Kemencés babgulyás

Mindenféle finomságok receptjei és elkészítési módjai
DacaGaby
Tiszteletbeli kemencebence tag

Kemencés babgulyás

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. május 27., szerda 9:13

Pár hete javasoltam itt a fórumon, hogy babgulyás kemencében való készítésénél improvizáljanak.
Na, én tegnap megtettem. Két füstölt hátsó csülköt meg kb. másfél kilónyi nyers combot vágtam össze, bográcsban hagymát dinszteltem és mint egy pörkölt alapot úgy csináltam meg. Beleraktam a húst, kevés vizet öntöttem hozzá, hogy a bográcsból könnyen kijöjjön az üvegesre párolt hagyma. Beleborítottam a legnagyobb agyagedényembe, hozzáraktam a zöldségeket, babot, fűszereket és 3 órahosszára beraktam a kemencébe. Nokedlit külön főzött hozzá Kedvesem és a végén adtam hozzá, mikor megfőtt a gulyás.
Csatolmányok
3óra melegedés után.JPG
3óra melegedés után.JPG (17.16 KiB) Megtekintve 5436 alkalommal
Kemencés babgulyás.JPG
Kemencés babgulyás.JPG (19.49 KiB) Megtekintve 5434 alkalommal
nekem már csak a maradék jutott.JPG
nekem már csak a maradék jutott.JPG (22.48 KiB) Megtekintve 5432 alkalommal
Kemence Baráti Üdvözlettel:
DacaGabi
Kép

PyTom

Re: Kemencés babgulyás

Hozzászólás Szerző: PyTom » 2009. május 27., szerda 9:41

DacaGaby!

Igazán naccerű, hogy megosztottad velünk! De hogy TE sem repítettél körbe az országon egy kis kóstolót...................... :(
:lol: :P :lol: :P
Azzal a kis "maradékkal" is kiegyeztem volna :!: :!: :lol:
KEMENCEBARÁTI üdvözlet: ****** :shock: ********

schubert
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: schubert » 2009. május 27., szerda 22:56

Üdv. Gaby!

Gratula hozzá!!!!!, - csak egy baj van vele, ahogy nézegetem a kisfiam nyáladzóját el kellett lopni, mert nyálelválasztásom beintult - azaz folyásnak indult, és nem tudom leállítani, csak ha eszem e finomságból, úgy hogyha nyáltengert látsz Ladány felől közeledni, azaz én nyálam!

Üdv. Subi szomszédod!
Józan parasztul próbálok gondolkodni.-csak kell hozzá egy kis józan paraszt ész!

mona
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: mona » 2009. július 21., kedd 15:54

Jól néz ki, csak kicsit színtelen : :shock: Sokkal pirosabbnak, és sűrűbbnek kell lennie: ;)

Tallerek
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Tallerek » 2009. július 21., kedd 18:42

mona kedves!!Hol a Te gulyásod??Mert akkor tudnánk hogy pirosabb meg sűrűbb az igazi!! :twisted: :twisted: Lássuk azt a fotót aztán döntsön mindenki a szíve (hasa )szerint!!
Szerintem nincs semmi kivetni való a Gabyéba,SŐŐŐŐT :!: :!: :!:
K.B.Ü.:TALLÉRÉK

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. július 21., kedd 22:24

Nagyon köszönöm Mona a megjegyzésedet!
Hidd el az a babgulyás számomra és a családom számára elég sűrű és elég vörös volt a jófajta bácsalmási pirospaprikától!!!
Ha esetleg szemügyre vennéd a középső képet akkor talán látnád Te is!
A gulyástálban lévő adag már a szinte a maradék volt, azt sikerült lefotóznom, mert mire észbe kaptam kimerték a javát az edényből.
De miért is magyarázkodok én Neked?!?!?! Első hozzászólásoddal így becsmérlően beszólsz itt nekem!?!?!?!? Igaza van a Tallér családnak, lássuk már a Te kemencédet és az abban főtt babgulyást, no meg mellé egy pár soros bemutatkozást! Tudod itt ez a szokás! Egy pici kulturáltság.
Egyébként üdvözöllek itt a kemencebence fórumában! Szóval 1-2 mondattal 1-2 fotóval verjél már rá a babgulyásomra és azután szólogass be nekem!
Elnézést a hirtelen felindulásért!!!
DacaGabi
Kép

Tu-Ja

Hozzászólás Szerző: Tu-Ja » 2009. július 22., szerda 8:30

Tesókám!

