A búbos

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
savgerinc
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: A búbos

Hozzászólás Szerző: savgerinc » 2014. április 13., vasárnap 21:35

Barát67 !

Őszintén gratulálok !
meg::) meg::) meg::)
Baráti üdvözlettel: savgerinc
Ha tele a pince és füstöl a kemence, az se baj, ha vékony a szelence.

*SirLancelot
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: *SirLancelot » 2014. április 19., szombat 20:23

Sziasztok!

Elkészültem a kemencém tervével , melyet ezen a linken keresztül elvileg elérhettek :
https://plus.google.com/u/0/photos/1103 ... 6323510721
Néhány alapvető méretet beírtam, ha valami lemaradt volna akkor javítom :)
Kérem a tisztelt egybegyűlteket véleményezni és ha van benne hiba akkor azt szóvá tenni 8-)

Üdv .: Lancelot

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. április 19., szombat 20:56

Pofás kaspó :) így rajzról . Kérdés cserépből vagy téglából lesz az építmény?
Ami nekem " szemet szúr" az ugyan az mint Barát67 kemiénél is ,hogy a tévő nyílás magasabb a macskaajtónál . A 95 cm magas tűzteredre teszel egy 50 cm es nyílást és a katlanra egy 45 cm eset ,ha az 5 téglás kéményednek lesz egy hasonló huzatja mint Barát67-nak akkor neked is ki fogja húzni a lángot a tevőnyíláson . Bár neki aszt hiszem kicsit hosszabb a kéménye ezáltal a huzat is nagyobbacska .

Ezt írom úgy ,hogy fingom sincs ,hogy hogyan kell megépíteni egy Bubos kemencét . :))) :))) :)))

*SirLancelot
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: *SirLancelot » 2014. április 19., szombat 21:08

Köszi!Cserépből akarom megépíteni. Őszintén szólva erre nem igazán gondoltam, köszi az észrevételt meg ::) azt a részét újragondolom :) Bár a tévő nyílását pont amiatt rajzoltam magasabbra hogy a füst ne tudjon olyan könnyen kicsapni a katlanon. maximum alacsonyabbra veszem mindkettőt :k

Hidd el, neked sokkal több van mint nekem :))) :))) :j :cs

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. április 20., vasárnap 9:18

*SirLancelot írta:Köszi!Cserépből akarom megépíteni. Őszintén szólva erre nem igazán gondoltam, köszi az észrevételt meg ::) azt a részét újragondolom :) Bár a tévő nyílását pont amiatt rajzoltam magasabbra hogy a füst ne tudjon olyan könnyen kicsapni a katlanon. maximum alacsonyabbra veszem mindkettőt :k

Hidd el, neked sokkal több van mint nekem :))) :))) :j :cs
Kedves *Sir :hej
Nagyon szép amforát terveztél gratulálok. meg::) :k
Azért mielőtt bármit módosítasz a fogalmakat kellene tisztázni. A tévő a belső nyílás, ami nálad alacsonyabb mint a katlanon a macskaajtód a kemence ajtaja. Az a szerencsés, ha az első ajtó felső éle alacsonyabban van mint a tévőé. Ilyenkor biztos nem fog kifüstölni a kemencéd. A méretek megváltoztatása nélkül pedig ez úgy oldható meg, hogy a sütőtér alja annyival magasabb mint a katlané, hogy a tévő felső éle a katlan főlé kerüljön, pár centivel. A búbosoknál a hőcsapda mindig megfelelő, mert a tévő fölötti rész, hőcsapdaként szuperál. üdv.:Faterosz
FOGALMAK.jpg
FOGALMAK.jpg (31.74 KiB) Megtekintve 3654 alkalommal
nagyongagyin.jpg
nagyongagyin.jpg (18.8 KiB) Megtekintve 3651 alkalommal
K.B.Ü. cibatapapa

*SirLancelot
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: *SirLancelot » 2014. április 20., vasárnap 10:02

Kedves Faterosz!

Köszönöm a dicséretet meg::)
A fogalmakban abszolute egyetértünk :) hogy is mernék vitatkozni :k az áttervezés alatt mindkét ajtó magasságának a csökkentését értettem, így megnőne a hőcsapda mérete és a két nyílás közötti szintkülönbség megmaradna. Igazság szerint nem szeretnék abba a hibába esni, hogy amiatt ne tudjak használni vagy megvenni egy számomra szimpatikus edényt mert a nyílás nem elég magas. Jelenleg meglévő edényemet vettem alapul a tévő nyílásának a méretéhez.
Az edény mérete 35cm széles és kb 30 cm magas egy közepes méretű pároló.
A tűztér és a katlan alját mindenképp egy síkba szeretném tartani akkor nem kell annyira benyúlkálni az edényekkel mikor rakom be azokat és talán nem fog annyira égetni .. de lehet,hogy én gondolom rosszul :)
Lancelot

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. április 20., vasárnap 14:01

*SirLancelot írta:Kedves Faterosz!

