Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
The Rocketeer
Kemencefűtő segéd

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: The Rocketeer » 2018. február 21., szerda 13:55

Szóval erre megy a búb, jobban mondva rakok még egy 20 mm rétegvastagságú felületet erre samottból, egyrészt mert már nem ilyen szép ez a felület, másrészt mert annak van élelmiszeripari célra való alkalmassági certifikátja (míg ez a képen látható a fedőréteg egy perlit-agyag-cement-fehércement?-víz-vízüveg keverék, már nem is emlékszem).

A létrejövő samott síkra az áramlási viszonyokat/irányokat is meghatározó samott távtartó elemek kerülnek, még nem számoltam ki a szükséges méreteket, és jön rá a 60 mm vastag sütőtér-aljzat lemez 600-as átmérővel, vagy ilyesmi nyolcszögformával, mivelhogy 2db 300×600-as nútféderes samottlapból lesz összeragasztva a nyers darab, amit gyémánttárcsával alakítok.

Gondolom legjobb, ha a búb fala nem a samottra támaszkodik, hanem az alatta lévő (a képen látható) felületre, egyrészt hő-kivezetődési, másrészt hőtágulási kérdések miatt.

The Rocketeer
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: The Rocketeer » 2018. február 21., szerda 14:17

De a kérdésem továbbra is: milyen minimális falvastagság lehet megfelelő?

tinker
Tiszteletbeli kemencebence tag

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. február 21., szerda 16:13

The Rocketeer írta:De a kérdésem továbbra is: milyen minimális falvastagság lehet megfelelő?
Amilyet fel tudsz építeni... ha szigetelve lesz, és -ahogy mondod- a hőtartás nem lényeg, akkor elég pár cm... de azt nem tudod felépíteni... tehát minimum annyi vastagság kell, amit fel tudsz rakni...

The Rocketeer
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: The Rocketeer » 2018. február 21., szerda 16:50

Kétségkívül. :) Akkor úgy kérdezem: 100-120 mm reális lehet? Ha nem, akkor növelnem kell az "alaptányér" méretét, hozzáteszem - megoldható.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. február 21., szerda 22:00

Szerintem 10 centivel fel tudod rakni... :)

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. február 21., szerda 22:27

Azzal számoltál már mekkora lesz a hőfokkülömbség a telibe melegített samottlap nés a búb visszasugárzó hője között ?? Nálam mindig itt bukott el a dolog... papíron nem tudtam 30-40 fok alá szorítani az értéket.. sőt inkább 80 alá sem... de hátha neked sikerül...

The Rocketeer
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: The Rocketeer » 2018. február 22., csütörtök 9:34

Gondolkodtam rajta, hogy szigetelt szendvics-szerkezetűre csinálom pl. vermikulittal. Továbbá, hogy a láng útjába teszek valamit a samott elé, mint régen volt az a lángelosztó akármi a gáztűzhelyre. 4-5 centivel lenne magasabb, talán még élhető, nem kell hajolgatni.

Amúgy a sütőterem alja Wolfshöher prémium samottból készül 6 centi vastagságban (egy Deákot, és még két Mátyást kellett kiköhögnöm érte):

"Samottunk nyitott porozitása - a merőben eltérő gyártástechnológiának köszönhetően - többszöröse az itthon kapható samotténak. Az ebből adódó alacsonyabb hővezetési együtthatónak köszönhetően, kemence építése esetén - a Magyarországon kapható samottok többségével ellentétben - nem égeti meg a kenyér fenekét, egyenletesebben közvetíti a hőt. A nagy nyitott porozitás miatt jobban szívja a felesleges nedvességet a rajta sűlő tésztából, így a kenyér és a pizza gyrosabban, és jobban megemelkedik."

idézet innen: http://www.kalyhasbolt.hu/samott_tegla_samott_lap

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2018. február 22., csütörtök 10:38

Apropo Wolfshöher !

Tinker !
Szerinted a sütőfelület végén a lángterelő/hővédő függőleges helyzetű ( barna szín) lap anyaga mi lehet?
Oda miért nem samottlapot tesz?
Csatolmányok
kemence.jpg
kemence.jpg (35.08 KiB) Megtekintve 2054 alkalommal
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2018. február 22., csütörtök 10:40

Tetszik a grillező kialakítása.
2 samottlap ki. Helyette grillező tálca be.
Csatolmányok
grill lap.jpg
grill lap.jpg (23.92 KiB) Megtekintve 2054 alkalommal

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. február 22., csütörtök 21:19

The Rocketeer írta:Gondolkodtam rajta, hogy szigetelt szendvics-szerkezetűre csinálom pl. vermikulittal. Továbbá, hogy a láng útjába teszek valamit a samott elé, mint régen volt az a lángelosztó akármi a gáztűzhelyre. 4-5 centivel lenne magasabb, talán még élhető, nem kell hajolgatni.