Mi azért látatlanban megettük volna azt a babgulyást, azt azért tudod ugye?!
Nem volt annak a színével semmi baj a világon. Egy problémát persze én is felfedeztem azért.
Jelesül pedig azt, hogy egy árva falatot sem tudtam belőle lenyelni. Na ez viszont óriási gond!
Ezt egyszer pótoljuk!
Kemence Baráti Üdv.
Tu-Ja
http://www.kemencesmezeskalacs.hu

mona
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: mona » 2009. július 22., szerda 12:21

Sziasztok!

Ó bocsánat, de bunkó vagyok, és kultúrálatlan, mint ahogy írjátok..Én csak a véleményemet mondom, amit látok , nem köntörfalazom: :D

Nincs bagúlyásom, azt szabad tűzön szoktam csinálni, de múlt hétvégén csináltam a kemencénkben rakott húst (krumpli, mustáros-grill krémes tarja- hagyma váltakozva), de olyan hamar elfogyott, hogy már nem tudtam lefotózni: :oops:

Majd most szombaton csinálok valamilyen szalonnás-sörös szárnyast, arról küldök fotót: ;)

Amúgy Pesten lakom, a 17. kerületben, 36 éves vagyok, férjnél vagyok, sokat sportolok,és hitelközvetítéssel foglakozom. Ide kellenek a kötélidegek... És ez nagyon fárasztó....

Szép napot!

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. július 22., szerda 13:40

mona írta:Ó bocsánat, de bunkó vagyok, és kulturálatlan, mint ahogy írjátok. Én csak a véleményemet mondom, amit látok , nem köntörfalazom: :D
Én sem, és amint tapasztalod amilyen az "Adj Isten" olyan a "Fogadj Isten"!
Ha már az ételeid fotóival nem tudsz ránk verni, akkor legalább a "KemenceBarátok kemencéi" témában mutasd már meg a kemencédet, had essünk már hanyatt!
Bocsánat a "szívélyes" fogadtatásért, de nemigen divat itt a "családban" az általad alkalmazott debütálás! Semmi gond a véleményeddel, meg mondjuk itt mindannyian egymásnak a véleményünket, csak nem ilyen módon ahogyan azt tetted.
Nem rontunk ajtóstól a házba!
Na, de fátylat rá, kezdjük előröl: Szia Daca vagyok! Lássuk a kemencédet! :)
DacaGabi
Kép

mona
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: mona » 2009. július 22., szerda 13:46

Szia!

Nem bántásból írtam, tényleg: :roll:

Szóval dolgozom, úgyhogy csak hétvégén fogok fotózni, mert meló után későn is érek haza, amúgy meg le is takarjuk a kemencét, hogy ne érje víz, és most nem bolygatnám...

Nekem nem hagyományos kemencém van, henem modernebb fajta, úgyhogy ez van: :(

De megigérem, a vacsival együtt lefotózom, ha megvan még otthon a fényképezőgépem...?!

üdv!

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. július 22., szerda 14:24

írta: ...de láttatok-e már oly gyönyörű bájt, mit nem okozhat öt gigabájt? Neked öt gigabájt, nekem öt libamájt...
DacaGabi
Kép

PyTom

Hozzászólás Szerző: PyTom » 2009. július 22., szerda 15:22

DacaGaby írta:
írta: ...de láttatok-e már oly gyönyörű bájt, mit nem okozhat öt gigabájt? Neked öt gigabájt, nekem öt libamájt...
:lol: :lol:
Ha lehet, én inkább utóbbira szavazok..... Akár jöhetne is...... :o
KEMENCEBARÁTI üdvözlet: ****** :shock: ********

Luigi
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Luigi » 2010. január 30., szombat 14:33

:shock: Nyammm!!! :nya Guszta!