A fogalmakban abszolute egyetértünk :) hogy is mernék vitatkozni :k az áttervezés alatt mindkét ajtó magasságának a csökkentését értettem, így megnőne a hőcsapda mérete és a két nyílás közötti szintkülönbség megmaradna. Igazság szerint nem szeretnék abba a hibába esni, hogy amiatt ne tudjak használni vagy megvenni egy számomra szimpatikus edényt mert a nyílás nem elég magas. Jelenleg meglévő edényemet vettem alapul a tévő nyílásának a méretéhez.
A tűztér és a katlan alját mindenképp egy síkba szeretném tartani akkor nem kell annyira benyúlkálni az edényekkel mikor rakom be azokat és talán nem fog annyira égetni .. de lehet,hogy én gondolom rosszul :)
Lancelot
Kedves nemes lovag. Lehet nem írtam elég érthetően, de amit ajánlottam neked az pont, arról szól, hogy nem kell változtatni a nyílások méretein. A minél nagyobb külső macska ajtó a ki és bepakolást segíti ezért célszerű nagyobbra méretezni a tévőnél. Ez az egyik szempont. A tévő és a külső ajtó magassága kifüstölésileg a második szempont. A tévő mérete pedig az első szempont az edényeket illetően, mindent ehhez kell méretezni. Persze lehet, hogy még nem építtetem búbos cserép kemencét, de már halottam róla. Ezért az ötleteket sem az ujjamból szoptam fal:) Elnézést a belé pofázásért! :mrgreen:
K.B.Ü. cibatapapa

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 21., hétfő 14:29

HZsolt írta:Pofás kaspó :) így rajzról . Kérdés cserépből vagy téglából lesz az építmény?
Ami nekem " szemet szúr" az ugyan az mint Barát67 kemiénél is ,hogy a tévő nyílás magasabb a macskaajtónál . A 95 cm magas tűzteredre teszel egy 50 cm es nyílást és a katlanra egy 45 cm eset ,ha az 5 téglás kéményednek lesz egy hasonló huzatja mint Barát67-nak akkor neked is ki fogja húzni a lángot a tevőnyíláson . Bár neki aszt hiszem kicsit hosszabb a kéménye ezáltal a huzat is nagyobbacska .

Ezt írom úgy ,hogy fingom sincs ,hogy hogyan kell megépíteni egy Bubos kemencét . :))) :))) :)))
Igen, jól láttad, hogy a tévő nyílása magasabb mint a macska ajtóé. Ezáltal valóban nem füstöl ki a kemence a konyhába. Én legalábbis nem szeretem, ha kormos a fal a konyhában a kemence szájánál.

Bármilyen kemencénél ha a katlan szájához húzod a tüzet, a huzat viszi ki a meleget a lánggal együtt. A magas kéményt úgy ellensúlyoztam, hogy kisebb legyen a huzatja, hogy négy kürtőt csináltunk és a tetejét lezártuk. A füst tökéletesen elmegy, és a szomszédok se panaszkodnak, hogy beteríti az udvarukat köd gyanánt a füst. Tudom milyen érzés az, amikor alacsony a kémény és két házzal arrébb is áll a füst az udvarban, sajnos ilyen a szomszédom kéménye fal:) :!:

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 21., hétfő 14:53

Sziasztok!

Örömmel értesítek Minden Kemence Bence apraját és nagyját, hogy húsvét nagyszombatján (2014. április 19-én) befejezésre került a szobai búbosom. :!: A simító tapasztást követően :arrow: glett vassal az egész át lett szépen húzva, ezáltal simább felületet kölcsönözve az egész felületnek :idea: :bol :k
2014 húsvét nagyszombatja.jpg
2014 húsvét nagyszombatja.jpg (43.35 KiB) Megtekintve 3616 alkalommal

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. április 21., hétfő 19:16

Barat67 írta:Sziasztok!

