A búbos

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
Barat67
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: A búbos

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2013. december 24., kedd 21:42

dec 23 2.jpg
dec 23 2.jpg (41.66 KiB) Megtekintve 3509 alkalommal

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2013. december 27., péntek 19:32

Sziasztok!

A mai napon felfalazódott a maradék rész. :D Ezzel az idei évre befejezettnek tekintem a búbos építését. A kalap kialakítása és a küllső, belső sarazása már a jövő év januárjának a feladata lesz, annak függvényében, hogy mennyire szárad az aparát. A sütőtér átmérője 110 cm, a belmagassága 150 cm.
2013.12.27..jpg
2013.12.27..jpg (50.9 KiB) Megtekintve 3480 alkalommal

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2013. december 27., péntek 20:49

ez biztos penge kis aparát lesz :) Nem is olyan kicsi ! Nagyon ügyi vagy! Tetszik! meg::)

banya 1950

Hozzászólás Szerző: banya 1950 » 2013. december 27., péntek 21:05

Barát!!!,

Gratulálok nagyon jól néz ki.

Banya

qqca
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: qqca » 2013. december 28., szombat 0:40

Szép alakja lett meg::) meg::) meg::)
Szerintem ideális lesz a fűtésre, sütésre is.
Le is van zárva a teteje?

Előbb utóbb úgyis megnézem személyesen is :)
IX. KEMENCEBARÁTOK TALÁLKOZÓJA 2018 regisztráció:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

Kemencém:
https://www.youtube.com/watch?v=xdDisk5JUrY

janika1985

Hozzászólás Szerző: janika1985 » 2013. december 28., szombat 21:00

Barat67 írta:A mai napon felfalazódott a maradék rész. :D Ezzel az idei évre befejezettnek tekintem a búbos építését. A kalap kialakítása és a küllső, belső sarazása már a jövő év januárjának a feladata lesz, annak függvényében, hogy mennyire szárad az aparát. A sütőtér átmérője 110 cm, a belmagassága 150 cm.
Nagyon mutatós,formás kis kemence lesz ez!Gratulálok! meg::) meg::) meg::) Eddig is gondolkodtam rajta,de a képeid hatására eldöntöttem,hogy ahol az edzőtermem van,építek egy hasonló szépséget,mert gázzal biztos nem fűtök napi másfél óráért. fal:) A kemence szájat már meg is találtam! :D
Üdv.:janika(Gábor)
kemencém építése <--videóért katt ide
mobilkemence ése <--videóért katt ide
Kép Kép

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2013. december 28., szombat 21:19

Barát!

:k Mutatós ! :k
meg::) meg::) meg::) meg::)
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2013. december 28., szombat 22:26

qqca írta:Szép alakja lett meg::) meg::) meg::)

Kedves Lajos!

Még nem zártam le a tetejét, hadd szikkadjon az egész aparát. Ezt majd január 13-n vagy azt követően teszem meg. Addig szinte minden nap munkahelyi melózás fal:) Átmenetileg kissé kevés idő jut a drágaság "simogatására" :)

Lehet, hogy kissé karcsú lett a kemence ( :?: ) gondolkozom, hogy a meglévő magasságból 1 vagy 2 téglasornyit vissza bontok. A torok rész felett jelenleg 60 cm a magasság. Az építmény a szoba talaj szintjétől 215 cm magas. Erre jön még rá a kalap ill a tapasztás. A szoba belmagasságáig még jelenleg 40 cm hely van. Így a kemence tetejére akár a lekváros szikék is felkerülhetnek, mint anno gyerek koromban. :idea:

Gyertek Lajos nyugodtan, csak előtte csörögj rám, ne járjunk úgy mint ma - hogy munkahelyi elfoglaltságom volt.

Üdv.Gábor

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2013. december 28., szombat 22:53

Sziasztok! :hej

Sajnos még a befejezésének végétől messze vagyok, mert tavaszig várnom kell a kémény építésével ill. a patka és a sut kialakításával, mert újra kell a szobát teljes egészébe betonozni.

