három aranyember Csiga, Tengelic, Hoffyati, akik vízteret építettek be a kandalójukba.Csiga még sütött is benne és ott nincs is víz a tűztér alatt.Ha megnézed,Tengelic kisérletezett, hogy merre tudná elérni a legjobb hatékonyságot, fölűl neki dupla cső van.Egy valami még kiboncolatlan valóban, mégpedig ezeknek felülről van a tűztér füst elvezetése.A kemencénél pedig a szájon át.Sokat dumálok bocsi......Csigászegé az a megoldás, amit én kemencének álcázott regiszteres lakás fűtésnek csinálnék.
UI.:van olyan hőálló vascső, ami nem megy szét 2-3 év alatt,csak víz legyen benne.
Mind kályhaépítő mesterek, mind lakatosok, na és persze kreatív emberek állnak rendelkezésedre.Szóval a legjobb helyen jársz. :bo
"Látni, amit mindenki lát, és gondolni, amit még senki sem gondolt." Szent-Györgyi Albert
K.B.Ü. Peti

Kandallóm: https://lh6.googleusercontent.com/-Zqt0 ... G_0879.JPG

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2011. június 22., szerda 10:27

Farkas! :hej Isten hozott!
Igen jó helyen jársz!
Jó ötlet, de sajnos én még nem láttam olyan kemencét ahol ez a dupla funkció jól megvalósult.
Az a baj, hogy a keringő víz nagyon lehűti azt a kemencerészt, ahol elhelyezed.
Illetve egy jól működőt láttam, ott a kemi kéményébe volt betekerve 20m 22.es rézcső (persze biztonsági berendezésekkel) ami a kemence felfűtése alatt felmelegített 200l használati melegvizet úgy 70 fokra.
Ennek viszont az volt a hátránya, hogy nagyon sűrűn kellett takarítani(2-3 hét), mert elkátrányosodott.
A napkollektor szintén jó ötlet, HMV előállításra tökéletes, viszont ha fűtésre akarod használni nagyon körültekintő tervezést igényel. A megtérülési idő számítása is sarkallatos.
Egy új ház építésénél kicsit könnyebb helyzetben vagy, mert lehet bele tervezni alacsony hőmérsékletű fűtési rendszert, és már az építéskor kellően le lehet szigetelni.

G J
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: G J » 2011. június 22., szerda 11:16

Hello Gyula Mester
Jó hogy boncolgatjuk, vannak a fórumon unalmasabb témák is.
Szerintem ha új házat építesz inkább találd meg a kemence helyét, ami hagyományos módon működve fűti a házad, vagy egy részét. Nálam már kész helyzet volt, azért csináltam a vízteres megoldást. Egy spirál az aljzatban, egy a belső térben kb 1m magasan. Kb 12 víz, de szerintem kétszer ennyi kellene. A kenyér megsül benne, de nagyobb hússal jártam már úgy, hogy kicsit elfogyott a hő..
Nálam a bekerülés: - kemence építés: saját munka, maradék anyag
gépészeti rákötés baráti áron: 100 eFt plusz ha automatizálni akarom 50 eFt
kémény: 50 e Ft

Mivel olcsó a fűtőanyag, (venyige, hulladékfa stb) 1-2 év után megtérült a befektetés, de nem egyszerű vele a fűtés. Míg át nem forrósodik a víz láthatóan nem úgy ég a tűz mint egy kemencében kellene. Többször is kell etetni, a parazsat nem jól hasznosítja, pedig egy kemence amúgy azt is tudja. Saját tapasztalataimat írtam, ha van még kérdés szívesen válaszolok. Szóval, ha új házat építesz találd meg az ideális helyét a lakásban, így tudsz a legtakarékosabban kemencézni és nem kellenek kompromisszumok.
Üdv
GJ

Farkas
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Farkas » 2011. június 22., szerda 12:40

Kedves gera, tinker, GJ! Köszönöm a válaszotokat, most vált igazán élővé számomra ez a kemencebence fórum - nagyon örülök! megnyugtató, hogy GJ kenyere megsül a fűtőcsőkígyóval is, de ahogy írtad, talán nagyobb ürtartalomra lenne szükség (több víz szállítására alkalmas), s így tovább romlik a sütőképesség - nehéz dolog ez... Gera szerinted pont a tűztér alá a legrosszabb, és ezt megértem - ennek több oka is lehet... Tinker tanácsa elgondolkodtató, talán érdemes vállalni a rendszeres és sűrű kormolást a kéményben elhelyezett csövön - itt a már távozó hőt hasznosítom, így az nincs kihatással a sütési funkcióra. Hm, alszom rá egyet-kettőt, aztán még kérdezgetek... Köszönöm, sziasztok
"akár azt gondolod, hogy képes vagy rá, akár azt, hogy nem, mindenképpen igazad van" - Hanry Ford