Örömmel értesítek Minden Kemence Bence apraját és nagyját, hogy húsvét nagyszombatján (2014. április 19-én) befejezésre került a szobai búbosom. :!: A simító tapasztást követően :arrow: glett vassal az egész át lett szépen húzva, ezáltal simább felületet kölcsönözve az egész felületnek :idea: :bol :k
Nagyon szép lett főleg ha majd fehérre meszeled meg::) meg::) Már most érzem a sugárzó melegét, fantasztikus. Hagyomány őrzésben te vagy a bajnok a kórteremben, Gábor nagyon :k meg::) meg::) meg::)
Faterosz
K.B.Ü. cibatapapa

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 23., szerda 12:29

Sziasztok!

Átraktam a témát ide, mert ide jobban illik.

1 m3 sóder a szemcsenagyságtól, nedvességétől függően 16-17 q. Az alapba bele lett téve 4 szál vas, 1 tábla síkháló. 1 m3 sóderba 3 q cement. A kemence alapját 65 cm átmérőjű körrel indítottuk, amitnek a belső részét egy sor téglával kiraktunk. A tűztér 112 cm átmérőjű, 8 sor téglamagasság. 5 sor féltégla után lett rakva 3 sor egész tégla, ami faragva lett. Utána további 3 sor ment függőlegesen egész téglákból megrakva, majd féltéglákból lett tovább építve. A tűztértől 150 cm a belmagasság. Itt lett lezárva a kemence teteje lapos vasakkal, amire egy sor tégla lett fektetve. A kemence szája: 48 cm széles, 43 cm magas.

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. április 23., szerda 14:10

Barat67 írta:Sziasztok!

Átraktam a témát ide, mert ide jobban illik.

1 m3 sóder a szemcsenagyságtól, nedvességétől függően 16-17 q. Az alapba bele lett téve 4 szál vas, 1 tábla síkháló. 1 m3 sóderba 3 q cement. A kemence alapját 65 cm átmérőjű körrel indítottuk, amitnek a belső részét egy sor téglával kiraktunk. A tűztér 112 cm átmérőjű, 8 sor téglamagasság. 5 sor féltégla után lett rakva 3 sor egész tégla, ami faragva lett. Utána további 3 sor ment függőlegesen egész téglákból megrakva, majd féltéglákból lett tovább építve. A tűztértől 150 cm a belmagasság. Itt lett lezárva a kemence teteje lapos vasakkal, amire egy sor tégla lett fektetve. A kemence szája: 48 cm széles, 43 cm magas.
Keves Gábor :hej Köszi és tényleg itt a helye a témának és hihetetlen mekkora a súlya egy ilyen szép, de hatalmas kemencének. A felső sugarat nem adtad meg ezért megint csak megsaccoltam a térfogat számításhoz 16 cm-re így is hatalmas a kemencéd, 790 litert számol a kalkulátor.
Mivel érdekelt engem is hogy mekkora a tömege, meg hátha másokat is akkor ezek az értékek jöttek ki kb.
Akkor:
Beton alap sóder + cement = 2000kg
112 cm átmérőjü tégla indító alap = 8 tégla magas = 1275kg
üveg a sütőtér alá kb 200kg
Három sor magasítás kb. 350kg
A kemence palástja, féltéglákból. 630kg
Kalap téglából vasalva 150kg
agyag a tapsztáshoz kb 400kg
Ez ddig 5005 kiló, meg a kémény ami szintén a kemencéhez lett építve mert akkor fog majd működni, ha van neki ilyen.

Ja és a vizet nem is számoltam, meg a maltert a javításokhoz, elnézést!
Faterosz :mrgreen:
Szerintem reális a 80q Gábor meg::) :k
K.B.Ü. cibatapapa

leando

Hozzászólás Szerző: leando » 2014. április 23., szerda 17:20

Faterosz!!

Megadom magam. ;) meg::)

ui:(nekem kevesebb :mrgreen: )

Ölelés nektek!! :hej :hej :hej :) :)
Hellosziaszevasztok!

leando

*SirLancelot
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: *SirLancelot » 2014. április 23., szerda 17:25

cibatapapa írta:
*SirLancelot írta:Kedves Faterosz!

Lancelot
Kedves nemes lovag. Lehet nem írtam elég érthetően, de amit ajánlottam neked az pont, arról szól, hogy nem kell változtatni a nyílások méretein. A minél nagyobb külső macska ajtó a ki és bepakolást segíti ezért célszerű nagyobbra méretezni a tévőnél. Ez az egyik szempont. A tévő és a külső ajtó magassága kifüstölésileg a második szempont. A tévő mérete pedig az első szempont az edényeket illetően, mindent ehhez kell méretezni. Persze lehet, hogy még nem építtetem búbos cserép kemencét, de már halottam róla. Ezért az ötleteket sem az ujjamból szoptam fal:) Elnézést a belé pofázásért! :mrgreen:
cibatapapa!