Én is azt a fajta kemenceajtót raktam be, amit már többen is használunk. Aki nem ismerné, azok számára megmutatnám az ajtómról készült fényképet. Ill. a nyitott kemence száját. Jó értés volt ismét látni a közel 25 évvel ezelőtt látott belső dongát :D
bubi ajtó1.jpg
bubi ajtó1.jpg (44.47 KiB) Megtekintve 3423 alkalommal
kemence szája.jpg
kemence szája.jpg (43.84 KiB) Megtekintve 3423 alkalommal

Üdv.Gábor

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2013. december 28., szombat 22:58

janika1985 írta:
Barat67 írta:A mai napon felfalazódott a maradék rész. :D Ezzel az idei évre befejezettnek tekintem a búbos építését. A kalap kialakítása és a küllső, belső sarazása már a jövő év januárjának a feladata lesz, annak függvényében, hogy mennyire szárad az aparát. A sütőtér átmérője 110 cm, a belmagassága 150 cm.
Nagyon mutatós,formás kis kemence lesz ez!Gratulálok! meg::) meg::) meg::) Eddig is gondolkodtam rajta,de a képeid hatására eldöntöttem,hogy ahol az edzőtermem van,építek egy hasonló szépséget,mert gázzal biztos nem fűtök napi másfél óráért. fal:) A kemence szájat már meg is találtam! :D
Szia!

Megtisztelésnek venném, ha segíthetnék az aparátod létrehozásában :idea: :!: Egy szép ajtóval hozzá is tudnék járulni a kemencéd építéséhez, persze csak akkor ha nem sértelek meg vele.

Üdv.Gábor

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2013. december 28., szombat 23:28

Előbb utóbb én is.... :)

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2013. december 29., vasárnap 8:36

tinker írta:

Előbb utóbb én is.... :)
Ezzel már jó ideje tartozol ;)

jani

Hozzászólás Szerző: jani » 2013. december 30., hétfő 23:38

Barát barát! Nagyon klassz kemence lesz!Szépen haladtok. meg::)
Mert a kemence is úgy jó, ha van mit bele tenni!

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2013. december 31., kedd 13:38

jani írta:Barát barát! Nagyon klassz kemence lesz!Szépen haladtok. meg::)
A lehetőségeimhez képest valóban gyorsan elhaladtunk az építkezéssel. Ez némileg köszönhető volt annak, hogy ünnepek előtt itthon tartózkodtam szabadságon. Nagyon szerettem volna ha Karácsonyra a kalapja is felkerül ill. kap az egész egy egy sor külső és belső és tapasztást. De mivel tél van (ha az időjárás nem is ezt mutatja igazán) nem úgy szikkad a sár mint nyáron, ezért nem is igazán erőltettük a további építkezést. Bár őszintén megvallva nem is bánom, hogy nem szikkad egyik napról a másikra. Legalább nem reped olyan könnyen a sár, van ideje lassan kiszikkadni. Napi többszöri szellőztetéssel próbálom megakadályozni, hogy a sár ne penészedjen be, ill. a falban lévő kürtő rész napközben ki van a padláson nyitva a hatékonyabb levegőcsere érdekében.

Külső formáján január 2-n alakítunk egy kicsit tovább ill. a kemenceajtó és a hamuzó résznél vannak elmaradásaink. Ezt szeretnénk elsőként befejezni. A kalapnak a feltevését meg január közepére ütemeztük át. Addig még néhány darab laposvasat, téglát kell beszereznem.