Amúgy a sütőterem alja Wolfshöher prémium samottból készül 6 centi vastagságban (egy Deákot, és még két Mátyást kellett kiköhögnöm érte):

"Samottunk nyitott porozitása - a merőben eltérő gyártástechnológiának köszönhetően - többszöröse az itthon kapható samotténak. Az ebből adódó alacsonyabb hővezetési együtthatónak köszönhetően, kemence építése esetén - a Magyarországon kapható samottok többségével ellentétben - nem égeti meg a kenyér fenekét, egyenletesebben közvetíti a hőt. A nagy nyitott porozitás miatt jobban szívja a felesleges nedvességet a rajta sűlő tésztából, így a kenyér és a pizza gyrosabban, és jobban megemelkedik."

idézet innen: http://www.kalyhasbolt.hu/samott_tegla_samott_lap
Kis kontrasztot érzek a bontott vályog és a szupersamott között... :) Nem hiszek igazán ezekben a csaknálunk/csaknekünk/mienkalegjobb cuccokban... MInden csak annyi hőt tud visszaadni, amennyit közlünk vele... láttam én már szénné égett kenyeret lágy sárkemencében.. :D :D aki nem tud sütni, az a szupersamottól se fog jobban tudni... :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tinker 2018. február 22., csütörtök 21:27-kor.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. február 22., csütörtök 21:26

laca55 írta:Apropo Wolfshöher !

Tinker !
Szerinted a sütőfelület végén a lángterelő/hővédő függőleges helyzetű ( barna szín) lap anyaga mi lehet?
Oda miért nem samottlapot tesz?
Lacám! Az egy olyan anyag, ami annyira jó hőtartó, hogy menet közben hűteni kell...:) és olyan könnyű, hogy le kell súlyozni, hogy akemencében maradjon... és csak nálam kapható... és egyedül ennek van meg a norvég vadkovásszal sütő olimpiai bajnok pékeknek a certifikációja... :D Ja , és szinte ingyen van... :)))

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2018. február 22., csütörtök 22:10

Húúúúúúú Zoli !
:o :shock: :roll:
Akkor ehhez képest a templomos lovagok Szent Grálja semmiség !
:o Hogy neked milyen kincs van a birtokodban :o
:lol: :k

:( nem is annyira jó, ha a menet közben az ellenszél nem hűti le.....

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. február 22., csütörtök 23:24

Ja.. igen... a Szent Grál is ebből az anyagból van... :))) :))) :)))

zotya

Hozzászólás Szerző: zotya » 2018. február 23., péntek 20:28

Zoli!

Legközelebb kereslek ha megint rászánom magam, hhogy mobilt építek, hogy azt a pihekönnyű lapokból "V E G Y E K " tőled. :))) :))) :))) :)))
A munka a kemencével mennyire fárasztó, de az eredmény utáni vágyakozás mindent legyőz. Ha kész a munka gyümölcse minden fáradozást kárpótol.

Kemencém építési folyamata.

https://plus.google.com/photos/10731869 ... 6069996881

The Rocketeer
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: The Rocketeer » 2018. február 24., szombat 11:22

Lehet, hogy nagy a kontraszt (bár szerintem nem), csakhogy a sütőtér falam igénybevétele átlagos (sőt kímélő, mert homogén), a sütőtér-aljamé pedig extrém (mivel rendkívül koncentrált a rakéta fölötti ponton).

Nem azért kényszerültem szupersamottot venni, hogy jobban süssön, hanem azért, mert amint már írtam, a felénk kapható samott lapok repednek, és az egy olyan lapnál, ami nem egy sík alátámasztáson fekszik problémás. Ráadásul a méretek miatt, az ajtón keresztül már nemigen pótolható, ha esetleg a törött régi ki is vehető... A legolcsóbb megoldás (ami jó eséllyel működik) az egyik esetben 0 Ft, amásik esetben 22e Ft, ennyi.

Ha csak a fele igaz, nekem már jó (mégiscsak egy szabvány):

"A Magyarországon forgalmazott samottok többségével ellentétben megfelel az ÖNORM B 8306 kályhás samott szabvány előírásainak.

Egy kis érdekesség az ÖNORM B 8306 szabvány követelményei közül:

A fenti szabványnak megfelelő kályhás samott hőlökés-állóságát a következőképpen tesztelik a minősítő vizsgálat során: a mintadarabot teljes keresztmetszetében 950 °C hőmérsékletre melegítik, majd a 950 °C hőmérsékletű mintadarabot 2 percre folyó hidegvíz alá tartják. Ezt a ciklust 30-szor megismételve a mintadarab egyben kell maradjon.