Köszönöm az útbaigazítást :ty
Elvégzem az utolsó simításokat és beméretezem pontosan. :)
köszönettel : Lancelot

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 24., csütörtök 12:12

Kedves Mindenki és drága cibatapapa :hej

Tegnap mikor észre vettem, hogy itt a témának a helye, egy dologról megfeledkeztem írni valami oknál fogva, de ezt most szeretném pótolni, még ha restellem is magamat a tisztán látás végett fal:) :( Ugyan írtam, hogy 1 m3 sóder hány q-t nyom, de elfeledkeztem megírni a lényeget, hogy ténylegesen 2 m3 sódert és hozzá összesen 6 q cementet használtam fel a betonozáskor. Én se kalkuláltam előre fal:) - az apadásra -amikor kiszámoltam, hogy mekkora a gödör, amit aztán meg kell tölteni betonnal.

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. április 25., péntek 13:31

Barat67 írta:Kedves Mindenki és drága cibatapapa :hej

Tegnap mikor észre vettem, hogy itt a témának a helye, egy dologról megfeledkeztem írni valami oknál fogva, de ezt most szeretném pótolni, még ha restellem is magamat a tisztán látás végett fal:) :( Ugyan írtam, hogy 1 m3 sóder hány q-t nyom, de elfeledkeztem megírni a lényeget, hogy ténylegesen 2 m3 sódert és hozzá összesen 6 q cementet használtam fel a betonozáskor. Én se kalkuláltam előre fal:) - az apadásra -amikor kiszámoltam, hogy mekkora a gödör, amit aztán meg kell tölteni betonnal.
Bizony a laza adalékanyag keveréskor és bedolgozáskor megközelítően 20%-ot veszít térfogatából,
ezért 1m3 készbeton elkészítéséhez 1,2 - 1,25 m3 laza térfogatú adalékanyaggal kell számolni.
Ezért egy köbméter körüli c16-os minőségű (K) képlékeny állagú készbeton anyagszükséglete 1900 kg adalék anyag (sóder) 300kg cement és 160 liter víz! Azaz 2360 kilógram
Kedves Gábor az alapodat megint nem bíztad a véletlenre. De így már kémény nélkül is kijön a 80q :k Faterosz
K.B.Ü. cibatapapa

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 25., péntek 19:10

Sajnos én a holt körös medrében lakom, ami azt jelenti, hogy elég laza szerkezetű és töltött a talaj. Ennek
következtében min. 80 cm-re vagy még lejjebb le kell menni, hogy kellő szilárdságú talajt találjunk. A mostani benti kemencénél is sajnos ezért mentünk a szobába le 80 cm-re, de aki ismeri ezt a környéket és itt lakik, az ezzel tisztába van.

Maradt el pár kép amit még szeretnék közzé tenni, persze a teljesség igénye nélkül. Szerintem tölteni fogok fel egy mappába képeket vagy egy ismertető cikk erejéig bemutatom ezt a nem minden napos újra építés kavalkádját.

Cibatapapa, hálás és :bol vagyok amiért végeztél további számításokat meg::) :ty Azt hiszem jól kiveséztük a búbosunkat. Lassan a keresztelőre kell gondoljak, hogy milyen nevet is adjunk a Juliska párjának :lol:

Ma az esőnap alkalmából ismét be lett fűtve a drágaságba, igazi jó savanya szagot biztosítva a szobába :mrgreen: Most se győzök eleget szellőztetni :))) :))) :)))
április 25.jpg
április 25.jpg (38.25 KiB) Megtekintve 3493 alkalommal
április 25,2.jpg
április 25,2.jpg (36.17 KiB) Megtekintve 3493 alkalommal
1.jpg
1.jpg (32.84 KiB) Megtekintve 3493 alkalommal

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2014. április 25., péntek 20:04

:o :shock: :hej :k :bo :bol
Azt a betyár mindenségit! Dee gyönyörűűű......!!!!!!
Grrrratulálok hozzá!!!
Nem a kedved akarom elvenni, csak halkan jegyzem meg, hogy ehhez a mérethez rengeteg tüzelő fog kelleni..... ;)
Kemence Baráti Üdvözlettel:
DacaGabi
Kép

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2014. április 25., péntek 21:00

Nagyon szép lett barát ! Padkája nem lészen nekije?