Időközben szépen kicsíráztak a törekes sárban lévő búzaszemet. Ezúton is köszönetemet fejezem ki qqcának és édesapjának, akik voltak szívesek és egy zsáknyi törekkel hozzá járultak az aparátunk mielőbbi megépüléséhez! :ty :bol :ty

Üdvözlettel:Gábor

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2013. december 31., kedd 13:48

Barat67 írta:
jani írta:Barát barát! Nagyon klassz kemence lesz!Szépen haladtok. meg::)
A lehetőségeimhez képest valóban gyorsan elhaladtunk az építkezéssel. Ez némileg köszönhető volt annak, hogy ünnepek előtt itthon tartózkodtam szabadságon. Nagyon szerettem volna ha Karácsonyra a kalapja is felkerül ill. kap az egész egy egy sor külső és belső és tapasztást. De mivel tél van (ha az időjárás nem is ezt mutatja igazán) nem úgy szikkad a sár mint nyáron, ezért nem is igazán erőltettük a további építkezést. Bár őszintén megvallva nem is bánom, hogy nem szikkad egyik napról a másikra. Legalább nem reped olyan könnyen a sár, van ideje lassan kiszikkadni. Napi többszöri szellőztetéssel próbálom megakadályozni, hogy a sár ne penészedjen be, ill. a falban lévő kürtő rész napközben ki van a padláson nyitva a hatékonyabb levegőcsere érdekében.

Külső formáján január 2-n alakítunk egy kicsit tovább ill. a kemenceajtó és a hamuzó résznél vannak elmaradásaink. Ezt szeretnénk elsőként befejezni. A kalapnak a feltevését meg január közepére ütemeztük át. Addig még néhány darab laposvasat, téglát kell beszereznem.

Időközben szépen kicsíráztak a törekes sárban lévő búzaszemet. Ezúton is köszönetemet fejezem ki qqcának és édesapjának, akik voltak szívesek és egy zsáknyi törekkel hozzá járultak az aparátunk mielőbbi megépüléséhez! :ty :bol :ty

Üdvözlettel:Gábor
Szia Gábor :hej Gratulálok a költeményhez, legyen majd nagyon sok örömötök benne, lakásotok dísze és központi magja, reaktora lesz! Jó, hogy nincs kalapja, így jobban szellőzik és szárad, én még tennék bele egy asztali ventilátort is ami mozgatja a levegőt, szakaszosan működtetve penészesedés ellen.
cibatapapa.
K.B.Ü. cibatapapa

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2013. december 31., kedd 15:41

A mellékelt képen Lajos barátom látható munka közben, amint bele merült a sarazásba :) A fényképet még Karácsony előtt készítette a lányom.
Lajos.jpg
Lajos.jpg (45.2 KiB) Megtekintve 3368 alkalommal
üdv.Gábor

janika1985

Hozzászólás Szerző: janika1985 » 2014. január 1., szerda 21:07

Barat67 írta:Szia!

Megtisztelésnek venném, ha segíthetnék az aparátod létrehozásában :idea: :!: Egy szép ajtóval hozzá is tudnék járulni a kemencéd építéséhez, persze csak akkor ha nem sértelek meg vele.

Üdv.Gábor
Köszönöm szépen meg::) ,de a télen már biztos nem kezdek neki,jön a hideg és így is csak 4-5 fok van bent.Nyárra meg egy nagyobb szabású projekt van betervezve,úgyhogy valószínűleg csak ősszel tudok majd nekiállni.
Üdv.:janika(Gábor)
kemencém építése <--videóért katt ide
mobilkemence ése <--videóért katt ide
Kép Kép

jani

Hozzászólás Szerző: jani » 2014. január 2., csütörtök 23:01

tinkertomi írta:
Barat67 írta:Sziasztok!

Némi nemű gyors segítséget kérnék azoktól akik raktak már búbos kemencét vagy használnak. Kb. 110 -114 cm sütőtér belvilágú kemencéhez mekkora belmagasságot szabad tervezni :?: Sok e a 160 cm teljes magasság 87,5 m3 légtérhez? A kemence belső ajtaja 50 cm széles, 48 cm magas. E méreten nem tudok változtatni, mert ekkora az eredeti kemenceajtó méret, amit kibontás után találtunk a falban. Sütésre, főzésre ill. fűtésre van tervezve a kemence.