Farkas
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Farkas » 2011. június 24., péntek 7:04

Sziasztok Kemencések! ha a kéménybe helyezem a fűtőcsőkígyót, akkor ott aránylag kevés hőt kap, és félő, hogy nem melegszik fel a vizem kellő hőmérsékletre... viszont, ha amúgyis kötelezővé tették a kémény bélelését, és ezt acélcsővel oldjuk meg, akkor talán az előnyünkre is lehet a dolog. én arra gondolok, hogy egy 20-as acélcső (mint ahogy Tengelic említi a Első vagy hátsó kéményes témában) a kémény beljesében nagy hőt vihet el, de ha ehhez a csőhöz ha nemis statikailag de érintőleg rögzítem a fűtőcsőkígyót, akkor képes lesz nagyobb hőt felvenni. szerintetek össze lehet így valahogy kötni a kötelezőt a hasznossal???
Köszönettel: Farkas

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2011. június 24., péntek 9:55

Elméletben megoldható a béléscsőhöz rögzített csöves hőcserélő, de azért a lakáson belül vigyáznék vele. A hőcserélő felboríthatja a kémény áramlási tulajdonságait. Ezt előre méretezni igen bonyolult lehet. A lényeg, hogy a kéményből kiáramló ( a kémény utolsó pontján mérve) füstgáz hőmérséklete nem lehet 60-70 fok alatt a kondenzáció miatt. A kéményben a füstgáz hőmérsékletének több helyen való mérésével gyakorlati úton méretezhető.

Farkas
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Farkas » 2011. június 24., péntek 12:46

...hűű, ez akkor veszélyes játék kedves Tinker! talán le kellene mondanom arrl a hőcserélőről...

Farkas
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Farkas » 2011. augusztus 2., kedd 7:46

...és már le is mondtam róla!
ui.: érdekes, mennyi idő eltelt a két hozzászólás közt - elég sokáig tartott...

Farkas
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Farkas » 2011. augusztus 3., szerda 6:50

Kemencebarátok!
Próbálok utánanézni a fűtéstechnikai szakhatóságnak, hogy felvegyem velük a kapcsolatot, de csak cégeket találok, és semmi konkrétat arra, hogy milyen szabályozások vannak, és esetleges kiskapuk. engem konkrétan a kéménybélelés érdekel. egy új építésű házba szeretném kemencével megoldani a fűtést, és érdekelnek az ide vonatkozó jogszabályok. a terv szerint schidel kémény van, de az nemigazán illik a kemencéhez, tervmódosítással lehetséges a bélelés, de a koromzsák kérdése még mindig megválaszolatlanul lebeg. hallottam olyat is, hogy a szakhatóság adhat külön engedélyt is speciális esetekben...
tudna valaki segíteni, hogy hol keressem, illetve ti mit tudtok a témában? előre is köszi!

ArchiTomi
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: ArchiTomi » 2011. augusztus 3., szerda 8:13

Szia Farkas :!:

Az aktuális jogszabályokkal kapcsolatban egy épületgépész tervezővel érdemes felvenned a kapcsolatot. Ő biztos képben van. Vagy az illetékes kéményseprő vállalattal (ha még nem történt meg), úgyis ők adják ki az építési, majd a használatbavételi engedélyt a kéményre.
Ne próbáld! Tedd, vagy ne tedd, de ne próbáld! (Yoda)

Farkas
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Farkas » 2011. augusztus 3., szerda 8:45

Köszi

Farkas
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Farkas » 2011. augusztus 10., szerda 12:33

Sziasztok! jó úton haladok afelé, hogy külön engedélyt kapjak kemencekémény bélelésével kapcsolatban - majd tájékoztatlak benneteket a fejleményekről.