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 25., péntek 22:03

tengelic írta:Nagyon szép lett barát ! Padkája nem lészen nekije?
Jelentős belső munkálatok vannak betervezve a szobában, így a meglévő szoba ajtó helyett egy boltívet kell rakni, ill. ajzat beton csere van még beütemezve az idei évre, mert be van dögölve az egész szobában fal:) Amíg ezek el nem készülnek, ezt sajnos nem tudom kivitelezni. Egy hasonló kivitelezésbe gondolkoznék, mint az alábbi képen van, de ha van jobb, látványosabb :idea: -ed, szívesen várom és előre is :ty
patka.jpg
patka.jpg (43.28 KiB) Megtekintve 3470 alkalommal
Üdvözlettel.Gábor

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. április 25., péntek 22:31

Szia *SirLancelot :hej

Nézegettem a beméretezett tervrajzodat, ami alapján kívánod majd elkészíteni az udvarod egy gyöngyszemét. Nagyon vagány kemence lesz :k Soraid olvasása során értesültem, hogy a hagyományos hazai cserép mellett döntöttél, mai modern dizájnt kölcsönözve az egész kemencének. Egy dologról azonban ne feledkezzél meg, ez pedig a megfelelő hőszigetelése a búbosnak. Ezáltal majd jobban kitudod használni a kemencében rejlő belső eltárolt hőmennyiséget.

:idea: Mivel majd nem itt vagy tőlem egy kar nyújtásnyira, ha bármiben tudok szívesen segítek :!:

*SirLancelot
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: *SirLancelot » 2014. április 26., szombat 8:34

Barat67 írta:Szia *SirLancelot :hej

Nézegettem a beméretezett tervrajzodat, ami alapján kívánod majd elkészíteni az udvarod egy gyöngyszemét. Nagyon vagány kemence lesz :k Soraid olvasása során értesültem, hogy a hagyományos hazai cserép mellett döntöttél, mai modern dizájnt kölcsönözve az egész kemencének. Egy dologról azonban ne feledkezzél meg, ez pedig a megfelelő hőszigetelése a búbosnak. Ezáltal majd jobban kitudod használni a kemencében rejlő belső eltárolt hőmennyiséget.

:idea: Mivel majd nem itt vagy tőlem egy kar nyújtásnyira, ha bármiben tudok szívesen segítek :!:
Szia Barat67!

A terv az lenne ,hogy amellett, hogy az udvarom egy díszét megépítsem a funkcionalitása is meglegyen és pazar ételeket lehessen benne készíteni. Valóban cserépből készíteném mert a búb alakja nem a legegyszerűbb és a sok kisebb darabból talán könnyebb ezt a vonalvezetést kialakítani. Abban is biztos vagyok ,hogy a tervezés könnyebb volt mint a majdani megépítése lesz :) Ezért is köszönöm a felajánlást , ha elakadok biztosan élni fogok a lehetőséggel meg ::) A hőszigeteléssel az idén nem hiszem hogy tudok foglalkozni de a tervben benne van. fontosabbnak tartom ,hogy egy tető kerüljön fölé.

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. május 14., szerda 6:20

*SirLancelot írta:
Barat67 írta:Szia *SirLancelot :hej

Szia Barat67!

A terv az lenne ,hogy amellett, hogy az udvarom egy díszét megépítsem a funkcionalitása is meglegyen és pazar ételeket lehessen benne készíteni. Valóban cserépből készíteném mert a búb alakja nem a legegyszerűbb és a sok kisebb darabból talán könnyebb ezt a vonalvezetést kialakítani. Abban is biztos vagyok ,hogy a tervezés könnyebb volt mint a majdani megépítése lesz :) Ezért is köszönöm a felajánlást , ha elakadok biztosan élni fogok a lehetőséggel meg ::) A hőszigeteléssel az idén nem hiszem hogy tudok foglalkozni de a tervben benne van. fontosabbnak tartom ,hogy egy tető kerüljön fölé.
SirLancelot :hej

A tervezés szakaszán túl jutottál e már, mikor kezdesz bele?

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. május 18., vasárnap 9:25

Na urak eltűntem egy kis időre aminek több oka is van részben munka .
De a kemence építés az továbbra sem maradt mellékes :) A dongásomat használja az egész család nagy rendszerességgel .
De felmerült bennem egy nagy ötlet mégpedig Barat67 gyönyörű formavilágú búbosa kapcsán . Mégpedig ,hogy szeretnék én is egy hasonlót az étkezőbe ,amit nem a konyhából fűtenék hanem az udvarról ezért a kéménye is kint lenne. De ha már építeném akkor szeretném megoldani a lakás központi fűtését is vele ,ha megoldható lenne , na erre szeretnék véleményeket kérni ,hogy szerintetek lehetséges e és megérné e ?
Egy szó mint száz bevízterezni a búbost .