Ez a rendkívüli hőlökés-állóság, és a szabvány szerinti többi minőségi követelmény samottjainknak akár örökös élettartamot biztosít még cserépkályha tűzterében is."

Ettől még sikerülhet rosszul...

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. február 25., vasárnap 17:57

Jó lesz az... ! :)
Egyébként valaki olvasta már az ÖNORM B8383 osztrák samott szabványt ?
Nekem kicsit olyan , mint a Columbo felesége... sokan hivatkoznak rá, de még senki nem nagyon látta... :)
Szívesen elolvasnám... végszükség esetén akár németül is...

The Rocketeer
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: The Rocketeer » 2018. február 26., hétfő 9:42

Jóvanna! Nem a szabvány miatt vettem. Ti könnyebben vagytok, leraktok pár téglát sík felületre és a meleget kell neki kibírni felülről. Mellesleg, ha elreped, nem történt semmi.

Az enyém nem lehet tizenvalahány darabból, középen 30 cm átmérőben nem lesz alátámasztása (bár ezen még dolgozom), és egy "lángvágó" melegíti alulról, felülről meg a kemencéskáposzta terheli, ami edénnyel együtt már nem egy könnyű étel. Amit eddig próbáltam magától elrepedt, ha egy kis rakétatűz érte.

Mindegy nekem a szabvány, meg a Wolfshöher, jó minőség kell, ennyi.

Na, majd kiderül, egyelőre nem tudom lepakolni az agyagot se a futóról, esőben nem akartam, most meg hozzáfagyott...

Gabor0036
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Gabor0036 » 2018. április 4., szerda 18:23

Üdvözletem Uraim!
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Keresnék Borsodban (Kazincbarcika) vagy a közelben egy ügyeskezű segítőkész szakembert, aki segítene befejezni a kemencénket. Nekem sajnos úgy hozta az élet, hogy a munkám tartósan messzebbre szólított így azt a kevés időd a családomnak szentelném.
Eredetileg bubosnak szerettem volna, de ha nem lesz senki aki ezt befejezné akkor lehet belőle donga is.
A felső sort tökmagasságnál sajnos megkezdte a fagy, így ott pár darabot ki kell cserélni. Az ajtókeret körül csak oda van téve a tégla... 1000db tégla, 20-30db samot, 400db cserép, meg kb 1 m3 vályog itt van. Amit kell megveszem.
Koszt-kvártély meg ki mi munkadíjat kér. Előre is köszönöm!
Csatolmányok
IMG_7231.JPG
IMG_7231.JPG (64.48 KiB) Megtekintve 1841 alkalommal
IMG_7230.JPG
IMG_7230.JPG (83.3 KiB) Megtekintve 1841 alkalommal
IMG_7229.JPG
IMG_7229.JPG (81.62 KiB) Megtekintve 1841 alkalommal

icsengod
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: icsengod » 2018. április 4., szerda 19:13

Gabor0036 írta:Üdvözletem Uraim!
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Keresnék Borsodban (Kazincbarcika) vagy a közelben egy ügyeskezű segítőkész szakembert, aki segítene befejezni a kemencénket. Nekem sajnos úgy hozta az élet, hogy a munkám tartósan messzebbre szólított így azt a kevés időd a családomnak szentelném.
Eredetileg bubosnak szerettem volna, de ha nem lesz senki aki ezt befejezné akkor lehet belőle donga is.
A felső sort tökmagasságnál sajnos megkezdte a fagy, így ott pár darabot ki kell cserélni. Az ajtókeret körül csak oda van téve a tégla... 1000db tégla, 20-30db samot, 400db cserép, meg kb 1 m3 vályog itt van. Amit kell megveszem.
Koszt-kvártély meg ki mi munkadíjat kér. Előre is köszönöm!

Fejjel lefele még nem láttam kemencét építeni.... :lol: :lol: :lol:
Adjon az Isten szerencsét,szerelmet, forró kemencét. Üdv: icsengod
Nagy László - Adjon az Isten

https://plus.google.com/u/0/photos/1146 ... 8332812849

Gabor0036
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Gabor0036 » 2018. április 4., szerda 19:24

Nem tudom miért így teszi be a képeket. :(

yoda52
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: yoda52 » 2018. április 4., szerda 19:55

A kezdet nem rossz , de meg fájdult a nyakam ahogy néztem !!
üdvözlettel:yoda52

A láng legyen veletek!