Farkas
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Farkas » 2011. augusztus 10., szerda 12:33

Sziasztok!
Fafödémes, kétszintes házba építek majd kemencét, a födém látszógerendás, és paraszt-deszkázat lesz rajta. Azon gondolkodtam, hogy mennyire lehet veszélyes a *** a kemiből fölfelé áramló hő.
???
Van aki lemezzel borítja be azt a felületet..., de én arra gondoltam - és ezzel kapcsolatban várom a véleményeteket - hogy ott hagyok egy lyukat (50-60-as átmérőjű) a deszkázatba, sűrű rácsozatú, aránylag dekoratív fémrácsot erősítek fel, amin keresztül rásegíthetek a felső szint fűtésére. ezt a lyukat beszűkíteném bádogozással két oldalra - légfűtés. ezt a kemence feletti lyukat felezi a felső szint térelválasztója, mely egyben egy beépített szekrény, s ez a szekrény takarná a bádogszűkítőt, és egy-egy lyukon fűtené a fenti két szobát. Szerintetek hülyeség??? Működhet? Mit gondoltok? egyáltalán érthetően magyaráztam el?
Ha ez kivitelezhető, akkor azon is el lehet gondolkodni, hogy a kemence tetejét, magát azt a felső lezárását megvariálom egy kicsit: egy kör alakú véknyított részt hagyok a tetején, melyen keresztül a hő jobban áramlik, de készítek egy dugót agyagból, mondhatni egy tevőt, amivel ezt a részt lezárom, ha nem akarom a felső szintet fűteni.
Valaki a felső lezárást egy kör alakú 3-4-es lemezzel oldotta meg, s erre kente az sarat - ha ebbe hagyok egy kisebb lyukat, akkor az elég jól nyomja a hőt felfelé, és a statikáját sem bontom meg. Itt a hőtágulási eltérések nagyok lehetnek!
Mit gondoltok? előre is köszönöm a hozzászólásokat! további szép napot!

Farkas
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Farkas » 2011. augusztus 10., szerda 12:59

...annyit szeretnék még hozzáfűzni - hogy jobban át lehessen látni az én esetemet - hogy ez egy kör alaprajzú ház, két szintes, szintenként 58m2, így a hő terjedése egyenletesebb mint egy sarkos, több osztású házban, és ezért is gondolom, hogy nem sok rásegítés kell nálam, hogy a kemencével megoldjam az egész ház fűtését.

Fidó mester
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Fidó mester » 2011. november 19., szombat 19:10

Előzmények:
Mezőgazdasági melléktermékek kazánban való elégetésének sokszezonnyi kísérletezgetése után váltanom kell.DUKA-2 típ.kazánom kilyukadt,Kühne típ.szecskavágóm a négy késes fanyesedék aprítása után megrokkant és idén tavasszal végleg nyugdíjba ment.

Régi kazánkéményünk az évek során és a fojtott üzem miatt teljesen átnedvesedett kátránnyal, sőt az erősen átütött a festésen is.Továbbá a lakótérben elfoglalt helyére is szükség mutatkozott.Augusztusban építettem egy új - egyesítő kéményt lakásunk külső falában.(A fal anyaga km. tégla ).A kazán céljára épült 27*27*-es négyszögletű nyílást 23 cm átmérőjű kör szelvényre huzagoltam ki, egy fagy által megnyomott fazék segítségével.Kívűlről hőszigetelő vakolatot kapott az égéstermék lehűlésének megakadályozása céljából.

.Előbb a kazán megjavítása volt a cél. Szétszereltem, javítgattam ívvel, ám kiderült a belső fala 3 mm-es lemezből van.Az életkora kb.25 év ,előttem többen fűtőttek benne- nem is tudom mivel- a lemezek közzé nem látok .Ha sztár hegesztő lennék akkor sem tart sokáig...

Tehát sem aprítóberendezés sem égetőmű...
Ám van egy új ,magas,kör keresztmetszetű,hőszigetelt kéményem a ház külső falában...

A Sabján- féle kemencéskönyvet még 1990-ben vásároltam Miskolcon egy utcai árustól.Többször is átolvastam,sokaknak ajánlottam néhányuknak kölcsön is adtam.Magam is terveztem kemence építését,sütés-főzési ill.fűtési célzattal.

A lényeg:
Szeptemberben jött el a felismerés:Ami nekem kell az a kemence - ami az egész házat fűti.Nem kell aprítás,nincs kazán .Egy nagy tér kell ahol égetek, nagy tömeg ami a felszabaduló hőt tárolja valamint valamilyen hőátvevő és továbbító közeg a meglévő- nagy vízterű radiátoros- nyitott rendszer felé.
Kazánomat a pinceszintre vittem le,innen lett indítva az új kémény is- a tisztítónyílással.Itt lesz a kemence is megépítve.A pince 4*4m.Leginkább magassági korlátok gátoltak a tervezéskor,hiszen tavaly februárban 60 cm-es víz állt benne.