Üdv.Gábor
Sütni főzni tudni fog... :)
A fűtésnél úgy számolj,hogy m2-enként kb 500 wattot fog leadni 8-12 óra hosszan....
Azért készültek anno azok a szép nagy öblös búbosok, mert nagy volt a felületük.
Ezt hogy számoltad ki Zoli?Csak úgy érdekelne...kiszámolnám a Manci teljesítményét :D

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2014. január 2., csütörtök 23:24

Jani!
Ez egyfajta ökölszabály a téglából készült fűtőalkalmatosságoknál.
A felfűtéshez felhasznált tüzelő egy másik dolog...
Úgy tudom, a Ti kemencétek nagyobb falvastagságú, így valószínű több ideig, akár 18-24 óráig is hatékonyan fűthet.
Ha kiszámolod kemencéd fűtőfelületét m2-ben, beszorzod 400-500 wattal, nagyot nem tévedsz hőleadásilag...

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. január 3., péntek 9:44

tinker írta:Jani!
Ez egyfajta ökölszabály a téglából készült fűtőalkalmatosságoknál.
A felfűtéshez felhasznált tüzelő egy másik dolog...
Úgy tudom, a Ti kemencétek nagyobb falvastagságú, így valószínű több ideig, akár 18-24 óráig is hatékonyan fűthet.
Ha kiszámolod kemencéd fűtőfelületét m2-ben, beszorzod 400-500 wattal, nagyot nem tévedsz hőleadásilag...
Ha már egy kicsit elméleti síkra is kitértünk, én is kérdeznék. Egy búbos kemence milyen hatásfokkal üzemel fűtés szempontjából, van erre valami elméleti szabály? Ezt hogyan lehet kiszámolni :?:

Üdv.Gábor

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2014. január 3., péntek 10:38

Barat67
Nyugodtan begyujthatsz a kemencédbe így "félkész" állapotban is.Sokkal gyorsabban fog száradni,csak szellőztess sokat. Sőt az utobbi kemence építések tapasztalata ezt mondatja velem ,hogy ha felfűtesz egy simitatlan kemencét a repedéseket melegen javítva ,lótrágyás sárral ,azok későbbi üzem során sokkal kevésbé fejlődnek újra ki , üzemszerű használat közben. Szintén decemberi hónapban vettem részt egy bubos projektben mint szaktanácsadó :) , (majd teszek fel képeket róla) Hatalmas rakéta lett ,vályogból épült. Nálunk bevált és már száraz !

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. január 3., péntek 12:44

tengelic írta:Barat67
Nyugodtan begyujthatsz a kemencédbe így "félkész" állapotban is.Sokkal gyorsabban fog száradni,csak szellőztess sokat. Sőt az utobbi kemence építések tapasztalata ezt mondatja velem ,hogy ha felfűtesz egy simitatlan kemencét a repedéseket melegen javítva ,lótrágyás sárral ,azok későbbi üzem során sokkal kevésbé fejlődnek újra ki , üzemszerű használat közben. Szintén decemberi hónapban vettem részt egy bubos projektben mint szaktanácsadó :) , (majd teszek fel képeket róla) Hatalmas rakéta lett ,vályogból épült. Nálunk bevált és már száraz !
Egyenlőre el kell felejtsem a begyújtásának a gondolatát, mivel a meglévő kéményem a padlástérig vissza lett bontva még az ősszel. Ugyanis egy nagy iker kéményem volt régen. A kemence 1980 körüli elbontását követően a két kürtőből az egyiket ( a kemencéjét) le vakolták és egy kis kéményt húztak fel. Mivel ki lett dobva a búbos, ezért elég a kis kémény a csempekályhához, minek az a nagy kémény fal:) fal:) fal:) Ezt hangoztatták annak idején a szülők... Március vége fele, április elején kezdődik majd az iker kéménynek a megrakása Amibe majd szeretnék a későbbiek folyamán alkalomszerűen füstölni is.. Így most egyenlőre marad a hagyományos száradás, gyakori szellőztetés. Újabban napközben áttértem arra, hogy a búbosnak a tetejét osb lappal lezárom, a kürtőt a padláson kinyitom. Ezáltal nem húzza annyira ki a szoba melegét, hanem a belső párásság a padlástérben oszlik szét. Tisztában vagyok vele, hogy ezzel lassítom a száradás folyamatát, de ezzel a megoldással csökkentem a repedések megjelenését. Az első kemencémet nyáron készült, az nappalra folyamatosan takarva volt.

