Kemence és vájogtégla

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
Lacirobi
Regisztrált tag

Kemence és vájogtégla

Hozzászólás Szerző: Lacirobi » 2016. április 27., szerda 3:14

Sziasztok

Tervezem a kemencém építését. Egy olyan kérdésem lenne, hogy a vályogtéglából lehet e hozzá kötőanyagot csinálni. Ugyanis a szomszéd most bont le egy melléképületet ami vályogtéglából van.
Ha fel lehet használni félretennék belőle.
És ha lehet használni, akkor hogyan? Ebbe már van szalma is. Csak összetöröm bevizezem megfelelő sűrűségűre és használhatom is, vagy még kell hozzáraknom homokot?
Segítségeteket előlre is köszönöm.

T.: Robi

Gyuri58
Kemencefűtő

Re: Kemence és vájogtégla

Hozzászólás Szerző: Gyuri58 » 2016. április 27., szerda 16:44

Lacirobi írta:Sziasztok

Tervezem a kemencém építését. Egy olyan kérdésem lenne, hogy a vályogtéglából lehet e hozzá kötőanyagot csinálni. Ugyanis a szomszéd most bont le egy melléképületet ami vályogtéglából van.
Ha fel lehet használni félretennék belőle.
És ha lehet használni, akkor hogyan? Ebbe már van szalma is. Csak összetöröm bevizezem megfelelő sűrűségűre és használhatom is, vagy még kell hozzáraknom homokot?
Segítségeteket előlre is köszönöm.

T.: Robi
Szia! Dongás kemencémhez én is vályogtéglából csináltam a kötőanyagot.Össze kell törni aztán beáztatni,végül hozzáadni a homokot .A homok arányát ki kell próbálni(kockapróba) :)
K.B.Ü.Gyuri58
Jó kemence mellett könnyű a telelés.
Kemencém:
https://plus.google.com/photos/10654652 ... 8803050897

csigaszeg
Tiszteletbeli kemencebence tag

Hozzászólás Szerző: csigaszeg » 2016. április 27., szerda 17:53

Szia..........

Én többet is raktam már vályogba ,simán föláztatva, nem köll abba semmi már!!! Nem szabad az agyagot túlsoványítani, mert akkor *** sem ér............
Kemencebaráti üdvözlettel.......

Kép

Kemence nélkül?????? Minek?????

Babóca & Csigaszeg A'lias Brigan-Tibi

tinker
Tiszteletbeli kemencebence tag

Hozzászólás Szerző: tinker » 2016. április 27., szerda 21:14

A vályognak a kockapróbája maga a vályogtégla ... :) azon látszik milyen lesz 50-100 év múlva.. :) :) :)

icsengod
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: icsengod » 2016. április 28., csütörtök 6:49

Én is simán bevizeztem összetörtem aztán építettem vele a kemencét dongát ,kéményt abba raktam.Annyi , hogy a kéményt tetőn kívül már nem sárral csináltam hanem falazóhabarccsal.
Adjon az Isten szerencsét,szerelmet, forró kemencét. Üdv: icsengod
Nagy László - Adjon az Isten

https://plus.google.com/u/0/photos/1146 ... 8332812849

Lacirobi
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Lacirobi » 2016. április 28., csütörtök 23:44

Sziasztok

Köszönöm a hozzászólásokat, a segítséget.
Akkor fogok egy vályogtéglát aztán jól összetöröm meg beáztatom és kipróbálom hogy viselkedik!
A lényeg, hogy használható, így nem kell agyag után szaladgálnom.
Akkor amennyit csak tzdok félrerakok!
Még egyszer köszönöm az infókat.

T. Robi

minlanire
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: minlanire » 2016. augusztus 16., kedd 8:38

Thanks for the info
gclub

The Rocketeer
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: The Rocketeer » 2018. február 19., hétfő 15:30

Sziasztok!

A véleményeteket kérném egy kérdésben.

Búboskemence építés hajrájában vagyok/leszek, ha kienged az idő... Eléggé eltökélt vagyok abban, hogy agyagból építeném meg az egészet. Egyrészt van ingyen, másrészt, létezik itt is hasonló (Delysa kemencéje), úgy tudom jól működik.

Tehát olyan agyagtéglát kapnék, ami bontásból való, gyakorlatilag vályog de állítólag szalma nélkül (?). Nyilván, mivel egész, meg féltéglák, darabolni alakítani fogom, de mondjuk nem gondoltam homokkal vagy mással keverni és lábbal dagasztani, hogy valami más arányú keverék jöjjön létre.

Jó lehet ez vajon? Delysa kiégetetlen téglából építette, az én leendő tégláim valószínűleg máris soványabb anyagúak. Gondolom a soványabb kevésbé repedős - más baj meg mi lehet? Kötőanyagnak ugyanez szóba jöhet?

yoda52
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: yoda52 » 2018. február 19., hétfő 20:42

The Rocketeer írta:Sziasztok!

A véleményeteket kérném egy kérdésben.

Búboskemence építés hajrájában vagyok/leszek, ha kienged az idő... Eléggé eltökélt vagyok abban, hogy agyagból építeném meg az egészet. Egyrészt van ingyen, másrészt, létezik itt is hasonló (Delysa kemencéje), úgy tudom jól működik.

Tehát olyan agyagtéglát kapnék, ami bontásból való, gyakorlatilag vályog de állítólag szalma nélkül (?). Nyilván, mivel egész, meg féltéglák, darabolni alakítani fogom, de mondjuk nem gondoltam homokkal vagy mással keverni és lábbal dagasztani, hogy valami más arányú keverék jöjjön létre.

Jó lehet ez vajon? Delysa kiégetetlen téglából építette, az én leendő tégláim valószínűleg máris soványabb anyagúak. Gondolom a soványabb kevésbé repedős - más baj meg mi lehet? Kötőanyagnak ugyanez szóba jöhet?
Szerbusz :!: Üdvözöllek a zárt osztályon :!: Tudomásom szerint a vályogtégla az egyik legjobb kemence építő anyag ! Egy párat be áztatva belülről is kitudod kenni vele. :bo :bo :bo
üdvözlettel:yoda52

A láng legyen veletek!

Válasz küldése