Tanácsokat észrevételeket szeretettel várok elfogadok .

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. május 18., vasárnap 10:19

HZsolt írta:Na urak eltűntem egy kis időre aminek több oka is van részben munka .
De a kemence építés az továbbra sem maradt mellékes :) A dongásomat használja az egész család nagy rendszerességgel .
De felmerült bennem egy nagy ötlet mégpedig Barat67 gyönyörű formavilágú búbosa kapcsán . Mégpedig ,hogy szeretnék én is egy hasonlót az étkezőbe ,amit nem a konyhából fűtenék hanem az udvarról ezért a kéménye is kint lenne. De ha már építeném akkor szeretném megoldani a lakás központi fűtését is vele ,ha megoldható lenne , na erre szeretnék véleményeket kérni ,hogy szerintetek lehetséges e és megérné e ?
Egy szó mint száz bevízterezni a búbost .

Tanácsokat észrevételeket szeretettel várok elfogadok .
Kedves Zsolt :hej

Gondolkoztam én is a ezen a több funkciós elképzelésen, de aztán elvetettem. Amennyiben megtudod oldani a kültérből történő felfűtést, azt csak előnyt tud jelenteni. Nem hordod be az égetnivalót a lakásba, másfelől a hamu, pernye takarítása közben se a lakásban száll a por. Másrészt betüzelés közben közvetlenül a szabadból használja a búbos az égéshez a levegőt, nem a lakóépületben lévő kevesebbel gazdálkodik. A tévőt minden esetre szigetelt kivitelben készíteném, hogy csökkenteni tudjam a hőveszteséget. Én a regiszter azért hagytam ki, mert az elviszi a meleg jelentős részét. Ezt aztán lehet/ne komplikálni. Történhet a meglévő fűtés rásegítésre vagy igény esetén a lakás meleg vízének az előállítására, rásegítésére keringető szivattyúval, biztonsági szeleppel ellátva... Ha már van a lakásban központi fűtés, akkor azt a tüzelő mennyiséget a kazánba is el lehet tüzelni és az is melegít mindenhol. Nem? Arra számítsál, hogyha megcsinálod a vizes rendszert, akkor a kemence akkor fog igazán jól sütni, főzni, ha ég benne a tűz vagy hagyol bent parazsad. A búbosokat azért csinálták régen is olyan nagy öblösökre, hogy minél több hőt legyen képes eltárolni, amit aztán legyen képes minél tovább leadni. Én ha még egyet építenék, csak téglából építeném ismételten :idea: Ezekben a mostani esős, enyhe napokban egy felfűtéssel a búbosom 2 napig +24°C fokra képes felfűteni 3 lakóhelyiséget. Ez kb. 5x5x2,8 m légteret jelent. Ez attól is függ persze, hogy hány órát tüzelsz a kemencében előtte :-) Azért várjuk meg a regisztereseknek is a gyakorlati tapasztalatait is a rendszerről, hogy ők mennyire vannak velük egy ilyen öszvér rendszerrel megelégedve, esetleg mit csinálnának másképp, ha szükséges és mennyire bevált a rendszer szerintük. Majd ezek alapján hozd meg a végső döntésedet.

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. május 18., vasárnap 11:32

Nincs a házban központi fűtés . Van egy sima mezei lemezkandallóm és a jó öreg 30 éves parapetes gázkonvektorok . A búbost mindenféle képen kintről táplálnám mind fával mind oxigénel.
4db 600x400 as 1 db 600x600 as és 1 db 600x900 as radiátort kellene kiszolgálnia. Ahol lenne a búbos (étkező és konyha) na oda nem terveznék radiátort .

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. május 18., vasárnap 11:48

HZsolt írta:Nincs a házban központi fűtés . Van egy sima mezei lemezkandallóm és a jó öreg 30 éves parapetes gázkonvektorok . A búbost mindenféle képen kintről táplálnám mind fával mind oxigénel.
4db 600x400 as 1 db 600x600 as és 1 db 600x900 as radiátort kellene kiszolgálnia. Ahol lenne a búbos (étkező és konyha) na oda nem terveznék radiátort .
Így más a helyzet. Nem a radiátorok mennyisége, mérete a mérvadó, hanem a légköbméter amit fel kellene fűteni és melegen tartani. Ennek függvényében kell mindent megtervezni.