Tegnapi nap némi előre haladás történt a kemencém korábbi állapothoz képest. Kapott egy kis esztétikai kialakítást a tévő előtti rész.
tévő előtti rész.jpg
tévő előtti rész.jpg (52.57 KiB) Megtekintve 3279 alkalommal

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. január 3., péntek 12:54

Egy közeli kép a meglévő belső boltozatról, amely szépen kiállta az idők próbáját.
régi boltozat.jpg
régi boltozat.jpg (56.12 KiB) Megtekintve 3292 alkalommal

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. január 18., szombat 20:47

A tegnap nap elkezdődött a búbosom környezetének a kialakítása. Meghántásra került elsőnek a hátsó fal, amely ezt követően kapott egy sor friss tapasztást. Szerencsére csak az előző tapasztás volt sok a vályog falon és ez okozta a fal nagymértékű kipúposodását. Így most már kiegyenesedett az öreg fal :D A búbinak a külső tapasztása holnap megkezdődik, amihez ma elkészítettem két talicska sárt. Napokon belől a tetejét is lezárom.

j2013.jan 17.jpg
j2013.jan 17.jpg (43.89 KiB) Megtekintve 3245 alkalommal
Tapasztás után.jpg
Tapasztás után.jpg (40.24 KiB) Megtekintve 3245 alkalommal

jani

Hozzászólás Szerző: jani » 2014. január 23., csütörtök 20:14

De pöpec kemence lesz! meg::) :bo

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. január 24., péntek 14:25

A hátsó fal egy, a kemence külső része pedig kettő sor tapasztást kapott még a múlt hét végén. Az azóta eltelt időszak a száradásé volt. Kb. két hét múlva folytatom a tapasztást, addig pihenőre küldöm magam :lol:
Száradó félben.jpg
Száradó félben.jpg (45.47 KiB) Megtekintve 3166 alkalommal

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. január 24., péntek 23:20

Barat67 írta:A hátsó fal egy, a kemence külső része pedig kettő sor tapasztást kapott még a múlt hét végén. Az azóta eltelt időszak a száradásé volt. Kb. két hét múlva folytatom a tapasztást, addig pihenőre küldöm magam :lol:
Nagyon szép lett az amfórád meg::) Gratulálok, legyen nagyon sok örömötök benne :!: Melege járja át a házatokat és a szíveteket :!: Faterosz
K.B.Ü. cibatapapa

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. március 2., vasárnap 8:04

Másfél hónapos száradást követően, a héten tovább készült a búbosom. Külsőleg kettő, belsőleg egy sor tapasztás került a téglafalra. Valamint lezárásra került a teteje. Mivel még nincs kéményem, ezért nem volt sietős a tapasztás ill. a kalap felhelyezése.
kalap.jpg
kalap.jpg (27.2 KiB) Megtekintve 3084 alkalommal
Csatolmányok
belső tapasztás.jpg
belső tapasztás.jpg (37.72 KiB) Megtekintve 3084 alkalommal

yoda52
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: yoda52 » 2014. március 2., vasárnap 10:02

Szívből gratulálok :hej Nagyon szép lesz! :k
üdvözlettel:yoda52

A láng legyen veletek!

csigaszeg

Hozzászólás Szerző: csigaszeg » 2014. március 2., vasárnap 10:06

meg::) meg::) meg::) Jóféle......
Kemencebaráti üdvözlettel.......

Kép

Kemence nélkül?????? Minek?????