Gabor0036
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Gabor0036 » 2018. április 4., szerda 20:25

Junip
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Junip » 2018. április 17., kedd 9:29

Sziasztok!

Nemrégiben találkoztam egy olyan búbos kemencével ahol a füstöt hátra vezették a búb tetején egy füstjáratban.

Azaz égés szempontjából sima első kéményes csak hátra van vezetve a füst.

Miért pont ilyet? Mert így a búb elöl szépen látszik és nekem ez tetszik.

Ki épített már ilyen megoldást?
Esetleg valaki tud egy-két fényképpel segíteni az építésről?

Jövő héten kezdem...

Köszönöm

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. április 17., kedd 12:35

Junip írta:Sziasztok!

Nemrégiben találkoztam egy olyan búbos kemencével ahol a füstöt hátra vezették a búb tetején egy füstjáratban.

Azaz égés szempontjából sima első kéményes csak hátra van vezetve a füst.

Miért pont ilyet? Mert így a búb elöl szépen látszik és nekem ez tetszik.

Ki épített már ilyen megoldást?
Esetleg valaki tud egy-két fényképpel segíteni az építésről?

Jövő héten kezdem...

Köszönöm
Ez egy kicsit hasonlít arra amit szeretnél... bár nem búbos. és nem is én csináltam de hasonlít.. :)
https://www.youtube.com/watch?v=rAV43nnbNcA
Én olyat csináltam, ahol egy donga volt a búb belsejében.. csak nem találom a képeket...

Junip
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Junip » 2018. április 17., kedd 13:07

Köszönöm!
Igen, az is jó ötlet.

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2018. április 18., szerda 21:12

Szia Junip !
Én most kezdek bele egy ilyen projektbe. Búbos hátravezetett füstjárattal. Majd ha elérkeztünk abba a fázisba teszek fel fotókat. Egyenlőre alapozunk.

Junip
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Junip » 2018. április 24., kedd 9:12

Sziasztok!

Lassan közeleg a kezdés, jó kis esős időt jósolnak. Mert akkor kell csinálni ha jól esik :)
Persze 2 nagy 3x3-as pavilon van. Így szárazon megússzuk ha nem fúj nagyon a szél.

Az alapot már tavaly megcsináltuk, így betonon fogunk dolgozni.

Egy két kérdés még felmerült amiben bizonytalan vagyok:

1)
Igaz Tomitól vannak a kemencés cuccok (ajtó/tévő/hamuzók...)

Szerintetek a tévő mögé érdemes beépíteni a hozzá gyártott masszív kis keretet?
(a hőtágulás miatt kérdezem) én szeretném betenni.

2)
Felmerült továbbá, hogy a füstöt "6 téglasoros" kéménnyel vezetem el a keresztmetszet miatt, így viszont a hátravezetett füstjárat is combos kell hogy legyen. (kályhacsőre gondoltam)

3)
Az elképzelés kör alakú búb, de csapott tetővel, így a kályhacső szépen elfér a tetején és amikor körbe szigetelem szép kör alakú szabályos búbot kapok. Láttatok már ilyet?

4)
Szép kis bográcstartót is szereztem Tomitól. Mit javasoltok, hogyan építsem be? Mi azt terveztük , hogy a téglát fúrjuk meg a cső teljes hosszában, de hallottam már olyan megoldást is, hogy zsalukőbe betonozzák.

Fotózgatok majd...

Sura
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Sura » 2018. április 24., kedd 10:38

Szia Junip!

Valami ilyenre gondoltál, mint ami a képen van?
Ezt sajnos nem én építtettem, hanem az neten találtam a képet.

Az idei nagy projektem nekem is egy hasonló hátravezetett kéményes kemence lesz, körülötte egy garázs/nyárikonyhával, ha egyszer odajutok... (még előtte bontanom kell) :(
A hátrevezetésre azt találtam ki, hogy a kör alakú belső búbra ráépítek téglából egy fekvő kéményt, hadd melegítse az is sütőteret. (ha meg leégett a tűz, akkor viszont le kell zárni, mert akkor már hűteni fogja)
További terv az, hogy az egészet leszigetelem, de csak módjával, mert köré 1/4 tégla vastagságú búbot építek, ez lesz a látszó palástja.
6 téglás kémény mindenképpen ajánlott a búboshoz.
Tevőhöz keretet még nem használtam, de ha már úgyis megvan, szerintem építsd be! Arra érdemes figyelni, hogy ha meleget kap, akkor a keret ne a téglát nyomja, hanem tegyél közé valamit, ami felveszi a dilatációt. Legolcsóbban ezt agyaggal lehet megoldani.
Csatolmányok
215.jpg
215.jpg (59.01 KiB) Megtekintve 1669 alkalommal