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. május 18., vasárnap 12:02

A 4 db 600x400 (600x600) as radi 2 szobában lenne aminek ösz alap nm-e 35 belmagasság 260 a 600x600 as az a fürdő kb 9 nm szintén 260 magas a 600x900 as az a lakás leghidegebb pontja a bejáratnál a folyosó .

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. május 22., csütörtök 20:41

HZsolt!

Bele fogtál már a kemence alapozásába?
üdv, Gábor

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. május 24., szombat 16:44

Még nem álltam neki . De beszéltem egy fűtés szerelő mérnökkel és azt kell mondanom ,hogy lebeszélt a vizes kemencéről . Vagyis nem is az ,hogy lebeszélt csak pont azt nem érném el amit szerettem volna ( spórolás) ,de ettől még a búbos meglesz csak hát nem vizezve .

house
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: house » 2014. május 25., vasárnap 0:32

A múlthéten sikerült publikus formába hozni a kemencémet. Igaz tesztelésén már túl vagyok, még csak hús sütés, töltött káposzta és persze kenyér lángos volt. A kéményben pont most füstölök próbaként pisztrángot (akciósan fogtam párba a Lidlibe) egy fél guriga sajtot, tarját és toka szalonnát.
Szeretnék köszönetet mondani mindenkinek a fórumon, mert az én kőműves szaktudásommal magamtól még mindig csak ábrándoznék a kemencémről. Itt rengeteg jól dokumentált kemencéből és hozzá szólásból sikerült össze ollózni a sajátomat, és kisebb módosításokkal enyémmé tenni. Remélem sokatokkal találkozok majd Dinnyésen, ahol majd a szerzői jogdíjakat próbálom törleszteni.
Csatolmányok
elól2.jpg
elól2.jpg (48.15 KiB) Megtekintve 3238 alkalommal
old1.jpg
old1.jpg (16.5 KiB) Megtekintve 3238 alkalommal
elől1.jpg
elől1.jpg (57.74 KiB) Megtekintve 3238 alkalommal

Barat67

Hozzászólás Szerző: Barat67 » 2014. május 25., vasárnap 7:13

Szia!

Gratulálok a szép kemencédhez, amivel megleptél bennünket meg::) Kívánom, hogy minél több alkalommal égjen benne a tűz és minél több finomságokkal lepd meg magadat, barátaidat, környezetedet. :bo

A kemence és a sütőfelület méretéről írnál számunkra méreteket, hogy mekkora is lett az aparát.

üdvözlettel.
Barat67

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. május 25., vasárnap 9:53

Fantasztikus...... meg::) meg::) Csak ámulok és bámulok és gratulálok. Csatlakozom és én is azt kívánom, hogy legyen nagyon-nagyon sok örömötök a kemencézésben, csodák készüljenek ebben a szépségben, legyél rá nagyon büszke és terjeszd te is a fertőzést, legyen nagyon sok vendéged, akit majd sikerül megfertőzni.

Amúgy igazolni látszik az a nagyon :mrgreen: h ü l y e mondásom, hogy

"Akit kiskorában, hagytak a szülei homokozni.... és netán legózott is... az a fórum segítségével, tud majd egy kemencét is építeni :idea: "

Faterosz
K.B.Ü. cibatapapa

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. május 25., vasárnap 11:07

house szép lett a búbosod gratulálok .
Ha minden jól megy jövőhónapban én is nekiállok a saját búbosomhoz ,itt be n a lakásban . Kint pedig a dongás mellé a kis fix mobil kemihez Porfixböl .

más:
A benti az eredeti terv szerint be lett volna vizezve a központi fűtésnek de ismerősöm meggyőzött ,hogy annyit érek el vele ,hogy lesz egy szép búbos a lakásba amiben se sütni se fűteni nem fogok tudni rendesen,ha központi fűtést szeretnék bele tenni.
Amit mondott még az az ,hogy arra kellene kitalálni valamit ,hogy a felszálló meleg levegőt elszállítani a többi helységbe csőrendszeren ventilátor segítségével. (Na ezen még agyalók . ) Sajnos a lakásban található kémények egyike sem felelne meg a búboshoz 4 téglás kis vacakok fal:) fal:) fal:) . Újat húzni pedig irdatlan költség és munka lenne .

house
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: house » 2014. május 25., vasárnap 13:15

HZsolt írta:house szép lett a búbosod gratulálok .
Ha minden jól megy jövőhónapban én is nekiállok a saját búbosomhoz ,itt be n a lakásban . Kint pedig a dongás mellé a kis fix mobil kemihez Porfixböl .