Babóca & Csigaszeg A'lias Brigan-Tibi

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. március 8., szombat 20:23

Lassan befejezéséhez érkezik a saját boglya kemencénk kialakítása, amely december 12-én kezdődött meg :D Ezen a héten a külső és a belső résznek a további tapasztása ill. a kalap is kapott most már egy sor sarazást. Jövő hét derekára szeretnénk befejezni a kemencénket, ami után lehet majd elkezdeni a mennyezet kibontását, mivel sajnos itt a falrész meg volt szakadva a sarokban. Ezért nem is került a szobában teljesen mennyezetig a hátsó fal újbóli áttapasztása. De ez szerintem a fényképeken látható is volt, igaz senki se kérdezett rá, hogy miért nincs a hátsó fal a mennyezetig feltapasztva.
március8.jpg
március8.jpg (43.31 KiB) Megtekintve 3042 alkalommal

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. március 15., szombat 8:31

Néhány közeli kép a készülő félben lévő búbosunkról...
március15.jpg
március15.jpg (29.89 KiB) Megtekintve 3003 alkalommal
kalap tapasztva.jpg
kalap tapasztva.jpg (35.1 KiB) Megtekintve 3003 alkalommal
glettelés előtt.jpg
glettelés előtt.jpg (39.25 KiB) Megtekintve 3003 alkalommal

leando

Hozzászólás Szerző: leando » 2014. március 16., vasárnap 7:31

Barat67!!

Nagyon tetszik ügyes vagy. meg::) meg::) meg::) :k
Hellosziaszevasztok!

leando

Vizipoc

Hozzászólás Szerző: Vizipoc » 2014. március 16., vasárnap 9:51

Szép lesz ez a bubos....
:bo
K.B üdvözlettel      Vizipoc

tolaci

Hozzászólás Szerző: tolaci » 2014. március 16., vasárnap 10:33

Nagyon szép kemi! :k
KBÜ: tolaci

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. március 20., csütörtök 12:39

Jelentős előre lépés történt a tavaszi napéjegyenlőség napján :D A tegnapi szeles, hidegfrontos napon a tető fölé sikerült felhúznunk a kémény magasságát. Igaz még kb. 2 sor téglával a gerinc magasság alatt vagyunk.

További 16 sor téglamagasságot kívánok a meglévőre fölrakni, majd a kalap megépítése kerül kivitelezésre.

Féltem is az este egy kicsit, mivel eléggé lehűlt a levegő fal:) nehogy megfagyjon éjszaka a kéményünk. De szerencsére nem volt fagy. Így átvészeltük az első hűvös éjszakát.

Ma a padlásról lehoztam egy vödör kukorica csutkát és némi gyújtóst hasogattam, majd megtörtént az az emlékezetes pillanat, amit 2013. december 12 óta vártam. Begyújthattam a saját búbos kemencémbe, egy gyenge szárító tüzelés erejéig. Édesanyám ismét átélhette az a pillanatot több mint 30 év elteltével, hogy ismét dohog a kemence a konyhánkban. Szeme sarkában a könny is megjelent, a meghatódottságtól.

A jelenlegi alacsony kémény magasság ellenére a kemence szépen dohogott, száján a füst nem csapott ki. Az alacsony kémény miatt a eltávozó égéstermék a környéket paplanszerűen beterítette.
tavaszi napéjegyenlőség1.jpg
tavaszi napéjegyenlőség1.jpg (38.9 KiB) Megtekintve 2929 alkalommal
tavaszi napéjegyenlőség2.jpg
tavaszi napéjegyenlőség2.jpg (32.54 KiB) Megtekintve 2929 alkalommal
tavaszi napéjegyenlőség3.jpg
tavaszi napéjegyenlőség3.jpg (33.09 KiB) Megtekintve 2929 alkalommal

qqca
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: qqca » 2014. március 21., péntek 0:06

Gábor!
Gratulálok a formás búbosodhoz. A ház dísze lesz és még melegít és süt is majd.
Kell ennél több ??? :hej
meg::) meg::) meg::)
IX. KEMENCEBARÁTOK TALÁLKOZÓJA 2018 regisztráció:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

Kemencém:
https://www.youtube.com/watch?v=xdDisk5JUrY

Gabibá

Hozzászólás Szerző: Gabibá » 2014. március 21., péntek 21:19

Barat67 írta:Jelentős előre lépés történt a tavaszi napéjegyenlőség napján :D A tegnapi szeles, hidegfrontos napon a tető fölé sikerült felhúznunk a kémény magasságát. Igaz még kb. 2 sor téglával a gerinc magasság alatt vagyunk.