Junip
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Junip » 2018. április 24., kedd 13:01

Szia!
Igen, hasonló lesz, de nálam nem lesz füstölő, és nem lesz kürtő a grill felett.
Csatolok én is egy képet amire a legjobban hajazni fog, persze ettől is kicsit el fog térni. (több tucat kemencéből állítottam össze a nekem legpraktikusabbat, nekem legjobban tetszőt)
Csatolmányok
Pasareti-buboskemence.jpg
Pasareti-buboskemence.jpg (60.98 KiB) Megtekintve 1666 alkalommal

Junip
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Junip » 2018. május 10., csütörtök 10:56

5 nap munkája képekben
Csatolmányok
IMG_2215.JPG
IMG_2215.JPG (80.91 KiB) Megtekintve 1602 alkalommal

Junip
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Junip » 2018. május 10., csütörtök 11:00

Falazás / döngölés / jó sok üveg / 6 soros széles kémény
Csatolmányok
IMG_2242.JPG
IMG_2242.JPG (73.22 KiB) Megtekintve 1604 alkalommal
IMG_2241.JPG
IMG_2241.JPG (72.46 KiB) Megtekintve 1604 alkalommal
IMG_2225.JPG
IMG_2225.JPG (71.29 KiB) Megtekintve 1604 alkalommal

Junip
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Junip » 2018. május 10., csütörtök 11:02

Kemenceszáj kialakítása és a tűzhely
Csatolmányok
IMG_2245.JPG
IMG_2245.JPG (68.38 KiB) Megtekintve 1606 alkalommal
IMG_2244.JPG
IMG_2244.JPG (62.1 KiB) Megtekintve 1606 alkalommal
IMG_2243.JPG
IMG_2243.JPG (63.45 KiB) Megtekintve 1606 alkalommal

Junip
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Junip » 2018. május 10., csütörtök 11:03

kemence tűztere
Csatolmányok
IMG_2246.JPG
IMG_2246.JPG (67.93 KiB) Megtekintve 1608 alkalommal

Sura
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Sura » 2018. május 10., csütörtök 20:37

Hűűűű Junip, ez nagyon ott van! meg::)

Gratulálok! :k

Zsótikertész
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Zsótikertész » 2018. május 11., péntek 5:26

Nagyon ígéretes meg::) meg::)!

Üdv:Zsóti

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. május 11., péntek 7:18

Junip írta:kemence tűztere
Szép, átgondolt objektum... Gratulálok !! :k :k
A samott tégákat és nem szoktam szalmás sárral ragasztani, hanem tűzálló ragasztóval, vagy legalább samottpor-kaolin keverékkel.

mullipe
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: mullipe » 2018. május 12., szombat 19:11

Szep munka Junip! Ügyes vagy! Gratulalok!
Lenne mindjart egy kerdesem. En is tervezek egy tüzhelyet epiteni. A Platnit hol tudom megvenni, es kb. mennyibe "faj"?

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018. május 12., szombat 22:21

mullipe írta:Szep munka Junip! Ügyes vagy! Gratulalok!
Lenne mindjart egy kerdesem. En is tervezek egy tüzhelyet epiteni. A Platnit hol tudom megvenni, es kb. mennyibe "faj"?
Bár nem tőlem kérdezted... de http://www.samott.info itt van minden

Zsótikertész
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Zsótikertész » 2018. május 13., vasárnap 13:24

Én például egy zsibpiacon vettem két darab gyűrűs platnit,két ajtót,egy rácsot 8000 ft.-ért!

Üdv:Zsóti

Junip
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Junip » 2018. május 14., hétfő 9:50

Köszönöm fiúk!

Amint alakul a búb még rakok fel képeket majd.

A tűzhely nálam rendhagyó lesz. Igazából nem lesz tűzhely :) csak a nevében.

Valójában egy kommersz bográcsoló lesz, ami egy 8-10-es kazánlemezből kivágott lyukon tárcsa fogadó is.

"Azaz kazánlemez közepén egy kb 35-ös luk, amibe bele lesz ültetve a grillező tárcsa, ha viszont nincs rajta a tárcsa akkor bográcsolni lehet felette."

Az előbbi kombinációban "lefojtott állapotban" a kéményen távozik a grilltárcsa alatti füst.

Amin még matekozom az a hátsó füstelvezetés. A 6 soros kéménynek elég jó a huzata, de ugye el is kell juttatni oda a füstöt.
180-as füstcső elég-e az első kürtőből hátra vezetni a kemence füstjét?

Válasz küldése