.Kemencémnek a következő követelményeknek kell megfelelnie:
1,A rendelkezésre álló térbe minden szerkezeti elemnek el kell férnie-különös tekintettel a magassági méretekre.
2,A szájnyílásba és a belső térbe minden számba jöhető fűtőanyagnak be kell férnie(kévébe kötött leveles kukoricaszár,félbe vágott, kévébe kötött napraforgószár,kisbálás szalma).
3,Tekintettel arra, hogy lakást fűtök -biztosítanom kell a folyamatos üzem lehetőségét is .(Ellentétben a hagyományos kemencékkel.)
4,Biztosítani kell a radiátorokból érkező lehült víz felmelegítésére és gravitációs úton történő elszállításához szükséges fűtőfelület beépíthetőségét.
5,A folyamatos üzem szüksége megkívánja a beáramló levegő és a kiáramló égéstermék áramlási útvonalának optimális kialakítását.

A fentiek és a hozzászólók véleményének figyelembevételével a következőket gondoltam ki:

1,Kemencém alaprajza a nagy füves futballpálya futóköre.Egy kör kettévágva és egy téglalap betoldva.A kör sugara 60 cm a téglalap hossza 80 cm, így durván egy 120*200 cm élhosszú téglalap lekerekítve.
2,Formáját tekintve félkörboltíves ,mind a szájánál mind a majnál félkörboltívesen lekerekítve.
3,Szájnyíllása 60*45 cm .A boltozat-tűztér közti távolság 80cm. Az ajtó a szájnyílásba beépített U profilban, függőleges síkban mozdítható a hamunyílás alja és szájnyílás teteje között.Az ajtó anyaga belül vastag vaslemez, kívűl sima lemez- közte hőszigetelés.
4,Az égéshez szükséges levegő beáramlása történhet: -a teljesen leeresztett ajtó fölött a szájnyílás alján -hagyományos üzem esetén
-a hamuslyuk ajtaján elhelyeztett szabályozható nyíláson keresztül-folyamatos üzem esetén
ekkor a levegő beáramlik a hamuslyuk vizszintes szakaszán,majd az ajtókeret mögött kialakított résben függőlegesen felemelkedik- így jut a szájnyílás aljára.
folyamatos üzem esetén a két nyílás nyitási helyzetének összehangolása hozza létre az elvárt égési hőmérsékletet,lerakódásszegény és energiahatékony működést .
5,Anyaga km.tégla,sár.
6,A hőátvevő felület két részből áll:-a tűztér téglái alatt elhelyezett tepsiből(Ezt a régi kazán szétdarabolása és összehegesztése révén jön létre)
-a kemence palástján elhelyezett csőkígyóból(1"Henkó cső)
A hideg víz a régi 2"-os csövön érkezik, a szájnál rácsatlakozik a tepsire -végigmegy a tepsin a majig majd átmegy 3db 1"Henkóba .Többször körbejárva a kemence palástját a legmagasabb ponton elhagyja a melegedőt majd beáramlik a 2"-merev csőbe.
7,Az egymást követő anyagrétegek alulról felfelé:kavics
tört üveg
homokterítés
hőtükör
tepsi
km.tégla lapjára
égéstér
km.tégla élére
Henkó cső
hőtükör
15cm hőszigetelés(nikecellgolyó,salak,darált kukoricacsutka és napraforgászár adalékanyagú- könnyűbeton)
pelyvás sártapasztás
meszelés

Jelenleg a tervezési szakaszt zártam le.Az alap már részben készen van, a szükséges kiegészítéseket vasbeton szerkezettel fogom egységes szerkezetté gyúrni.Más egyéb elfoglaltságaim miatt a kivitelezés nem lesz gyors lefolyású.Hadd ragadjam meg az alkalmat és a T. hozzászólókat arra kérjem,hogy véleményükkel, tanácsaikkal segítsék munkámat.Ne rejtsék kritikus észrevételeiket véka alá,tárják fel az elképzelés hibáit -írjanak méltató szavakat erényeiről!!!
Előre is köszöni: Fidó mester

csigaszeg

Hozzászólás Szerző: csigaszeg » 2011. november 19., szombat 20:04

Csákó Fidó mester............

1 kérdés elsőre,mivel akarod fűteni?????Ezt az indirekt hőátadást amit kigondoltál szerintem felejtsd el.......ha az egész házat akarod fűteni, meg írtad hogy nagy kereszt metszetűek a régi csöveid, inkább 1 a tűztérbe épített csőregiszterben kéne gondolkodni.-............szerintem....
Kemencebaráti üdvözlettel.......

Kép

Kemence nélkül?????? Minek?????

Babóca & Csigaszeg A'lias Brigan-Tibi

Válasz küldése