További 16 sor téglamagasságot kívánok a meglévőre fölrakni, majd a kalap megépítése kerül kivitelezésre.

Féltem is az este egy kicsit, mivel eléggé lehűlt a levegő fal:) nehogy megfagyjon éjszaka a kéményünk. De szerencsére nem volt fagy. Így átvészeltük az első hűvös éjszakát.

Ma a padlásról lehoztam egy vödör kukorica csutkát és némi gyújtóst hasogattam, majd megtörtént az az emlékezetes pillanat, amit 2013. december 12 óta vártam. Begyújthattam a saját búbos kemencémbe, egy gyenge szárító tüzelés erejéig. Édesanyám ismét átélhette az a pillanatot több mint 30 év elteltével, hogy ismét dohog a kemence a konyhánkban. Szeme sarkában a könny is megjelent, a meghatódottságtól.

A jelenlegi alacsony kémény magasság ellenére a kemence szépen dohogott, száján a füst nem csapott ki. Az alacsony kémény miatt a eltávozó égéstermék a környéket paplanszerűen beterítette.
Látod, már ezért is érdemes volt megépíteni. :k

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 12., szombat 11:37

Egy régóta várt esemény történt a tegnapi napon. Megtörtént a korábban újra falazott téglafal bevakolása, mely most már a száradást követően a festésre vár. A bevakolt fal mellett lévő első csempe sort is újra kellett rakni. Még szerencse, hogy volt tartalékba egy dobozzal ki maradva a korábbi burkolás idejéből. Nem tudom, hogy a képen miért üt el a csempe szíve fal:) pedig valóságban ugyan olyan a csempe színe is mint ami előzőleg a falon volt. A Megvásárlásra került a héten 130 db. kisméretű tégla, melyből a darabban lévő kémény kerül napokon belől befejezésre. Ugyancsak a jövő hét feladata közzé fog tartozni a simító tapasztás elvégzése a búboson. Mire kitavaszodott, a kemencém is elkészült, igaz még a tévő elkészítése hátra van...
ápr11.jpg
ápr11.jpg (36.87 KiB) Megtekintve 2850 alkalommal

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. április 12., szombat 14:03

Barat67 írta:Egy régóta várt esemény történt a tegnapi napon. Megtörtént a korábban újra falazott téglafal bevakolása, mely most már a száradást követően a festésre vár. A bevakolt fal mellett lévő első csempe sort is újra kellett rakni. Még szerencse, hogy volt tartalékba egy dobozzal ki maradva a korábbi burkolás idejéből. Nem tudom, hogy a képen miért üt el a csempe szíve fal:) pedig valóságban ugyan olyan a csempe színe is mint ami előzőleg a falon volt. A Megvásárlásra került a héten 130 db. kisméretű tégla, melyből a darabban lévő kémény kerül napokon belől befejezésre. Ugyancsak a jövő hét feladata közzé fog tartozni a simító tapasztás elvégzése a búboson. Mire kitavaszodott, a kemencém is elkészült, igaz még a tévő elkészítése hátra van...
Gábor meg::) Gratulálok az autentikus búbosodhoz. Irigyellek és örülök, hogy újraépítetted és őrzöd a hagyományt. Édesanyádnak és egész családodnak jó egészséget kívánunk hozzá és legyen nagyon sok örömötök benne.

(A csempe mivel még vizes, sz.t. azért más színű, összeérik mire kiszárad.)

Faterosz
K.B.Ü. cibatapapa

Válasz küldése