más:
A benti az eredeti terv szerint be lett volna vizezve a központi fűtésnek de ismerősöm meggyőzött ,hogy annyit érek el vele ,hogy lesz egy szép búbos a lakásba amiben se sütni se fűteni nem fogok tudni rendesen,ha központi fűtést szeretnék bele tenni.
Amit mondott még az az ,hogy arra kellene kitalálni valamit ,hogy a felszálló meleg levegőt elszállítani a többi helységbe csőrendszeren ventilátor segítségével. (Na ezen még agyalók . ) Sajnos a lakásban található kémények egyike sem felelne meg a búboshoz 4 téglás kis vacakok fal:) fal:) fal:) . Újat húzni pedig irdatlan költség és munka lenne .

Itt az utcában kandallóval oldották meg az egész házban a fűtést. A kandallóbetét feletti zárt falazott részből termosztát vezérléssel csőventilátor alumínium harmonika csöveken keresztül (ez gipszkartonnal kulturáltan el van takarva) szállítja a meleg levegőt. Búbosnál ezt talán dupla búbbal tudnád kivitelezni. A ventilátor a két búb közötti 10-15 cm-es részből szívnál el a meleg levegőt. Szerintem sokkal olcsóbban kijönnél vele, mint 4db radiátor+ munkadíj, és még a kemencét is tudnád sütésre főzésre használni.

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. május 25., vasárnap 20:34

Ez szép ,csak az a különbség ,hogy a kandalló felületi hője kb 200C fok a búbosé meg kb 60 , és ha dupla búb lenne és onnan szívnánk ki a levegőt lehet ,hogy ugyanúgy kihűtené a Kemencét . De az ötlet tetszik és nem is annyira költséges. Egy normálisabb csőventilátor 15-20 ezer Huf a csövezés egy 10 es a csövezés eltüntetése egy újabb 10 .

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. május 26., hétfő 14:24

Nekem volt egy kollégám aki fusiban egy társával koksz kazános légfűtéseket tervezett és szerelt, már kész és épülő családi házakba is. Volt szerencsém látni és érezni többször is az övét. Az volt a lényege, hogy, nem volt kényszer cirkuláció, csak a hőkülönbség áramoltatta a rendszerben a meleg levegőt. Az volt a véleménye, hogy a ventilátorok zajosak (szerintem igaza volt.) Horganyzott lemezből készítették a csatornákat amiben áramolt a meleg levegő a plafon alatt a helyiségek felé, a helyiségekben pedig egy kb. 20 X 30 centis zsaluval szabályozható nyíláson jutott be a forró levegő. A kazánhoz a visszavezetés az aljzatban volt megoldva. Az öntöttvas kazánokat kb. 25 centi magas elemekből rakták össze a megfelelő méretűre a légköbméter függvényében. A kazán töltése és hamuzása a légfűtő járatokon kívülről történt, ezért pormentes volt a megoldás, mert por nem tudott a rendszerbe kerülni. A kazánt ősszel begyújtották és folyamatosan égett tavaszig. Az viszont igaz, hogy ez sem egy langyos búbos volt, hanem egy tökösen folyamatosan izzó koksz kazán.
Faterosz.
K.B.Ü. cibatapapa

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. május 27., kedd 7:04

A búbost megépítem ,és majd kiderül mi lesz ,hogy lesz a többi helység fűtése . A ventilátoros csőben való elvezetést tartom eddig a legjobbnak . Hál isten van mindenhol fűtés szóval nem maradok hideg lakásban ,csak minimálisra szeretném korlátozni a gázt .

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2014. május 27., kedd 8:54

Szia!
Mekkora hőszüksékleted van a távolabbi helyiségekben?
Falazat, szigetelés,nyílászárók ?
Tudni kell, hogy a kemencéről nagyságrendileg 500 W/m2/h tudsz levenni
Miért pont kemencére esett a választás? Fűtésre a hatásfoka nem túl jó, mintegy 50%.
Csak olcsó tüzelővel éri meg, ami nagy mennyiségben rendelkezésre áll.
Egy téglakályha 70-80%-ot is tud, ha főleg fűtésre kell, talán jobb választás lenne.

HZsolt
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: HZsolt » 2014. május 27., kedd 20:02

Írtam Pü-t . Ma megnéztem a kályhádat és merültek fel kérdések :) holnapra összeszedem őket kicsiny agyamban és felteszem neked őket . :D
Bogarat sikeresen elültetted fejemben ez tény . :lol: :lol:

Válasz küldése