Babgulyás mellé finom borsos-tepertős pogácsát se feledjetek el készíteni!

pube
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: pube » 2010. augusztus 22., vasárnap 17:02

Én a babgulyást ugyan ilyen összeállításban főzöm, csak nekem a kenyérrel egyidőben megy be a kemencébe délután, és másnap délelőtt jön ki. Főztem már én is 3 óra alatt kicsit magasabb hőfokon, de a lassú főzéstől egész más íze van.
Pl. volt már olyan menüsor, hogy szombaton kenyér, pizza, leves bement.
Vasárnap leves kijött, kicsit ráfűtöttem, valami husi bement, + egy kis süti.
Össze lehet szervezni a lassú főléssel is. Csak bírni kell éjszaka türelemmel. :lol:

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2014. április 26., szombat 9:33

Szerintem kemencében is elkészíthető, és bográcsban is, sőt cserépben, parázs mellett.
2008-ban a Ricsováry majorban egy száz személyes VIP-partin főztem két bográccsal. 10db füstölt hátsó csülökből, és 10 kiló nagy szemű fekete tarka díszbabból.
DSCF2239.JPG
DSCF2239.JPG (57.19 KiB) Megtekintve 2948 alkalommal
100_0560.JPG
100_0560.JPG (54.9 KiB) Megtekintve 2948 alkalommal
http://www.nosalty.hu/recept/cserepes-csulkos-babgulyas
DSCF5097.JPG
Pogányban a második talin, így főzte tűz mellett, egy vendég a babgulyást.
DSCF5097.JPG (51.06 KiB) Megtekintve 2927 alkalommal
Hozzávalókat megpróbálom egy személyre leírni :!:
10dkg füstölt hús
7-10dkg szárz bab
7-8 dkg zöldség vegyesen felkarikázva
Zeller gumó és zöldje is ízlés szerint
1 közepes krumpli felkockázva
5 dkg hagyma kocka
1 gerezd fokhagyma
Friss paprika (erős is ízlés szerint), paradicsom felkockázva
Házi őrölt pirospaprika
Valami jófajta zsír,
A hozzávalókat a hagymát, fokhagymát kivéve, nem kell túl apróra vágni :!: :idea:
Előkészítés:
A csülköt előző nap hideg vízbe beáztatjuk.
A babot szintén nagyobb edényben és több vízben, mert megdagad.
A csülköt megfőzöm annyira hogy a csontokat ki lehessen venni, ha kihűlt felkockázom. (A levét nem öntjük ki!)
A babról leöntöm a levét és előfőzöm, mikor fel fórt 10 perc múlva leszűröm. (Ettől szélcsendesebb lesz az étel :idea: :lol: )
Ezt a két műveletet már előző este célszerű elvégezni, nem baj ha kihűlnek, sőt nyáron célszerű hűteni is.
A főzés:
Ha cserépben és kemencében készül akkor egy fém edényben kezdünk, vagy bográcsban.
Megolvasztjuk a zsiradékot, meg lehet bolondítani egy kis szalonna kockával is, rádobjuk a hagymát, megfonnyasztjuk sárgára. Mehet rá a paprika paradicsom kocka, egy lecsós pörkölt alapot készítünk, a tüzet csendesítve mehet bele a fűszer paprika és a zúzott fokhagyma fele. Rátesszük a húst, felöntjük a füstölt lével, hogy ellepje, majd felforraljuk. Amikor fel fórt mehetnek bele a zöldségek és a bab is. Óvatosan a sósságot ellenőrizve felöntjük a füstölt lével, ha kell még vízzel is! Amikor fel fórt ellenőrizzük a sósságot. Ha kemencében készítjük és cserép edényben ilyenkor átöntjük, belekeverjük a maradék fokhagymát és mehet szolizni 3-5-órát a hőfoktól függően.
Bográcsban is kell neki 3-4 óra a fokhagymát a vége előtt egy órával teszem hozzá. A zeller zöldjét csomóba kötve teszem bele a zöldségekkel együtt, (a végén kidobom) A vége felé lehet szaggatni bele jófajta csipetkét is jó lisztes kézzel, akkor még lájtosabb lesz! Mifelénk a gulyásokat nem rántják be!
Frissen sütött lapcsánkával, tócsnival vagy friss krumplis pogácsával a legfínombb :nya :nya
Jó étvágyat hozzá, cibatapapa
K.B.Ü. cibatapapa

Oby
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Oby » 2014. április 29., kedd 21:25

Hű Cibatapapa!

A nyálam kicsordult a DacaGaby féle képek láttán, de a TE recepted és leírásod :nya :nya :nya :nya :nya :nya :nya :nya
Nem vagy kispályás azokkal a bográcsokkal és a majorsági mennyiséggel.

A hétvégére kerestem recepteket, de nálunk mindig a bográcsos babgulyás volt a legnyerőbb.
Betegre tudtuk enni belőle magunkat...

K.B.Ü.: Oby

Válasz küldése